Vesilahden Jyrälän sukua

I Kristiina Antintytär Yli-Laurila (vanhemmat) s. Vesilahti 1741, k. siellä 8.12.1814.
    Puoliso 1:o Vesilahti 28.12.1758 Yrjö Köppi s. Vesil 13.2.1728, k. siellä 1780, vanh ehkä Vesilahden Saarelan Köpin isäntä Perttu Pertunpoika ja Riitta Yrjöntytär. - Vesilahden Viljulan Jyrälän isäntä 1757-80.
    Puoliso 1:o Vesilahti 5.2.1781 Martti Markkula s. Kangasala 24.9.1749, k. Vesilahti 20.5.1817, vanh Kangasalan Kesomalahden Markkulan isäntä Erkki Erkinpoika Markkula ja Liisa Heikintytär. - Vesilahden Viljulan Jyrälän isäntä 1781-12.

II Lapsia:

  1. Kaarle Jyrälä s. Vesilahti 24.1.1760, k. siellä 1779.
  2. Juha Jyrälä s. Vesilahti 27.8.1761, k. siellä 1780.
  3. Mikko Jyrälä s. Vesilahti 27.8.1761, k. ennen 1874.
  4. Maria Jyrälä s. Vesilahti 27.7.1763, k. siellä 6.1.1830.
  5. Mikko Jyrälä s. Vesilahti 29.8.1765, k. siellä 1780.
  6. Israel Jyrälä s. Vesilahti 17.2.1768, k. siellä 1780.
  7. Anna Jyrälä s. Vesilahti 2.12.1770, k. siellä 14.6.1856.
  8. Saara Jyrälä s. Vesilahti 21.2.1773, k. siellä 24.5.1784.
  9. Antti Jyrälä s. Vesilahti 10.11.1775, k. siellä 1808.
  10. Leena Jyrälä s. Vesilahti 14.5.1780, k. siellä 6.1.1840.
  1. Liisa Jyrälä s. Vesilahti 21.8.1785. k. siellä 1798.

II Maria Yrjöntytär Jyrälä (vanhemmat) s. Vesilahti 27.7.1763, k. siellä 6.1.1830.
    Puoliso Vesilahti 28.10.1784 Juho Tilli s. Kalvola 19.4.1760, k. Vesilahti 1833, vanh Kalvolan Iittalan lampuoti ja Vesilahden Menkalan Tillin isäntä Juho Erkinpoika ja Maria Heikintytär. - Vesilahden Menkalan Tillin isäntä noin 1789-1825.

III Lapsia:

  1. Anna Tilli s. Vesilahti 1.11.1785, k. siellä 29.11.1856.
  2. Aatami Tilli s. Vesilahti 22.10.1787, k. siellä 1801.
  3. Maria Liisa Tilli s. Vesilahti 23.8.1790, k. siellä 1807.
  4. Eva Kristiina Tilli s. Vesilahti 7.1.1793, k. siellä 1798.
  5. Juho Tilli s. Vesilahti 6.1.1796, k. siellä 1796.
  6. Magdaleena Tilli s. Vesilahti 12.2.1797, k. siellä 1798.
  7. Saara Tilli s. Vesilahti 19.5.1799, k. siellä 1807.
  8. Mikko Tilli s. Vesilahti 28.8.1801, k. siellä 1.10.1838.
  9. Antti Tilli s. Vesilahti 20.8.1803.
  10. Esteri Tilli s. Vesilahti 1.2.1806, k. siellä 1806.

III Anna Juhontytär Tilli (vanhemmat) s. Vesilahti 1.11.1785, k. siellä 29.11.1856.
    Puoliso Vesilahti 12.4.1804 Antti Antinpoika s. 14.2.1778, k. Vesilahti 29.7.1839. - Vesilahden Krääkkiön Koivun torppari ja uudistilallinen noin 1818-39.

IV Lapsia:

  1. Maria Kristiina Tilli s. Vesilahti 20.6.1804, k. siellä ennen 1810.
  2. Juho Tilli s. Vesilahti 14.6.1805, k. siellä 1805.
  3. Juho Tilli s. Vesilahti 25.12.1807, k. siellä ennen 1810.
  4. Taavetti Koivu s. Vesilahti 10.5.1810, k. siellä 18.8.1889.
  5. Karoliina Tilli s. Vesilahti 30.8.1812, k. Urjala 11.9.1843. - Piikana Urjalassa Honkolan kartanossa.
  6. Anna Tiina Koivu s. Vesilahti 18.8.1817, k. siellä 17.12.1890.
  7. Ester Koivu s. Vesilahti 29.12.1819, k. siellä 4.5.1878.
  8. Reeta Koivu s. Vesilahti 7.4.1823. - Punkalaitumelle 20.11.1843.
  9. Leena Koivu s. Vesilahti 26.5.1825, k. Lempäälä 24.12.1906.
  10. Ulrika Koivu s. Vesilahti 10.5.1829.

IV Taavetti Antinpoika Koivu (vanhemmat) s. Vesilahti 10.5.1810, k. siellä 18.8.1889. - Vesilahden Krääkkiön Koivun uudistilallinen noin 1839-77.
    Puoliso 1:o Urjala 28.10.1838 Regina Backman s. Urjala 8.12.1815, k. Vesilahti 21.8.1877, vanh Urjalan Kehroisten Backmanin torppari Abraham Juhonpoika ja Loviisa Matintytär.
    Puoliso 2:o Vesilahti 13.7.1883 Vilhelmiina Heikkilä, Tuohisaari (hänen 2. aviossaan) s. Vesilahti 18.8.1836, k. Punkalaidun 8.11.1921, vanh Hintsalan Heikkilän isäntä Heikki Matinpoika Heikkilä ja Esteri Jaakontytär Ala-Penttilä.
    Vilhelmiinan 1. puoliso Pirkkala 25.3.1856 Juho Kristian Juhonpoika Tuohisaari s. Vesilahti 8.2.1834, k. siellä 30.6.1868. - Vesilahden Jokioisten Sievarin Tuohisaaren torppari noin 1856-68.
    Vilhelmiinan 3. puoliso Vesilahti 2.8.1890 Matti Juhanpoika Suonto (hänen 3. aviossaan) s. Punkalaidun 27.11.1830, k. siellä 1.9.1909. - Punkalaitumen Liitsolan Suonnon isäntä 1851-87.

V Lapsia:

  1. Juho Koivu s. Vesilahti 14.12.1839.
  2. Mikko Koivu s. Vesilahti 25.9.1841, k. siellä 27.11.1856.
  3. Akseli Koivu, Aaltonen s. Vesilahti 9.3.1844.
  4. Amalia Koivu s. Vesilahti 10.3.1846.
  5. Karoliina Koivu s. Vesilahti 2.2.1849, k. siellä 25.3.1881.
  6. Kustaa Koivu s. Vesilahti 27.2.1851, k. ennen 1861.
  7. Samuli Koivunen s. Vesilahti 16.9.1859.

V Juho Taavetinpoika Koivu (vanhemmat) s. Vesilahti 14.12.1839. - Vesilahden Halkivahan Koivun isäntä noin 1878-85 ja Järvenrannan Lemolan isäntä 1885-.
    Puoliso Urjala 30.7.1874 Karoliina Ulriika Tala s. Urjala 28.8.1843, vanh Urjalan Laukeelan Talan isäntä Matti Matinpoika Tala ja Liisa Tiina Sakarintytär Pusa.

VI Lapsia:

  1. Johanna Eleonora Lemola s. Vesilahti 2.6.1875.
  2. Juha Vihtori Lemola s. Vesilahti 24.12.1876, k. siellä 20.10.1907.
  3. Augusti Lemola s. Vesilahti 24.10.1878.
  4. Eavaldi Lemola s. Vesilahti 6.5.1880.
  5. Auni Alkesandara Lemola s. Vesilahti 9.10.1882.
  6. Fanny Maria Lemola s. Vesilahti 7.7.1884, k. siellä 24.6.1902.

V Akseli Taavetinpoika Koivu, Aaltonen (vanhemmat) s. Vesilahti 9.3.1844. - Vesilahden Kuralan Yli-Pöyssärin lampuoti 1867-68, Järvenrannan Liukon lampuoti 1868-69 ja Kaakilan Rankin lampuoti 1869-98.
    Puoliso Vesilahti 27.8.1864 Vilhelmiina Oravalinna s. Vesilahti 26.11.1843, vanh Vesilahden Rautialan Oravalinnan torppari Otto Erik Otonpoika Oravalinna ja Eeva Mikontytär Korkola.

VI Lapsia:

  1. Iida Matilda Akselintytär s. Vesilahti 24.9.1864.
  2. Amanda Karoliina Akselintytär s. Vesilahti 6.4.1867.
  3. Emma Sofia Akselintytär s. Vesilahti 23.10.1869, k. siellä 18.3.1872.
  4. Emma Vilhelmiina Akselintytär s. Vesilahti 10.4.1872.
  5. Hilma Aurora Aaltonen s. Vesilahti 31.7.1874.
  6. Benedikt Vihtori Aaltonen s. Vesilahti 19.3.1877.
  7. Lyydia Aaltonen s. Vesilahti 17.12.1879.
  8. Elsa Sofia Aaltonen s. Vesilahti 1.10.1886.

VI Iida Matilda Akselintytär (vanhemmat) s. Vesilahti 24.9.1864.
    Puoliso Vesilahti 17.6.1888 Juha Kustaa Kaski s. Lempäälä 2.10.1862, vanh entinen sotilan, tarkka-ampuja Kustaa Kustaanpoika Kask ja Vilhelmiina Juhantytär Kankaanpää. - Ruoveden Elämäntaipaleen Tamminiemen maakauppias 1893-96 ja Lempäälän Vaihmalan Isotalon maakauppias ja mäkitupalainen.

VII Lapsia:

  1. Emma Vilhelmiina Kaski s. Lempäälä 6.4.1891.
  2. Iida Sofia Kaski s. Ruovesi 24.5.1893.
  3. Toivo Johannes Kaski s. Ruovesi 15.12.1894.
  4. Hilda Matilda Kaski s. Lempäälä 11.12.1896.
  5. Lauri Kustaa Kaski s. Lempäälä 24.8.1898, k. siellä 17.5.1899.
  6. Yrjö Kustaa Kaski s. Lempäälä 24.11.1901.

VI Amanda Karoliina Akselintytär (vanhemmat) s. Vesilahti 6.4.1867.
    Puoliso Vesilahti 31.5.1887 Tehvana Marttila, Haulittu (hänen 2. aviossaan) s. Tottijärvi 10.2.1834, vanh Tottijärven Ali-Tolpan Marttilan torppari Esa Simonpoika ja Maria Juhontytär. - Vesilahden Vakkalan Sipilän Haulitun torppari 1868-.
    Tehvanan 1. puoliso Tottijärvi 30.8.1867 Eeva Kaisa Heikintytär Naskali s. Tottijärvi 4.7.1838, k. Vesilahti 25.11.1880.

VII Lapsia:

  1. Elsa Lyydia Haulittu s. Vesilahti 5.9.1888.
  2. Hulda Amanda Haulittu s. Vesilahti 1.6.1895.
  3. Aune Aili Armiida Haulittu s. Vesilahti 13.8.1901.

VII Elsa Lyydia Tehvanantytär Haulittu (vanhemmat) s. Vesilahti 5.9.1888.
    Puoliso Vesilahti 23.12.1908 Sem Ahola s. Suoniemi 16.7.1881, vanh Suoniemen Sarkolan Talolan työmies ja Tottijärven Pajulahden Yli-Siston Aholan torppari Juha Konstantin Heikinpoika Laurila Tottijärveltä ja Agatha Eufrosyne Antintytär Talola Suoniemeltä.

VIII Lapsia:

  1. Tauno Hjalmar Ahola s. Vesilahti 12.9.1909.

VI Emma Vilhelmiina Akselintytär (vanhemmat) s. Vesilahti 10.4.1872.
    Puoliso Vesilahti 1:o 10.7.1890 Juha Vihtori Tohkala s. Vesilahti 11.7.1861, k. Lempäälä 20.10.1895, vanh Vesilahden Pörölän Tohkalan vävy isäntä Juho Tuomas Kallenpoika Metsä-Heikkilä ja Karoliina Vilhelmiina Taavetintytär Tohkala. - Vesilahden Kaakilan Rankin vuokraviljelijä 1890-94, Lempäälän Lietsamon Torven isäntä 1894-95.
    Puoliso Lempäälä 2:o 17.6.1897 Kaarle Fredrik Ahlgrén s- Huittinen 7.6.1870, vanh Huittisten Riesolan Tapalan perintötalon vuokraviljelijä Kaarle Kaarlenpoika Ahlgrén ja Johanna Hermannintytär Tammelin. - Lempäälän Lietsamon Torven isäntä 1897-1906, Lempoisten Anttilan mäkitupalainen 1906-08, Vesilahden Järvenrannan Liukon ratsutilallinen 1908-.

VII Lapsia:

  1. Matilda Juhontytär s. Vesilahti 14.5.1891.
  2. Johannes Juhontytär s. Vesilahti 1.1.1893.
  3. Hilda Sofia Juhontytär s. Lempäälä 26.1.1895, k. siellä 25.7.1899.

VI Hilma Aurora Akselintytär Aaltonen (vanhemmat) s. Vesilahti 31.7.1874.
    Puoliso Vesilahti 21.7.1892 Konstantin Salonen s. Vesilahti 2.8.1861, vanh Vesilahden Kaakilan Seppälän isäntä Mikko Jaakonpoika Seppälä ja Esteri Jaakontytär. - Vesilahden Kaakilan Rankin vuokratilallinen 1895-98, Järvenrannan Liukon ratsutilallinen 1898-1908, Lempäälän Lempoisten Anttilassa 1908-1909, Vännilän Höllilän isäntä 1909-.

VII Lapsia:

  1. Uuno Johannes Salonen s. Vesilahti 29.10.1893.
  2. Olga Sofia Salonen s. Vesilahti 5.1.1896.
  3. Fanny Auroora Salonen s. Vesilahti 20.12.1897.
  4. Eino Ilmari Salonen s. Vesilahti 1.2.1900.
  5. Aune Esteri Salonen s. Vesilahti 8.5.1902.
  6. Lauri Konstantin Salonen s. Vesilahti 3.3.1907.

VI Benedikt Vihtori Akselinpoika Aaltonen (vanhemmat) s. Vesilahti 19.3.1877. - Vesilahden Järvenrannan Liukon Kuusiston palstatilallinen 1909-.
    Puoliso Vesilahti 8.12.1907 Aina Mäkelä s. Vesilahti 9.5.1885, vanh Vesilahden Mustisten Sassin Mäkelän torppari Juha Kustaa Kallenpoika Mäkelä ja Karoliina Juhontytär.

VII Lapsia:

  1. Helmi Matilda Aaltonen s. Vesilahti 29.9.1908.

VI Lyydia Akselintytär Aaltonen (vanhemmat) s. Vesilahti 17.12.1879.
    Puoliso Vesilahti 10.11.1900 Frans Eemil Ojala s. Vesilahti 16.12.1877, vanh Vesilahden Järvenrannan Tanskan Ojalan torppari Juha Jaakoppi Jaakonpoika Tyrväältä ja Fredrikka Antintytär. - Vesilahden Järvenrannan Tanskan Ojalan torppari noin 1900-.

VII Lapsia:

  1. Hilda Lyydia s. Vesilahti 18.3.1903.
  2. Elma Sofia s. Vesilahti 26.11.1905, k. siellä 21.10.1909.
  3. Väinö Eemil s. Vesilahti 12.8.1909.

VI Elsa Sofia Akselintytär Aaltonen (vanhemmat) s. Vesilahti 1.10.1886. - Huittisiin 9.1.1907, s.1986.
    Puoliso Vesilahti 3.9.1906 Frans Oskar Ahlgrén s. Huittinen 11.4.1880, vanh Huittisten Riesolan Tapalan vuokraviljelijä Kaarle Kaarlenpoika Ahlgrén ja Hilda Henrika Hellstedt. - Itsellinen Lempäälän Lempoisten Anttilassa vuodesta 1909.

VII Lapsia:

  1. Lauri Oskari Ahlgrén s. Huittinen 22.12.1907.
  2. Arvo Johannes Ahlgrén, Arjanen s. Lempäälä 19.6.1909, k. Fitchburg, Worcester, Massachusth, USA 6.1.1997.

V Amalia Taavetintytär Koivu (vanhemmat) s. Vesilahti 10.3.1846.
    Puoliso 1:o Vesilahti 31.12.1868 Antti Juha Runkka s. Tottijärvi 7.12.1839, k. Vesilahti 16.2.1892, vanh Tottijärven Huhtaan Runkan isäntä Antti Antinpoika Karkusta ja Karoliina Fredrika Kallentytär Pietilä Tottijärveltä. - Vesilahden Järvenrannan Liukon, sitten Heikkilän Huhdanperän torppari 1868-92.
    Puoliso 2:o Vesilahti 24.5.1893 Kaarle Oskari Inha, Lonka s. Vesilahti 3.4.1865, vanh Vesilahden Järvenrannan Heikkilän Inhan torppari Risto Ristonpoika Lång ja Johanna Taavetintytär Suojala. - Vesilahden Järvenrannan Heikkilän Huhdanperän torppari 1893-1900, Urjalan Urjalan kylän Haihälä-Longan isäntä 1900-1902.

VI Lapsia:

  1. August Antinpoika s. Vesilahti 23.9.1871, k. siellä 25.7.1894.
  2. Juha Maurits Peltonen s. Vesilahti 24.12.1874.
  3. Kustaa Leppänen s. Vesilahti 13.11.1879.
  4. Emma Vilhelmiina Aaltola s. Vesilahti 26.5.1886. - Pornaisiin 13.12.1907, N:96. - Kuulutettu Vesilahti 22.11.1907 Heikki Peisa Kupsenkylästä Pornainesten pitäjästä.

VI Juha Maurits Antinpoika Peltonen (vanhemmat) s. Vesilahti 24.12.1874. - Vesilahden Toivolan Annalan Ameen mäkitupalainen 1908-.
    Puoliso Vesilahti 17.11.1899 Iida Maria Pirttikoski s. Vesilahti 15.9.1880, vanh Vesilahden Kärkölän Anttilan Pirttikosken torppari Kaarle Kustaa Brynolf Kaarlenpoika Mustalammi ja Vilhelmiina Taavetintytär.

VII Lapsia:

  1. Pietari Johannes Peltonen s. Vesilahti 11.12.1899.
  2. Paavali Peltonen s. Vesilahti 16.8.1902.
  3. Eino Sakari Peltonen s. Vesilahti 27.10.1907.

V Karoliina Taavetintytär Koivu (vanhemmat) s. Vesilahti 2.2.1849, k. siellä 25.3.1881.
    Puoliso Vesilahti 16.3.1876 Vilhelm Runkka (hänen 1. aviossaan) s. Tottijärvi 15.11.1843, vanh Tottijärven Runkan isäntä Efraim Matinpoika Aleen ja Ester Mikontytär Tuomala. - Vesilahden Kuralan Kylä-Komosen isäntä noin 1876-95, Mantereen Marttilan ratsutilallinen 1895-. - 2. puoliso Vesilahti 28.3.1882 Matilda Kaarle Kustaantytär Mäsä s. Vesilahti 21.8.1859.

VI Lapsia:

  1. Emma Karoliina Kylä-Komonen s. Vesilahti 15.1.1877.
  2. Aina Kylä-Komonen s. Vesilahti 25.8.1879.

VI Emma Karoliina Vilhelmintytär Kylä-Komonen (vanhemmat) s. Vesilahti 15.1.1877.
    Puoliso Vesilahti 24.7.1900 Aadolf Haukkanen s. Vesilahti 24.10.1874, vanh Vesilahden Mantereen Päykän isäntä Aadolf Aadolfinpoika Haukkanen Kiikasta ja Mariaana Heikintytär Mattila Vesilahdelta. - Vesilahden Mantereen Päykän isäntä 1914-.

VII Lapsia:

  1. Paavo Aadolf Haukkanen s. Vesilahti 14.3.1902.
  2. Elsa Maria Haukkanen s. Vesilahti 21.3.1905.
  3. Emma Lyydia Haukkanen s. Vesilahti 2.11.1907.

V Samuli Taavetinpoika Koivunen (vanhemmat) s. Vesilahti 16.9.1859. - Vesilahden Kuralan Nurkin itsellinen 1890-96, Salospohjan Ylisen työmies 1896-.
    Puoliso Vesilahti 24.11.1887 Edla Serafia Yli-Pasti s. Vesilahti 19.3.1861, vanh Vesilahden Narvan Ylipastin sorvari Juho Taavetti Abrahaminpoika Wallenius ja Vilhelmiina Antintytär.

VI Lapsia:

  1. Johannes Samuli Koivunen s. Vesilahti 16.10.1888, k. siellä 26.11.1888.
  2. Johannes Taavetti Koivunen s. Vesilahti 23.11.1889.
  3. Lauri Vihtori Koivunen s. Vesilahti 20.2.1892.
  4. Iida Matilda Koivunen s. Vesilahti 21.12.1894.
  5. Kaarle Hjalmar Koivunen s. Vesilahti 4.9.1897.
  6. Tyyyne Maria Koivunen s. Vesilahti 22.12.1899, k. siellä 6.7.1900.

IV Anna Tiina Antintytär Koivu (vanhemmat) s. Vesilahti 18.8.1817, k. siellä 17.12.1890.
    Puoliso Vesilahti 30.12.1838 Taavetti Tumén s. Vesilahti 11.11.1810, k. siellä 3.2.1868, vanh Erkki Matinpoika ja Maria Heikintytär (hänen 1 aviossaan). - Puuseppä ja Vesilahden Järvenrannan Liukon Huhdanperän torppari isäpuolensa Mikko Mikonpojan jälkeen 1838-68. Huhdanperän torpparina sitten Anna Tiina Koivun veljen tyttären Amalia Taavetintytär Koivun aviopuolisot Antti ja Kaarle.

V Lapsia:

  1. Taavetti Tumén s. Vesilahti 6.5.1839, k. siellä 25.1.1844.

IV Esteri Antintytär Koivu (vanhemmat) s. Vesilahti 29.12.1819, k. siellä 4.5.1878.
    Puoliso Vesilahti 10.3.1844 Taavetti Montell s.Vesilahti 1.5.1815, k. siellä 28.5.1868, vanh Vesilahden Heinäsuon Vesilahden komppanian N:72 sotilas Erik Montell ja Kaisa Antintytär. - Vesilahden Heinäsuon Yli-Eskolan itsellinen.

V Lapsia:

  1. Kustaa Montell s. Vesilahti 26.10.1844, kuollut 8.5.1892 ja haudattu Kalvolassa 12.5.1892. - Renkinä Lempäälän Alkulassa 1866-92.
  2. Amanda Montell s. Vesilahti 6.11.1847, k. siellä 29.5.1868.
  3. Maria Montell s. Vesilahti 23.1.1850, k. siellä 16.8.1852.
  4. Anton Montell s. Vesilahti 15.5.1852, k. siellä 27.6.1852.
  5. Vilhelmiina Montell s. Vesilahti 24.7.1853.
  6. Matilda Montell s. Vesilahti 19.4.1856, k. siellä 8.1.1876.
  7. Edla Montell s. Vesilahti 24.11.1860.
  8. Vihtori Montell s. Vesilahti 3.8.1863, k. siellä 20.11.1863.
  9. Vihtori Montell s. Vesilahti 22.3.1867, k. siellä 26.7.1867.

V Vilhelmiina Taavetintytär Montell, Kantola (vanhemmat) s. Vesilahti 24.7.1853.
    Puoliso 1:o Akaa 17.5.1880 Juho Taavetti Kantola s. Urjala 31.8.1848, k. Sääksmäki 4.10.1913, vanh Urjalan Vahoisten Jussilan renki Taavetti Iisakinpoika ja Kristiina Heikintytär. - Sääksmäen Maatialan Äijälän itsellinen 1893-1913.
    Puoliso 2:o Sääksmäki 6.6.1915 Kalle Oskari Tamminen (hänen 2. aviossaan) s. Kalvola 29.7.1866, vanh Kalvolan Lintumaan Hakolan torpan poika Kalle Kustaa Iisakinpoika Hakola ja Matilda Juhontytär Korho.
    Kallen 1. puoliso Urjala 25.3.1899 Amanda Syyr, Syr, Tamminen s. Urjala 19.4.1870, k. siellä 10.6.1912, vanh Urjalan Kokon kylän Verialhon muonarenki Mikko Antinpoika Syyr ja Kreeta Liisa Ullan/Samuelintytär.

Ei Yhteisiä lapsia:

V Edla Taavetintytär Montell (vanhemmat) s. Vesilahti 24.11.1860.
    Puoliso Vesilahti 25.2.1883 Samuli Lähteenmäki s. Punkalaidun 26.5.1858, vanh Punkalaitumen Kivisenojan Lähteenmäen torppari Juho Juhonpoika Lähteenmäki ja Anna Kaisa Jaakontytär. - Sääksmäen Sohbergin renki 1883-91, Maatialan Äijälän renki 1891-96, Sohbergin renki 1897-1900, Lahisten itsellinen 1900-07, Lahisten Katerin torppari 1907-.

VI Lapsia:

  1. Fanny Amanda Edlantytär s. Vesilahti 6.6.1881, k. Sääksmäki 16.8.1884.
  2. Matilda Lähteenmäki s. Akaa 29.7.1883. - Vanajalle 7.6.1902, n:39.
  3. Juho Vihtori Lähteenmäki s. Sääksmäki 18.2.1885. - Hämeenlinassa 1904-1917, sitten kotonaan 1917.
  4. Fanny Amanda Lähteenmäki s. Sääksmäki 15.12.1886. - Turkuun 9.11.1907. N:97.
  5. Frans Mikael Lähteenmäki s. Sääksmäki 1.10.1888. - Oli Iittalan lasitehtaalla töissä.
  6. Saimi Maria Lähteenmäki s. Sääksmäki 21.2.1890. - Turkuun 2.11.1907, N:90.
  7. Samuli Hemming Lähteenmäki s. Sääksmäki 22.5.1892.
  8. Eeva Lempi Lähteenmäki s. Sääksmäki 24.12.1893.
  9. Hulda Susanna Lähteenmäki s. Sääksmäki 11.8.1895.
  10. Iida Josefina Lähteenmäki s. Sääksmäki 5.8.1897. - Helsinkiin 25.11.1917.
  11. Tyyni Ester Lähteenmäki s. Sääksmäki 22.3.1899.
  12. Anna Sofia Lähteenmäki s. Sääksmäki 16.4.1901.
  13. Paavali Lähteenmäki s. Sääksmäki 23.1.1904.
  14. Lyydi Vilhelmiina Lähteenmäki s. Sääksmäki 23.5.1906, k. siellä 19.1.1920.

VI Samuli Hemming Samulinpoika Lähteenmäki (vanhemmat) s. Sääksmäki 22.5.1892.
    Puoliso Sääksmäki 18.8.1918 Manta Peltonen s. Pälkäne 24.1.1897, vanh Pälkäneen Kärväntälän Sipilän itsellinen Herman Hermanninpoika Peltonen ja Eriika Amosentytär.

VII Lapsia:

  1. Toivo Hemminki Lähteenmäki s. Sääksmäki 9.10.1918.
  2. Toini Esteri Lähteenmäki s. Sääksmäki 28.2.1920.

VI Hulda Susanna Samulintytär Lähteenmäki (vanhemmat) s. Sääksmäki 11.8.1895.
    Puoliso Sääksmäki 10.11.1913 Yrjö Taiminen s. Sääksmäki 17.11.1889, vanh Sääksmäen Lahisten Pyhäjoen torppari Aukusti Aaroninpoika Taiminen ja Matilda Emilia Kallentytär Koivisto.

VII Lapsia:

  1. Alli Maria Taiminen, Ojanen s. Sääksmäki 31.1.1914.
  2. Rauha Annaliisa Taiminen s. Sääksmäki 10.9.1915.

IV Leena Antintytär Koivu (vanhemmat) s. Vesilahti 26.5.1825, k. Lempäälä 24.12.1906.
    Puoliso Vesilahti 9.4.1860 Kaarle Telkkälammi s. Akaa 24.12.1835, k. Lempäälä 12.3.1908, vanh Akaan Konhon Pykälän torppari Erkki Mikonpoika Seger Sääksmäeltä ja Reeta Elisabet Heikintytär Lax Lempäälästä. - Vesilahden Lohnattilan Yli-Rooselin Mäkelän torppari 1873, Lempälän tolvilan Telkkälammin torppari 1873-1904.

V Lapsia:

  1. Ida Matilda Leenantytär s. Vesilahti 15.5.1850, k. siellä 4.5.1852.
  2. Hilma Karoliina Telkkälammi s. Vesilahti 22.8.1860.
  3. Juho Vilhelm Telkkälammi s. Vesilahti 20.1.1864.
  4. Kaarle Iivari Telkkälammi s. Vesilahti 15.11.1865.
  5. Iida Maria Kaarlentytär s. Vesilahti 15.11.1865, k. siellä 13.7.1866.

V Hilma Karoliina Kaarlentytär Telkkälammi (vanhemmat) s. Vesilahti 22.8.1860.
    Puoliso Lempäälä 14.11.1880 Oskari Grönholm s. Hattula 6.9.1854, äiti Hattulan Vesunnan räätälin tytär Vilhelmiina Heikintytär Tallqvist. - Sahatyömies Lempäälässä. Asuivat Telkkälammen torpassa 1885-95. Lempäälän Tolvilan mäkitupalainen 1896-.

VI Lapsia:

  1. Kaarle Johannnes Grönholm s. Lempäälä 27.12.1880.
  2. Oskari Grönholm s. Lempäälä 16.3.1883.
  3. Matilda Johanna Grönholm s. Lempäälä 29.8.1885, k. Valkeakoski 14.3.1966.
  4. Ida Helena Grönholm s. Lempäälä 25.7.1888.
  5. Iivari Grönholm s. Lempäälä 11.12.1890. - Renkinä Lempäälän Hävältilän Hävelässä 1908-.
  6. Aleksandra Grönholm s. Lempäälä 5.5.1893.
  7. Frans Grönholm s. Lempäälä 17.11.1895, k. siellä 26.9.1898.
  8. Nestori Grönholm s. Lempäälä 5.5.1898, k. siellä 5.10.1898.
  9. Frans Artturi Grönholm s. Lempäälä 31.10.1899.
  10. Selma Sigrid Grönholm s. Lempäälä 6.2.1902.
  11. Eemeli Grönholm s. Lempäälä 25.10.1904.

VI Kaarle Johannes Oskarinpoika Grönholm (vanhemmat) s. Lempäälä 27.12.1880. - Renkinä Lempäälässä, Vesilahdessa ja Akaassa. Lempäälän Perälän irtolaisia 1906-.
    Puoliso Lempäälä 3.2.1907 Maria Halttunen s. Karstula 15.1.1880, vanh Karstulan Krookilan Aholan torppari Kalle Heikinpoika Halttunen ja Maria Stiina Heikintytär Jäsperi, molemmat Karstulasta.

VII Lapsia:

  1. Aune Lyydi Grönholm s. Lempäälä 19.7.1907.
  2. Kalle Johannes Grönholm s. Lempäälä 10.11.1909.

VI Oskari Oskarinpoika Grönholm (vanhemmat) s. Lempäälä 16.3.1883.
    Puoliso Lempäälä 18.7.1908 Lempi Matilda Portaankorva s. Vesilahti 16.6.1886, vanh Lempäälän Tiuralan Tiuran Portaankorvan torppari Juho Aukusti Nikolai Juhonpoika Pirkkalasta ja Elina Valpurintytär Vesilahdelta.

VII Lapsia:

  1. Aune Alina Grönholm s. Lempäälä 21.5.1909

VI Matilda Johanna Oskarintytär Grönholm (vanhemmat) s. Lempäälä 29.8.1885, k. Valkeakoski 14.3.1966. - Piikana Lempäälässä, Vesilahdella ja Akaassa.
    Puoliso Akaa 24.5.1908 Juho Eemeli Salo s. Sääksmäki 27.8.1887, k. Valkeakoski 20.11.1979, vanh Sääksmäen Rytiän Knuutilan itsellinen Kustaa Matinpoika Spjut ja Susanna Matilda Juhontytär. - Akaan Konhon Konhon renki ja työmies 1909-1915, sitten Valkeakosken Sorrin mäkitupalainen ja tehtaan työmies.

VII Lapsia:

  1. Saima Matilda Salo s. Sääksmäki 25.2.1909.
  2. Siiri Elviira Salo s. Akaa 7.2.1911.
  3. Sylvi Mirjam Salo s. Akaa 18.6.1913, k. Sääksmäki 16.2.1916.
  4. SanniMaria Salo, Iltanen s. Sääksmäki 26.12.1915, k. Valkeakoski 14.6.2008.
  5. Sipi Sakari Salo s. Sääksmäki 7.1.1918.

VII Sanni Maria Salo, Iltanen (vanhemmat) s. Sääksmäki 26.12.1915, k. Valkeakoski 14.6.2008.
    Puoliso Akaa 24.5.1908 Eero Johannes Iltanen s. 28.7.1918, k. Valkeakoski 28.2.2005.

VIII Lapsia:

VI Ida Helena Oskarintytär Grönholm (vanhemmat) s. Lempäälä 25.7.1888.
    Puoliso Lempäälä 10.11.1908 Juho Armas Kahila s. Kylmäkoski 28.9.1887, vanh Viialan höyrysahan työmies Evert Taavetinpoika Kahila Kylmäkoskelta ja Iida Maria Kallentytär Urjalasta. - Viialan lasitehtaan lasinpuhaltaja.

VII Lapsia:

V Kaarle Iivari Kaarlenpoika Telkkälammi (vanhemmat) s. Vesilahti 15.11.1865. - Lempälän tolvilan Telkkalammin torppari 1904-1909, Kylmäkosken Tipuri jyvärenki 1909-1910, Akaan Konhossa 1910-1911 Sääksmäen Pietolassa, Lotilassa Voipaalassa, Pappilassa ja sitten Salon vuodesta 1918.
    Puoliso 1:o Lempäälä 6.11.1904 Hilma Halttunen, Telkkälammi s. Karstula 23.11.1872, k. Sääksmäki 11.2.1914, vanh Karstulan N:2 Muholan Laukkulan mäkitupalainen Heikki Heikinpoika Halttunen ja Kaisa Eliaantytär Hakkarainen.
    Puoliso 2:o Sääksmäki 23.7.1916 Matilda Ojanen, Julin (hänen 2. aviossaan) s. Tottijärvi 4.9.1867, vanh Tottijärven Pajulahden Perä-Rouhun renki ja Huhtaan Yli-Runkan työmies Konstantin Kallenpoika Ojala ja Eva Absalonintytär.
    Matildan 1. puoliso Tottijärvi 8.3.1896 Kaarle Kustaa Julin s. Punkalaidun 1.6.1859, k. Sääksmäki 5.7.1915, vanh Punkalaitumen Mäenpään Kestilän renki Juho Aleksanteri Juhonpoika ja Maria Kaisa Matintytär.

VI Lapsia:

  1. Kalle Nikolai Telkkälammi s. Lempäälä 19.12.1904, k. siellä 26.4.1907.
  2. Lauri Eemil Telkkälampi s. Lempäälä 7.8.1906, k. Sääksmäki 22.10.1977.
  3. Selma Helena Telkkälampi s. Lempäälä 27.7.1908, k. Sääksmäki 21.6.1946.
  4. Kaarlo Valtteri Telkkälammi s. Akaa 27.4.1911, k. siellä 6.6.1911.

VI Lauri Eemil Kaarlenpoika Telkkälampi (vanhemmat) s. Lempäälä 7.8.1906, k. Sääksmäki 22.10.1977.
    Puoliso Hilma Halttunen, Telkkälampi s. Sääksmäki 24.7.1906, k. siellä 1.7.1991, vanh Sääksmäen Voipaalan Kemmolan torppari Juho Fredrik Hartunpoika ja Ida Elina Orell.

VII Lapsia:

IV Ulrika Antintytär Koivu (vanhemmat) s. Vesilahti 10.5.1829.
    Puoliso Vesilahti 7.9.1851 Kustaa Berg s. Vesilahti 18.9.1825, k. Lempäälä 13.9.1900, vanh Kustaa Mikonpoika Berg ja Heta Simontytär Berg Vesilahdelta. - Lempäälän Hietaniemen Tanhuanpään torppari 1860-1900.

V Lapsia:

  1. Juho Kustaa Berg, Vuori s. Vesilahti 13.11.1851..
  2. Amanda Berg s. Vesilahti 3.8.1856..
  3. Mariana Berg s. Vesilahti 27.4.1859, k. Lempäälä 10.11.1861.
  4. Vihtori Tanhuanpää s. Lempäälä 26.1.1861.
  5. Karoliina Berg s. Lempäälä 26.1.1863.
  6. Kaarle Berg, Vuori s. Lempäälä 20.4.1865.
  7. Oskari Berg s. Lempäälä 31.10.1867. k. siellä 28.11.1867.
  8. Eerikki Ludvig Berg s. Lempäälä 18.5.1869.
  9. Antti Berg s. Lempäälä 29.11.1872.

V Juho Kustaa Kustaanpoika Berg, Vuori (vanhemmat) s. Vesilahti 13.11.1851. - Vesilahden Palhon kartanon renkivouti 1887-.
    Puoliso Vesilahti 13.6.1875 Vilhelmiina Karoliina Ylinen, Vuori s. Vesilahti 26.1.1855, vanh Vesilahden Arpiaisten Ylisen isäntä Hartvig Heikinpoika Iso-Raija ja Engel Vilhelmiina Heikintytär Ylinen. .

VI Lapsia:

  1. Kustaa Edvard Nieminen s. Lempäälä 21.1.1876.
  2. Kaarle Konstantin Toivonen s. Lempäälä 7.2.1878.
  3. Vihtori Nieminen s. Lempäälä 8.2.1880. - Pirkkalan Seppälän Palvelusväkeä 1902-1915.
  4. Anselmi Berg s. Lempäälä 20.4.1882, k. siellä 15.11.1885.
  5. Vilhelmiina Berg s. Lempäälä 8.4.1885. - Tampereelle 11.10.1904, N:59, sisään 15.10.1904 VII s.39.
  6. Aina Hilja Berg s. Vesilahti 9.5.1887, k. Vesilahti 3.5.1903.
  7. Juha Eerikki Vuori s. Vesilahti 10.11.1889. - Vesilahden Niemenpään Tarkassa renkinä 1908-.
  8. Olga Maria Vuori s. Vesilahti 13.2.1892. - Helsinkiin 22.11.1909, N:89.
  9. Venla Aliina Vuori s. Vesilahti 1.6.1894, k. siellä 11.6.1894.
  10. Tyyne Ester Vuori s. Vesilahti 16.8.1896.

VI Kustaa Edvard Juhonpoika Nieminen (vanhemmat) s. Lempäälä 21.1.1876. - Työmies Pirkkalassa 1894-1905, sitten Tampereella.
    Puoliso Pirkkala 26.1.1903 Olga Matilda Inberg s. Mouhijärvi 30.7.1876, äiti Mouhijärven Saikkalan Saikkan Vähä-Saikasta, Iirolan Seppälän piika Amanda Taavetintytär Vähä-Saikka.

VII Lapsia:

  1. Lempi Sofia Olgantytär Nieminen s. Pirkkala 6.3.1898.
  2. Fanny Emilia Nieminen s. Pirkkala 23.8.1903.
  3. Kalle Kustaa Nieminen s. Pirkkala 4.6.1905.
  4. Anna Aleksandra Nieminen s. Tampere 25.8.1907.

VI Kaarle Konstantin Juhonpoika Toivonen (vanhemmat) s. Lempäälä 7.2.1878. - Renki ja työmies eri puolilla Pirkkalaa 1900-1909. Perhe muutti Tampereelle 2.5.1909, N:56.
    Puoliso Pirkkala 17.3.1900 Iida Josefiina Laine s. Pirkkala 11.5.1876, vanh Justus Matinpoika Mäkilä Liedosta ja Erika Hermannntytär Eräjärveltä.

VII Lapsia:

  1. Aina Aleksandra Toivonen s. Pirkkala 6.5.1900.
  2. Anna Maria Toivonen s. Pirkkala 21.9.1907.
  3. Kalle Kustaa Toivonen s. Pirkkala 26.11.1908.

V Amanda Kustaantytär Berg (vanhemmat) s. Vesilahti 3.8.1856. - Vesilahden Kirkonkylän Ali-Uotilassa 1875-78, Mouhijärven Liuhassa 1878-88 ja Lempäälän Kärppälän Haavistossa 1889-.
    Puoliso 1:o Vesilahti 16.8.1875, ero 11.11.1887 Herman Maurits Ekholm (hänen 1. aviossaan) s. Vesilahti 11.9.1850, äiti Vesilahden Kaltsilan Erkkilän piika Anna Kaisa Joosepintytär. - Maalari Mouhijärven Mustianojan Liuhassa 1878-87, Sääksmäen Huittulassa 1888-96. Saanut erokirjan vaimostaan 11.1.1887.
    Hermanin 2. puoliso Sääksmäki 11.9.1892 Amanda Aurora Iivarintytär Wallenius s. Akaa 6.5.1867. - Muuttivat Sääksmäeltä Pirkkalaan sisään 9.12.1896, N:142 s.?
    Puoliso 2:o Lempäälä 23.4.1889 Kaarle Akusti Lumiala, Haavisto (hänen 2. aviossaan) s. Lempäälä 22.7.1857, vanh Lempäälän Lumialan ratsutilallinen Aatami Matinpoika Lumiala ja Katariina Juhontytär Hinkka. - Lempäälän Kärppälän Kärppälän muonamies, itsellinen ja Kärppälän Haaviston mäkitupalainen.
    Kaarlen 1. puoliso Vesilahti 4.6.1878 Aurora Aatamintytär Hahl s. Vesilahti 8.5.1851, k. Lempäälä 2.5.1887.

VI Lapsia:

  1. Olga Susanna Ekholm s. Vesilahti 11.8.1876.
  1. Kaarle Vihtori Haavisto s. Lempäälä 21.3.1891, k. siellä 4.4.1891.
  2. Iida Haavisto s. Lempäälä 16.2.1893.
  3. Kaarle Maurits Haavisto s. Lempäälä 15.1.1895.
  4. Anna Maria Haavisto s. Lempäälä 4.4.1897.
  5. Paavo Kustaa Haavisto s. Lempäälä 6.6.1904.

VI Olga Susanna Hermannintytär Ekholm (vanhemmat) s. Vesilahti 11.8.1876.
    Puoliso Lempäälä 6.3.1897 Vihtori Vilhelm Virtanen s. Lempäälä 27.11.1870, vanh Lempäälän Nurkkilan Nurkkisen Hakalan torppari Herman Kustaapoika ja Karoliina Mariantytär. - Nurkkilan Nurkkisen Hakalan torppari ja työmies 1895-98, Hahkalan Laatiskan työmies 1888-1905.

VII Lapsia:

  1. Mauri Aukusti Virtanen s. Lempäälä 6.1.1898.
  2. Elli Emilia Virtanen s. Lempäälä 30.9.1899.
  3. Yrjö Virtanen s. Lempäälä 3.4.1902.
  4. Lempi Maria Virtanen s. Lempäälä (Orivesi) 3.8.1904.

V Vihtori Kustaanpoika Tanhuanpää (vanhemmat) s. Lempäälä 26.1.1861. - Lempäälän Hietaniemen Tanhuanpään torppari noin 1900-.
    Puoliso Lempäälä 6.12.1885 Aleksandra Mikkola s. Kylmäkoski 18.10.1863, vanh Kylmäkosken Poutalan Mikkolan ratsutilallinen Adolf Joakiminpoika Vesilahdelta ja Ulrika Heikintytär Punkalaitumelta.

VI Lapsia:

  1. Fanny Aurora Tanhuanpää s. Lempäälä 28.2.1886.
  2. Edit Ulrika Tanhuanpää s. Lempäälä 26.1.1888.
  3. Vihtori Severin Tanhuanpää s. Lempäälä 19.10.1889.
  4. Ludvig Viktor Tanhuanpää s. Lempäälä 15.12.1890.
  5. Johan August Tanhuanpää s. Lempäälä 15.12.1892.
  6. Edvard Tanhuanpää s. Lempäälä 17.3.1895.
  7. Hilja Maria Tanhuanpää s. Lempäälä 8.4.1897.
  8. Eliina Tanhuanpää s. Lempäälä 26.3.1899.
  9. Naima Tanhuanpää s. Lempäälä 26.3.1899.
  10. Kalle Uuno Tanhuanpää s. Lempäälä 8.7.1901.
  11. Paavo Kustaa Tanhuanpää s. Lempäälä 28.5.1903, k. 1975.
  12. Väinö Mauri Tanhuanpää s. Lempäälä 4.1.1907.

V Karoliina Kustaantytär Berg (vanhemmat) s. Lempäälä 26.1.1863.
    Puoliso Lempäälä 8.11.1883 Juho Oskar Keskinen s. Pirkkala 9.8.1861, vanh Pirkkalan Sionkylän Koison Keskisen torppari Elias Mikonpoika ja Annastiina Matintytär. - Pirkkalan Sionkylän Koison Keskisen torppari noin 1890-1907 ja Sionkylän Keskisen lohkotilallinen 1907-.

VI Lapsia:

  1. Aliina Keskinen s. Pirkkala 27.3.1884.
  2. August Keskinen s. Pirkkala 27.10.1885, k. siellä 11.5.1905.
  3. Fanny Keskinen s. Pirkkala 19.10.1887, k. siellä 17.5.1888.
  4. Kaarle Anselmi Keskinen s. Pirkkala 13.4.1889.
  5. Hilja Agatha Keskinen s. Pirkkala 9.5.1891, k. siellä 16.3.1892.
  6. Antti Keskinen s. Pirkkala 7.12.1892.
  7. Lauri Paavali Keskinen s. Pirkkala 31.1.1896. - Tampereelle 21.1.1918.
  8. Anna Keskinen, Haavisto s. Pirkkala 10.1.1898, k. Vesilahti 17.2.1957.
  9. Akseli Arvid Keskinen s. Pirkkala 8.3.1900.
  10. Arvo Johannes Keskinen s. Pirkkala 12.6.1902.
  11. Iida Sofia Keskinen s. Pirkkala 24.11.1904.

VI Aliina Juhontytär Keskinen (vanhemmat) s. Pirkkala 27.3.1884.
    Puoliso Pirkkala 31.10.1909 Kalle Kustaa Pirkkanen s. Pirkkala 6.6.1879, vanh Pirkkalan Koison renki Justus Matinpoika ja Eriika Hermannintytär. - Pirkkalan Sankkilan itsellisiä vuodesta 1915.

VII Lapsia:

VI Anna Juhontytär Keskinen, Haavisto (vanhemmat) s. Pirkkala 10.1.1898, k. Vesilahti 17.2.1957.
    Puoliso Pirkkala 3.12.1915 Aukusti Haavisto s. Lempäälä 7.1.1896, k. Vesilahti 10.2.1964, vanh Lempäälän Jokipohjan Jutilan Haaviston torppari Vihtori Matinpoika Haavisto ja Vilhelmiina Matintytär.

VII Lapsia:

  1. Toivo Ilmari Haavisto s. Vesilahti 17.1.1916, k. siellä 10.11.1916.
  2. Sylvi Sofia Haavisto, Herrainsilta s. Vesilahti 13.8.1917.
  3. Lauri Matias Haavisto s. Vesilahti 1.5.1922, k. Voljärvi, kaatui 25.12.1941. - Maanviljelijä, naimaton. Jatkosota Jalkaväkirykmentti 25, 1. komppania, joukko-osasto 1./JR 25.
  4. Onni Ilmari Haavisto s. Vesilahti 12.1.1924, k. siellä 27.7.1991.
  5. Ida Kyllikki Haavisto s. Vesilahti 13.9.1930, k. siellä 1.6.2012.

VII Sylvi Sofia Aukustintytär Haavisto, Herrainsilta (vanhemmat) s. Vesilahti 13.8.1917.
    Puoliso Kauno Johannes Herrainsilta s. Pälkäne 2.10.1911, k. 8.9.1984, vanh Pälkäneen Epaalan Toijan Herrainsillan torppari Kaarle Aukusti Aukustinpoika Herrainsilta ja Ida Maria Kaarlentytär Järvenpää.

VIII Lapsia:

V Kaarle Kustaanpoika Berg, Vuori (vanhemmat) s. Lempäälä 20.4.1865. - Jyvärenki. Asuivat Vesilahden Palhon Pynnän Tanhuanpäässä 1894-.
    Puoliso Vesilahti 7.12.1890 Marjaana Kankaanpää s. Vesilahti 6.7.1867, vanh Vesilahden Onkimäen Ali-Öyrän Kankaanpään torppari Samuli Erkinpoika Vesilahdelta ja Maija Juhontytär.

VI Lapsia:

  1. Laina Elisabet Vuori s. Lempäälä 18.1.1891. - Tampereelle 23.8.1909, N:58.

V Eerikki Ludvig Kustaanpoika Berg (vanhemmat) s. Lempäälä 18.5.1869. - Pirkkalan Tanilan Tannin Iso-Vaitin torppari vuodesta 1894, myöhemmin lohkotilallinen.
    Puoliso Vesilahti 28.1.1892 Tilda Rautell s. Vesilahti 14.8.1867, vanh Vesilahden Rautialan seppä ja Narvan Jaakkolan maakauppias Kaarle Taavetinpoika Heikkilä, Rautell ja Anna Stiina Matintytär Hollo.

VI Lapsia:

  1. Fanny Johanna Berg s. Vesilahti 11.1.1893.
  2. Anna Sofia Berg s. Pirkkala 11.12.1894.
  3. Tyyne Amalia Berg s. Pirkkala 21.11.1896, k. siellä 5.1.1897.
  4. Kalle Antero Berg s. Pirkkala 1.12.1897, k. siellä 9.6.1918.

VI Anna Sofia Eerikintytär Berg (vanhemmat) s. Pirkkala 11.12.1894.
    Puoliso Pirkkala 20.3.1919 Kaarle Aleksanteri Kaarlenpoika s. Vesilahti 4.5.1888, vanh Pirkkalan Topparin Isotalon eli Alasen isäntä ja Tyrkkölän Räikän talon lohkotilallinen Kaarle Matinpoika ja Karoliina Josefiina Matintytär. - Pirkkalan Tyrkkölän Räikän talon lohkotilallinen isänsä jälkeen noin 1919-.

VII Lapsia:

  1. Aune Anna-Liisa s. Pirkkala 27.2.1920.

V Antti Kustaanpoika Berg (vanhemmat) s. Lempäälä 29.11.1872. - Vesilahden Kaakilan Rassan Rosenlundin torppari noin 1896-1905, Rassan Lehtolan lohkotilallinen noin 1905-.
    Puoliso Vesil 1.12.1896 Mariaana Siivola s. Vesilahti 15.10.1873, vanh Vesilahden Kaakilan Rassan Siivolan torppari Kaarle Kustaa Heikinpoika Siivola ja Karoliina Heikintytär.

VI Lapsia:

  1. Antti August Berg s. Vesilahti 14.9.1897.
  2. Kaarle Kustaa Berg s. Vesilahti 7.1.1901.
  3. Fanny Matilda Berg s. Vesilahti 26.10.1903.
  4. Juha Paavali Berg s. Vesilahti 6.8.1906.
  5. Viktor Aksel Berg s. Vesil 17.3.1909.

III Mikko Juhonpoika Tilli (vanhemmat) s. Vesilahti 28.8.1801, k. siellä 1.10.1838. - Vesilahden Menkalan Tillin isäntä 1825-38.
    Vesilahti 1830 Maria Pörölä s. Vesilahti 1.10.1803, k. siellä 31.8.1875, vanh Vesilahden Pörölän Ali-Pörön isäntä Paavo Matinpoika Pörö ja Leena Jaakontytär Kesola.

IV Lapsia:

  1. Emilia Tilli s. Vesilahti 18.7.1831.
  2. Edla Henrika Tilli s. Vesilahti 21.8.1834.

IV Emilia Mikontytär Tilli (vanhemmat) s. Vesilahti 18.7.1831.
    Puoliso 1:o Vesilahti 9.4.1857 Anton Vilhelm Antinpoika s. noin 1830, k. Vesilahti 2.3.1859, - Vesilahden Kaltsilan Luikon Kallion torppari noin 1855-59.
    Puoliso 2:o Lempäälä 7.2.1869 Juho Olli (hänen 2. aviossaan) s. Tottijärvi 4.6.1818, k. Lempäälä 28.1.1895, vanh Tottijärven Brödtorpan torppari Martti Matinpoika ja Maria Kallentytär. - Lempäälän Kuokkalan Hupakan Ollin torppari noin 1867-95.
    Juhon 1. puoliso Lempäälä 28.12.1842 Kaisa Martintytär Kirkkomäki, Veräjäsuu (hänen 2. aviossaan) s. Kalvola 12.8.1799, k. Lempäälä 27.1.1868.

V Lapsia:

  1. Anna Mathilda Antonintytär Olli s. Vesilahti 26.3.1858, k. Lempäälä 1.10.1894.
  2. Juho Verner Olli s. Lempäälä 25.11.1869.
    - Pirkkalan Koison Hongiston torppari 1896-1900 ja Ylöjärven Keijärven Ollilan Härkilevon vuodesta 1900.
  3. Kaarle Benediktus Niemi s. Lempäälä 21.3.1871. - 1910 s.743.
  4. Uuno Vilhelm Olli s. Lempäälä 30.7.1873. - 1910 s.743.

IV Edla Henrika Mikontytär Tilli (vanhemmat) s. Vesilahti 21.8.1834.
    Puoliso Vesilahti 7.5.1854 Kustaa Adolf Lindström s. Sääksmäki 17.1.1830, k. Lempäälä 15.2.1882, vanh Sääksmäen Kärjenniemen puuseppä ja Lempäälän Lipon Mikkolan lampuoti Benjamin Lindström ja Maria Erkintytär. - Sääksmäen Lotilan Jägaren eli Hakamäen torppari 1855-59, Valkeakosken itsellisiä 1859-60, Lempäälän Kelhon ratsutilan renki 1860-64, Lipon Heikkilän renki 1865, Perälän Mattilan itsellinen 1865-75, Lastusten itsellinen 1875-76, Lempoisten itsellinen 1876-82.

V Lapsia:

  1. Juho Kustaa Lindström s. Sääksmäki 23.6.1856.
  2. Iida Maria Lindström s. Sääksmäki 23.3.1859.
  3. Amanda Pauliina Lindström s. Lempäälä 8.1.1862, k. siellä 8.11.1864.
  4. Amanda Ulriika Lindström s. Lempäälä 1.3.1865, k. siellä 1.5.1904.
  5. Kaarle Lindström s. Lempäälä 25.7.1870.
  6. August Iivari Lindström s. Lempäälä 27.11.1873, k. siellä 29.6.1883.
  7. Lyydia Vilhelmiina Lindström s. Lempäälä 13.9.1877.

V Juho Kustaa Kustaanpoika Lindström (vanhemmat) s. Sääksmäki 23.6.1856. - Sääksmäen Voipaalan Mikkolassa renkinä 1873. Lempäälän Lipon Mikkolan mäkitupalainen 1879-1901.
    Puoliso Lempäälä 24.2.1878 Karoliina Juhontytär s. Lempäälä 9.8.1841, vanh Lempäälän Lipon itsellinen Juho Jaakonpoika ja Maria Mikontytär Ström.

VI Lapsia:

  1. Ida Elina Lindström s. Lempäälä 17.6.1878.
  2. Juha Aukusti Lindström s. Lempäälä 22.4.1881.

VI Ida Elina Juhontytär Lindström (vanhemmat) s. Lempäälä 17.6.1878. - Sääksmäen Mutin Mikkolan piikana 1895-96, Lempäälän Sotavallan 1896-98.
    Puoliso Lempäälä 20.11.1898 Frans Heikki Widell s. Sääksmäki 24.8.1871, vanh Sääksmäen Rytiän Knuutilan itsellinen Juho Kustaa Antinpoika Videll ja Amanda Maria Heikintytär Kalvolasta. - Renki Lempäälässä ja työmies Tampereella vuodesta 1898.

VII Lapsia:

  1. Johan Henrik Widel s. Tampere 24.12.1901.

VI Juha Aukusti Juhonpoika Lindström (vanhemmat) s. Lempäälä 22.4.1881. - Sääksmäen Roukon Lotilan itsellinen 1907-09. Lähtivät Tampereelle 20.7.1909, N:62.
    Puoliso Sääksmäki 21.7.1907 Matilda Aurora Jokela s. Sääksmäki 10.3.1886, vanh Sääksmäen Lantoisten Rekolan Jokelan torppari Kaarle Erland Hartunpoika Savijärvi, Jokela Lempäälästä ja Anna Kaisa Antintytär Hanhinen Alahärmästä.

VII Lapsia:

  1. Paavo August Lindström s. Sääksmäki 4.6.1909.

V Iida Maria Kustaantytär Lindström (vanhemmat) s. Sääksmäki 23.3.1859.
    Puoliso Lempäälä 23.9.1879 Aukusti Rantanen s. Lempäälä 31.7.1852, vanh Lempäälän Nurkkisen renki Heikki Antinpoika ja Reetta Liisa Kustaantytär. - Lempäälän Lempoisten mäkitupalainen kylän yhteismaalla noin 1896-.

VI Lapsia:

  1. Juho Aukusti Rantanen s. Lempäälä 22.9.1881. - Kaupustelija. Ouluun 23.4.1903, N:32.
  2. Sulo Ilmari Rantanen s. Lempäälä 25.5.1884, k. siellä 26.7.1889.
  3. Agda Eveliina Rantanen s. Lempäälä 18.5.1887.
  4. Ellen Matilda Rantanen s. Lempäälä 3.10.1890.
  5. Hulda Elise Rantanen s. Lempäälä 10.6.1894.
  6. Anna Maria Rantanen s. Lempäälä 2.9.1897.

V Amanda Ulriika Kustaantytär Lindström (vanhemmat) s. Lempäälä 1.3.1865, k. siellä 1.5.1904.
    Puoliso Lempäälä 15.8.1886 Aukusti Salonen s. Lempäälä 25.5.1861, äiti Lempäälän Kuokkalan Hupakan piika Heta Iisakintytär Päkkäri. - Lempäälän Kuljun mylläri 1894-1908 ja Kuokkalan Tuiskun talon mäkitupalainen 1908-..

VI Lapsia:

  1. Frans Viktor Salonen s. Lempäälä 12.11.1886. - Lempäälän Kuivaspään Ryödin renki 1905-. 1910- s.539.
  2. Juho Hjalmar Salonen s. Lempäälä 20.10.1888. - Lempäälän Kuljun Kukkolan renki 1907-. 1910 s.602.
  3. Katri Amanda Salonen s. Lempäälä 19.11.1890. - Tampereelle sisään 31.12.1906 VII s.729.
  4. Kalle Aukusti Salonen s. Lempäälä 16.12.1892. - Lempäälän Lipon Heikkilän renki 1908-. 1910- s.1018.
  5. Otto Esau Salonen s. Lempäälä 25.2.1895, k. siellä 12.5.1895.
  6. Lauri Jaakoppi Salonen s. Lempäälä 25.12.1895.
  7. Arthur Joel Salonen s. Lempäälä 27.1.1897.
  8. Otto Eleasar Salonen s. Lempäälä 30.12.1898.
  9. Vilho Nikolai Salonen s. Lempäälä 4.5.1902.
  10. Matilda Auroora Salonen s. Lempäälä 10.3.1904.

V Kaarle Kustaanpoika Lindström (vanhemmat) s. Lempäälä 25.7.1870. - Lempäälän Lempoisten Halkolan Mäkitupalainen ja työmies.
    Puoliso Lempäälä 15.4.1895 Olga Syrjänen s. Vesilahti 22.7.1872, vanh Vesilahden Mantereen Vilon Itsellinen Adolf Heikinpoika Kilpala, Syrjä ja Johanna Kustaantytär.

VI Lapsia:

  1. Huda Maria Lindström s. Lempäälä 4.10.1895.
  2. Ellen Olga Matilda Lindström s. Lempäälä 7.3.1898.
  3. Iida Johanna Lindström s. Lempäälä 14.7.1900.
  4. Paavo Mikaeli Lindström s. Lempäälä 5.12.1902.

V Lyydia Vilhelmiina Kustaantytär Lindström (vanhemmat) s. Lempäälä 13.9.1877. - Ylöjärven Keijärven Ollilassa piikana 1902-03. Kotoaan Halkolan talon mäkituvassa 1903-06. - Trikootehtaan työntekijä Tampereella vuodesta 1906.
   

VI Lapsia:

  1. Helmi Helena Lindström s. Lempäälä 18.8.1896.
  2. Paavo Rikard Lindström s. Lempäälä (Ylöjärvi) 27.8.1900.
  3. Elle Emilia Lindström s. Lempäälä (Ylöjärvi) 7.6.1902.

III Antti Juhonpoika Tilli (vanhemmat) s. Vesilahti 20.8.1803. - Vesilahden Menkalan Tillin isäntä noin 1826-39.
    Puoliso Urjala 22.8.1823 Peatta Kaisa Joela s. Urjala 23.12.1799, k. Vesilahti 1.4.1867, vanh Urjalan Taipaleen Joelan isäntä Matti Matinpoika Joela ja Peatta Tuomaantytär Pusa.

IV Lapsia:

  1. Adolf Tilli s. Urjala 4.8.1825. - Urjalaan sisään 22.2.1841, N:19 B. Liljesfrand?
  2. Leena Kaisa Tilli s. Vesilahti 28.6.1828, k. siellä 22.8.1831.
  3. Aaroni Tilli, Ussa s. Vesilahti 16.6.1831, k. siellä 18.5.1909.
  4. Eriika Tilli s. Vesilahti 26.7.1835.
  5. Amalia Tilli s. Vesilahti 27.6.1839, k. Sääksmäki 14.8.1901.

IV Aaroni Antinpoika Tilli, Ussa (vanhemmat) s. Vesilahti 16.6.1831, k. siellä 18.5.1909. - Vesilahden Yliskylän Kurjen lampuoti 1864-69, Mustiksen Sassin Ussan torppari 1869-99 ja Pörölän Yli-Pörön itsellinen 1899-1909.
    Puoliso Vesilahti 4.4.1858 Maria Kristiina Antintytär s. Huittinen 22.1.1833, vanh Huittisten Mäentaan Mäentaan renki Antti Juhonpoika ja Kaisa Juhontytär.

V Lapsia:

  1. Frans Johan Aaroninpoika s. Vesilahti 15.1.1858, k. siellä 1.4.1858.
  2. Juha Kustaa Ussa s. Vesilahti 9.1.1859. - Kotonaan Ussan (Mäenpään) mäkituvassa 1909.
  3. Lukas Viktor Aaroninpoika s. Vesilahti 19.10.1861, k. siellä 15.12.1861.
  4. Mariana Ussa s. Vesilahti 20.10.1862, k. siellä 21.12.1864.
  5. Amanda Johanna Ussa s. Vesilahti 23.11.1864, k. siellä 9.12.1864.
  6. Amanda Ussa s. Vesilahti 26.10.1865.
  7. Maria Ussa s. Vesilahti 8.9.1869.
  8. Vihtori Järvinen s. Vesilahti 24.12.1871.
  9. Karoliina Ussa s. Vesilahti 19.5.1875.

V Amanda Aaronintytär Ussa (vanhemmat) s. Vesilahti 26.10.1865.
    Puoliso Vesilahti 13.12.1884 Kaarle Kustaa Ruokola s. Vesilahti 4.7.1857, vanh Vesilahden Rautialan ratsutilan Mäkelän ja Lamminpohjan torppari Kustaa Juhonpoika ja Maria Kristiina Jaakontytär. - Vesilahden Rautialan Keihosen torppari 1882-86, Korpiniemen Villin Lamminpohjan torppari 1886-88, Lamminpohjan irtolainen 1889-92, Hakkilan Hakimäen Köykän torppari 1892-1901, Lempäälän Innilän Ruokolammin torppari 1901-08, Tottijärven Tottijärven kartanon Metsäkulman Joutsijoen vuodesta 1908.

VI Lapsia:

  1. Hilda Maria s. Vesilahti 7.2.1886.
  2. Aleksander s. Vesilahti 15.11.1887. - Tampereelle 30.10.1911.
  3. Iisakki Eemil s. Vesilahti 19.12.1889, k. siellä 13.1.1890.
  4. Frans Eemil s. Vesilahti 9.1.1891, k. Tottijärvi 25.11.1912.
  5. Kaarle Iivari s. Vesilahti 23.6.1893.
  6. Selma Aliisa s. Vesilahti 28.8.1895, k. siellä 2.2.1898.
  7. Hilma Amanda s. Vesilahti 4.11.1897.
  8. Selma Lyydia s. Vesilahti 17.7.1900.
  9. Yrjö Nikolai s. Lempäälä 20.4.1903.
  10. Iida Karoliina s. Lempäälä 25.9.1905.
  11. Fanny Matilda s. Lempäälä 14.12.1907.

VI Hilda Maria Kaarlentytär (vanhemmat) s. Vesilahti 7.2.1886.
    Puoliso Lempäälä 6.8.1905 Juho Kustaa Järvinen s. Lempäälä 27.10.1885, vanh Lempäälän Pyhältön Heikkilän Mateuslahden torppari Kustaa Aataminpoika Keihonen ja Mariaana Israelintytär. - Tottijärven Tottijärven kartanon Metsäkulman Åstrandin torppari noin 1908-1912, sitten työmies.

VII Lapsia:

  1. Kaarle Kustaa Järvinen s. Lempäälä 28.10.1906.
  2. Johan Arvid Järvinen s. Lempäälä (Tottijärvi) 23.10.1907.
  3. Selma Maria Järvinen s. Tottijärvi 25.4.1910.
  4. Vieno Matilda Järvinen s. Tottijärvi 3.11.1911, k. siellä 31.10.1913.
  5. Vieno Matilda Järvinen s. Tottijärvi 9.10.1914.
  6. Arvo Alfred Järvinen s. Tottijärvi 16.6.1918.
  7. Urho Iivari Järvinen s. Tottijärvi 16.6.1918.

VI Hilma Amanda Kaarlentytär (vanhemmat) s. Vesilahti 4.11.1897.
    Puoliso Tottijärvi 7.2.1920 Juho

VII Lapsia:

  1. Tuomas Johannes Hilmanpoika s. Tottijärvi 20.3.1918.
  2. Eeva Sylvia Juhontytär s. Tottijärvi 9.7.1920.

VI Selma Lyydia Kaarlentytär (vanhemmat) s. Vesilahti 17.7.1900.
    Puoliso

VII Lapsia:

  1. Enne Lyydia Selmantytär s. Tottijärvi 15.1.1920.

V Maria Aaronintytär Ussa (vanhemmat) s. Vesilahti 8.9.1869.
    Puoliso Vesilahti 30.12.1898 August Mäenpää, Numminen s. Vesilahti 15.3.1863, vanh Vesilahden Onkimäen Tuomaalan Mäenpään torppari Mikko Heikinpoika Mäenpää ja Elina Aatamintytär Mikkola. - Vesilahden Koskenkylän Orimuksen vuokratilallinen 1895-1902, Pörölän Yli-Pörön lohkotilallinen ja työmies 1902-1909. - Perhe muutti Pirkkalaan sissään 11.1.1910, N:4 s.810.

VI Lapsia:

  1. Sigmar Mariantytär Mäenpää s. Vesilahti 15.6.1896.
  2. Aarne August Numminen s. Vesilahti 22.1.1900.
  3. Hjalmar Numminen s. Vesilahti 27.3.1901, k. siellä 13.8.1901.
  4. Naimi Helena Numminen s. Vesilahti 27.3.1901, k. siellä 12.8.1901.
  5. Vilho Hjalmar Numminen s. Vesilahti 14.7.1902.
  6. Katri Helena Numminen s. Vesilahti 17.9.1903, k. siellä 15.1.1904.
  7. Aarne August Numminen s. Vesilahti 11.11.1904, k. siellä 27.9.1905.

V Vihtori Aaroninpoika Järvinen (vanhemmat) s. Vesilahti 24.12.1871. - Renkinä Vesilahdella, Lempäälässä ja Akaassa. Perhe muutti Vanajalle 27.10.1905.
    Puoliso Akaa 9.4.1899 Emma Pakkala s. Nivala 7.10.1871, vanh Nivalan Pakkalan itsellinen Juha Pekanpoika Konttila, Pakkala ja Riitta Leenantytär.

VI Lapsia:

  1. Tyyne Maria Järvinen s. Lemp 2.11.1898.
  2. Lyyli Alise Järvinen s. Lempäälä 22.12.1901.
  3. Aino Auroora Järvinen s. Lempäälä 10.11.1904.

V Karoliina Aaronintytär Ussa (vanhemmat) s. Vesilahti 19.5.1875.
    Puoliso Vesilahti 26.2.1910 Juho Viktor Mäkipää s. Punkalaidun 15.11.1854, vanh Punkalaitumen Liitsolan Mäkipään torppari Matti Matinpoika Mäkipää ja Justiina Juhontytär. - Vesilahden Sarkkilan Parran Mattilan lohkotilallinen 1907-.

VI Lapsia:

IV Eriika Antintytär Tilli (vanhemmat) s. Vesilahti 26.7.1835.
    Puoliso Vesilahti 9.11.1858 Aapo Nummelin (Hänen 2. aviossaan) s. 10.9.1828, k. Lempäälä 4.8.1881. - Lempäälän pitäjänsuutari Hemminkilän Näppilässä.
    Aaprahamin 1. puoliso Maria Elisabet Antintytär s. Lempäälä 29.9.1824, k. siellä 21.1.1858.

V Lapsia:

  1. Matilda Nummelin s. Lempäälä 8.2.1859, k. siellä 9.6.1862.
  2. Vilhelmiina Nummelin s. Lempäälä 18.2.1862. - Tammelaan sisään 19.9.1883, N:56 Kaukjärvi.
  3. Iivari Numminen s. Lempäälä 18.7.1869.
  4. Kaarle Numminen s. Lempäälä 23.1.1872.
  5. Alfred Numminen s. Lempäälä 6.12.1874. - Entinen sahatyömies Lempäälässä.

V Iivari Aaponpoika Numminen (vanhemmat) s. Lempäälä 18.7.1869. - Työmies Tampereella vuodesta 1903.
    Puoliso Lempäälä 12.6.1898 Hilma Johanna Paunu s. Lempäälä 9.6.1867, äiti Lempäälän Kuljun Leppälän torpparin tytär Henriika Tuomaantytär Ljung.

VI Lapsia:

  1. Sievä Sigrid Numminen s. Lempäälä (Tampere) 18.5.1902, k. siellä (Tampere) 3.6.1902.
  2. Ellen Sofia Numminen s. Lempäälä (Tampere) 29.9.1903, k. siellä (Tampere) 29.9.1903.

V Kaarle Aaponpoika Numminen (vanhemmat) s. Lempäälä 23.1.1872. - Ajuri ja pika-ajuri Tampereella vuodesta 1903.
    Puoliso Tampere 17.9.1904 Impi Eliina Toimanen s. Virrat 13.1.1884, vanh Virtain Jäähdytyspohjan Kangaspaavolan Seppälän torppari ja Virtainkylän Yrjölän seppä Otto Matinpoika Toimanen ja Helena Aapontytär Reinikka, molemmat Pihlajavedeltä.

VI Lapsia:

  1. Sigrid Maria Numminen s. Tampere 11.8.1905.
  2. Hilda Eliina Numminen s. Tampere 2.10.1907.

IV Amalia Antintytär Tilli (vanhemmat) s. Vesilahti 27.6.1839, k. Sääksmäki 14.8.1901.
    Puoliso Lempäälä 11.3.1862 Ville Mattila s. Akaa 26.6.1831, k. Sääksmäki 17.9.1913, vanh Akaan Sontulan Mattilan isäntä Tuomas Matinpoika Mattila ja Eeva Aatamintytär. - Sääksmäen Teristen Kettulan torppari ja Teristen muonarenki ja itsellinen.

V Lapsia:

  1. Johanna Matilda Villentytär s. Akaa 30.5.1863.
  2. Iida Maria Villentytär s. Sääksmäki 17.1.1871. - Helsinkiin 31.10.1898, N:95.
  3. Juho Nestor Mäkelä s. Sääksmäki 29.5.1877, k. siellä 8.6.1920. - Suutari Sääksmäen Terisissä.

V Johanna Matilda Villentytär (vanhemmat) s. Akaa 30.5.1863. - Piikana eri puolilla Sääksmäkeä. Asui vielä kotonaan Teristen Mäkelän torpassa 1919.
   

VI Lapsia:

  1. Hilma Maria Rantanen s. Sääskmäki 17.12.1890.
  2. Juho Aukusti Rantanen s. Sääksmäki 19.8.1894, k. siellä 10.2.1895.
  3. Lauri Aukusti Rantanen s. Sääksmäki 15.8.1897. - Kotonaan vielä 1919.

VI Hilma Maria Johannantytär Rantanen (vanhemmat) s. Sääskmäki 17.12.1890. - Kotonaan Sääksmäen Teristen Mäkelässä vielä 1919.
   

VII Lapsia:

  1. Aukusti Jalmari Rantanen s. Sääksmäki (Akaa) 17.4.1909.
  2. Anna Maria Rantanen s. Sääksmäki 8.12.1910.
  3. Aarne Johannes Rantanen s. Sääksmäki 22.9.1912, k. siellä 8.6.1913.
  4. Paavali Rantanen s. Sääksmäki 2.1.1915, k. siellä 6.6.1915.
  5. Aarne Johannes Rantanen s. Sääksmäki 6.8.1917, k. siellä 22.11.1918.

II Anna Yrjöntytär Jyrälä (vanhemmat) s. Vesilahti 2.12.1770, k. siellä 14.6.1856.
    Puoliso 1:o Vesilahti 7.10.1794 Jaakko Jarva s. Vesilahti 10.7.1773, k. siellä 24.6.1817, vanh Vesilahden Saarelan Jarvan isäntä Heikki Sipinpoika Eskola ja Maria Pertuntytär Harkki. - Vesilahden Saarelan Jarvan isäntä 1806-13.
    Puoliso 2:o Vesilahti 1814 Kustaa Pörö s. Vesilahti 20.10.1780, k. siellä 24.1.1864, vanh Vesilahden Pörölän Pörön isäntä Matti Matinpoika Pörö ja Peatta Paavontytär Oinas. - Vesilahden Saarelan Jarvan isäntä 1814-22.

III Lapsia:

  1. Heikki Jarva s. Vesilahti 29.5.1796, k. ilmeisesti lapsena.
  2. Eva Kristiina Jarva s. Vesilahti 1797, k. siellä 1798.
  3. Esteri Jarva s. Vesilahti 25.8.1799, k. ilmeisesti pienenä.
  4. Margareta Elisabet Jarva s. Vesilahti 23.2.1801, k. Lempäälä 7.6.1867.
  5. Kustaa Jarva s. Vesilahti 24.4.1804, k. siellä 6.7.1853.

III Margareta Elisabet Jaakontytär Jarva (vanhemmat) s. Vesilahti 23.2.1801, k. Lempäälä 7.6.1867. - Lempäälän Alkkulan Uotilan isäntä noin 1847-62.
    Puoliso Vesilahti 1818 Juho Uotila s. Lempäälä 18.3.1897, k. siellä 27.12.1846, vanh Lemppälän Alkkulan Uotilan isäntä Mikko Juhonpoika Uotila ja Maria Juhontytär Nurkkila. - Lempäälän Alkkulan Uotilan isäntä noin 1817-46.

IV Lapsia:

  1. Ulrika Maria Uotila s. Lempäälä 4.1.1820, k. siellä 26.6.1906.
  2. Eeva Kristiina Uotila s. Lempäälä 11.1.1822, k. siellä 21.1.1864.
  3. Vilhelmiina Uotila s. Lempäälä 21.11.1824, k. Vesilahti 17.6.1868.
  4. Juho Kustaa Uotila s. Lempäälä 7.1.1828, k. siellä 10.2.1829.
  5. Reetta Liisa Uotila s. Lempäälä 2.4.1830, k. Vesilahti 29.4.1907.
  6. Karoliina Uotila s. Lempäälä 21.11.1832, k. siellä 19.2.1851.
  7. Katariina Henrika Uotila s. Lempäälä 8.2.1835, k. Sääksmäki 13.6.1914.
  8. Juho Kustaa Uotila s. Lempäälä 31.8.1839.

IV Ulrika Maria Juhontytär Uotila (vanhemmat) s. Lempäälä 4.1.1820, k. siellä 26.6.1906.
    Puoliso Lempäälä 21.11.1844 Kustaa Mäki-Hovi s. Vesilahti 28.6.1816, k. Lempäälä 23.1.1885, vanh Vesilahden Kirkonkylän Mäki-Hovin isäntä Jaakko Juhonpoika Tie-Hovi ja Maria Heikintytär. - Vesilahden Kirkonkylän Tallisen isäntä 1842-57, Lempäälän Jokipohjan Markkulan isäntä 1858-81. Kuudennusmies.

V Lapsia:

  1. Juho Kustaa Markkula s. Vesilahti 8.10.1845.
  2. Kaarle Kustaa Markkula s. Vesilahti 11.8.1847.
  3. Erland Tallinen s. Vesilahti 20.12.1851, k. siellä 31.10.1852.
  4. Mariaana Eufrosyne Markkula s. Vesilahti 16.5.1855, k. Lempäälä 1838.
  5. Elina Karoliina Markkula s. Lempäälä 9.12.1860.

V Juho Kustaa Kustaanpoika Markkula (vanhemmat) s. Vesilahti 8.10.1845. - Vesilahden Unajalan Iso-Sonannan isäntä 1875-.
    Puoliso Vesilahti 2.12.1875 Elina Mattila s. Vesilahti 15.8.1854, vanh Vesilahden Suonolan Mattilan isäntä Jooseppi Heikinpoika Mattila ja Anna Antintytär Silvo.

VI Lapsia:

  1. Edla Mariaana Iso-Sonna s. Vesilahti 13.6.1877.
  2. Kustaa Rurik Iso-Sonna s. Vesilahti 22.11.1891.

VI Edla Mariaana Juhontytär Iso-Sonna (vanhemmat) s. Vesilahti 13.6.1877.
    Puoliso Vesilahti 22.5.1898 Oskari Laakso-Maijala s. Vesilahti 6.3.1872, vanh Vesilahden Valkkisten Laakso-Maijalan isäntä Samuel Samuelinpoika Alanen ja Esteri Karoliina Mikontytär Ropo. - Vesilahden Pörölän Silvon isäntä 1899-1941.

VII Lapsia:

  1. Paavo Oskari Silvo s. Vesilahti 23.3.1900.
  2. Aukusti Nikolai Silvo s. Vesilahti 24.12.1903.
  3. Anna Ester Silvo s. Vesilahti 20.9.1905.
  4. Helvi Amanda Silvo s. Vesilahti 6.3.1908, k. siellä 5.4.1909.
  5. Lauri Samuli Silvo s. Vesilahti 30.5.1909.

V Kaarle Kustaa Kustaanpoika Markkula (vanhemmat) s. Vesilahti 11.8.1847. - Lempäälän Jokipohjan Markkulan isäntä 1882-1918.
    Puoliso Akaa 3.7.1879 Hilma Amanda Kaarela s. Punkalaidun 15.6.1854, vanh Punkalaitumen Kivisenojan Kaarelan vävy ja isäntä ja Kylmäkosken Keppilän eli Järviön Naakkalan isäntä Heikki Jaakonpoika Keskitalo ja Maria Kristiina Juhontytär Kaarela.

VI Lapsia:

  1. Amanda Aleksandra Markkula s. Lempäälä 10.4.1880.
  2. Kaarle Artturi Markkula s. Lempäälä 3.2.1889.

VI Amanda Aleksandra Kaarlentytär Markkula (vanhemmat) s. Lempäälä 10.4.1880.
    Puoliso kuulutus Lempäälä 27.7.1906 Hjalmar Kierikka s. Lempäälä 7.3.1879, vanh Lempäälän Aimalan Kierikan isäntä, lautamies Antti Kustaa Antinpoika Kierikka ja Amanda Matilda Akselintytär Sjöstedt. - Muuttivat Helsinkiin 20.8.1906, N:47.

VII Lapsia:

V Mariaana Eufrosyne Kustaantytär Markkula (vanhemmat) s. Vesilahti 16.5.1855, k. Lempäälä 1938.
    Puoliso Lempäälä 19.6.1877 Aukusti Kerttula s. Lempäälä 7.8.1844, k. siellä 1917, vanh Lempäälän Ruuholan Kerttulan isäntä, lautamies Abraham Matinpoika Kerttula ja Liisa Tuomaantytär Rautio. - Lempäälän Ruuholan Kerttulan isäntä 1870-1917.

VI Lapsia:

  1. Mathilda Maria Kerttula s. Lempäälä 8.3.1878, k. siellä 8.4.1882.
  2. Emma Elina Kerttula s. Lempäälä 25.11.1879.
  3. Olga Maria Kerttula s. Lempäälä 18.5.1883.
  4. Aukusti Kerttula s. Lempäälä 30.1.1890.
  5. Anna Sofia Kerttula s. Lempäälä 28.5.1892.
  6. Katri Eufrosyne Kerttula s. Lempäälä 23.10.1896.

V Elina Karoliina Kustaantytär Markkula (vanhemmat) s. Lempäälä 9.12.1860.
    Puoliso Lempäälä 18.9.1883 Juho Heikki Ulanen s. Lempäälä 17.11.1856, vanh Lempäälän Hahkalan Ulasen isäntä ja lautamies Heikki Heikinpoika ja Vilhelmiina Juhontytär Marttila. - Lempäälän Hahkalan Ulasen isäntä.

VI Lapsia:

  1. Tyyne Elina Ulanen s. Lempäälä 29.4.1885, k. siellä 21.6.1885.
  2. Väinö Johannes Ulanen s. Lempäälä 25.10.1886.
  3. Kaarle Kustaa Ulanen s. Lempäälä 28.12.1889.
  4. Toivo Oskari Ulanen s. Lempäälä 7.5.1892, k. siellä 27.10.1894.
  5. Otto Aukusti Ulanen s. Lempäälä 5.3.1894.
  6. Jenny Eliina Ulanen s. Lempäälä 5.3.1894, k. siellä 10.8.1898.
  7. Frans Oskari Ulanen s. Lempäälä 10.11.1895.
  8. Eino Vilhelm Ulanen s. Lempäälä 5.10.1897.
  9. Lauri Iivari Ulanen s. Lempäälä 3.10.1899.
  10. Hilja Maria Ulanen s. Lempäälä 27.12.1900, k. siellä 13.6.1902.
  11. Olga Maria Ulanen s. Lempäälä 22.11.1902.

IV Eeva Kristiina Juhontytär Uotila (vanhemmat) s. Lempäälä 11.1.1822, k. siellä 21.1.1864.
    Puoliso Lempäälä 29.7.1847 Kustaa Parta, Laurila (hänen 1. aviossaan) s. Vesilahti 23.11.1820, k. Lemp 10.1869. vanh Vesilahden Sarkkilan Parran isäntä Mikko Juhonpoika Parta ja Maria Paavalintytär Pietilä. - Lempäälän Alkulan Laurilan isäntä 1847-69.
    Kustaan 2. puoliso Vesilahti 3.4.1866 Anna Stiina Matintytär Kauppila s. Vesilahti 5.1.1831, k. Lempäälä 11.8.1867, vanh Vesilahden Kuralan Kauppilan isäntä Matti Pekanpoika Ala-Pöysäri ja Valpuri Jaakontytär Nurkki.

V Lapsia:

  1. Karoliina Laurila s. Lempäälä 30.1.1849.
  2. Kustaa Evert Laurila s. Lempäälä 19.3.1850. - Lähti Vanajalle? 22.11.1868, N:63.
  3. Kaarle Harttu Laurila s. Lempäälä 1.9.1852, k. Sääksmäki 4.6.1902.
  4. Juho Oskari Laurila s. Lempäälä 26.10.1855. - Sääksmäeltä Hämeenlinnaan sisään 12.11.1892 s.274.
  5. Mariaana Laurila s. Lempäälä 1.3.1858, k. Sääksmäki 3.3.1886.
  6. Nestori Laurila s. Lempäälä 3.3.1862.

V Karoliina Kustaantytär Laurila (vanhemmat) s. Lempäälä 30.1.1849.
    Puoliso Sääksmäki 26.12.1868 Heikki Prakkila, Sääksberg s. Sääksmäki 20.1.1842, äiti Sääksmäen Valkeakosken itsellinen Maria Kustaantytär Huokunen, Prakkila. - Sääksmäen Valkeakosken Roukon itsellinen ja maakauppias.

VI Lapsia:

  1. Heikki Vilhelm Sääksberg s. Sääksmäki 22.9.1869.
  2. Nestori Sääksberg s. Sääksmäki 13.1.1872, k. siellä 2.12.1929. - Kauppias, naimaton.
  3. Eemil Sääksberg s. Sääksmäki 12.11.1876, k. siellä, hukkui 18.8.1879.
  4. Mariaana Sääksberg s. Sääksmäki 12.11.1876, k. Valkeakoski 21.4.1956..
  5. Hulda Maria Sääksberg s. Sääksmäki 21.4.1881, k. Valkeakoski 22.6.1953.

VI Heikki Vilhelm Heikinpoika Sääksberg (vanhemmat) s. Sääksmäki 22.9.1869. - Maakauppias Sääksmäen Valkeakosken Roukossa ja Luopioisten Perheessä.
    Puoliso Luopioinen 13.10.1896 Alma Kustaava Kaisko s. Luopioinen 2.8.1874, vanh Luopioisten Isokaiskon ratsu- ja karjatilallinen Juho Heikinpoika ja Maria Fredrika Nikodemuksentytär.

VII Lapsia:

  1. Einari Henrik Sääksberg s. Sääksmäki 10.10.1897.
  2. Enni Maria Sääksberg s. Luopioinen 31.10.1898.
  3. Viljo Antero Sääksberg s. Luopioinen 11.11.1900.
  4. Vieno Kyllikki Sääksberg s. Luopioinen 12.1.1903.
  5. Vilma Ellen Sääksberg s. Luopioinen 22.5.1904.
  6. Toivo Ilmari Sääksberg s. Luopioinen 25.8.1906.
  7. Mauno Johannes Sääksberg s. Luopioinen 17.5.1909.

V Kaarle Harttu Kustaanpoika Tuominen (vanhemmat) s. Lempäälä 1.9.1852, k. Sääksmäki 4.6.1902. - Valkeakosken Roukon ja Salon Hannulan itsellinen.
    Puoliso Sääksmäki 24.10.1880 Vilhelmiina Lindstedt s. Sääksmäki 10.2.1862, vanh Sääksmäen Salon Hinkan Hakalan torppari Jeremias Erkinpoika Yrjölä ja Henriika Juhontytär Kirjava. - Muutti leskenä lasten kanssa Tampereelle sisään 4.4.1903, N:229 VI s.511.

VI Lapsia:

  1. Kaarle Hardvig Tuominen s. Sääksmäki 27.8.1881. - Paperitehtaan työmies Tampereella vuodesta 1903.
  2. Lyyli Aurora Tuominen s. Sääksmäki 21.8.1883, k. siellä 13.2.1899.
  3. Olga Vilhelmiina Tuominen s. Sääksmäki 8.7.1885. - - Tampereelle 14.8.1911, N:68.
  4. Hulda Maria Tuominen s. Sääksmäki 3.8.1887.
  5. Lauri Nestori Tuominen s. Sääksmäki 17.10.1889, k. siellä 13.3.1899.
  6. Martti August Tuominen s. Sääksmäki 6.1.1892, k. siellä 22.8.1892.
  7. Martti Alarik Tuominen s. Sääksmäki 27.5.1894.
  8. Anna Pauliina Tuominen s. Sääksmäki 29.8.1895.
  9. Edvard Sakarias Tuominen s. Sääksmäki 23.3.1898.
  10. Fanny Maria Tuominen s. Sääksmäki 2.3.1901.

V Mariaana Kustaantytär Laurila (vanhemmat) s. Lempäälä 1.3.1858, k. Sääksmäki 3.3.1886.
    Puoliso Sääksmäki 14.4.1879 Kaarle Esaiaanpoika (hänen 1. aviossaan) s. Sääksmäki 5.8.1855, k. siellä 19.2.1917, vanh Sääksmäen Huittulan Karpin renki Esaias Kustaanpoika ja Heta Leena Matintytär. - Valkeakosken paperitehtaan työntekijä ja Salon Kasson mäkitupalainen.
    Kaarlen 2. puoliso Sääksmäki 22.9.1895 Henrika Vilhelmiina Konila (hänen 3. aviossaan) s. Kangasala 7.1.1851, k. Sääksmäki 11.3.1909, vanh Kangasalan Tarkeelan Konilan isäntä Heikki Heikinpoika Konila ja Elisabet Heikintytär Siurola.
    Henrikan 1. puoliso Kangasala 26.6.1881 Aukusti Vilhelm Maunu, Sirén s. Kangasala 5.7.1855, k. Sääksmäki 19.12.1885, vanh Kangasalan Luukkalan Maunun isäntä Heikki Juhonpoika Maunu ja Maria Juhontytär.
    Henrikan 2. puoliso Sääksmäki 6.4.1888 Mikko Kivinen (hänen 4. aviossaan) s. Sääkmäki 20.2.1843, k. siellä 19.6.1894, vanh Valkeakosken Partalan mylläri Mikko Mikonpoika ja Anna Stiina Heikintytär. - Sääksmäen Roukon eli Kaivannon mylläri.
    Mikon 1. puoliso Sääksmäki 27.12.1866 Maria Jussila s. Längelmäki 13.5.1849, k. Sääksmäki 5.4.1870, äiti Längelmäen Vilkkilän Jussilan talon tytär Henrika Kallentytär Jussila.
    Mikon 2. puoliso Kangasala 10.4.1871 Maria Kristiina Hirsivalkama s. Kangasala 28.2.1849, k. Sääksmäki 22.2.1873, vanh Kangasalan Varalan Rekolan Hirsivalkaman vävy ja torppari Mikko Matinpoika Knuutila, Hirsivalkama ja Kristiina Heikintytär Hirsivalkama.
    Mikon 3. puoliso Pälkäne 30.4.1874 Henrika Tanila, Soini s. Pälkäne 25.5.1846, k. Sääksmäki 8.2.1886, vanh Pälkäneen Laitikkalan Tanilan ratsutilallinen ja Kaitamon Soinin isäntä Kustaa Iisakinpoika Tanila ja Henrika Mikontytär Karppila.

VI Lapsia:

  1. Kaarle Kaarlenpoika s. Sääksmäki 21.8.1880, k. siellä 4.8.1883.
  2. Nestor Viljanen s. Sääksmäki 21.8.1880, k. siellä 6.5.1915. - Sääksmäen Salon irtolaisia 1907-1915.
  3. Suoma Sofia Kaarlentytär s. Sääksmäki 18.4.1884, k. siellä 12.12.1885.

V Nestori Kustaanpoika Laurila (vanhemmat) s. Lempäälä 3.3.1862. - Kasvattina Lempäälän Ahtialan Toopilassa, renkinä Lempoisten Mottisessa vielä 1884. Hämeenlinnan Pataljoonan tarkka-ampuja noin 1884-85. Asui Lempäälässä 1885-99, Kurkijoella 1899-1903 ja Parikkalassa 1903-05. Kurkijoen Lapinlahden N:13 isäntä vuodesta 1906.
    Puoliso 1:o Hiitola 24.9.1899 Anni Pörsti s. Hiitola 17.4.1877, k. Kurkijoki 13.10.1902, vanh Hiitolan Lipolassa Pekka Jaakonpoika Pörsti ja Maria Tuomaantytär Häkli.
    Puoliso 2:o Parikkala 29.11.1903 Loviisa Vahvonen s. Parikkala 9.9.1869, vanh talollinen Parikkalan Koitsanlahden kylässä N:21 Juhana Matinpoika Vahvonen ja Anna Ollintytär Poutanen.

VI Lapsia:

  1. Eemil Laurila s. Kurkijoki 4.5.1901.
  2. Kastamaton k. Kurkijoki 13.10.1902.
  3. Väinö Laurila s. Kurkijoki 25.10.1907.
  4. Toivo Laurila s. Kurkijoki 1.11.1909.
  5. Nestor Laurila s. Kurkijoki 27.1.1912.

IV Vilhelmiina Juhontytär Uotila (vanhemmat) s. Lempäälä 21.11.1824, k. Vesilahti 17.6.1868.
    Puoliso Lempäälä 17.12.1850 Juho Pläsi (hänen 1. aviossaan) s. Kylmäkoski 2.7.1829, k. Vesilahti, kuollut Tampereen sairashuoneessa 26.6.1886, vanh Kylmäkosken Taipaleen Iso-Pläsin isäntä Aapo Erkinpoika Iso-Pläsi ja Ulrika Mikontytär Ali-Ammeenmäki. - Kylmäkosken Taipaleen Iso-Pläsin isäntä 1851-58, Lempäälän Aimalan Vattusen isäntä 1858-64, Vesilahden Unajalan Iso-Sonnan talollien 1864-70.
    Kustaan 2. puoliso Vesilahti 22.2.1874 Elina Sabina Matintytär s. Tyrvää 3.8.1848, k. Vesilahti 25.9.1889.

V Lapsia:

  1. Sabina Vilhelmiina Pläsi s. Akaa 23.10.1852, k. Kylmäkoski 18.10.1857.
  2. Juha Vilhelm Pläsi s. Akaa 6.4.1854, k. siellä 29.12.1854.
  3. Juha August Pläsi s. Kylmäkoski 11.6.1857, k. Lempäälä 17.7.1862.
  4. Juha Anselmi Vattunen s. Lempäälä 17.4.1860, k. Vesilahti 24.1.1895.
  5. Elina Vilhelmiina Vattunen s. Lempäälä 19.1.1862, k. Sääksmäki 28.4.1914.
  6. Sofia Vilhelmiina Iso-Sonna s. Vesilahti 23.5.1864, k. siellä 4.7.1866.

V Juha Anselmi Juhonpoika Vattunen (vanhemmat) s. Lempäälä 17.4.1860, k. Vesilahti 24.1.1895. - Vesilahden Unajalan Iso-Sonnan jyvärenki 1878-95.
    Puoliso Vesilahti 23.3.1879 Maria Läntimys (hänen 1. aviossaan) s. vesilahti 6.4.1857, vanh Vesilahden Pörölän Läntimyksen torppari Heikki Jaakonpoika ja Helena Jaakontytär, molemmat Suoniemeltä.
    Marian 2. puoliso Vesilahti 30.12.1899 Herman Hermanninpoika Turkkala, Nieminen s. Vesilahti 9.8.1877. - Vesilahden Unajan Pispan Isoniityn torppari 1899-.

VI Lapsia:

  1. Juha August Rantanen s. Vesilahti 4.9.1879.
  2. Juha Iivari Juhanpoika s. Vesilahti 6.8.1882, k. siellä 1.11.1900. Renkinä Heinäsuon Yli-Eskolassa 1897-.
  3. Olga Maria Niemi s. Vesilahti 1.3.1885.
  4. Oskari Juhonpoika s. Vesilahti 11.3.1887, k. siellä 14.3.1887.
  5. Kaarle Anselmi Juhonpoika s. Vesilahti 24.4.1888, k. siellä 5.5.1888.
  6. Lyydia Nieminen s. Vesilahti 31.5.1889.
  7. Martta Johanna Nieminen s. Vesilahti 15.2.1892, k. siellä 30.10.1898.
  8. Kalle Nieminen s. Vesilahti 6.3.1895.

VI Juha August Juhanpoika Rantanen (vanhemmat) s. Vesilahti 4.9.1879. - Vesilahden Unajalan Iso-Sonnan itsellinen, työmies, irtolainen 1901-08, Heinäsuon Marttilan eli Hassan mökkiläinen 1908-.
    Puoliso Vesilahti 12.11.1901 Hulda Emiilia Klingi s. Petäjävesi 6.3.1881, vanh Petäjäveden Kuivasmäen Kaipomäen muonarenki Mikko Eerikinpoika ja Vilhelmiina Hermannintytär. - Muutti Petäjävedeltä Messukylään 20.1.1899, josta Vesilahdelle 11.11.1900.

VII Lapsia:

  1. Toivo Ulrik Rantanen s. Vesilahti 5.9.1902.
  2. Arvo August Rantanen s. Vesilahti 22.5.1904, k. siellä 1908.
  3. Naima Irene Rantanen s. Vesilahti 30.6.1905.
  4. Suoma Ingrid Rantanen s. Vesilahti 20.2.1907.
  5. Impi Aliina Rantanen s. Vesilahti 13.7.1908.
  6. Sulo Fritiof Rantanen s. Vesilahti 3.11.1909.

VI Olga Maria Juhantytär Niemi (vanhemmat) s. Vesilahti 1.3.1885.
    Puoliso Vesilahti 3.12.1905 Oskari Nurminen s. Vesilahti 10.7.1876, vanh Vesilahden Narvan Ropon Kaidan torppari Akseli Eliaksenpoika Kaita ja Kreeta Liisa Aatamintytär Raitaniemi, Vähä-Sonna. - Vesilahden Halmeenmäen työmies 1905-09, Lohnattilan Ala-Rooselin mäkitupalainen 1909-.

VII Lapsia:

  1. Eino Oskari Nurminen s. Vesilahti 5.1.1907.
  2. Kalle Samuli Nurminen s. Vesilahti 20.8.1908.
  3. Lauri Mikael Nurminen s. Vesilahti 3.10.1909.

VI Lyydia Juhantytär Nieminen (vanhemmat) s. Vesilahti 31.5.1889.
    Puoliso Vesilahti 2.2.1908 Vihtori Asp s. Lempäälä 25.3.1888, k. Akaa, ammuttu kapinoitsijana ja vallankumouksellisena ?.5.1918, vanh Lempäälän Uotilan itsellinen Vihtori Juhonpoika Asp ja Henriika Maria Kreetantytär Kylmäkoskelta. - Akaan irtolaisia 1908-1918.

VII Lapsia:

  1. Viljo Nikolai Asp s. Akaa 16.12.1908.
  2. Aarne Olavi Vihtori Asp s. Akaa 18.10.1910.
  3. Aune Aliina Asp s. Akaa 3.3.1916, k. siellä 21.12.1916.

V Elina Vilhelmiina Juhontytär Vattunen (vanhemmat) s. Lempäälä 19.1.1862, k. Sääksmäki 28.4.1914. - Piikana Vesilahdella, Lempäälässä, Sääksmäellä, Vesilahdessa, Sääksmäellä, Kiikassa ja Sääksmäellä.
    Puoliso Sääksmäki 26.6.1898 Kalle Ivar Hellman (hänen 1. aviossaan) s. Lempäälä 25.2.1876, k. Tammisaaren vankileirillä 11.8.1918, vanh Lempäälän Miemolon Inkilän vaarin renki Juho Kustaa Juhonpoika Hellman ja Vilhelmiina Mikontytär. - Sotamies ja renki. Valkeakosken Paperitehtaan työmies 1907-1918.
    Kallen 2. puoliso Sääksmäki 11.4.1915 Olga Karlsson, Kivistö (hänen 2. aviossaan) s. Sääksmäki 26.9.1880, vanh itsellinen seppä Kärjenniemen Tuomarilassa Erkki Kustaa Karlsson ja Vilhelmiina Kaarlentytär.
    Olgan 1. puoliso Sääksmäki 15.11.1902 Juho Kustaa Kivistö s. Sääkmäki 8.3.1876, k. siellä 6.4.1912, vanh Valkeakosken Salon Klemolan itsellinen Heikki Vilho Antinpoika Kivistö ja Henrika Kustaantytär.

VI Lapsia:

  1. Auna Elina Elinantytär s. Sääksmäki 5.11.1885, k. siellä 25.8.1886.
  2. Hilma Maria Elinantytär s. Sääksmäki 3.5.1889, k. siellä 5.10.1889.
  3. Kaarle Elinanpoika Helminen s. Sääksmäki 27.11.1892. - Poukkalan Molkan renki vuodesta 1907.
  4. Tyyne Maria Hellman s. Sääksmäki 10.2.1899. - Sääksmäen Uittamon Piika 1919.
  5. Eino Evert Hellman s. Sääksmäki 11.8.1902.

IV Reetta Liisa Juhontytär Uotila (vanhemmat) s. Lempäälä 2.4.1830, k. Vesilahti 29.4.1907.
    Puoliso Lempäälä 7.11.1861 Adolf Parta (hänen 2. aviossaan) s. Vesilahti 15.12.1830, k. siellä 1.10.1905, vanh Vesilahden Sarkkilan Parran isäntä Mikko Juhonpoika Parta ja Esteri Mikontytär Yli-Laurila. - Akaan Tarpian Kuorttilan Vävy ja isäntä 1853-69, Vesilahden Kosken Multasen isäntä 1873-79, Korpiniemen Uotilan itsellinen 1879-.
    Adofin 1. puoliso Akaa 3.7.1852 Magdaleena Aatamintytär Nurkkila, Kuorttila s. Lempäälä 28.7.1834, k. Akaa 2.3.1858.

V Lapsia:

  1. Ida Katariina Söderholm s. Akaa 10.4.1864.
  2. Amanda Karoliina Kuorttila s. Akaa 6.12.1866, k. siellä 24.1.1867.

V Ida Katariina Adolfintytär Söderholm (vanhemmat) s. Akaa 10.4.1864.
    Puoliso Hämeenl 9.11.1890 August Sandberg s. Hattula 24.9.1869, vanh Hattulan Katinalan Lampolan Heikki Marianpoika ja Maria Kristiina Heikintytär. - Sahatyömies Lempäälässä. Hausjärven Erkkylän Alpolan renki 1891-.

VI Lapsia:

  1. Alfred Sandberg s. Hausjärvi 21.11.1893.

IV Katariina Henrika Juhontytär Uotila (vanhemmat) s. Lempäälä 8.2.1835, k. Sääksmäki 13.6.1914.
    Puoliso Sääksmäki 28.10.1864 Juho Favén, Leitsa (hänen 2. aviossaan) s. Sääksmäki 28.7.1831, k. siellä 2.12.1874, vanh Sääksmäen Linnaisten pitäjän räätäli ja Leitsan isäntä Heikki Juho Annantytär Favén ja Anna Kristiina Juhontytär Äijälä. - Sääksmäen Linnasten Leitsan isäntä noin 1857-74.
    Juhon 1. puoliso Karkku 22.3.1859 Aleksandra Vilhelmiina Antintytär Alanen s. Karkku 3.1834, k. Sääksmäki 8.3.1864, vanh Karkun Järventaan Alasen ratsutilallinen Antti Antinpoika ja Heta Kustaava Antintytär.

V Lapsia:

  1. Nestori Leitsa s. Sääksmäki 11.10.1865, k. siellä 8.11.1866.
  2. Hilda Maria Leitsa, Päivärinne s. Sääksmäki 21.3.1867, k. siellä 1.3.1951.
  3. Alma Henrika Leitsa s. Sääksmäki 7.6.1871, k. siellä 6.11.1872.
  4. Ida Josefina Leitsa s. Sääksmäki 31.3.1874.

V Hilda Maria Juhonpoika Leitsa, Päivärinne (vanhemmat) s. Sääksmäki 21.3.1867, k. siellä 1.3.1951.
    Puoliso Sääksmäki 11.11.1886 Frans Vihtori Seppälä, Kieho s. Punkalaidun 2.12.1857, k. siellä 2.2.1912, vanh Punkalaitumen Oriniemen Seppälän isäntä Heikki Tuomaanpoika ja Anna Matintytär. - Sääksmäen Maatialan Yli-Porilan itsellinen 1889-1912.

VI Lapsia:

  1. Frans Toivo Heino s. Sääksmäki 30.3.1888, k. Hämeenlinnan sotilasvankilassa 11.11.1918.
  2. Taimi Maria Fransentytär s. Sääksmäki 27.3.1892. - Helsinkiin 28.10.1899, N:112.
  3. Vilhelmi Isidorus Päivärinne s. Sääksmäki 7.12.1894. - Helsingin Sörnäisten Suomalais. 30.8.1915, N:87.
  4. Ivar Arvid Päivärinne s. Sääksmäki 22.8.1897, k. Tammisaaren sotavankilassa 27.8.1918.
  5. Heikki Rikhard Kieho s. Sääksmäki 18.1.1900. - Helsingin Sörnäisten Suomalais. 16.1.1913, N:8.
  6. Martta Elvira Päivärinne s. Sääksmäki 30.6.1902, k. siellä 21.1.1986.
  7. Sigrid Johanna Katajamäki s. Sääksmäki 19.6.1905, k. siellä 10.10.1975.
  8. Aino Esteri s. Sääksmäki 11.5.1908.
  9. Bertta Ireene s. Sääksmäki 24.2.1911.

VI Frans Toivo Fransenpoika Heino (vanhemmat) s. Sääksmäki 30.3.1888, k. Hämeenlinnan sotilasvankilassa 11.11.1918. - Työmies Sääksmäen Maatialan Äijälässä 1913-1915, mäkitupalainen Ali-Porilassa 1915-1918.
    Puoliso Sääksmäki 27.7.1913 Iida Augusta Äärinen, Heino s. Tammela 6.9.1883, k. Sääksmäki 29.12.1918. vanh Tammelan Kojon muonarenki Juho Ernst Juhonpoika Äärinen ja Henrika Niilontytär Forbus.

VII Lapsia:

  1. Toivo Heikki Heino s. Sääksmäki 18.10.1913, k. siellä 20.1.1966.
  2. Martti Olavi Heino s. Sääksmäki (Akaa) 8.12.1914.
  3. Signe Siviä Sanelma Heino s. Sääksmäki 16.8.1916.

VII Toivo Heikki Fransenpoika Heino (vanhemmat) s. Sääksmäki 18.10.1913, k. siellä 20.1.1966.
    Puoliso Impi Johanna Mäkinen, Heino s. Sääksmäki 23.2.1912, k. siellä 7.11.1986, vanh Sääksmäen Mustilahden Sonnan irtolainen Kalle Juho Kallenpoika Mäkinen ja Edla Johanna Edlantytär.

VIII Lapsia:

VI Sigrid Johanna Fansentytär Katajamäki (vanhemmat) s. Sääksmäki 19.6.1905, k. siellä 10.10.1975.
    Puoliso Väinö Henrik Katajamäki s. 18.8.1904, k. Sääksmäki 21.9.1974.

VII Lapsia:

IV Juho Kustaa Juhonpoika Uotila (vanhemmat) s. Lempäälä 31.8.1839. - Lempäälän Alkkulan Uotilan isäntä noin 1863-70, Sääksmäen Linnasten Leitsan isäntä sisarensa Katariinan miehen jälkeen noin 1874-91, sitten eläkeläisenä siellä.
    Puoliso Sääksmäki 6.10.1863 Ulrika Karoliina Kantala (hänen 2. aviossaan) s. Sääksmäki 9.2.1838, k. siellä 16.9.1890, vanh Sääksmäen Kantalan ratsutilallinen ja kuudennusmies Elias Eliaksenpoika Kantala ja Maria Juhontytär.
    Ulrikan 1. puoliso Sääksmäki 18.7.1862 Juho Fredrik Metsä-Paavola s. Sääksmäki 18.5.1820, k. siellä 14.8.1862, vanh Sääksmäen Metsä-Paavolan isäntä Matti Matinpoika ja Eeva Liisa Ristontytär.

V Lapsia:

  1. Matilda Uotila s. Lempäälä 26.6.1864, k. siellä 19.7.1865.
  2. Elina Uotila s. Lempäälä 26.6.1864, k. siellä 12.6.1867.
  3. Matilda Mariaana Leitsa s. Lemp 30.4.1866, k. Kiikka 14.3.1899.
  4. Kustaa Iivari Leitsa s. Sääksmäki 5.5.1871, k. siellä 21.2.1951.

V Matilda Mariaana Juhontytär Leitsa (vanhemmat) s. Lempäälä 30.4.1866, k. Kiikka 14.3.1899.
    Puoliso Sääksmäki 29.4.1890 Matti Evert Mäkelä s. Kiikka 13.9.1858, vanh Kiikan Kiimajärven Mäkelän ratsutilallinen Matti Juhonpoika Mäkelä ja Margareta Kristiina Juhontytär. - Kiikan Kiimajärven Mäkelän ratsutilallinen 1889-1931.

VI Lapsia:

  1. Eino Eevert Mäkelä s. Kiikka 20.7.1891, k. siellä 25.12.1893.
  2. Uno Matias Mäkelä s. Kiikka 26.6.1893, k. siellä 28.10.1894.
  3. Paavo Kustaa Mäkelä s. Kiikka 9.3.1895.
  4. Artturi Henrik Mäkelä s. Kiikka 17.9.1896, k. siellä 9.7.1915.

VI Paavo Kustaa Matinpoika Mäkelä (vanhemmat) s. Kiikka 9.3.1895.
    Puoliso Kiikka 29.10.1920 Maria Johanna Mäkinen s. Tyrvää 24.6.1897, äiti Tyrvään Tapiolan Yli-Laurilan palvelijatar Alma Johanna Kustaantytär Mullilahti, Mäkinen.

VII Lapsia:

V Kustaa Iivari Juhonpoika Leitsa (vanhemmat) s. Sääksmäki 5.5.1871, k. siellä 21.2.1951. - Sääksmäen Linnasten Leitsan isäntä noin 1891-99, Ikkalan Niemenpään ratsutilallinen 1908-.
    Puoliso Tyrväntö 19.6.1902 Amanda Vilhelmiina Göös s. Tyrväntö 15.4.1882, k. Sääksmäki 26.10.1929, äiti Tyrvännön Suotalan Lopin itsellinen Zenobia Sipintytär Göös.

VI Lapsia:

III Kustaa Jaakonpoika Jarva (vanhemmat) s. Vesilahti 24.4.1804, k. siellä 6.7.1853. - Vesilahden Saarelan Jarvan isäntä 1823-53.
    Puoliso Vesilahti 1825 Kristiina Yli-Pörö s. Vesilahti 7.8.1807, k. siellä 19.1.1900, vanh Vesilahden Pörölän Yli-Pörön tallollinen Mikko Matinpoika Pörö ja Esteri Pentintytär Laurila.

IV Lapsia:

  1. Margareta Kristiina Jarva s. Vesilahti 19.7.1827, k. siellä 17.8.1901.
  2. Vilhelmiina Jarva, Ala-Hemmo s. Vesilahti 14.2.1831, k. Suoniemi 21.6.1914.
  3. Kustaa Jarva s. Vesilahti 10.8.1836, k. siellä 6.10.1902.
  4. Ulrika Maria Jarva s. Vesilahti 28.6.1840.

IV Margareta Kristiina Kustaantytär Jarva (vanhemmat) s. Vesilahti 19.7.1827, k. siellä 17.8.1901.
    Puoliso Vesilahti 18.1.1849 Matti Ali-Pörö s. Vesilahti 9.4.1816, k. siellä 16.8.1891, vanh Vesilahden Ali-Pörön isäntä Paavali Matinpoika Pörö ja Leena Jaakontytär Kesola. - Vesilahden Pörölän Ali-Pörön isäntä 1848-77.

V Lapsia:

  1. Matti Efraim Ali-Pörö s. Vesilahti 15.2.1850, k. siellä 1.8.1852.
  2. Kustaa Albert Ali-Pörö s. Vesilahti 19.9.1851, k. siellä 7.8.1852.
  3. Matti Albert Ali-Pörö, Mäkinen s. Vesilahti 26.7.1853, k. siellä 25.10.1903.
  4. Oskari Paavali Ali-Pörö s. Vesilahti 16.2.1856, k. Tampere 2.5.1891.
  5. Juha Kustaa Ali-Pörö, Järvelä s. Vesilahti 25.11.1858.

V Matti Albert Matinpoika Ali-Pörö, Mäkinen (vanhemmat) s. Vesilahti 26.7.1853, k. siellä 25.10.1903. - Vesilahden Pörölän Yli-Pörön isäntä 1872-79.
    Puoliso 1:o Vesilahti 23.1.1872 Amanda Ala-Tomtila s. Vesilahti 26.10.1853, k. siellä 12.7.1884, vanh Vesilahden Hakkilan Ala-Tomtilan isäntä Antti Antinpoika Ala-Tomtila ja Anna Kaisa Alapehula.
    Puoliso 2:o Vesilahti 10.12.1885 Hilda Maria Antintytär s. Lempäälä 29.10.1867, vanh Lempäälän Lastusten Nääräjärven torpparin vävy Taipaleen Karhusen torppari Antti Vilhelm Juhonpoika Pirkkalasta ja Vilhelmiina Matintytär Lempäälästä. - Hilda piikana lastensa kanssa Lohnattilan Ala-Rooselissa 1906-.

VI Lapsia:

  1. Eufrosyne Pauliina Mäkinen s. Vesilahti 20.2.1874.
  2. Eemil Nestor s. Vesilahti 6.4.1876, k. siellä 16.4.1879.
  3. Oskar Edvard Mäkinen s. Vesilahti 21.8.1878.
  4. Vilhelmina Mäkinen s. Vesilahti 25.5.1881.
  5. Juha Kustaa Mäkinen s. Vesilahti 21.9.1887. - Pörölän Tohkalassa renkinä 1907-.
  6. Anselmi Hjalmari Mäkinen s. Vesilahti 24.12.1890, k. siellä 30.7.1897.
  7. Kustaa Eemeli Mäkinen s. Vesilahti 27.4.1894. - Pörölän Tohkalassa renkinä 1909-.
  8. Hilma Maria Mäkinen s. Vesilahti 16.3.1897.
  9. Hjalmar Rikhard Mäkinen s. Vesilahti 10.4.1900.
  10. August Mattias Mäkinen s. Vesilahti 26.1.1904, k. siellä 26.1.1904.

VI Eufrosyne Pauliina Matintytär Mäkinen (vanhemmat) s. Vesilahti 20.2.1874.
    Puoliso Vesilahti 2.4.1905 Frans Fredrik Trogen s. Nurmijärvi 17.11.1885. - Renki Nurmijärveltä. Perhe muutti Vihtiin 9.11.1906.

VII Lapsia:

  1. Fanny Mäkinen s. Vesilahti 7.2.1895.
  2. Anna Vilhelmiina Trogen s. Nurmijärvi 4.8.1905.

VI Oskar Edvard Matinpoika Mäkinen (vanhemmat) s. Vesilahti 21.8.1878.
    Puoliso Vesilahti 12.8.1906 Fanny Matilda Lähteenmäki, Järvenpää s. Tyrvää 2.3.1887, vanh Tyrvään Rautaniemen Kaltsilan Penttilän Lähteenmäen torppari ja Vesilahden Unajalan Honkin Järvenpään torppari Herman Antinpoika Lähteenmäki, Järvenpää ja Matilda Matintytär.

VII Lapsia:

  1. Lyydi Matilda s. Vesilahti 21.3.1908.

VI Vilhelmina Matintytär Mäkinen (vanhemmat) s. Vesilahti 25.5.1881.
    Puoliso Vesilahti 21.3.1903 Aleksi Koskinen s. Vesilahti 16.7.1878, vanh Vesilahden Järvenrannasta Juho Kustaa Susannanpoika Sand ja Johanna Taavetintytär. - Akaan Viialan Höyrysahan työmies 1900-03. Akaasta Lohjalle 19.5.1903.

VII Lapsia:

V Oskari Paavali Matinpoika Ali-Pörö, Aalto (vanhemmat) s. Vesilahti 16.2.1856, k. Tampere 2.5.1891. - Vesilahden Pörölän Ali-Pörön isäntä 1878-91. Talon N:353 omistaja Tampereen Amurissa 21.4.1888-2.5.1891 Makasiininkatu 2.
    Puoliso Karkku 13.1.1881 Amanda Matilda Nurkka, Aalto, Kivimäki (hänen 1. aviossaan) s. Karkku 13.4.1858, k. Tampere 1.6.1931, vanh Karkun Vihtiälän Nurkan ratsutilallinen ja Kiuralan Puljuksen isäntä Juho Kustaa Juhonpoika Iponen ja Fredrika Vilhelmiina Jeremiaantytär Puljus, molemmat Karkusta. - Miehensä kuoltua kauppiaana miehensä ostamassa talossa Tampereen Amurissa Makasiininkatu 12.
    Amandan 2. puoliso Tampere 30.12.1892 Eero Kustaa Kivimäki s. Saarijärvi 10.1.1864, k. Tampere 9.8.1933, vanh Saarijärven Kangashäkin N:3 Kivimäen isäntä Matti Jaakonpoika Kivimäki ja Maria Liisa Juhontytär. - Talon N:353 omistaja Tampereen Amurissa ja työmies Tampereella. Tyrvään Vihattulan Unkerin isäntä 1901-1910. Tampereelle 8.3.1910, N:17. Pirkkalan Pirkkalan kylän Mattilan isäntä 1913. - Perhe muutti Pirkalasta Tampereelle 9.12.1913, mukana Oskari.

VI Lapsia:

  1. Aina Matilda Aalto, Aalto-Tikkanen s. Vesilahti 9.12.1881, k. Virrat 17.5.1962.
  2. Oskari Jalmari Aalto s. Vesilahti 20.11.1883, k. Kerimäki 28.7.1944.
  3. Anselmi Ali-Pörö s. Vesilahti 22.4.1886, k. siellä 2.10.1887.
  4. Fanny Maria Aalto s. Tampere 26.8.1888, k. siellä 10.3.1924.
  5. Kaarle Anselmi Kivimäki s.Tampere 4.4.1891, k. siellä 21.7.1891.

VI Aina Matilda Oskarintytär Aalto, Aalto-Tikkanen (vanhemmat) s. Vesilahti 9.12.1881, k. Virrat 17.5.1962.
    Puoliso Aatu Tikkanen (hänen 2. aviossaan) s. Kiuruvesi 19.9.1877, k. Virrat 3.12.1950, vanh Kiuruveden Niemisjärven N:17 Aholan isäntä Imanuel Liisanpoika Tikkanen ja Vilhelmiina Villentytär Hyvonen. - Rakennusmestari.
    Aatun 1. puoliso Kerimäki 25.8.1906 Olga Alviina Korhonen s. Kerimäki 29.4.1883, k. Helsinki 1941, vanh Kerimäen Kumpurannan N:1 isäntä Heikki Pekanpoika Korhonen ja Matilda Fredrika Taavetintytär Venäläinen.

VII Lapsia:

VI Oskari Jalmari Oskarinpoika Aalto (vanhemmat) s. Vesilahti 20.11.1883, k. Kerimäki 28.7.1944. - Harjoittelijana Tampereella M. Lyytisen polkupyöräkaupassa 1899, oppilaana Kustaa Lindellin metallivalimossa 1899-1901, maatöissä Tyrvään Vihattulan Unkerin tilalla 1901-1909, kauppias Tampereella 1910, Kaivokatu 7. Kävi Ahlmanin maamies- ja emäntäkoulua 1910-1911. Perheen mukana maatöissä Pirkkalan Pirkkalan kylän Mattilassa 1913. Perusti 1916 Hämeen Kenkätehtaan, joka sijaitsi Pinninkatu 44, jonka myi 1917. Perhe hankki talon 1914, jossa oli toiminut J. E. Leponiemen kenkätehdas Kestävä, joka meni konkurssiin 1916. Perusti vuonna 1919 Teknokemiallinen tehdasosakeyhtiö Santalahti-nimisen yrityksen. Myi sen 1922 Soljan veljeksille. Nykyään yritys tunnetaan nimellä Kiilto Oy. 1920-luvulla O. J. Aalto rakennutti, osti ja myi kiinteistöjä. Vuonna 1930 tuli "miljoonavararikko" Maanviljelijänä Kerimäen Hautaniemen Päivärannassa 1932-1944.
    Puoliso Tampere 24.6.1917 Anna Augusta Poussa, Aalto s. Tyrvää 20.9.1886, k. Kerimäki 14.11.1950, vanh Tyrvään Rautajoen Rautajoen Poussan torppari Kaarle Oskari Antinpoika Poussa ja Ida Matilda Kaarlentytär Siukola.

VII Lapsia:

  1. Aimo Olavi Aalto s. Tampere 20.9.1921, k. Benalmádena, Malaga, Espanja 19.12.2001.
  2. Heikki Antero Aalto s. Tampere 29.10.1925, k. Suonionsaari, Viipuri 4.7.1944. - Maanviljelijä.

VI Fanny Maria Oskarintytär Aalto (vanhemmat) s. Tampere 26.8.1888, k. siellä 10.3.1924. - Parikkalan Tarnalan kansakoulun opettaja 1923-24.
    Puoliso Lauri Edvard Kyntäjä, Aalto (hänen 1. aviossaan) s. Ylistaro 8.9.1899, k. Alahärmä 22.1.1959, vanh Ylistaron Heikkolan Heiskan itsellinen Juho Juhonpoika Kyntäjä ja Sanna Josefiina Hermannintytär Rönni. - Parikkalan Tarnalan kansakoulun opettaja 1923, Ähtärin Vääräkosken 1924, Alahärmän Hakolan 1925-1959.
    Laurin 2. puoliso Senja Elisabet Miilunpohja, Aalto s. Ylihärmä 5.9.1896, k. Alahärmä 29.10.1976, vanh Ylihärmän Haapojan Vesiluoman itsellinen Juho Juhonpoika Miilupohja ja Sanna Juhontytär.

VII Lapsia:

  1. Pekka Lauri Pellervo Aalto, Kyntäjä s. Himanka 9.4.1920, k. Kuopio 6.5.2001

VII Pekka Lauri Pellervo Aalto, Kyntäjä (vanhemmat) s. Himanka 9.4.1920, k. Kuopio 6.5.2001.
    Puoliso Elsa Sofia Moisala, Kyntäjä s. Paavola 6.8.1918, k. Kuopio 19.4.2001, vanh Juho Mikonpoika Moisala ja Maria Kustaava Hannuntytär Lehtomaa.

VIII Lapsia:

  1. Timo Pekka Kyntäjä s. Oulu 28.4.1948, k. Turku 23.10.2014.

V Juha Kustaa Matinpoika Ali-Pörö, Järvelä (vanhemmat) s. Vesilahti 25.11.1858. - Vesilahden Pörölän Yli-Pörön isäntä 1879-1902 ja Yli-Pörön Järvelän lohkotilallinen 1902-.
    Puoliso Vesilahti 10.8.1902 Johanna Maria Turkkala s. Vesilahti 14.6.1879, vanh Vesilahden Unajan Pispan Turkkalan torppari Hermanni Kustaanpoika ja Josefiina Kustaantytär.

VI Lapsia:

  1. Laina Mariaana Järvelä s. Vesilahti 30.4.1904.
  2. Suoma Karoliina Järvelä s. Vesilahti 20.5.1905.
  3. Lauri Hjalmar Järvelä s. Vesilahti 17.11.1907.

IV Vilhelmiina Kustaantytär Jarva, Ala-Hemmo (vanhemmat) s. Vesilahti 14.2.1831, k. Suoniemi 21.6.1914.
    Puoliso Vesilahti 27.1.1855 Taavetti Ristilä, Ala-Hemmo s. Hämeenkyrö 15.11.1819, k. Suoniemi 13.2.1885, vanh Hämeenkyrön pappilan Ristilän torppari Erkki Niilonpoika Ristilä ja Maria Heikintytär. - Suoniemen Vahalahden Ala-Hemmon (Ala-Hemminkin) isäntä noin 1849-88. Lautamies.

V Lapsia:

  1. Taavetti Ismael Ala-Hemmo s. Suoniemi 12.8.1856, k. siellä 10.10.1862.
  2. Juho Alfred Suhonen s. Suoniemi 16.1.1859.
  3. Kustaa Eemil Heinonen s. Suoniemi 21.8.1861.
  4. Taavetti Anselmi Salonen s. Suoniemi 18.10.1864, k. siellä 24.5.1903.
  5. August Salomon s. Suoniemi 29.5.1867, k. siellä 29.7.1867.
  6. Emma Vilhelmiina Lehtonen s. Suoniemi 7.7.1869.
  7. Kaarle Konstantin s. Suoniemi 10.5.1872, k. siellä 16.5.1874.

V Juho Alfred Taavetinpoika Suhonen (vanhemmat) s. Suoniemi 16.1.1859. - Työmies Tampereella vuodesta 1896.
    Puoliso Tampere 30.11.1895 Betta Enholm s. Teuva 19.2.1870, äiti Teuvan Säntin piika Anna Kaisa Enholm.

VI Lapsia:

V Kustaa Eemil Heinonen (vanhemmat) s. Suoniemi 21.8.1861, k. Tampere 13.11.1903. - Puuseppä Tampereella 1894-1903.
    Puoliso Tampere 12.5.1894 Hilma Karoliina Salonen s. Lempäälä 8.12.1865, vanh Lempäälän Aimalan Seppälän renki Efraim Joosuanpoika ja Vilhelmiina Mikontytär.

VI Lapsia:

V Emma Vilhelmiina Taavetinpoika Lehtonen (vanhemmat) s. Suoniemi 7.7.1869.
    Puoliso Tampere 4.5.1895 Kaarlo Matias Lehtimäki s. Teisko 1.1.1870, vanh Teiskon Hatanpään Lehtimäen torppari Matti Matinpoika Lehtimäki ja Anna Kaisa Josepintytär. - Työmies Tampereelle vuodesta 1892.

VI Lapsia:

  1. Anna Maria Lehtimäki s. Tampere 30.9.1895, k. siellä 11.11.1895.
  2. Aarne Anselmi Lehtimäki s. Tampere 29.9.1896, k. siellä 16.3.1901.
  3. Jaarli Matthias Lehtimäki s. Tampere 28.12.1899.
  4. Sally Elisabeth Lehtimäki s. Tampere (Jämsä) 20.8.1902.

IV Kustaa Kustaanpoika Jarva (vanhemmat) s. Vesilahti 10.8.1836, k. siellä 6.10.1902. - Vesilahden Saarelan Jarvan isäntä noin 1854-64, Karkun Kutalan Kouhin isäntä 1864-68, vesilahden Saarelan Jarvan itsellinen 1869-1901, Unajan Honkin mäkitupalainen 1901-02.
    Puoliso Lempäälä 7.9.1858 Hanna Reetta Eerika Widbom s. Lempäälä 12.1.1837, vanh Lempäälän Ihaman Putkiston ratsutilallinen ja kirkkoväärtti Kaarle Antti Widbom ja Margareta Fredrikintytär Kinttu.

V Lapsia:

  1. Ulrika Kustaava Kustaantytär s. Vesilahti 2.6.1859.
  2. Kustaa Eemil Järvinen s. Vesilahti 30.10.1860.
  3. Eufrosyne Karoliina Kustaantytär s. Vesilahti 16.8.1862, k. Karkku 5.1.1866.
  4. Edla Aurora Kustaantytär s. Karkku 10.11.1864, k. siellä 27.11.1864.
  5. Hilda Aurora Kustaantytär s. Karkku 30.11.1865, k. Vesilahti 26.10.1885.
  6. Hanna Eurfosyne s. Karkku 18.2.1869, k. Vesilahti 2.12.1872.
  7. Olga Eufrosyne Järvinen s. Vesilahti 15.7.1873.
  8. Juha Erland Järvinen s. Vesilahti 31.8.1876.

V Ulrika Kustaava* Kustaantytär (vanhemmat) s. Vesilahti 2.6.1859.
    Puoliso Vesilahti 10.11.1879 Jooseppi Virtanen s. Tammela 31.1.1854, vanh Tammelan Lunkaan Åbyn talon torppari Jooseppi Erkinpoika ja Ulrika Kallentytär. - Tyrvännön Tykölän renki 1872-83, Lempäälän Hahkalan Pyhälän renki 1883-84, Hietaniemen ratsutilan vouti, jyvärenki ja muonamies 1884-97 ja Hauralan Arvelan muonamies 1897-.

VI Lapsia:

  1. Alma Maria Laine s. Tyrväntö 21.12.1879.
  2. Juho Kustaa Virtanen s. Tyrväntö 10.10.1881.
  3. Aukusti Hjalmar Virtanen s. Lempäälä 8.10.1884. - Lempäälän Häihenmatkan irtolaisia 1905-.
  4. Vieno Kustaava Virtanen s. Lempäälä 12.6.1887.
  5. Väinö Jooseppi Virtanen s. Lempäälä 13.10.1890.
  6. Selma Esteri Virtanen s. Lempäälä 6.12.1893.
  7. Eemeli Arviiti Virtanen s. Lempäälä 28.7.1896.
  8. Eino Antero Virtanen s. Lempäälä 23.3.1903.

VI Alma Maria Joosepinpoika Laine (vanhemmat) s. Tyrväntö 21.12.1879.
    Puoliso Lempäälä 31.5.1898 Frans Adolf Heinonen s. Vesilahti 10.1.1875, vanh Vesilahden Junnilan Marttilan Kankaan torpparin vävy ja torppari Adolf Matinpoika Wesander ja Amanda Karoliina Vilhelmintytär Kankaanpää. - Lempäälän Hauralan kylän irtolaisia 1902-.

VII Lapsia:

  1. Eino Johannes Heinonen s. Lempäälä 10.6.1898, k. siellä 6.10.1898.
  2. Juho Kustaa Rafaeli Fransius Heinonen s. Lempäälä 25.5.1901.
  3. Toini Maria Heinonen s. Lempäälä 16.6.1903.
  4. Frans Aarne Heinonen s. Lempäälä 19.1.1905, k. siellä 17.2.1906.
  5. Aarne Antero Heinonen s. Lempäälä 30.11.1906.
  6. Impi Alina Heinonen s. Lempäälä 6.11.1908.

VI Juho Kustaaa Kustaanpoika Virtanen (vanhemmat) s. Tyrväntö 10.10.1881. Työmies Tampereella vuodesta 1905.
    Puoliso Tampere 20.5.1905 Lempi Sanelma Kallioniemi s. Tampere 28.2.1884, vanh suutari Tampereella Kaarle Herman Kallioniemi ja Matilda Matintytär Sandell.

VII Lapsia:

  1. Leo Johannes Virtanen s. Tampere 29.10.1905.

VI Vieno Kustaava Joosepintytär Virtanen (vanhemmat) s. Lempäälä 12.6.1887.
    Puoliso Lempäälä 3.3.1907 Kaarle Anton Lindroos s. Lempäälä 5.4.1880, vanh Lempäälän Kuokkalan Hupakan suutari, mökkiläinen Anton Erik Lindroos ja Maria Vilhelmintytär.

VII Lapsia:

  1. Kerttu Elviira Lindroos s. Lempäälä 9.12.1907.

V Kustaa Eemil Kustaanpoika Järvinen (vanhemmat) s. Vesilahti 30.10.1860. - Kuokkalan Hollon sahan sahatyömies 1900-, Herralan Liuhan mäkitupalainen 1902-.
    Puoliso Lempäälä 31.12.1899 Maria Hiipakka, Valli s. Ylistaro 29.10.1878, vanh Lempäälän Herralan Liuhan mäkitupalainen Antti Heikinpoika Valli (isäpuoli) ja Maria Hermannintytär Hiipakka, molemmat Ylistarosta.

VI Lapsia:

  1. Fanny Auroora Järvinen s. Lempäälä 26.5.1901.
  2. Martta Maria Järvinen s. Lempäälä 12.5.1903.
  3. Katri Vieno Johanna Järvinen s. Lempäälä 17.6.1905.
  4. Väinö Johan Kustaa Rafael Järvinen s. Lempäälä 4.5.1907.

V Olga Eufrosyne Kustaantytär Järvinen (vanhemmat) s. Vesilahti 15.7.1873.
    Puoliso Lempäälä 22.9.1895 Oskar Sirén s. Vesilahti 21.7.1875, vanh Vesilahden Toivolan Ärölän renki ja Lempäälän Hahkalan talon torppari Kristian Loviisa Fredrikanpoika Karkusta ja Matilda Fredrikintytär Törngren Vesilahdesta. - Lempäälän Hahkalan Pyhälän renki 1895-98, Kuokkalan sahatyömies 1898-. Kuokkalan Erkkilän mäkitupalainen 1900-.

VI Lapsia:

  1. Olga Maria Sirén s. Lempäälä 30.6.1895.
  2. Armas Oskari Sirén s. Lempäälä 24.7.1897.
  3. Elo Johannes Sirén s. Lempäälä 5.7.1899.
  4. Sigrid Johanna Sirén s. Lempäälä 29.9.1900.
  5. Fanny Eleonoora Sirén s. Lempäälä 30.11.1902.
  6. Sulo Kristian Sirén s. Lempäälä 25.9.1904.
  7. Väinö August Sirén s. Lempäälä 12.12.1906.
  8. Reino Kustaa Sirén s. Lempäälä 16.7.1909, k. siellä 16.7.1909.

V Juha Erland Kustaanpoika Järvinen (vanhemmat) s. Vesilahti 31.8.1876. - Vesilahden Unajan Honkin mäkitupalainen 1904-.
    Puoliso Vesilahti 16.4.1904 Iida Niemi s. Lehtimäki 6.7.1884, äiti Lehtimäen Suonsalon itsellinen Kustaava Tuomaantytär Isolehto.

VI Lapsia:

  1. Paavo Hermanni Järvinen s. Vesilahti 5.7.1905.

IV Ulrika Maria* Kustaantytär Jarva (vanhemmat) s. Vesilahti 28.6.1840.
    Puoliso Vesilahti 25.10.1860 Elias Kouhi s. Suoniemi 17.4.1836, k. Karkku 30.7.1861, vanh Suoniemen ja Karkun Kutalan Kouhin isäntä Elias Juhonpoika Kouhi ja Anna Kristiina Juhontytär Saara. - Karkun Kutalan Kouhin isäntä noin 1855-61.
    Puoliso 2:o Karkku 21.11.1862 Kaarle Juha Yli-Viikari (hänen 2. aviossaan) s. Karkku 3.3.1840, k. siellä 31.10.1895, vanh Karkun Kiuralan Yli-Viikarin ratsutilallnen Jooseppi Erkinpoika Yli-Viikari ja Leena Karoliina Kaarlentytär Packalén. - Karkun Kutalan Kouhin isäntä 1861-65 ja 1867-69, Viljakkalan Inkulan Mäki-Heiskalan isäntä 1865-67.
    Kaarlen 1. puoliso Karkku 10.12.1859 Vilhelmiina Eufrosyne Kouhi s. Karkku 21.10.1838, k. siellä 7.3.1862, vanh Karkun Kutalan Kouhin isäntä Elias Juhonpoika Kouhi ja Anna Kristiin Juhontytär Saara.

V Lapsia:

  1. Edla Vilhelmiina Kouhi s. Viljakkala 25.4.1866, k. Karkku 15.4.1868.
  2. Edla Matilda Ylén s. Karkku 16.2.1869. - Tampereelta Helsinkiin sisään 5.11.1890, N:2102 V s.133.
  3. Emma vilhelmiina Kouhi s. Karkku 22.6.1872. - Helsinkiin 29.12.1891, N:67.
  4. Fanny Pauliina Ylén s. Karkku 25.8.1875. - Helsinkiin 19.12.1894, N:50.
  5. Kaarle Anselmi Kouhi s. Karkku 3.11.1878. - Helsinkiin 30.5.1912, N:35. - Merimies.
  6. Kustaa Bernhard Kouhi s. Karkku 6.7.1882.

V Kustaa Bernhard Kaarlenpoika Kouhi, Jokinen (vanhemmat) s. Karkku 6.7.1882, k. 27.10.1961. - Karkun Kutalan Kouhin renki 1903-1910.
    Puoliso Mouhijärvi 9.11.1904 Karolina Vilhelmina Saarenmaan s. Mouhijärvi 13.3.1878, k. 21.4.1975, vanh Mouhijärven Mustianojan Liuhan renki ja Uuden-Liuhan Saarenmaan torppari Aatami Alpert Aataminpoika Mikkola ja Karoliina Heikintytär Ahola. - Perhe muutti Hausjärvelle 31.1.1910, N:5.

VI Lapsia:

  1. Bernhard Anshelm Jokinen s. Karkku 29.7.1905.
  2. Aino Ester Jokinen, Lehtinen s. Karkku 8.11.1907, k. 11.7.1900.
  3. Martti Albinus Jokinen s. Karkku 11.11.1909, k. Espoo 23.9.1978.

VI Aino Ester Kustaantytär Jokinen, Lehtinen (vanhemmat) s. Karkku 8.11.1907, k. 11.7.1900.
    Puoliso Lauri Kustaa Lehtinen s. Loppi 26.5.1904, k. 8.4.1966, vanh Lopen Kormun Lopolan itsellinen Juho Anton Maurinpoika Lehtinen ja Hilda Maria Kustaantytär Hellberg.

VII Lapsia:

  1. Anja Lehtinen, Suvela s. 8.12.1934, k. 3.7.1982.

II Antti Yrjönpoika Jyrälä (vanhemmat) s. Vesilahti 10.11.1775, k. siellä 1808.
    Puoliso Vesilahti 12.6.1798 Leena Pörö (hänen 1. aviossaan) s. Vesilahti 31.1.1774, k. siellä 26.4.1846, vanh Matti Pörö.
    Leenan 2. puoliso noin 1813 Heikki Erkinpoika Tupala ka. Lempäälä 9.3.1777, k. Vesilahti 12.9.1847. - Vesilahden Viljulan Jyrälän isäntä 1813-30.

III Lapsia:

  1. Aatami Jyrälä s. Vesilahti 24.5.1899, k. siellä 7.10.1811.
  2. Kustaa Jyrälä s. Vesilahti 30.7.1802, k. siellä 21.12.1868.
  3. Heikki Jyrälä s. Vesilahti 19.1.1807.

III Kustaa Antinpoika Jyrälä (vanhemmat) s. Vesilahti 30.7.1802, k. siellä 21.12.1868. - Vesilahden Viljulan Jyrälän isäntä 1831-58.
    Puoliso Vesilahti 1827 Margareta Kaisa Ali-Öyrä s. Vesilahti 1.6.1806, k. siellä 8.7.1887, vanh Vesilahden Onkimäen Ali-Öyrän isäntä Mikko Matinpoika Ali-Öyrä ja Leena Juhontytär Heikkilä.

IV Lapsia:

  1. Leena Kaisa Jyrälä s. Vesilahti 15.11.1827, k. Akaa 21.11.1870.
  2. Johanna Jyrälä s. Vesilahti 5.8.1830, k. Lempäälä 10.8.1907.
  3. Maria Jyrälä s. Vesilahti 29.10.1833.
  4. Karoliina Jyrälä s. Vesilahti 2.11.1839.
  5. Amanda Jyrälä s. Vesilahti 1.9.1843, k. Sääksmäki 27.10.1867.
  6. Mariana Jyrälä s. Vesilahti 23.8.1848, k. siellä 19.12.1877.

IV Leena Kustaantytär Jyrälä (vanhemmat) s. Vesilahti 15.11.1827, k. Akaa 21.11.1870.
    Puoliso 1:o Vesilahti 9.4.1850 Erkki Vähä-Erola s. Lempäälä 3.11.1829, k. Akaa 28.2.1861, vanh Lempäälän Vattolan Vähä-Eerolan isäntä Heikki Heikinpoika Vähä-Eerola ja Maria Kristiina Juhontytär Heikkilä. - Lempäälän Vähä-Eerolan isäntä 1850-57, Akaan Haihunkosken Iso-Rasilan isäntä 1857-61.
    Puoliso 2:o Akaa 22.6.1862 Heikki Isotalo s. Kalvola 23.7.1826, k. Akaa 29.4.1887, Kalvolan Sääksniemen Isotalon lampuoti Elias Heikinpoika ja Maria Antintytär. - Akaa Haihunkosken Iso-Rasilan isäntä 1863-77. - Akaan Kaulon Liehun isäntä 1878-87.
    Heikin 2. puoliso Akaa 4.4.1872 Henrika Aurola Liehu s. Akaa 26.10.1842, vanh Akaan Kaulon Liehun isäntä Juho Kustaa Matinpoika Liehu ja Maria Mikontytär Hangelin. - Akaan Kaulon Liehun isäntä 1888. Henrika oli elossa Liehun talossa vielä 1919.

V Lapsia:

  1. Erkki Juho s. Lempäälä 26.2.1852, k. Akaa 25.6.1868.
  2. Kustaa Adolf Vähä-Eerola, Iso-Rasila s. Lempäälä 14.4.1855.
  3. Emil Koskinen s. Akaa 15.3.1858.

V Kustaa Adolf Erkinpoika Vähä-Eerola, Iso-Rasila (vanhemmat) s. Lempäälä 14.4.1855. - Akaan Haihunkosken Iso-Rasilan isäntä 1878-1924.
    Puoliso 1:o Vesil 1877 Matilda Karoliina Parta s. Vesilahti 3.5.1857, k. Akaa 17.3.1885, vanh Vesilahden Sarkkilan Parran isäntä Taavetti Taavetinpoika Jutila ja Karoliina Mikontytär Parta.
    Puoliso 2:o Vesilahti 18.10.1885 Mariana Kilpiö s. Vesilahti 26.1.1860, k. Akaa 13.9.1890, vanh Vesilahden Lohnattilan Ala-Laurilan Kilpiön torppari Kristian Aataminpoika Kilpiö ja Maija Kaisa Mikontytär.
    Puoliso 3:o Vesilahti 14.5.1891 Hilma Karoliina Ala-Rooseli s. Vesilahti 24.5.1865, vanh Vesilahden Lohnattilan Ala-Roselin isäntä Juho Kustaa Ala-Rooseli ja Karoliina Kustaantytär Jyrälä.

VI Lapsia:

  1. Emma Katariina Rasila s. Akaa 2.8.1878.
  2. Aurora Rasila s. Akaa 15.2.1880. - Jokioisiin 5.1.1909. Oman ilmoituksensa Mukaan mennyt naimisiin Amerikassa.
  3. Ida Rasila s. Akaa 18.9.1881, k. siellä 19.6.1882.
  4. Lyydia Vilhelmiina Rasila s. Akaa 24.5.1887, k. siellä 24.12.1887.
  5. Valfrid Rasila s. Akaa 11.10.1888, k. siellä 22.5.1889.
  6. Edvard Rasila s. Akaa 18.3.1890, k. siellä 22.11.1890.
  7. Juha Kustaa Rasila s. Akaa 6.2.1892, k. siellä 24.5.1894.
  8. Emil Nikolai Rasila s. Akaa 10.12.1893, k. siellä 28.6.1895.
  9. Ellen Matilda Rasila s. Akaa 18.3.1896.
  10. Beeda Vilhemiina Rasila s. Akaa 28.5.1899, k. siellä 23.7.1901.
  11. Arvo Kustaa Rasila s. Akaa 15.7.1901.
  12. Verneri Iisakki Rasila s. Akaa 11.9.1903.
  13. Simo Jalmari Rasila s. Akaa 28.5.1907, k. siellä 9.7.1912.

VI Emma Katariina Kustaantytär Rasila (vanhemmat) s. Akaa 2.8.1878.
    Puoliso Akaa 25.11.1897 Kalle Oskari Partala s. Sääksmäki 1.9.1866, vanh Sääksmäen Partalan ratsutilallinen Juho Ulrik Aleksanterinpoika Liuha, Partala ja Vilhelmiina Pauliina Fredrikintytär Maijala. - Akaan Haihunkosken Harkin talon vuokraaja 1897-1901, Vesilahden Mustisten Kukkolan isäntä 1901-1904, Tampereella talossa N:61 - 4 osa, Petäjäveden Puttolan isäntä 1907-1908. Perhe muutti Turkuun 5.10.1908, N:59.

VII Lapsia:

  1. Tyyne Matilda Partala s. Akaa 3.9.1898.
  2. Aarne Oskari Ulrikki Partala s. Akaa 22.10.1900, k. Vesilahti 11.4.1904.
  3. Taina Katariina Partala s. Petäjävesi 17.3.1907.

V Emil Erkinpoika Koskinen (vanhemmat) s. Akaa 15.3.1858. - Akaan Haihunkosken Iso-Rasilan itsellinen.
    Puoliso Akaa 28.12.1882 Ulrika Taipale s. Sääksmäki 20.5.1861, vanh Sääksmäen Valkeakosken Tohkan ja Taipaaleen mylläri Heikki Juhonpoika ja Ulrika Juhontytär.

VI Lapsia:

  1. Alina Mathilda Koskinen s. Akaa 22.4.1883.
  2. Selma Augusta Koskinen s. Akaa 19.9.1884. - Ompelija.
  3. Ida Ingeborg Koskinen s. Akaa 6.10.1886.
  4. Olga Maria Koskinen s. Akaa 29.8.1889, k. siellä 19.3.1895.
  5. Jalmari Adrian Koskinen s. Akaa 16.6.1891. - Hausjärvelle 10.8.1917, N:72.
  6. Juha Emil Koskinens. Akaa 7.8.1894.
  7. Uuno Anshelm Koskinen s. Akaa 24.4.1898.

VI Alina Matilda Eemelintytär Koskinen (vanhemmat) s. Akaa 22.4.1883. - Ompelija Viialassa.
    Puoliso Akaa 6.9.1902 Kustaa Aukusti Sirén, Siimeslehto s. Akaa 6.6.1880, vanh Akaan Riisikkalan Iso-Raukon Savikon torppari Akseli Reinhold Mikonpoika Vesilahdelta ja Eriika Kallentytär Akaasta. - Maalari Viialassa.

VII Lapsia:

  1. Kaarle Aukusti Siimeslehto s. Akaa 19.10.1903.
  2. Aili Augusta Ingeborg Siimesleht s. Akaa 17.12.1905, k. siellä 29.5.1906.
  3. Aili Hellin Annikki Siimeslehto s. Akaa 17.7.1910, k. siellä 29.11.1910.

VI Ida Ingeborg Eemelintytär Koskinen (vanhemmat) s. Akaa 6.10.1886.
    Puoliso Akaa 16.10.1910 Juho Aukusti Niemi s. Vesilahti 16.1.1885, vanh Vesilahden Narvan Leipolan renki Juho Aaro Taavetinpoika Niemi ja Anna Stiina Matintytär. - Koneenkäyttäjä Viialan Höyrysahalla.

VII Lapsia:

  1. Olavi Johannes Niemi s. Akaa 19.5.1911.
  2. Annikki Kaarina Niemi s. Akaa 22.10.1912.
  3. Osmo Aukusti Niemi s. Akaa 7.6.1914.
  4. Eero Kalervo Niemi s. Akaa 17.8.1917.

IV Johanna Kustaantytär Jyrälä (vanhemmat) s. Vesilahti 5.8.1830, k. Lempäälä 10.8.1907.
    Puoliso Vesilahti 5.10.1858 Akseli Erkki Nurkkinen s. Vesilahti 7.10.1839, k. siellä 19.3.1888, vanh Vesilahden Vännilän Höllilän isäntä Erkki Vilhelm* Erkinpoika Kupari, Nurkkinen ja Maria Jaakontytär Viskari. - Vesilahden Viljulan Jyrälän isäntä 1859-68, Lempäälän Nurkkilan Nurkkisen isäntä 1869-86. - Akselin kuoltua Nurkkinen oli Lempäälän kansakouluna, jossa opettajana oli mm. Akselin Severin Nurkkisen vaimon sisar Naima Tiiainen 1899-1901.

V Lapsia:

  1. Akseli Severin Nurkkinen s. Vesilahti 9.9.1861, k. Pohjois-Pirkkala 3.4.1933.
  2. August Nurkkinen s. Lempäälä 8.1.1872. - Tampereella poliisina 1897-1900. Lähti Helsinkiin 29.6.1900, N:304.

V Akseli Severin Akselinpoika Nurkkinen (vanhemmat) s. Vesilahti 9.9.1861, k. Pohjois-Pirkkala 3.4.1933. - Ylioppilas Helsingissä. Vihitty papiksi 31.12.1890. Kauhavan kirkkoherran apulainen 1890-94, Tottijärven vt. kappalainen 1894-95, Urjalan kirkkoherran apulainen 1895, Pirkkalan vt. kappalainen 1895-97, Tottijärven kappalainen 1897-99, Pirkkalan kappalainen 1900-21.
    Puoliso Lempäälä 28.6.1892 Selina Helena Tiainen, Nurkkinen s. Messukylä 31.10.1863, k. Pirkkala 8.2.1916. vanh Messukylän Vehmaan Holvastin isäntä Matti Matinpoika Tiainen ja Eva Selina Heikintytär. - Kansakoulun opettajatar.

VI Lapsia:

  1. Tauno Aksel Nurkkinen s. Kauhava 15.5.1893.
  2. Sivia Selina Nurkkinen s. Tottijärvi 9.1.1894, k. Mouhijärvi 9.2.1987.
  3. Toivo Severin Nurkkinen s. Pirkkala 11.3.1896, k. Revonlahti 14.11.1946. - Toivakan vt. kirkkoherra 1925-28, Luhangan vt. kirkkoherra 1934-35, Sysmän vt. kirkkoherra 1936 ja 1946-47.
  4. Eino Augusti Nurkkinen s. Tottijärvi 8.12.1897, k. asevelvollisena Haminan kasarmilla 6.5.1919.
  5. Helmi Maria Nurkkinen s. Pirkkala 8.12.1899, k. siellä 3.3.1903.
  6. Usko Matias Nurkkinen s. Pirkkala 29.6.1901, k. kaatui Vuokkiniemi Venäjä 1.10.1918. - Lyseolainen. Kuului Itä-Karjalan retkikuntaan vapaaehtoisena valkoisten puolella. Sotilas.
  7. Tyyne Johanna Nurkkinen, Teräsvuori s. Pirkkala 8.5.1903, k. Helsinki 17.3.1993.

VI Sivia Selina Akselintytär Nurkkinen (vanhemmat) s. Tottijärvi 9.1.1894, k. Mouhijärvi 9.2.1987.
    Puoliso 1920 Toivo Alfred Kilkka s. Mouhijärvi 16.4.1878, k. siellä 24.3.1941, vanh Mouhijärven Mierolan Kilkan ratsutilallinen ja Uotsolan Villakehruutehtaan isännöitsijä Alfred Malakiaanpoika Iso-Prusi, Pomell, Kilkka ja Anna Matilda Kaarlentytär Packalén.

VII Lapsia:

VI Toivo Severin Akselinpoika Nurkkinen (vanhemmat) s. Pirkkala 11.3.1896, k. Revonlahti 14.11.1946. - Toivakan vt. kirkkoherra 1925-28, Luhangan vt. kirkkoherra 1934-35, Sysmän vt. kirkkoherra 1936 ja 1946.
    Puoliso Hellä Tatjana Vuorinen s. Teisko 30.4.1905, vanh kauppias Teiskon Kämmenniemen Perttulassa Kaarle Henrik Juhonpoika Vuorinen ja Nanny Lydia Matintytär Vattula.

VII Lapsia:

VI Tyyne Johanna Akselintytär Nurkkinen, Teräsvuori (vanhemmat) s. Pirkkala 8.5.1903, k. Helsinki 17.3.1993. Haudattú Malmin hautausmaahan. - Maatalouden ja metsätalouden kanditaatti.
    Puoliso 1931 Jaakko Armo Ståhlberg, Teräsvuori s. Kuopio 10.1.1895, k. Helsinki 30.8.1977, vanh tullitarkastaja Henrik Gabriel Kaarlenpoika Ståhlberg ja Beda Josefina Kustaantytär Jack.
    Maa- ja metsätalouden tohtori Tikkurilassa. Ylioppilas 1913, filosofian kanditaatti 1922, maatalouden ja metsätalouden tohtori 1938. Opintomatka Ruotsiin 1934. - Helsijngin yliopiston maanviljely kern. laitoksen vt. assistentti 1922-30, maatalous-koelaitoksen maanvilj. kern. ja -fysiikan osaston vt. 1. assistentti 1927-31, vakinainen 1931-, yli-assistentti 1944-.
    Helsigin yliopiston maa- ja metsätalouden tiedekunnan notaari 1923-27. - Julkaissut: Uber die Bodenazidität mit besonderer Berücksichtigung des Elektrolytge-haltes der Bodenaufschlämmungen, väitöskirja 1930. - Harrastukset: parapsykologia.

VII Lapsia:

  1. Heikki Teräsvuori s. 1932.
  2. Helmi Teräsvuori s. 1933.
  3. Kaarlo Teräsvuori s. 1941.

IV Maria Kustaantytär Jyrälä (vanhemmat) s. Vesilahti 29.10.1833.
    Puoliso 1:o Vesilahti 26.5.1853 Juho Mäki-Hovi, Kolkki (hänen 2. aviossaan) s. Vesilahti 10.3.1819, k. siellä 15.1.1862, vanh Vesilahden kirkonkylän Mäki-Hovin isäntä Jaakko Juhonpoika Tie-Hovi ja Maria Heikintytär Antila. - Vesilahden Lohnattilan Yli-Laurilan isäntä 1845-46. - Vesilahden Viljulan Kolkin isäntä 1853-62.
    Juhon 1. puoliso Lempäälä 17.6.1845 Loviisa Erkintytär Taikina (hänen 2. aviossaan) s. Lempäälä 4.10.1816, k. Vesilahti 18.1.1846.
    Loviisan 1. puoliso 7.7.1840 Vesilahti Fredrik Mikonpoika Pråhl s. Vesilahti 10.6.1802, k. siellä 16.2.1844.
    Puoliso 2:o Vesilahti 27.12.1864 Vilhelm Särkkä, Kolkki s. Karkku 12.11.1830, k. Vesilahti 16.10.1905, vanh Karkun Tuiskun torppari Juho Fredrik Matinpoika Leijon ja Eva Erkintytär Tuomola, molemmat Suoniemeltä. - Vesilahden Viljulan Kolkin isäntä 1864-1905.

V Lapsia:

  1. Mariaana Kolkki, Kaulo s. Vesilahti 12.1.1859, k. Akaa 4.5.1916.
  2. Vilhelmin Severin Kolkki s. Vesilahti 21.1.1866.
  3. Aurora Amanda Kolkki s. Vesilahti 23.2.1872.

V Mariaana Juhontytär Kolkki, Kaulo (vanhemmat) s. Vesilahti 12.1.1859, k. Akaa 4.5.1916.
    Puoliso Vesil 27.5.1877? Kustaa Fredrik Aakala, Kaulo s. Akaa 6.8.1853, vanh Akaan Sontulan Aakalan vuokraviljelijä Kustaa Fredrik Eliaksenpoika Aakala ja Karoliina Erkintytär. - Akaan Kaulon Iso-Kaulon isäntä noin 1877-.

VI Lapsia:

  1. August Hjalmar Kaulo s. Akaa 25.10.1877, k. siellä 21.11.1877.
  2. Aukusti Jalmari Kaulo s. Akaa 10.10.1878.
  3. Selma Aurora Kaulo s. Akaa 11.3.1882.
  4. Juho Arthur Kaulo s. Akaa 1.9.1884.
  5. Armas Lauri Kaulo s. Akaa 20.2.1888.
  6. Elsa Mariaana Kaulo s. Akaa 14.10.1890.
  7. Väinö Sigfrid Kaulo s. Akaa 15.2.1893, k. siellä 28.5.1894.
  8. Hulda Lydia Kaulo s. Akaa 12.4.1895.
  9. Ellen Amanda Kaulo s. Akaa 25.5.1897, k. siellä 2.3.1898.
  10. Elli Amanda Kaulo s. Akaa 15.2.1899.
  11. Hilja Johanna Kaulo s. Akaa 28.6.1905, k. siellä 4.2.1906.

VI Aukusti Jalmari Kustaanpoika Kaulo (vanhemmat) s. Akaa 10.10.1878. - Maanviljelijä Iso-Kaulossa.
    Puoliso Akaa 5.8.1908 Matilda Mönkö s. Kalvola 12.4.1880, vanh Kalvolan Keikkalan Mönkön lampuoti Kustaa Erland* Kristianinpoika ja Elina Josefiina Kustaantytär. - Nurisjärven kansakoulun Kansakoulunopettajatar.

VII Lapsia:

VI Selma Aurora Kustaantytär Kaulo (vanhemmat) s. Akaa 11.3.1882.
    Puoliso Akaa 28.3.1908 Kustaa Liitto s. Akaa 6.6.1875, vanh Akaan Haanojan Liiton isäntä Heikki Heikinpoika Uotila Kangasalta ja Ulrika Akselintytär Akaasta. - Kylmäkosken Kuusjoen Mikkolan ratsutilallinen vuodesta 1908.

VII Lapsia:

  1. Salme Ihaelma Mikkola s. Kylmälkoski 9.1.1909.
  2. Armas Ensio Mikkola s. Kylmälkoski 4.3.1917.

VI Elsa Mariaana Kustaantytär Kaulo (vanhemmat) s. Akaa 14.10.1890.
    Puoliso Akaa 31.8.1919 Paavo Jaakoppi Vintola s. Akaa 11.9.1894, vanh Akaan Sontulan Anttilan isäntä Aukusti Kustaanpoika Vintola ja Hilda Mariaana Juhontytär Iso-Rauko.

VII Lapsia:

VI Hulda Lydia Kustaantytär Kaulo (vanhemmat) s. Akaa 12.4.1895.
    Puoliso Akaa 3.10.1914 Urho Aukusti Vintola s. Akaa 8.8.1891, vanh Akaan Sontulan Anttilan isäntä Aukusti Kustaanpoika Vintola ja Hilda Mariaana Juhontytär Iso-Rauko. - Muuttivat Tampereelle 7.10.1914, N:51.

VII Lapsia:

V Vilhelm Severin Vilhelminpoika Kolkki (vanhemmat) s. Vesilahti 21.1.1866. - Vesilahden Viljulan Kolkin isäntä 1905-1928.
    Puoliso Vesilahti 22.11.1894 Emma Pauliina Heikkilä s. Vesilahti 14.10.1870, vanh Vesilahden Jokioisten Sievarin renki, myöhemmin Sarkkilan Heikkilän isäntä Juha Eliaksenpoika Höyssä ja Eva Katarina Heikintytär Sillanpää.

VI Lapsia:

  1. Juho Severi Kolkki s. Vesilahti 31.1.1896.
  2. Sigrid Maria Kolkki s. Vesilahti 25.6.1898, k. siellä 6.5.1904.
  3. Sigrid Amanda Kolkki s. Vesilahti 3.9.1904.

V Aurora Amanda Vilhelmintytär Kolkki (vanhemmat) s. Vesilahti 23.2.1872.
    Puoliso Vesilahti 1.4.1890 Juho Erland* Tippa s. Lempäälä 27.7.1869, vanh Lempäälän Rikalan Tipan isäntä Elias Erland Eliaksenpoika Tippa ja Vilhelmiina Juhontytär Kauppila Sääksmäeltä. - Lempäälän Rikalan Tipan isäntä 1889-1925. Lautamies.

VI Lapsia:

  1. Juho Severin Tippa s. Lempäälä 15.6.1891.
  2. Emil Leonnard Tippa s. Lempäälä 28.9.1893.
  3. Vilho Veliäth Tippa s. Lempäälä 6.9.1895, k. siellä 29.9.1898.
  4. Eedit Maria Tippa s. Lempäälä 12.11.1897.
  5. Aune Aurora Tippa s. Lempäälä 19.1.1900.
  6. Elsa Amanda Tippa s. Lempäälä 6.11.1901.
  7. Väinö Erland Tippa s. Lempäälä 15.12.1903, k. siellä 1.2.1904.
  8. Selma Vilhelmiina Tippa s. Lempäälä 15.12.1904.
  9. Vilho Erlandi Tippa s. Lempäälä 30.12.1907.

IV Karoliina Kustaantytär Jyrälä (vanhemmat) s. Vesilahti 2.11.1839.
    Puoliso Vesilahti 7.10.1858 Juho Kustaa Ala-Rooseli (hänen 2. aviossaan) s. Vesilahti 29.12.1833, vanh Juho Mikonpoika Ala-Rooseli ja Eva Elisabet Erkintytär Hyrkki. - Vesilahden Lohnattilan Ala-Roselin isäntä 1857-97.
    Juhon 1. puoliso Vesilahti 9.12.1856 Eva Heikintytär Laajala s. Vesilahti 25.12.1831, k. siellä 31.10.1857.

V Lapsia:

  1. Mariaana Ala-Rooseli s. Vesilahti 22.1.1860.
  2. Kaarle Oskari Ala-Rooseli s. Vesilahti 31.7.1862, k. siellä 3.4.1865.
  3. Hilma Karoliina Ala-Rooseli s. Vesilahti 24.5.1865.
  4. Eeva Kristiina Ala-Rooseli s. Vesilahti 31.12.1867.
  5. Oskari Ala-Rooseli s. Vesilahti 16.12.1870, k. siellä 1930.
  6. Kaarle Augusti Ala-Rooseli s. Vesilahti 31.1.1874.
  7. Elisabet Ala-Rooseli s. Vesilahti 17.9.1877.
  8. Johannes Ala-Rooseli s. Vesilahti 11.1.1880, k. siellä 21.3.1880.
  9. Johannes Ala-Rooseli s. Vesilahti 9.5.1881, k. siellä 1.7.1881.

V Mariaana Juhontytär Ala-Rooseli (vanhemmat) s. Vesilahti 22.1.1860.
    Puoliso Vesilahti 9.9.1879 Kaarle Kustaa Kukkola s. Vesilahti 23.1.1850, k. siellä 22.9.1899, vanh Vesilahden Mustisten Kukkolan isäntä Tuomas Heikinpoika Kukkola ja Anna Kristiina Juhontytär Perhe.

VI Lapsia:

  1. Hilma Josefina Kukkola s. Vesilahti 30.6.1881..
  2. Amanda Kustaava Kukkola s. Vesilahti 15.10.1883. Helsinkiin 15.6.1908, N:30.
  3. Kustaa Donatus Kukkola s. Vesilahti 7.8.1886. - Akaaseen 5.8.1905, N:44.
  4. Juho Augusti Kukkola s. Vesilahti 15.3.1889. - Tampereelle 23.12.1909, N:111.
  5. Kaarle Oskari Kukkola s. Vesilahti 13.2.1892.
  6. Selma Maria Kukkola s. Vesilahti 8.12.1894.
  7. Otto Vilho Kukkola s. Vesilahti 8.4.1897. k. siellä 11.1.1902.

VI Hilma Josefina Kaarlentytär Kukkola (vanhemmat) s. Vesilahti 30.6.1881.
    Puoliso Vesilahti 1.4.1901 Juha Ilmarinen s. Loimaa 4.1.1876 vanh Loimaan Puujalkalasta Kuniston renki Juha Kaijanpoika Alastarolta ja Amanda Matilta Heikintytär Roos Metsämaalta. - Leipurina Vesilahden Narvan Ali-Pastilla 1901-1907. Hyvinkään kylästä Nurmijärven seurakuntaa.

VII Lapsia:

  1. Juha Olavi Ilmarinen s. Vesilahti 13.10.1901.
  2. Juha Feliks Ilmarinen s. Vesilahti 14.1.1904.

V Eeva Kristiina Juhontytär Ala-Rooseli (vanhemmat) s. Vesilahti 31.12.1867.
    Puoliso Vesilahti 27.12.1885 Kalle Oskari Anttila s. Vesilahti 1.10.1860, vanh Vesilahden Riitiälän Anttilan isäntä Ananias Erkinpoika Hinkka ja Kristiina Juhontytär Antila. - Akaan Viialan Ali-Kitulan torppari 1896-1914, Kylmäkosken pappilan vuokraaja 1914-.

VI Lapsia:

  1. Ida Maria Anttila s. Vesilahti 5.12.1887.
  2. Kalle Jalmari Anttila s. Vesilahti 16.12.1890.
  3. Elisabet Anttila s. Vesilahti 8.8.1893.
  4. Ellen Helena Anttila s. Akaa 5.8.1896.
  5. Arvo Jooseppi Anttila s. Akaa 19.3.1900.
  6. Martta Eeva Stiina Anttila s. Akaa 2.2.1903.
  7. Eino Johannes Anttila s. Akaa 1.1.1906.
  8. Vilho Henrik Anttila s. Akaa 7.7.1909.
  9. Selma Auroora Anttila s. Akaa 27.1.1912.

VI Ida Maria Kallentytär Anttila (vanhemmat) s. Vesilahti 5.12.1887.
    Puoliso Akaa 25.7.1912 Juho Artturi Hevonoja s. Lempäälä 19.6.1885, k. 1978, vanh Lempäälän Tolvilan kylän Tolvilan Hevonojan torppari Juho Kustaa Kustaanpoika Hevonoja ja Vilhelmiina Iisakintytär Vatunen.

VII Lapsia:

  1. Vilho Artturi Hevonoja

VI Kalle Jalmari Kallenpoika Anttila (vanhemmat) s. Vesilahti 16.12.1890. - Kylmäkosken Jutilan Ketolan lohkotilallinen 1917-1919. Perhe muutti Vesilahteen 13.12.1919.
    Puoliso Lempäälä 22.12.1916 Olga Matilda Hannula s. Lempäälä (Akaa) 5.1.1886, vanh Akaan Lempäälän Taipalee Hinkan Hannulan torppari Iisakki Vihtori Iisakinpoika Hannula ja Maria Kristiina Simontytär.

VII Lapsia:

  1. Antti Jalmari Anttila s. Kylmäkoski 1.10.1917.

VI Elisabet Kallentytär Anttila (vanhemmat) s. Vesilahti 8.8.1893.
    Puoliso Kylmäkoski 26.12.1915 Adolf Aleksander Renvall, Reunanen s. Kylmäkoski 16.1.1890, k. touko-kesäkuussa 1918, vanh Kylmäkosken Hautaan Vanhankartanon pehtoori ja Hautaan Uudenkartanon itsellinen Oskar Taavetinpoika Renvall, Reunanen ja Amanda Juhontytär Sukander. - Kylmäkosken Hautaan Vanhankartanon itsellinen.

VII Lapsia:

  1. Erkki Aleksander Reunanen s. Kylmäkoski 11.2.1916, k. siellä 25.8.1918.

VI Ellen Helena Kallentytär Anttila (vanhemmat) s. Akaa 5.8.1896.
    Puoliso Kylmäkoski 5.3.1916 Aukusti Eerola s. Kylmäkoski 23.12.1891, vanh Kylmäkosken Mellolan Ala-Korrin itsellinen Kristian Juhonpoika ja Matilda Kallentytär Påling.

VII Lapsia:

  1. Helvi Helena Eerola s. Kylmäkoski 14.3.1916.

V Oskari Juhonpoika Ala-Rooseli (vanhemmat) s. Vesilahti 16.12.1870, k. siellä 1930. - Vesilahden Lohnattilan Ala-Roselin isäntä 1898-1930.
    Puoliso Vesilahti 7.7.1898 Aina Amanda Karjalainen s. vesilahti 29.6.1876, vanh Vesilahden Narvan Karjalaisen isäntä Kustaa Aatu Martinpoika Pouru, Karjalainen ja Karoliina Kustaantytär.

VI Lapsia:

  1. Kaarle Oskari Ala-Rooseli s. Vesilahti 10.1.1900.
  2. Martta Maria Ala-Rooseli s. Vesilahti 23.9.1901.
  3. Bertta Elisabet Ala-Rooseli s. Vesilahti 27.8.1903.
  4. Aina Sylvia Ala-Rooseli s. Vesilahti 31.12.1905.
  5. Anna Ester Ala-Rooseli s. Vesilahti 23.4.1908.

V Kaarle Augusti Juhonpoika Rooseli (vanhemmat) s. Vesilahti 31.1.1874. - Leipuri Rikalan Uotilassa 1899-1900 ja Akaan Haihunkoskella 1900-02. Sääksmäen Mutin irtolaisia 1903-1914, Mutin Rooselin palstatilallinen vuodesta 1914.
    Puoliso Lempäälä 8.8.1899 Eliina Vilhelmiina Uotila s. Lempäälä 18.10.1876, vanh Lempäälän Rikalan Uotilan isäntä ja vävy Juho Juhonpoika Urjalasta ja Eliina Johanna Kustaantytär Uotila.

VI Lapsia:

  1. Juho Augusti Rooseli s. Lempäälä 15.9.1899.
  2. Väinö Matias Rooseli s. Akaa 24.2.1901, k. siellä 22.7.1901.
  3. Aina Mari Rooseli s. Akaa 18.3.1902.
  4. Selma Vilhelmiina Rooseli s. Sääksmäki 20.6.1907.
  5. Eedit Eliina Rooseli s. Sääksmäki (Lempäälä) 7.11.1909.
  6. Siiri Karoliina Rooseli s. Sääksmäki 19.6.1912, k. siellä 23.3.1920.
  7. Eino Brynolf Rooseli s. Sääksmäki 16.8.1914, k. siellä 11.7.1915.
  8. Aune Ingeborg Rooseli s. Sääksmäki 27.5.1916.
  9. Oiva Paavali Rooseli s. Sääksmäki 28.5.1920.

V Elisabet Juhontytär Ala-Rooseli (vanhemmat) s. Vesilahti 17.9.1877.
    Puoliso Vesilahti 12.11.1899 Juha Erland Saarinen s. Vesilahti 23.9.1879, vanh Vesilahden Lohnattilan Ala-Laurilan renki Erland Matinpoika Urjalasta ja Elina Severina Kallentytär Ala-Lauria. - Lohnattilan Ala-Laurilan Saarelan torppari 1904-,

VI Lapsia:

  1. Juha Oskar Saarinen s. Vesilahti 11.12.1899.
  2. Kaarle Eemil Saarinen s. Vesilahti 11.12.1903.
  3. Ksenia Elisabet Saarinen s. Vesilahti 5.10.1905.
  4. Elle Sylvia Saarinen s. Vesilahti 4.9.1908.

IV Amanda Kustaantytär Jyrälä (vanhemmat) s. Vesilahti 1.9.1843, k. Sääksmäki 27.10.1867.
    Puoliso Vesilahti 29.7.1866 Erkki Juho Mäkelä, Ali-Hinkka (hänen 1. aviossaan) s. Hämeenlinna msrk 17.7.1838, k. Akaa 26.9.1906, vanh Hämeenlinnan maalaiskunnan Luhtialan Mäkelän eli Mäkilän ja Sääksmäen Kärjenniemen Nissilän isäntä Juho Juhonpoika Mäkilä ja Maria Kristiina Erkintytär. (Aulangon hotelli sijaitseen entisen Luhtialan Mäkelän eli Mäkilän kantatilan paikalla). - Sääksmäen Kärjenniemen Ali-Hinkan ratsutilallinen noin 1870-1900. Akaan Nahkialan Iso-Pennolan itsellisiä 1900-.
    Erkin 2. puoliso Sääksmäki 11.3.1869 Josefina Ali-Hinkka s. Sääksmäki 15.6.1848, vanh Sääksmäen Vedentaan Ali-Hinkan ratsutilallinen Erkki Juhonpoika Hinkka ja Maria Liisa Heikintytär. - Akaan Nahkialan Iso-Pennalassa vielä 1919.

Ei yhteisiä Lapsia:

IV Mariana Kustaantytär Jyrälä (vanhemmat) s. Vesilahti 23.8.1848, k. siellä 19.12.1877.
    Puoliso Vesilahti 29.8.1867 Kustaa Käyrä, Jyrä (hänen 1. aviossaan) s. Lempäälä 1.9.1838, k. Vesilahti 11.5.1909, vanh Lempäälän Hahkalan Käyrän ja Vesilahden Saarelan Köpin isäntä Kustaa Antinpoika Dahlström ja Maria Kristiina Heikintytär, molemmat Lempäälästä. - Vesilahden Viljulan Jyrälän isäntä 1869-1902.
    Kustaan 2. puoliso 24.9.1878 Mariana Susanna Antintytär Röydi s. Vesilahti 19.6.1857, vanh Vesilahden Sarkkilan Ryödin vävy ja isäntä Antti Vilhelm Erkinpoika Ollikka Pirkkalasta ja Susanna Hermannintytär Ryödi Vesilahdelta.

V Lapsia:

  1. Kustaa Alfred Jyrälä s. Vesilahti 6.2.1869.
  2. Eemil Jyrälä s. Vesilahti 11.5.1873. - Tampereelle 3.2.1899, tuli Pirkkalasta 15.12.1903.
  3. Auroa Jyrälä s. Vesilahti 28.12.1875, k. siellä 19.1.1879.

III Heikki Antinpoika Jyrälä (vanhemmat) s. Vesilahti 19.1.1807. - Vesilahden Kuralan Antilan vävy ja isäntä 1835-37, Akaan Nahkialan Rekulan isäntä noin 1840-42. Perhe lähti Tampereelle 28.7.1842, N:19.
    Puoliso Vesilahti 1831 Anna Liisa Antila s. Vesilahti 20.10.1804, vanh Vesilahden Kuralan Antilan isäntä Matti Erkinpoika Antila ja Anna Martintytär Vähä-Hultti.

IV Lapsia:

  1. Adofina Antila s. Vesilahti 12.3.1833, k. siellä 5.4.1835.
  2. Erland Antila s. Vesilahti 13.12.1835.
  3. Eufrosyne Eveliina Antila s. Vesilahti 5.3.1838.
  4. Edla Henriika Rekula s. Akaa 4.7.1840.

II Leena Yrjöntytär Jyrälä (vanhemmat) s. Vesilahti 14.5.1780, k. siellä 6.1.1840.
    Puoliso 1:o Vesilahti noin 1810 Simo Mäsä (hänen 2. aviossaan) s. Vesilahti 18.10.1771, k. siellä 24.10.1814, vanh Vesilahden Sakoisten Mäsän isäntä Juho Simonpoika Ringstierna ja Anna Heikintytär Rautiala.
    Simon 1. puoliso Vesilahti 26.12.1803 Kaisa Jaakontytär Penttilä s. Vesilahti 24.12.1779, k. siellä 1809.
    Puoliso 2:o Vesilahti noin 1815 Aatami Kivioja s. Vesilahti 19.12.1792, k. siellä 11.2.1835, vanh Vesilahden Anian rakuuna Antti Högwall ja Kristiina Heikintytär. - Vesilahden Penttilän Kiviojan torppari noin 1815-1835.

III Lapsia:

  1. Anna Stiina Kivioja s. Vesilahti 10.11.1810.
  2. Liisa Kivioja s. Vesilahti 14.12.1813, k. siellä 1.8.1814.
  3. Ville Kivioja s. Vesilahti 27.4.1818, k. siellä 13.5.1866.

III Anna Stiina Simontytär Kivioja (vanhemmat) s. Vesilahti 10.11.1810, k. siellä 8.9.1866.
    Puoliso 1:o Vesilahti noin 1833 Matti Kivioja s. Vesil 19.9.1806, k. siellä 30.6.1860, vanh Vesilahden Pöyhölän Luukkalan talon torppari Matti Matinpoika ja Maria Juhontytär. - Vesilahden Penttilän Kiviojan torppari ja Pöyhölän Yli-Penttilän itsellinen.
    Puoliso 2:o Vesilahti 3.11.1863 Taavetti Salmenoja s. Vesilahti 25.6.1838, vanh Vesilahden Pöyhölän Björnin Salmenojan torppari Antti Antinpoika Salmenoja ja Eeva Stiina Simontytär. - Vesilahden Pöyhölän Yli-Penttilän Hakalan torppari.
    Taavetin 2. puoliso Vesilahti 28.9.1868 Maria Taavetintytär Suojala (hänen 2. aviossaan) s. Vesil 10.3.1823, k. siellä 2.5.1895.
    Maria 1. puoliso Vesilahti 28.9.1850 Mikko Juhonpoika Yli-Penttilä s. Vesil 13.8.1821, k. siellä 24.10.1867.
    Taavetin 3. puoliso Vesilahti 28.12.1895 Eeva Stiina Antintytär Antila (hänen 3. aviossaan) s. Karkku 2.2.1842.
    Eevan 1. puoliso Karkku 16.1.1859 Heikki Ville Villenpoika s. Karkku 5.4.1830, k. siellä 25.2.1869. - Karkun Kutalan Linnunpään torppari.
    Eevan 2. puoliso Karkku 27.12.1880 leski Kaarle Reinhold Adolfinpoika Packalen, Bom s. Mouhijärvi 26.10.1836, k. Tottijärvi 18.11.1893. - Työmies Tottijärven Ahtialan kylässä.

IV Ei yhteisiä lapsia:

III Ville Aataminpoika Kivioja, Mäenpää (vanhemmat) s. Vesilahti 27.4.1818, k. siellä 13.5.1866. - Viimeksi Viljulan Jyrälän itsellinen.
    Puoliso Vesilahti 28.12.1851 Maria Leenantytär Törnroos (hänen 1. aviossaan) s. Vesil 24.6.1823, k. siellä 3.4.1906. - Kylmäkoskella piikana 1842-44.
    Maria 2. puoliso Vesilahti 14.7.1867 Fredrik Eerikinpoika Törnroos (hänen 4. aviossaan) s. Vesi 13.8.1820, k. Vesilahti 12.11.1902.
    Fredrikin 1. puoliso Vesilahti 12.3.1844 Eeva Karoliina Juhontytär s. Kark 17.11.1825, k. Vesilahti 19.1.1858.
    Fredrikin 2. puoliso Vesilahti 30.12.1860 Leena Kaarlentytär s. Vesil 1.8.1828, k. siellä 1.6.1863.
    Fredrikin 3. puoliso Vesilahti 14.5.1865 Eeva Kristiina Villentytär s. Vesilahti 30.5.1836, k. siellä 6.11.1866.

IV Lapsia:

  1. Juho Vilhelm Mäenpää s. Vesilahti 20.3.1853. - Åtserställd 17.11.1869.
  2. Vihtori Mäenpää s. Vesilahti 22.8.1859, k. siellä 20.10.1862.
  3. Fabian Mäenpää s. Vesilahti 4.4.1862, k. siellä 24.9.1862.
  4. Hilma Karoliina Mäenpää s. Vesilahti 17.11.1863, k. siellä 12.7.1866.