Vesilahden Ali-Öyrän sukua

I Maria Antintytär Yli-Laurila (vanhemmat) s. Vesilahti 1738, k. siellä 1794.
    Puoliso Vesilahti 4.6.1758 Matti Ali-Öyrä (hänen 1. aviossaan) s. Vesilahti 2.8.1734, k. siellä 2.8.1814, vanh Onkimäen Öyrän talollinen Heikki Antinpoika Öyrä ja Kaisa. - Vesilahden Onkimäen Ali-Öyrän isäntä 1752-1805. - 2. puoliso 25.10.1796 Anna Juhontytär Yli-Tomtila s. Vesilahti 1.3.1760, k. siellä 1810, vanh Vesilahden Ylömäen Ruotsilan talollinen Juho Yrjönpoika Riippa ja Maria Karoliina Kallentytär.

II Lapsia:

  1. Saara Ali-Öyrä s. Vesil 25.12.1761, k. siellä 6.2.1840.
  2. Valpuri Ali-Öyrä s. Vesilahti 21.4.1762, k. siellä 1808.
  3. Maria Ali-Öyrä s. Vesilahti 27.4.1764, k. siellä 1894.
  4. Matti Ali-Öyrä s. Vesilahti 14.8.1770, k. siellä 22.3.1837.
  5. Mikko Ali-Öyrä s. Vesilahti 22.9.1776, k. siellä 24.9.1852.
  6. Antti Ali-Öyrä s. Vesilahti 4.2.1780, k. siellä 10.2.1849.

II Valpuri Matintytär Ali-Öyrä (vanhemmat) s. Vesilahti 21.4.1762, k. siellä 1808.
    Puoliso Vesilahti 1.7.1787 Kalle Hakkila (hänen 1. aviossaan) s. Vesilahti 2.8.1762, k. siellä 10.5.1829, vanh Vesilahden Hakkilan talollinen Juho Matinpoika Hakinmäki ja Valpuri Erkintytär Yli-Sisto. - Vesilahden Hakkilan ratsutilallinen 1791-1818. - 2. puoliso Vesilahti 1809 Kerttu Mikontytär Ali-Sisto s. Vesilahti 28.5.1766, k. siellä 1820. - 3. puoliso Vesilahti 1824 Riitta Erkintytär s. 1771, k. Vesilahti 22.1.1846.

III Lapsia:

  1. Juho Hakkila s. Vesilahti 22.5.1788, k. siellä 26.5.1833.

III Juho Kallenpoika Hakkila (vanhemmat) s. Vesilahti 22.5.1788, k. siellä 26.5.1833. - Vesilahden Junnilan Jyskän isäntä 1810-16 ja Hakkilan ratsutilallinen 1819-33.
    Puoliso Vesilahti 1810 Maria Jyskä s. Vesilahti 23.3.1791, k. siellä 7.11.1867, vanh Vesilahden Junnilan Jyskän isäntä Mikko Matinpoika Jyskä ja Kerttu Mikontytär Ali-Sisto. - Vesilahden Hakkilan ratsutilallinen 1833-38.

IV Lapsia:

  1. Taavetti Hakkila s. Vesilahti 3.1.1810, k. siellä 1811.
  2. Eva Hakkila s. Vesilahti 1811, k. siellä 1812.
  3. Leena Hakkila s. Vesilahti 1811, k. siellä 1812.
  4. Maria Hakkila s. Vesilahti 1813, k. siellä 1813.
  5. Kalle Juho Hakkila s. Vesilahti 24.1.1814. - Jonnekin jälkeen 4.10.1835.
  6. Maria Hakkila s. Vesilahti 22.12.1817, k. siellä 10.3.1822.
  7. Juho Aatu Hakkila s. Vesilahti 2.11.1820, k. siellä 7.11.1867.
  8. Tytär Hakkila s. Vesilahti 28.1.1823, k. siellä 1823.
  9. Akseli Hakkila s. Vesilahti 2.3.1824, k. siellä 26.8.1867.
  10. Maria Kristiina Hakkila s. Vesilahti 19.2.1829.
  11. Johanna Hakkila s. Vesilahti 3.8.1833, k. siellä 18.5.1839.

IV Juho Aatu Juhonpoika Hakkila (vanhemmat) s. Vesilahti 2.11.1820, k. siellä 7.11.1867. - Vesilahden Hakkilan ratsutilallinen 1839-65.
    Puoliso Tyrvää 27.6.1843 Vilhelmiina Loviisa Rautajoki s. Tyrvää 13.3.1824, k. Vesilahti 27.1.1873, vanh Tyrvään Rautajoen Rautajoen ratsutilallinen Tuomas Tuomaanpoika Rautajoki ja Maria Mikontytär Yli-Sisto. - Vesilahden Hakkilan ratsutilallinen 1875-73.

V Lapsia:

  1. Sofia Vilhelmiina Hakkila s. Vesilahti 17.12.1847, k. siellä 7.3.1848.
  2. Johanna Mathilda Hakkila s. Vesilahti 1.7.1849, k. siellä 14.9.1888.
  3. Kaarle Juho Hakkila s. Vesilahti 28.4.1852, k. siellä 7.8.1852.
  4. Kaarle Konstantin Hakkila s. Vesilahti 3.4.1854, k. siellä 27.5.1862.
  5. Juho Oskari Hakkila s. Vesilahti 21.3.1857, k. siellä 5.1.1917.

V Juho Oskarin Juhonpoika Hakkila (vanhemmat) s. Vesilahti 21.3.1857, k. siellä 5.1.1917. - Vesilahden Hakkilan ratsutilallinen 1873-89, Kaltsilan Erkkilän vuokraviljelijä 1889-90, Lempäälän Innilän ratsutilallinen 1890-1903, Kaltsilan Erkkilän ratsutilallinen 1907-17.
    Puoliso 1:o Sääksmäki 18.6.1879 Edla Kustaava Pietola, Rapola s. Sääksmäki 6.4.1861, k. Vesilahti 10.7.1907, vanh Sääksmäen Koivuportaan Pietolan ratsutilallinen Juho Kustaa Kustaanpoika Bjong, Pietola, Rapola Vesilahden Ollilan ratsutilalta ja Pirkkalan (Nokian) Viholan Antilan ratsutilan tytär Eufrosyne (Siina) Loviisa Kalle Kustaantytär Antila.
    Puoliso 2:o Sääksmäki 14.7.1908 Augusta Alise Pietola, Rapola, Nurminen (hänen 2. aviossaan) s. Sääksmäki 4.1.1865, vanh Sääksmäen Koivuportaan Pietolan ratsutilallinen Juho Kustaa Kustaanpoika Bjong, Pietola, Rapola Vesilahden Ollilan ratsutilalta ja Pirkkalan (Nokian) Viholan Antilan ratsutilan tytär Eufrosyne (Siina) Loviisa Kalle Kustaantytär Antila. - 1. puoliso Sääksmäki 8.11.1886 Benjamin Benjaminpoika Nurminen s. Pälkäne 8.8.1850, k. siellä 8.6.1891. - Pälkäneen Kuulialan Mählän ratsutilallinen.

VI Lapsia:

  1. Ahto Johannes Hakkila s. Vesilahti 7.2.1881, k. siellä 7.4.1881.
  2. Vieno Katri Loviisa Hakkila s. Vesilahti 23.10.1882. - Jyväskylään 22.8.1906.
  3. Urho Juho Hakkila s. Vesilahti 14.3.1884. - Eläinlääkari. Kangasalle 8.12.1908.
  4. Lyyli Anna Aliisa Hakkila s. Vesilahti 10.6.1885.
  5. Yrjö Oskari Hakkila s. Vesilahti 17.12.1886, k. Viipurin lääni Rautu 2.4.1918. - Jääkäriluutnantti, vt. pormestari ja rikosasiainkomissaari. Ylioppilas Tampereen suomalaisesta yhteiskoulusta 1906. Hämäläisosakunnan jäsen. Helsingin yliopiston lainopillisessa tiedekunnassa oikeustutkinto 1912. Turun hovioikeuden auskultanti, Virkaa tekevä nimismies Jyväskylän ja Vesilahden piireissä. Tyrvään piirin nimismies 1912. Naantalin virkaa tekevä pormestari 1913. Tampereen poliisilaitoksen rikosasiain komissaari 1914. Saksassa sotilaskoulutusta antava Pfadfinder-kurssi Pohjois-Saksassa sijaitsevalla Lockstedter Lagerin harjoitusalueella 26.6.1915-. Hänet sijoitettiin joukon 1. komppaniaan ja myöhemmin Kuninkaallisen, Preussin Jääkäripataljoona 27:n 1. komppaniaan. Otti osaa taisteluihin ensimmäisessä maailmansodassa Saksan itärintamalla Misse-joella, Riianlahdella ja Aa-joella.
        Saapui Suomeen (Vaasaan) jääkäreiden pääjoukon mukana luutnantiksi ylennettynä 25.2.1918. Komennettiin Suomen sisällissotaan ensin pataljoonan esikuntaan 3. Jääkärirykmentin 8. jääkäripataljoonaan, joka myöhemmin kuului 4. Jääkärirykmenttiin. Sijoitettiin myöhemmin 8. jääkäripataljoonan 1. komppaniaan joukkueenjohtajaksi. Siirrettiin 25.3.1918 alkaen 3. komppaniaan ja takaisin 1. komppaniaan 30.3.1918. Otti osaa sisällissodassa taisteluihin Raudussa, missä kaatui. Haudattu sukuhautaan Vesilahden hautausmaahan.
  6. Aino Edla Salme Hakkila s. Vesilahti 13.4.1889. - Ylioppilas.
  7. Kerttu Vilma Hakkila s. Lempäälä 14.5.1891, k. siellä 7.9.1891.
  8. Kustaa Ilmari Hakkila s. Lempäälä 19.7.1892.
  9. Esko Kalervo Hakkila s. Lempäälä 17.11.1893, k. 7.7.1953.
  10. Arvi Elias Hakkila s. Lempäälä 10.5.1895.
  11. Vilma Kyllikki Hakkila s. Lempäälä 7.2.1897.

VI Esko Kalervo Juhonpoika Hakkila (vanhemmat) s. Lempäälä 17.11.1893, k. 7.7.1953. - Juristi, eduskunnan oikeusasiamies, korkeimman hallinto-oikeuden jäsen ja hallintoneuvos. Ylioppilas 1913, lakitieteen kandidaatti, varatuomari 1921. Pellervo-Seuran lainopillisen neuvontatoimiston apulaishoitaja 1921-25 ja hoitaja 1925-1933. Maalaiskuntien kunnallistoimiston lakiasiain hoitaja 1922-24. Eduskunnan oikeusasiamiehen varamiehenä 1930-31 ja oikeusasiamies 1932-45, korkeimman hallinto-oikeuden hallintoneuvos 1946-53. - Lakiasiain käsikirjan päätoimitta 1924 ja 1929. - Taiteenharrastaja. Kirjoittanut useita teoksia mm. Wäinö Aaltosen monografian Wäinö Aaltonen: elämää ja taidetta (1942). Esko ja Katri Hakkila lahjoittivat vuonna 1953 yhteensä 12 taidemaalari Mikko Oinosen teosta Hämeenlinnan taidemuseoon.
    Puoliso 1921 Katri Caselius s. Pori 17.3.1896, vanh Tampereen kaupungin raastuvanoikeuden oikeusraatimies, kunnallispormestari Ano Emil Caselius ja Viola Gabriella Andersson. Hovioikeuden auskultantti.

VII Lapsia:

  1. Hakkila.

IV Akseli Juhonpoika Hakkila (vanhemmat) s. Vesilahti 2.3.1824, k. siellä 26.8.1867. - Vesilahden Kaltsilan Erkkilän ratsutilallinen 1850-67.
    Puoliso Pirkkala 11.10.1849 Eufrosyne Vilhelmiina Vikkula s. Pirkkala 10.3.1833, k. siellä 19.12.1896 vanh Pirkkalan Kangastakan Vikkulan talollinen Juho Heikinpoika Vikkula ja Heta Yrjöntytär.

V Lapsia:

  1. Juho Aksel Rantanen s. Vesilahti 31.8.1851.
  2. Kaarle Lambert Erkkilä s. Vesilahti 15.11.1853, k. siellä 25.11.1853.
  3. Kaarle Konstantin Rantanen s. Vesilahti 9.12.1854. - Vesilahdelta Loimijoelle 7.1.1880.
  4. Ernst Aatu Rantanen s. Vesilahti 19.8.1857, k. siellä 18.3.1914.
  5. Mathilda Vilhelmiina Rantanen s. Vesilahti 15.1.1860.
  6. Ida Maria Erkkilä s. Vesilahti 20.2.1862, k. siellä 8.3.1862.
  7. August Rantanen s. Vesilahti 6.3.1863, k. siellä 7.8.1887.
  8. Aina Paulina Rantanen s. Vesilahti 6.1.1866.

V Juho Akseli Akselinpoika Rantanen (vanhemmat) s. Vesilahti 31.8.1851, k. siellä 24.12.1886,
    Puoliso Vesilahti 4.6.1879 Johanna Mathilda Hakkila s. Vesilahti 1.7.1849, k. siellä 14.9.1888. vanh Vesilahden Hakkilan ratsutilallinen Juho Aatu Juhonpoika Hakkila ja Vilhelmiina Loviisa Ratajoki.

VI Lapsia:

  1. Elo Ilmari Rantanen s. Vesilahti 10.6.1880, k. siellä 20.3.1892.
  2. Enne Matilda Rantanen s. Vesilahti 12.3.1882, k. siellä 3.1.1886.
  3. Vieno Maria Rantanen s. Vesilahti 12.12.1883, k. siellä 5.1.1884.
  4. Kaarlo Akseli Rantanen s. Vesilahti 16.1.1885, k. siellä 17.1.1886.
  5. Enne Maria Rantanen s. Vesilahti 2.3.1886, k. Sääksmäki 16.2.1964.

VI Enne Maria Juhontytär Rantanen (vanhemmat) s. Vesilahti 2.3.1886, k. Sääksmäki 16.2.1964. - Ylioppias Tampereen tyttök. jl. 1905. Filosofian kandidaatti 1913, filosofian maisteri 1915. Rapolan kartanon emäntä Sääksmäellä. Omisti kartanon miehensä kuoltua 1948-50.
    Puoliso Vesilahti Kaltsila 23.6.1915 Juho (Juhani) Benjamin Nurminen, Kuuliala s. Pälkäne 18.5.1887, k. Helsinki 4.1.1848, vanh Pälkäneen Kuulian Mählän ratsutilallinen Benjamin Benjaminpoika Nurminen ja Augusta Alise (Aliisa) Kustaantytär Pietola, Rapola, Nurminen, Hakkila. - Ylioppilas Tampereen reaalilyseosta yksityisoppilaana 1908. Opintomatka Ruotsiin. Hämeenlinnan meijeriliiton sihteeri. Karjatalouskonsulentti 1921. Asutushallituksen alaisena virkatalojen tarkastajana "maatalousministeriön asutustarkastaja" 1922-43. Agronomi. - Sääksmäen kunnanvaltuuston puheenjohtaja 1934-45. Toijalan Karjanhoitokoulun ja Valkeakosken Osuusmeijerin johtokunnan puheenjohtaja. Maatalous-Osake-Pankin hallintoneuvoston jäsen ja Osuusliike Valtion tilitarkastaja. Osti Sääksmäeltä äitinsä lapsuuden kodin Rapolan kartanon 1915. Kuulialan suku viljeli Rapolaa vuoteen 1993, jolloin kartano muinaismuistoalueineen tuli maanvaihdossa Suomen valtion omistukseen.
    Juhon äidin isä Juho Kustaa* Kustaanpoika Bjong, Pietola, Rapola syntyi Vesilahden Mustisten Ollilan ratsutilan poikana 12.4.1829. Hän oli isänsä jälkeen Sääksmäen Koivuportaan (Metsäkansan) Pietolan ratsutilallinen noin 1863-69. Omisti sitten 1868-1915 Rapolan kartanon, jonka oli ostanut huutokaupalla presidentti Svinhufvudin isältä lääninkamreeri Pehr Gustav Svinhufvudilta, kun tämä oli joutunut maksuvaikeuksiin. Muuttivat Pietolasta Rapolaan kevätjäillä 1869. Rapolan kartano oli näin ollen suvun hallussa 125 vuotta. Svinhufvudin suvulla se oli aiemmin ollut 143 vuotta.

VII Lapsia:

  1. Leena Maija Kuuliala s. Sääksmäki 1917.
  2. Timo Kuuliala s. Sääksmäki 25.5.1919, k. 1966.
  3. Osmo Kuuliala s. Sääksmäki 1921, k. 1924.
  4. Annamaija Kuuliala s. Sääksmäki 1925.

VII Leena Maija Juhanintytär Kuuliala (vanhemmat) s. Sääksmäki 1917.
    Puoliso 1941 Pentti Erlan Ranta s. Tampere 24.8.1916, vanh kauppias Knut Erland Ranta ja Maiju Vilunen. - Ylioppilas 1934. Teologian ero-tutkinto 1937, teologian kandidaatti 1948, lisenssiaatti 1952. Opintomatka Ruotsiin 1946. - Lahden nuorisopappi 1941-46, virallinen apulainen 1947-53, 2. kappalainen 1953-. - Lahden kaupunginvaltuuston jäsen 1948-50, Sinisten partiopoikien liiton johtaja 1952-. - VR. 4 tl. k., VR. 4. - Harrastukset: partiotyö.

VIII Lapsia:

  1. Matti Ranta s. Lahti 1946.
  2. Anja Ranta s. Lahti 1950.
  3. Mikko Ranta s. Lahti 1951.

V Ernst Aatu* Akselinpoika Rantanen (vanhemmat) s. Vesilahti 19.8.1857, k. siellä 18.3.1914. - Rautialan Tupalan hyyryläisiä 1896-1903, Kirkonkylän Kässän palstatilallinen 1903-.
    Puoliso Vesilahti 15.3.1894 Emma Mariaanantytär s. Suodenniemi 5.7.1869, k. Vesilahti 20.4.1918, äiti Suodenniemen Isojärven piika Mariaana Fredrikintytär.

VI Lapsia:

  1. Aina Kaino Emma Rantanen s. Vesilahti 27.9.1895. - Sääksmäelle 6.11.1923.
  2. Kaino Matilda Kyllikki Rantanen s. Vesilahti 27.9.1897. - Sääksmäelle 14.12.1918.
  3. Anna Maria Maria Rantanen s. Vesilahti 6.12.1899. - Sääksmäelle 6.11.1923.
  4. Enne Ester Alina Rantanen s. Vesilahti 22.3.1901. - Pälkäneelle 25.7.1927.
  5. Katri Lempi Dagmar Rantanen s. Vesilahti 24.11.1902. - Tampereelle 29.3.1921.
  6. Vilma Aune Sofia Rantanen s. Vesilahti 8.5.1909, k. siellä 19.8.1909. - Rantasen suvun tarina
  7. Siri Ilta Inkeri Rantanen s. Vesilahti 9.7.1910. Tampereelle 27.10.1923.

V Mathilda Vilhelmiina Akselintytär Rantanen (vanhemmat) s. Vesilahti 15.1.1860.
    Puoliso Vesilahti 23.10.1884 Kalle Konstantin Vesala s. Vesilahti 25.11.1856, vanh Vesilahden Kaakilan Rassan talollinen Kalle Antton Heikinpoika ja Eva Maria Antintytär. - Muuttivat Vesilahdelta Tampereelle 16.10.1899, N:77.

VI Kasvatti lapsi:

  1. Ida Alice Juhontytär Vesala s. Tampere 20.3.1888.

V Aina Paulina Akselintytär Rantanen (vanhemmat) s. Vesilahti 6.1.1866.
    Puoliso Vesilahti 30.12.1894 Kaarle Oskari Pastell s. Sääksmäki 25.5.1861, k. Tampere 1.1.1930, vanh Sääksmäen Voipaalan Kemmolan ratsutilallinen ja kuudennusmies Kustaa Kustaanpoika Pastell ja Maria Kristiina Joosepintytär. - Vesilahden Menkalan Pietilän talollinen 1895-1909. - Perhe muutti Tampereelle 1.2.1910.

VI Lapsia:

  1. Toini Sanelma Pastell s. Vesilahti 3.11.1895.
  2. Vilma Maria Pastell s. Vesilahti 18.3.1898.
  3. Aino Sylvia Pastell s. Vesilahti 17.5.1900.
  4. Vieno Aili Pastell s. Vesilahti 19.7.1902, k. siellä 30.1.1904.
  5. Ilmi Elli Pastell s. Vesilahti 7.11.1904.
  6. Tauno Kalervo Pastell s. Vesilahti 6.7.1907.

IV Maria Kristiina Juhontytär Hakkila (vanhemmat) s. Vesilahti 19.2.1829.
    Puoliso Vesilahti 24.6.1851 Kaarle Vanha-Uotila, Iso-Raija s. Punkalaidun 5.3.1824, vanh Punkalaitumen Oriniemen Vanha-Uotilan ja Sääksmäen Huittulan Iso-Raijan ratsutilallinen Heikki Heikinpoika ja Helena Juliana Jaakontytär. - Sääksmäen Huittulan Iso-Raijan ratsutilallinen noin 1851-62. Molemmat eläkeläisenä vielä elossa Iso-Raijassa 1909.

V Lapsia:

  1. Johanna Mathilda Iso-Raija, Pietola s. Sääksmäki 27.4.1852.
  2. Kaarle Juha Iso-Raija, Korte s. Sääksmäki 2.4.1854.
  3. Maria Sofia Iso-Raija s. Sääksmäki 14.9.1856, k. siellä 11.1.1858.
  4. Kustaa Adolf Iso-Raija s. Sääksmäki 15.6.1859. - Hämeenlinnaan 24.10.1876, N:44.
  5. Oskar Iso-Raija s. Sääksmäki 2.10.1867.
  6. Olga Henrika Iso-Raija s. Sääksmäki 20.7.1871, k. siellä 26.8.1871.

V Johanna Mathilda Kaarlentytär Iso-Raija, Pietola (vanhemmat) s. Sääksmäki 27.4.1852.
    Puoliso Vesilahti 16.12.1875 Vihtori Seppälä, Pietola s. Vesilahti 24.11.1851, vanh Vesilahden Halmeenmäen Seppälän talollinen Aatami Juhonpoika Seppälä ja Karoliina Mikontytär Komu. - Vesilahden Mantereen Marttilan lampuoti 1875-91, Akaan Sontulan Heikkarin talollinen 1891-95, Hattulan Mervin Pietolan talollinen 1895-99, Kalvolan Sääksniemen Alitalon sotilasvirkatalon vuokraviljelijä 1899-1902. - Perhe Muutti Kalvolasta Hausjärvelle sisään 5.10.1902, N:106 s.188.

VI Lapsia:

  1. Venla Lydia Marttila s. Vesilahti 3.6.1876, k. siellä 4.1.1877.
  2. Kaarle Hjalmar Pietola s. Vesil 19.11.1877. - Kalvolasta Hausjärvelle 25.11.1903, N:187 s.188.
  3. Juho Viktor Pietola s. Vesilahti 5.11.1879.
  4. Lydia Mathilda Pietola s. Vesilahti 20.4.1882.
  5. Ahto Ilmari Pietola s. Vesilahti 18.8.1884.
  6. Väinö Oskar Pietola s. Vesilahti 10.2.1887.
  7. Jalo Aarne Pietola s. Vesilahti 13.7.1889.
  8. Vieno Maria Pietola s. Akaa 23.4.1892.
  9. Rauha Dagmar Pietola s. Hattula 23.3.1896.

V Kaarle Juha Kaarlenpoika Iso-Raija, Korte (vanhemmat) s. Sääksmäki 2.4.1854. - Renkinä vuoroin Sääksmäellä, Vesilahdella ja Lempäälässä. Laillinen ero vaimostaan Vesilahdella 31.12.1884. Muuttaa Sääksmäeltä Vesilahdelle sisään 3.12.1907, N:59 s.210?
    Puoliso 1:o Vesilahti 6.12.1881 Eufrosyne Hussu (hänen 1. aviossaan) s. Vesilahti 18.2.1862, vanh Vesilahden Kärkölän Hussun talollisen poika Kustaa Joosepintytär ja Anna Kristiina Kustaantytär. - 2. puoliso Vesilahti 1.7.1888 Juha Kustaa Aataminpoika Heino s. Vesilahti 28.3.1855. - Eufrosyyne muutti uuden perheensä kanssa Lempäälästä Hattulaan 19.12.1903, N:122. Ainakin 5 yhteistä lasta.
    Puoliso 2:o Lempäälä

VI Lapsia:

  1. Emil Valtteri Heino s. Vesilahti 22.5.1883. - Lempäälästä Hattulaan 19.12.1903, N:122.

V Oskar Kaarlenpoika Iso-Raija, Heman (vanhemmat) s. Sääksmäki 2.10.1867. - Hattulan Pelkolan kartanon renki 1891-.
    Puoliso Hattula 7.6.1891 Amanda Nyholm s. Hattula 4.1.1872, vanh räätälin pokka itsellinen Vilhelm Juhonpoika Nyholm ja Vilhelmiina Matintytär Korventaka.

VI Lapsia:

  1. Vanla Amanda Heman s. Hattula 9.4.1895, k. siellä 30.4.1895.
  2. Sempi Sofia Heman s. Hattula 4.1.1899, k. siellä 27.8.1899.

II Maria Matintytär Ali-Öyrä (vanhemmat) s. Vesilahti 27.4.1764, k. siellä 1794.
    Puoliso Vesilahti 2.11.1790 Aatami Luikko s. Vesilahti 1769, k. siellä 1808, vanh Vesilahden Kaltsilan Luikon talollinen Matti Heikinpoika ja Anna Heikintytär Tuomala. - Vesilahden Katsilan Luikon isäntä 1786-1808. - 2. puoliso Vesilahti 30.6.1795 Maria Juhontytär Hakkila (hänen 1. aviossaan) s. Vesilahti 6.9.1771, k. siellä 27.10.1833. - Marian 2. puoliso 1809 Iisakki Matinpoika Heikkilä s. Vesilahti 18.4.1784, k. siellä 1836 toisessa aviossaan.

III Lapsia:

  1. Matti Liukko s. Vesilahti 11.5.1792. - Ehkä sama kuin alla mainittu Hämeenkyrön Matti Aataminpoika.

III Matti Aataminpoika Luikko (vanhemmat) s. Vesilahti 11.5.1792. - Hämeenkyrön Mahnalan Kotin puustellin lampuoti 1817. On ehkä Aatami Luikon poika?
    Puoliso 1815 Maria Antintytär s. 1790. - Perhe muutti Laitilaan 1822?

III Lapsia:

  1. Anna Matintytär s. 1815.
  2. Juho Kustaa Matinpoika s. Hämeenkyrö 8.10.1817, k. siellä 1819.
  3. Eva Katariina s. Hämeenkyrö 5.3.1822.

II Mikko Matinpoika Ali-Öyrä (vanhemmat) s. Vesilahti 22.9.1776, k. siellä 24.9.1852. - Vesilahden Onkimäen Ali-Öyrän isäntä 1806-36.
    Puoliso Vesilahti 28.6.1804 Leena Heikkilä s. Vesilahti 26.9.1783, k. siellä 1.5.1860, vanh Vesilahden Jokioisten Heikkilän talollinen Juho Antinpoika Heikkilä ja Maria Martintytär Arvela.

III Lapsia:

  1. Margareta Kaisa Ali-Öyrä s. Vesilahti 1.6.1806, k. siellä 8.7.1887.
  2. Mikko Ali-Öyrä s. Vesilahti 2.1.1811, k. siellä 31.1.1879.
  3. Maria Ali-Öyrä s. Vesilahti 5.10.1813, k. siellä 22.6.1814.
  4. Maria Ali-Öyrä s. Vesilahti 1.7.1816, k. siellä 22.11.1866.
  5. Antti Ali-Öyrä s. Vesilahti 9.2.1820, k. siellä 20.5.1867.
  6. Ester Ali-Öyrä s. Vesilahti 2.1.1822, k. sielä 1822.
  7. Karoliina Ali-Öyrä s. Vesilahti 14.3.1828.

III Margareta Kaisa Mikontytär Ali-Öyrä (vanhemmat) s. Vesilahti 1.6.1806, k. siellä 8.7.1887.
    Puoliso Vesilahti 1827 Kustaa Antinpoika Jyrälä s. Vesilahti 30.7.1802, k. siellä 21.12.1868, vanh Vesilahden Viljulan Jyrälän talollinen Antti Yrjönppoika Jyrälä ja Leena Matintytär Pörö. - Vesilahden Viljulan Jyrälän talollinen 1831-58.

IV Lapsia:

  1. Leena Kaisa Jyrälä s. Vesilahti 15.11.1827, k. Akaa 21.11.1870.
  2. Johanna Jyrälä s. Vesilahti 5.8.1830, k. Lempäälä 10.8.1907.
  3. Maria Jyrälä s. Vesilahti 29.10.1833.
  4. Karoliina Jyrälä s. Vesilahti 2.11.1839.
  5. Amanda Jyrälä s. Vesilahti 1.9.1843, k. Sääksmäki 27.10.1867.
        Puoliso Vesilahti 29.7.1866 Erkki Juho Mäkelä, Ali-Hinkka (hänen 1. aviossaan) s. Hämeenlinna msr 17.7.1838, k. Akaa 26.9.1906, vanh Hämeenlinnan msr Luhtialan Mäkelän eli Mäkilän ja Sääksmäen Kärjenniemen Nissilän talollinen Juho Juhonpoika Mäkilä ja Maria Kristiina Erkintytär. (Aulangon hotelli sijaitseen entisen Luhtialan Mäkelän eli Mäkilän kantatilan paikalla). - Sääksmäen Kärjenniemen Ali-Hinkan ratsutilallinen noin 1870-1900. Akaan Nahkialan Iso-Pennolan itsellisiä 1900-. - 2. puoliso Sääksmäki 11.3.1869 Josefina Erkintytär Ali-Hinkka s. Sääksmäki 15.6.1848.
  6. Mariana Jyrälä s. Vesilahti 23.8.1848, k. siellä 19.12.1877.

IV Leena Kustaantytär Jyrälä (vanhemmat) s. Vesilahti 15.11.1827, k. Akaa 21.11.1870.
    Puoliso 1:o Vesilahti 9.4.1850 Erkki Vähä-Erola s. Lempäälä 3.11.1829, k. Akaa 28.2.1861, vanh Lempäälän Vattolan Vähä-Eerolan talollinen Heikki Heikinpoika Vähä-Eerola ja Maria Kristiina Juhontytär Heikkilä. - Lempäälän Vähä-Eerolan talollinen 1850-57, Akaan Haihunkosken Iso-Rasilan talollinen 1857-61.
    Puoliso 2:o Akaa 22.6.1862 Heikki Isotalo s. Kalvola 23.7.1826, k. Akaa 29.4.1887, Kalvolan Sääksniemen Isotalon lampuoti Elias Heikinpoika ja Maria Antintytär. - Akaa Haihunkosken Iso-Rasilan talollinen 1863-77. - Akaan Kaulon Liehun talollinen 1878-87. - 2. puoliso Akaa 4.4.1872 Henrika Aurola Juhontytär Liehu s. Akaa 26.10.1842. - Akaan Kaulon Liehun talollinen 1888. Henrika oli elossa Liehun talossa vielä 1909.

V Lapsia:

  1. Erkki Juho s. Lempäälä 26.2.1852, k. Akaa 25.6.1868.
  2. Kustaa Aatu Vähä-Eerola, Iso-Rasila s. Lempäälä 14.4.1855.
  3. Emil Koskinen s. Akaa 15.3.1858.

V Kustaa Aatu Vähä-Eerola, Iso-Rasila (vanhemmat) s. Lempäälä 14.4.1855. - Akaan Haihunkosken Iso-Rasilan talollinen 1878-1924.
    Puoliso 1:o Vesil 1877 Matilda Karoliina Parta s. Vesilahti 3.5.1857, k. Akaa 17.3.1885, vanh Vesilahden Sarkkilan Parran talollinen Taavetti Taavetinpoika Jutila ja Karoliina Mikontytär Parta.
    Puoliso 2:o Vesilahti 18.10.1885 Mariana Kilpiö s. Vesilahti 26.1.1860, k. Akaa 13.9.1890, vanh Vesilahden Lohnattilan Ala-Laurilan Kilpiön torppari Kristian Aataminpoika Kilpiö ja Maija Kaisa Mikontytär.
    Puoliso 3:o Vesilahti 14.5.1891 Hilma Karoliina Ala-Rooseli s. Vesilahti 24.5.1865, vanh Vesilahden Lohnattilan Ala-Roselin isäntä Juho Kustaa Ala-Rooseli ja Karoliina Kustaantytär Jyrälä.

VI Lapsia:

  1. Emma Katariina Rasila s. Akaa 2.8.1878. - 1897 N:15.
  2. Aurora Rasila s. Akaa 15.2.1880. - Jokioisiin 5.1.1909. Oman ilmoituksensa Mukaan mennyt naimisiin Amerikassa.
  3. Ida Rasila s. Akaa 18.9.1881, k. siellä 19.6.1882.
  4. Lyydia Vilhelmiina Rasila s. Akaa 24.5.1887, k. siellä 24.12.1887.
  5. Valfrid Rasila s. Akaa 11.10.1888, k. siellä 22.5.1889.
  6. Edvard Rasila s. Akaa 18.3.1890, k. siellä 22.11.1890.
  7. Juha Kustaa Rasila s. Akaa 6.2.1892, k. siellä 24.5.1894.
  8. Emil Nikolai Rasila s. Akaa 10.12.1893, k. siellä 28.6.1895.
  9. Ellen Matilda Rasila s. Akaa 18.3.1896.
  10. Beeda Vilhemiina Rasila s. Akaa 28.5.1899, k. siellä 23.7.1901.
  11. Arvo Kustaa Rasila s. Akaa 15.7.1901.
  12. Verneri Iisakki Rasila s. Akaa 11.9.1903.
  13. Simo Jalmari Rasila s. Akaa 28.5.1907.

V Emil Erkinpoika Koskinen (vanhemmat) s. Akaa 15.3.1858. - Akaan Haihunkosken Iso-Rasilan itsellinen.
    Puoliso Akaa 28.12.1882 Ulrika Taipale s. Sääksmäki 20.5.1861, vanh Sääksmäen Valkeakosken Tohkan ja Taipaaleen mylläri Heikki Juhonpoika ja Ulrika Juhontytär.

VI Lapsia:

  1. Alina Mathilda Koskinen s. Akaa 22.4.1883.
  2. Selma Augusta Koskinen s. Akaa 19.9.1884.
  3. Ida Ingeborg Koskinen s. Akaa 6.10.1886
  4. Olga Maria Koskinen s. Akaa 29.8.1889.
  5. Hjalmar Adrian Koskinen s. Akaa 16.6.1891.
  6. Juha Emil Koskinens. Akaa 7.8.1894.
  7. Uuno Anshelm Koskinen s. Akaa 24.4.1898.

VI Alina Matilda Emilintytär Koskinen (vanhemmat) s. Akaa 22.4.1883. - Ompelija. kuulutus 1902 s.20.
    Puoliso Akaa 6.9.1902 Kustaa Aukusti Sirén, Siimeslehto s. Akaa 6.6.1880, vanh Akaan Riisikkalan Iso-Raukon Savikon torppari Akseli Reinhold Mikonpoika Vesilahdelta ja Erkika Kallentytär Akaasta. - Maalari.

VII Lapsia:

  1. Kaarle Aukusti Siimeslehto s. Akaa 19.10.1903.
  2. Aili Augusta Ingeborg Siimesleht s. Akaa 17.12.1905, k. siellä 29.5.1906.

IV Johanna Kustaantytär Jyrälä (vanhemmat) s. Vesilahti 5.8.1830, k. Lempäälä 10.8.1907.
    Puoliso Vesilahti 5.10.1858 Akseli Erkki Nurkkinen s. Vesilahti 7.10.1839, k. siellä 19.3.1888, vanh Vesilahden Vännilän Höllilän talollinen Erkki Vilhelm* Erkinpoika Kupari, Nurkkinen ja Maria Jaakontytär Viskari. - Vesilahden Viljulan Jyrälän talollinen 1859-68, Lempäälän Nurkkilan Nurkkisen talollinen 1869-86. - Akselin kuoltua Nurkkinen oli Lempäälän kansakouluna, jossa opettajana oli mm. Akselin Severin Nurkkisen vaimon sisar Naima Tiiainen 1899-1901.

V Lapsia:

  1. Akseli Severin Nurkkinen s. Vesilahti 9.9.1861, k. Pohjois-Pirkkala 3.4.1933.
  2. August Nurkkinen s. Lempäälä 8.1.1872. - Tampereella poliisina vuodesta 1897.

V Akseli Severin Akselinpoika Nurkkinen (vanhemmat) s. Vesilahti 9.9.1861, k. Pohjois-Pirkkala 3.4.1933. - Ylioppilas Helsingissä. Vihitty papiksi 31.12.1890. Kauhavan kirkkoherran apulainen 1890-94, Tottijärven vt. kappalainen 1894-95, Urjalan kirkkoherran apulainen 1895, Pirkkalan vt. kappalainen 1895-97, Tottijärven kappalainen 1897-99, Pirkkalan kappalainen 1900-21.
    Puoliso Lempäälä 28.6.1892 Selina Helena Tiiainen s. Messukylä 31.10.1863, k. Pirkkala 1916. vanh Messukylän Vehmaan Holvastin talollinen Matti Matinpoika Tiiainen ja Eva Selina Heikintytär. - Kansakoulun opettajatar.

VI Lapsia:

  1. Tauno Aksel Nurkkinen s. Kauhava 15.5.1893.
  2. Sivia Selina Nurkkinen s. Tottijärvi 9.1.1894.
  3. Toivo Severin Nurkkinen s. Pirkkala 11.3.1896. - Toivakan vt. kirkkoherra 1925-28, Luhangan vt. kirkkoherra 1934-35, Sysmän vt. kirkkoherra1936 ja 1946-47.
  4. Eino Augusti Nurkkinen s. Tottijärvi 8.12.1897.
  5. Helmi Maria Nurkkinen s. Pirkkala 8.12.1899.
  6. Usko Matias Nurkkinen s. Pirkkala 29.6.1901, k. kaatui Vuokkiniemi Venäjä 1.10.1918. - Lyseolainen. Kuului Itä-Karjalan retkikuntaan vapaaehtoisena valkoisten puolella. Sotilas.
  7. Tyyne Johanna Nurkkinen s. Pirkkala 8.5.1903, k. Helsinki 17.3.1993.

VI Tyyne Johanna Akselintytär Nurkkinen, Teräsvuori (vanhemmat) s. Pirkkala 8.5.1903, k. Helsinki 17.3.1993. Haudattú Malmin hautausmaahan. - Maatalouden ja metsätalouden kanditaatti.
    Puoliso 1931 Jaakko Armo Ståhlberg, Teräsvuori s. Kuopio 10.1.1895, k. Helsinki 30.8.1977, vanh tullitarkastaja Henrik Gabriel Kaarlenpoika Ståhlberg ja Beda Josefina Kustaantytär Jack. - Maa- ja metsätalouden tohtori Tikkurilassa. Ylioppilas 1913, filosofian kanditaatti 1922, maatalouden ja metsätalouden tohtori 1938. Opintomatka Ruotsiin 1934. - Helsijngin yliopiston maanviljely kern. laitoksen vt. assistentti 1922-30, maatalous-koelaitoksen maanvilj. kern. ja -fysiikan osaston vt. 1. assistentti 1927-31, vakinainen 1931-, yli-assistentti 1944-. - Helsigin yliopiston maa- ja metsätalouden tiedekunnan notaari 1923-27. - Julkaissut: Uber die Bodenazidität mit besonderer Berücksichtigung des Elektrolytge-haltes der Bodenaufschlämmungen, väitöskirja 1930. - Harrastukset: parapsykologia.

VII Lapsia:

  1. Heikki Teräsvuori s. 1932.
  2. Helmi Teräsvuori s. 1933.
  3. Kaarlo Teräsvuori s. 1941.

IV Maria Kustaantytär Jyrälä (vanhemmat) s. Vesilahti 29.10.1833.
    Puoliso 1:o Vesilahti 26.5.1853 Juho Mäki-Hovi, Kolkki (hänen 2. aviossaan) s. Vesilahti 10.3.1819, k. siellä 15.1.1862, vanh Vesilahden kirkonkylän Mäki-Hovin talollinen Jaakko Juhonpoika Tie-Hovi ja Maria Heikintytär Antila. - Vesilahden Lohnattilan Yli-Laurilan talollinen 1845-46. - Vesilahden Viljulan Kolkin talollinen 1853-62. - 1. puoliso Lempäälä 17.6.1845 Loviisa Erkintytär Taikina (hänen 2. aviossaan) s. Lempäälä 4.10.1816, k. Vesilahti 18.1.1846. - Loviisan 1. puoliso 7.7.1840 Vesilahti Fredrik Mikonpoika Pråhl s. Vesilahti 10.6.1802, k. siellä 16.2.1844.
    Puoliso 2:o Vesilahti 27.12.1864 Vilhelmin Juhonpoika Särkkä, Kolkki s. Karkku 12.11.1830, k. Vesilahti 16.10.1905, vanh Karkun Tuiskun torppari Juho Fredrik Matinpoika Leijon ja Eva Erkintytär Tuomola, molemmat Suoniemeltä. - Vesilahden Viljulan Kolkin talollinen 1864-1905.

V Lapsia:

  1. Mariana Kolkki s. Vesilahti 12.1.1859.
  2. Vilhelmin Severin Kolkki s. Vesilahti 21.1.1866.
  3. Aurora Amanda Kolkki s. Vesilahti 23.2.1872.

V Mariana Juhontytär Kolkki (vanhemmat) s. Vesilahti 12.1.1859.
    Puoliso Vesil 27.5.1877? Kustaa Fredrik Aakala, Kaulo s. Akaa 6.8.1853, vanh Akaan Sontulan Aakalan vuokraviljelijä Kustaa Fredrik Eliaksenpoika Aakala ja Karoliina Erkintytär. - Akaan Kaulon Iso-Kaulon talollinen noin 1877-.

VI Lapsia:

  1. August Hjalmar Kaulo s. Akaa 25.10.1877, k. siellä 21.11.1877.
  2. Aukusti Jalmari Kaulo s. Akaa 10.10.1878.
  3. Selma Aurora Kaulo s. Akaa 11.3.1882.
  4. Juho Arthur Kaulo s. Akaa 1.9.1884.
  5. Armas Lauri Kaulo s. Akaa 20.2.1888.
  6. Elsa Mariana Kaulo s. Akaa 14.10.1890.
  7. Väinö Sigfrid Kaulo s. Akaa 15.2.1893, k. siellä 28.5.1894.
  8. Hulda Lydia Kaulo s. Akaa 12.4.1895.
  9. Ellen Amanda Kaulo s. Akaa 25.5.1897, k. siellä 2.3.1898.
  10. Elli Amanda Kaulo s. Akaa 15.2.1899.
  11. Hilja Johanna Kaulo s. Akaa 28.6.1905, k. siellä 4.2.1906.

VI Aukusti Jalmari Kustaanpoika Kaulo (vanhemmat) s. Akaa 10.10.1878. - Maanviljelijä Iso-Kaulossa.
    Puoliso Akaa 5.8.1908 Matilda Mönkö s. Kalvola 12.4.1880, vanh Kalvolan Keikkalan Mönkön lampuoti Kustaa Erland* Kristianinpoika ja Elina Josefiina Kustaantytär. - Nurisjärven kansakoulun Kansakoulunopettajatar.

VII Lapsia:

VI Selma Aurora Kustaantytär Kaulo (vanhemmat) s. Akaa 11.3.1882.
    Puoliso Akaa 28.3.1908 Kustaa Liitto s. Akaa 6.6.1875, vanh Akaan Haanojan Liiton talollinen Heikki Heikinpoika Uotila Kangasalta ja Ulrika Akselintytär Akaasta. - Kylmäkosken Kuusjoen Mikkolan rustitilallinen 1908-.

VII Lapsia:

  1. Salm Ihaelma Mikkola s. Kylmälkoski 9.1.1909.

V Vilhelm Severin Vilhelminpoika Kolkki (vanhemmat) s. Vesilahti 21.1.1866. - Vesilahden Viljulan Kolkin talollinen 1905-1928.
    Puoliso Vesilahti 22.11.1894 Emma Pauliina Heikkilä s. Vesilahti 14.10.1870 vanh Vesilahden Jokioisten Sievarin renki, myöhemmin Sarkkilan Heikkilän talollinen Juha Eliaksenpoika Höyssä ja Eva Katarina Heikintytär Sillanpää.

VI Lapsia:

  1. Juho Severi Kolkki s. Vesilahti 31.1.1896.
  2. Sigrid Maria Kolkki s. Vesilahti 25.6.1898, k. siellä 6.5.1904.
  3. Sigrid Amanda Kolkki s. Vesilahti 3.9.1904.

V Aurora Amanda Vilhelmintytär Kolkki (vanhemmat) s. Vesilahti 23.2.1872.
    Puoliso Vesilahti 1.4.1890 Juho Erland* Tippa s. Lempäälä 27.7.1869, vanh Lempäälän Rikalan Tipan isäntä Elias Erland Eliaksenpoika Tippa ja Vilhelmiina Juhontytär Kauppila Sääksmäeltä. - Lempäälän Rikalan Tipan isäntä 1889-1925. Lautamies.

VI Lapsia:

  1. Juho Severin Tippa s. Lempäälä 15.6.1891.
  2. Emil Leonnard Tippa s. Lempäälä 28.9.1893.
  3. Vilho Veliäth Tippa s. Lempäälä 6.9.1895, k. siellä 29.9.1898.
  4. Eedit Maria Tippa s. Lempäälä 12.11.1897.
  5. Aune Aurora Tippa s. Lempäälä 19.1.1900.
  6. Elsa Amanda Tippa s. Lempäälä 6.11.1901.
  7. Väinö Erland Tippa s. Lempäälä 15.12.1903, k. siellä 1.2.1904.
  8. Selma Vilhelmiina Tippa s. Lempäälä 15.12.1904.
  9. Vilho Erlandi Tippa s. Lempäälä 30.12.1907.

IV Karoliina Kustaantytär Jyrälä (vanhemmat) s. Vesilahti 2.11.1839.
    Puoliso Vesilahti 7.10.1858 Juho Kustaa Ala-Rooseli (hänen 2. aviossaan) s. Vesilahti 29.12.1833, vanh Juho Mikonpoika Ala-Rooseli ja Eva Elisabet Erkintytär Hyrkki. - Vesilahden Lohnattilan Ala-Roselin isäntä 1857-97. - 1. puoliso Vesilahti 9.12.1856 Eva Heikintytär Laajala s. Vesilahti 25.12.1831, k. siellä 31.10.1857.

V Lapsia:

  1. Mariaana Ala-Rooseli s. Vesilahti 22.1.1860.
  2. Kaarle Oskari Ala-Rooseli s. Vesilahti 31.7.1862, k. siellä 3.4.1865.
  3. Hilma Karoliina Ala-Rooseli s. Vesilahti 24.5.1865.
  4. Eva Kristiina Ala-Rooseli s. Vesilahti 31.12.1867.
  5. Oskari Ala-Rooseli s. Vesilahti 16.12.1870, k. siellä 1930.
  6. Kaarle Augusti Ala-Rooseli s. Vesilahti 31.1.1874.
  7. Elisabet Ala-Rooseli s. Vesilahti 17.9.1877.
  8. Johannes Ala-Rooseli s. Vesilahti 11.1.1880, k. siellä 21.3.1880.
  9. Johannes Ala-Rooseli s. Vesilahti 9.5.1881, k. siellä 1.7.1881.

V Mariaana Juhontytär Ala-Rooseli (vanhemmat) s. Vesilahti 22.1.1860.
    Puoliso Vesilahti 9.9.1879 Kaarle Kustaa Kukkola s. Vesilahti 23.1.1850, k. siellä 22.9.1899, vanh Vesilahden Mustisten Kukkolan talollinen Tuomas Heikinpoika Kukkola ja Anna Kristiina Juhontytär Perhe.

VI Lapsia:

  1. Hilma Josefina Kukkola s. Vesilahti 30.6.1881..
  2. Amanda Kustaava Kukkola s. Vesilahti 15.10.1883. Helsinkiin 15.6.1908, N:30.
  3. Kustaa Donatus Kukkola s. Vesilahti 7.8.1886. - Akaaseen 5.8.1905, N:44.
  4. Juho Augusti Kukkola s. Vesilahti 15.3.1889. - Tampereelle 23.12.1909, N:111.
  5. Kaarle Oskari Kukkola s. Vesilahti 13.2.1892.
  6. Selma Maria Kukkola s. Vesilahti 8.12.1894.
  7. Otto Vilho Kukkola s. Vesilahti 8.4.1897. k. siellä 11.1.1902.

VI Hilma Josefina Kaarlentytär Kukkola (vanhemmat) s. Vesilahti 30.6.1881.
    Puoliso Vesilahti 1.4.1901 Juha Ilmarinen s. Loimaa 4.1.1876 vanh Loimaan Puujalkalasta Kuniston renki Juha Kaijanpoika Alastarolta ja Amanda Matilta Heikintytär Roos Metsämaalta. - Leipurina Vesilahden Narvan Ali-Pastilla 1901-1907. Hyvinkään kylästä Nurmijärven seurakuntaa.

VII Lapsia:

  1. Juha Olavi Ilmarinen s. Vesilahti 13.10.1901.
  2. Juha Feliks Ilmarinen s. Vesilahti 14.1.1904.

V Eva Kristiina Juhontytär Ala-Rooseli (vanhemmat) s. Vesilahti 31.12.1867.
    Puoliso Vesilahti 27.12.1885 Kaarle Oskari Anttila s. Vesilahti 1.10.1860, vanh Vesilahden Riitiälän Anttilan talollinen Ananias Erkinpoika Hinkka ja Kristiina Juhontytär Antila. - Akaan Viialan Ali-Kitulan torpari (vuokraaja) 1896-.

VI Lapsia:

  1. Ida Maria Anttila s. Vesilahti 5.12.1887.
  2. Kaarle Hjalmari Anttila s. Vesilahti 16.12.1890.
  3. Elisabet Anttila s. Vesilahti 8.8.1893.
  4. Ellen Helena Anttila s. Akaa 5.8.1896.
  5. Arvo Jooseppi Anttila s. Akaa 19.3.1900.
  6. Martta Eevastiina Anttila s. Akaa 2.2.1903.
  7. Eino Johannes Anttila s. Akaa 1.1.1906.
  8. Vilho Henrik Anttila s. Akaa 7.7.1909.

V Oskari Juhonpoika Ala-Rooseli (vanhemmat) s. Vesilahti 16.12.1870, k. siellä 1930. - Vesilahden Lohnattilan Ala-Roselin isäntä 1898-1930.
    Puoliso Vesilahti 7.7.1898 Aina Amanda Karjalainen s. vesilahti 29.6.1876, vanh Vesilahden Narvan Karjalaisen talollinen Kustaa Aatu Martinpoika Pouru, Karjalainen ja Karoliina Kustaantytär.

VI Lapsia:

  1. Kaarle Oskari Ala-Rooseli s. Vesilahti 10.1.1900.
  2. Martta Maria Ala-Rooseli s. Vesilahti 23.9.1901.
  3. Bertta Elisabet Ala-Rooseli s. Vesilahti 27.8.1903.
  4. Aina Sylvia Ala-Rooseli s. Vesilahti 31.12.1905.
  5. Anna Ester Ala-Rooseli s. Vesilahti 23.4.1908.

V Kaarle Augusti Juhonpoika Rooseli (vanhemmat) s. Vesilahti 31.1.1874. - Leipuri Rikalan Uotilassa 1899-1900 ja Akaan Haihunkoskella 1900-02. Sääksmäen Mutin irtolaisia 1903-.
    Puoliso Lempäälä 8.8.1899 Eliina Vilhelmiina Uotila s. Lempäälä 18.10.1876, vanh Lempäälän Rikalan Uotilan isäntä ja vävy Juho Juhonpoika Urjalasta ja Eliina Johanna Kustaantytär Uotila.

VI Lapsia:

  1. Juho Augusti Rooseli s. Lempäälä 15.9.1899.
  2. Väinö Matias Rooseli s. Akaa 24.2.1901, k. siellä 22.7.1901.
  3. Aina Mari Rooseli s. Akaa 18.3.1902.
  4. Selma Vilhelmiina Rooseli s. Sääksmäki 20.6.1907.

V Elisabet Juhontytär Ala-Rooseli (vanhemmat) s. Vesilahti 17.9.1877.
    Puoliso Vesilahti 12.11.1899 Juha Erland Saarinen s. Vesilahti 23.9.1879, vanh Vesilahden Lohnattilan Ala-Laurilan renki Erland Matinpoika Urjalasta ja Elina Severina Kallentytär Ala-Lauria. - Lohnattilan Ala-Laurilan Saarelan torppari 1904-,

VI Lapsia:

  1. Juha Oskar Saarinen s. Vesilahti 11.12.1899.
  2. Kaarle Eemil Saarinen s. Vesilahti 11.12.1903.
  3. Ksenia Elisabet Saarinen s. Vesilahti 5.10.1905.
  4. Elle Sylvia Saarinen s. Vesilahti 4.9.1908.

IV Mariana Kustaantytär Jyrälä (vanhemmat) s. Vesilahti 23.8.1848, k. siellä 19.12.1877.
    Puoliso Vesilahti 29.8.1867 Kustaa Käyrä, Jyrä (hänen 1. aviossaan) s. Lempäälä 1.9.1838, k. Vesilahti 11.5.1909, vanh Lempäälän Hahkalan Käyrän ja Vesilahden Saarelan Köpin talollinen Kustaa Antinpoika Dahlström ja Maria Kristiina Heikintytär, molemmat Lempäälästä. - Vesilahden Viljulan Jyrälän talollinen 1869-1902. - 2. puoliso 24.9.1878 Mariana Susanna Antintytär Röydi s. Vesilahti 19.6.1857, vanh Vesilahden Sarkkilan Ryödin vävy ja isäntä Antti Vilhelm Erkinpoika Ollikka Pirkkalasta ja Susanna Hermannintytär Ryödi Vesilahdelta.

V Lapsia:

  1. Kustaa Alfred Jyrälä s. Vesilahti 6.2.1869.
  2. Eemil Jyrälä s. Vesilahti 11.5.1873. - Tampereelle 3.2.1899, tuli Pirkkalasta 15.12.1903.
  3. Auroa Jyrälä s. Vesilahti 28.12.1875, k. siellä 19.1.1879.

III Mikko Mikonpoika Ali-Öyrä (vanhemmat) s. Vesilahti 2.1.1811, k. siellä 31.1.1879. - Vesilahden Huoroisten Köpin talollinen noin 1838-40. - Vesilahden Onkimäen Ali-Öyrän isäntä 1837-66.
    Puoliso Vesilahti 1838 Karoliina Rekola s. Vesilahti 27.3.1818, k. Vesilahti 2.10.1890, vanh Vesilahden Heinutsuon Rekolan talollinen Juho Paavonpoika Rekola ja Leena Antintytär Nurkka Karkusta.

IV Lapsia:

  1. Kustaa Ali-Öyrä s. Vesilahti Huorois Köppi 3.8.1839.
  2. Taavetti Ali-Öyrä s. Vesilahti 8.8.1843, k. siellä 27.6.1844.
  3. Mariana Ali-Öyrä s. Vesilahti 14.9.1845, k. siellä 20.9.1873.
  4. Johanna Ali-Öyrä s. Vesilahti 18.9.1848.
  5. Johannes Ali-Öyrä s. Vesilahti 26.12.1851, k. siellä 26.2.1887.
  6. Amanda Ali-Öyrä s. Vesilahti 15.2.1860.

IV Kustaa Mikonpoika Ali-Öyrä (vanhemmat) s. Vesilahti 3.8.1839. - Vesilahden Onkimäen Ali-Öyrän isäntä 1867-93.
    Puoliso Lempäälä 9.7.1867 Vilhelmiina Antila s. Lempäälä 13.1.1833, vanh Lempäälän Herralan Antilan ratsutilallinen ja kuudennusmies Jaakko Jaakonpoika Antila ja Anna Matintytär Vähälä. - Molemmat elossa Ali-Öyrällä 1909.

V Lapsia:

  1. Kustaa Ali-Öyrä s. Vesilahti 10.3.1868, k. siellä 14.3.1868.
  2. Juho Kustaa Ali-Öyrä s. Vesilahti 22.7.1869. - Ali-Öyrällä vielä 1909.
  3. Eemil Ali-Öyrä s. Vesilahti 22.2.1872, k. siellä 1937. - Vesilahden Onkimäen Ali-Öyrän isäntä 1894-1937. - Puoliso Punkalaidun 6.11.1894 Emma Vinkki s. Punkalaidun 15.2.1870, vanh Punkalaitumen Kosken Vinkin talollinen Kalle Jaakonpoika Vinkki ja Karoliina Juhontytär Vanha-Nikkilä. - Vesilahden Onkimäen Ali-Öyrän isäntä 1937-43.

IV Mariana Mikontytär Ali-Öyrä (vanhemmat) s. Vesilahti 14.9.1845, k. siellä 20.9.1873.
    Puoliso Vesilahti 7.4.1863 Kristian Multanen s. Vesilahti 8.9.1837, k. siellä 4.1.1872 vanh Vesilahden Kosken Multasen isäntä Taavetti Juhonpoika Multanen ja Liisa Jaakontytär Mäki-Hovi. - Vesilahden Kosken Multasen isäntä 1863-72.

V Lapsia:

  1. Mariana Multanen s. Vesilahti 6.11.1863.
  2. Amanda Multanen s. Vesilahti 18.1.1867, k. siellä 14.4.1867.
  3. Hilma Multanen s. Vesilahti 1.1.1870.

V Mariana Kristianintytär Multanen (vanhemmat) s. Vesilahti 6.11.1863.
    Puoliso Vesilahti 11.3.1880 Oskari Kustaanpoika Pietilä (hänen 2. aviossaan) s. Vesilahti 3.12.1856, vanh Vesilahden Mantereen Pietilän ratsutilallinen Kustaa Kustaanpoika Pietilä ja Maria Kallentytär Outinen. - Vesilahden Mantereen Pietilän ratsutilallinen 1878-1916. - 1. puoliso Vesilahti 22.8.1878 Maria Mathilda Fredrikintytär Maakala s. Lempäälästä 28.9.1860, k. Vesilahti 6.5.1879.

VI Lapsia:

  1. Oskar Evert Pietilä s. Vesilahti 11.8.1881.
  2. Hilma Lyydia Pietilä s. Vesilahti 16.6.1883.
  3. Marjaana Matilda Pietilä s. Vesilahti 6.9.1885.
  4. Emma Sofia Pietilä s. Vesilahti 26.12.1887, k. siellä 18.7.1888.
  5. Emma Sofia Pietilä s. Vesilahti 26.9.1889, k. siellä 11.10.1889.
  6. Emma Sofia Pietilä s. Vesilahti 27.12.1890.
  7. Fanny Aurora Pietilä s. Vesilahti 11.4.1894.
  8. Olga Aliina Pietilä s. Vesilahti 15.6.1897.
  9. Juha Kustaa Pietilä s. Vesilahti 9.8.1900.
  10. Paavo Johannes Pietilä s. Vesilahti 30.10.1905.
  11. Rauha Ester Pietilä s. Vesilahti 31.1.1909.

VI Hilma Lyydia Oskarintytär Pietilä (vanhemmat) s. Vesilahti 16.6.1883.
    Puoliso Vesilahti 8.10.1903 Frans Vilhelm Kyläkomonen, Marttila s. Vesilahti 15.3.1883, vanh Vesilahden Kuralan Kylä-Komosen talollinen ja Mantereen Marttilan ratsutilallinen Vilhelm Efraiminpoika Aleen Tottijärveltä ja Matilda Kustaantytär Mäsä.

VII Lapsia:

  1. Fanny Lyydia Marttila s. Vesilahti 25.9.1904.
  2. Tyyne Aliina Marttila s. Vesilahti 12.3.1906.
  3. Oiva Siviä Marttila s. Vesilahti 24.9.1907.
  4. Vieno Helmi Marttila s. Vesilahti 3.7.1909.

VI Marjaana Matilda Oskarintytär Pietilä (vanhemmat) s. Vesilahti 6.9.1885.
    Puoliso Vesilahti 2.2.1903 Kaarle Emil Mäsä, Mattila s. Vesilahti 18.2.1884, vanh Vesilahden Sakoisten Mäsän vävy ja isäntä, sitten Mantereen Mattilan ratsutilallinen Efraim Kaarlenpoika Kauppila ja Josefiina Kustaantytär Mäsä.

VII Lapsia:

  1. Rauha Maria Mattila s. Vesilahti 26.2.1903.
  2. Juha Eemil Mattila s. Vesilahti 26.11.1904.
  3. Erkki Hjalmar Mattila s. Vesilahti 16.10.1906, k. siellä 9.7.1909.
  4. Elsa Lyydia Mattila s. Vesilahti 26.3.1908, k. siellä 6.6.1908.
  5. Paavo Anselmi Mattila s. Vesilahti 20.4.1909.

V Hilma Kristianintytär Multanen (vanhemmat) s. Vesilahti 1.1.1870. - Käynyt kansakoulun.
    Puoliso Vesilahti 20.9.1888 Juha Kustaa Pietilä s. Vesilahti 28.9.1864, vanh Vesilahden Mantereen Pietilän ratsutilallinen Kustaa Kustaanpoika Pietilä ja Maria Kallentytär Outinen. - Vesilahden Mantereen Marttilan vuokraviljelijä 1891-95, Valkkisten Mäki-Maijalan isäntä 1895-.

VI Lapsia:

  1. Lempi Maria Pietilä s. Vesilahti 6.8.1889.
  2. Juha Kustaa Pietilä s. Vesilahti 30.3.1892.
  3. Kalle Hjalmari Pietilä s. Vesilahti 27.1.1895, k. siellä 13.1.1905.
  4. Viktor Nikolai Pietilä s. Vesil 22.2.1898.
  5. Vilho Oskari Pietilä s. Vesilahti 10.9.1901.
  6. Lyydi Aurora Pietilä s. Vesilahti 27.5.1904.
  7. Antti Hjalmar Pietilä s. Vesilahti 5.12.1908.

IV Johanna Mikontytär Ali-Öyrä (vanhemmat) s. Vesilahti 18.9.1848. -
    Puoliso 1:o Vesilahti 23.3.1869 Viktor Adolf Rekola s. Vesilahti 23.10.1846, k. siellä 10.11.1876. vanh Vesilahden Heinutsuon Rekolan talollinen Juho Kustaa Juhonpoika Rekola ja Riitta Kaisa Heikintytär Toivettula. - Vesilahden Heinutsuon Rekolan talollinen noin 1869-76.
    Puoliso 2:o Vesilahti 1877 Kustaa Robert Kustaanpoika s. Kalvola 8.7.1850, van Kalvolan Heinuksen Simolan renki Johan Kustaa* Erkinpoika Hattulasta ja Kaisa Elisabet Matintytär Elsola Sääksmäeltä. - Vesilahden Heinutsuon Rekolan vuokraviljelijä noin 1877-98.

V Lapsia:

  1. Aadof Rekola s. Vesilahti 23.10.1869, k. siellä 23.10.1869.
  2. Juho Aadolf Rekola s. Vesilahti 7.11.1871.
  3. Pauliina Johanna Rekola s. Vesilahti 29.1.1874, k. siellä 3.2.1874.
  4. Vihtori Rekola s. Vesilahti 27.4.1875.
  5. Kustaa Emil Rekola s. Vesil 1.4.1878.
  6. Fanny Amanda Rekola s. Vesilahti 1.3.1881, k. siellä 18.5.1882.
  7. Hjalmar Rekola s. Vesilahti 18.5.1885.
  8. Frans Edvin Rekola s. Vesilahti 1.1.1889, k. siellä 4.10.1889.

V Juho Aadolf Aadolfinpoika Rekola (vanhemmat) s. Vesilahti 7.11.1871. - Kauppias Akaan Viialassa 1908-.
    Puoliso Vesilahti 6.10.1896 Aurora Matilda Oinas s. Vesilahti 15.8.1877, vanh Vesilahden Heinutsuon Oinaan talollinen Akseli Heikinpoika Oinas ja Susanna Tuomaantytär.

VI Lapsia:

  1. Juho Hjalmar Rekola s. Vesilahti 30.5.1896.
  2. Arvo Vihtori Rekola s. Vesilahti 9.12.1897.

V Vihtori Aadolfinpoika Rekola (vanhemmat) s. Vesilahti 27.4.1875.
    Puoliso Akaa 15.12.1900 Amanda Aliida Mattila s. Akaa 5.4.1876, vanh Akaan Sontulan Mattilan talollien Kaarle Tuomaanpoika Mattila ja Henrika Taavetintytär.

VI Lapsia:

  1. Arvo Vihtori Rekola s. Vesilahti 17.1.1901.

V Kustaa Emil Robertinpoika Rekola (vanhemmat) s. Vesilahti 1.4.1878
    Puoliso Vesilahti 30.12.1899 Iida Karoliina Kitula s. Kylmäkoski 6.4.1872, äiti Kylmäkosken Jokihaaviston Jokihaaviston piika Vilhelmiina Iiskintytär.

VI Lapsia:

  1. Tyyne Johanna Rekola s. Vesilahti 31.8.1899.
  2. Urho Paavali Rekola s. Vesilahti 22.1.1902.
  3. Niilo Hjalmar Rekola s. Vesilahti 10.9.1904.
  4. Aune Siviä Rekola s. Vesilahti 9.9.1907.

IV Johannes Mikonpoika Ali-Öyrä (vanhemmat) s. Vesilahti 26.12.1851, k. siellä 26.2.1887.
    Puoliso Vesilahti 28.12.1884 Eriika Seliina Mäkelä, Hakala (hänen 1. aviossaan) s. Vesilahti 2.9.1864, k. siellä 6.4.1905, vanh Vesilahden Jokoisten Sievarin Mäkelän torppari Mikko Erkinpoika Fisk ja Maria Aatamintytär. - 2. puoliso Vesilahti 17.10.1889 Nestori Juhanpoika Mantila, Hakala (hänen 1. aviossaan) s. Vesilahti 4.12.1864. - Vesilahden Kostialan Kipparin mäkitupalainen 1892-. - Nestorin 2. puoliso Vesilahti 25.3.1906 Aina Lyydia Hermannintytär Särkijärvi s. Vesilahti 4.6.1882.

V Lapsia:

  1. Hilja Maria Ali-Öyrä, Hakala s. Vesilahti 25.9.1885.
  2. Johannes Ali-Öyrä, Hakala s. Vesilahti 15.9.1887.

V Hilja Maria Ali-Öyrä, Hakala (vanhemmat) s. Vesilahti 25.9.1885.
    Puoliso Vesilahti 14.9.1905 Oskar Filemon Teuraskorpi s. Vesilahti 1.4.1880, vanh Vesilahden Narvan Pourun (Töyräskorven) Teuraskorven torppari, lohkotilallinen Antti Ville Juhanpoika Lepistö ja Karoliina Mariantytär, molemmat Tyrväältä.

VI Lapsia:

  1. Olga Maria Teuraskorpi s. Vesilahti 25.7.1906.
  2. Paavo Oskari Teuraskorpi s. Vesilahti 5.5.1908.

IV Amanda Mikontytär Ali-Öyrä (vanhemmat) s. Vesilahti 15.2.1860.
    Puoliso Vesilahti 28.9.1876 Heikki Erland Orimus s. Vesilahti 16.4.1853, vanh Vesilahden Kosken Orimuksen talollinen Heikki Matinpoika Penttilä, Orimus ja Kristiina Loviisa Hermannintytär Sassi. - Vesilahden Kosken Orimuksen talollinen 1877-.

V Lapsia:

  1. Erland Nestor Orimus s. Vesil 4.5.1878, k. siellä 15.11.1895.
  2. Frans Orimus s. Vesilahti 21.9.1880.
  3. Juha Emil Orimus s. Vesilahti 5.3.1884, k. siellä 27.9.1886.
  4. Juha Emil Orimus s. Vesilahti 11.1.1887.
  5. Amanda Matilda Orimus s. Vesilahti 22.10.1889.
  6. Elsa Dagmar Orimus s. Vesilahti 31.7.1892.
  7. Hjalmari Orimus s. Vesilahti 30.7.1895.
  8. Yrjö Ilmari Orimus s. Vesilahti 12.6.1898.
  9. Fanny Aurora Orimus s. Vesilahti 1.11.1901.

V Frans Heikinpoika Orimus (vanhemmat) s. Vesilahti 21.9.1880.
    Puoliso Vesilahti 26.12.1904 Selma Maria Runstén s. Vesilahti 24.9.1884, vanh Vesilahden Kirkonkylän Tapolan Nummelan palstatilallinen Juha Vihtori Sofianpoika Runstén ja Ulla Maija Topiaantytär Joutu, Amee.

VI Lapsia:

  1. Auvo Aleksander Orimus s. Vesilahti 29.12.1905.
  2. Aaro Antero Orimus s. Vesilahti 9.1.1908.

III Maria Mikontytär Ali-Öyrä (vanhemmat) s. Vesilahti 1.7.1816, k. siellä 22.11.1866.
    Puoliso Vesilahti 1835 Aatami Melkkeri s. Vesilahti 9.12.1812, k. siellä 28.5.1868. vanh Vesilahden Huonolan Melkkerin talollinen Mikko Matinpoika Melkkeri ja Liisa Erkintytär Anttila. - Vesilahden Huonolan Melkkerin talollinen 1835-47, Vesilahden Viljulan Vappulan talollinen 1848-54.

IV Lapsia:

  1. Johanna Vappula s. Vesilahti 8.11.1835, k. siellä 13.6.1869.
  2. Josefina Vappula s. Vesilahti 19.11.1845.

IV Johanna Aatamintytär Vappula (vanhemmat) s. Vesilahti 8.11.1835, k. siellä 13.6.1869.
    Puoliso Vesilahti 23.3.1854 Juha Kustaa* Mattila (hänen 1. aviossaan) s. Vesilahti 24.9.1831, k. siellä 5.2.1875, vanh Vesilahden Yliskylän (Suomelan) Mattilan talollinen Juho Kustaa* Marianpoika ja Esteri Leenantytär. - Vesilahden Viljulan Vappulan vävy ja talollinen 1855-63, Huoroisten Jarvan talollinen 1863-74. - 2. puoliso Vesilahti 28.7.1872 leski Kustaava Antintytär Träsk s. Huittinen 24.12.1839. - Asui leskenä Vesilahden Pörölän silvossa vielä 1909.

V Lapsia:

  1. Johanna Jarva s. Vesilahti 27.12.1854.
  2. Juha Jarva s. Vesilahti 16.12.1856, k. Sääksmäki 5.2.1890.
  3. Karoliina Jarva s. Vesilahti 26.9.1859, k. siellä 2.6.1868.
  4. Josefina Jarva s. Vesilahti 3.6.1862, k. siellä 14.6.1868.
  5. Valentin Jarva, Tuominen s. Vesilahti 20.1.1865.

V Johanna Kustaantytär Jarva (vanhemmat) s. Vesilahti 27.12.1854.
    Puoliso Akaa 26.12.1877 Juho Evert Juhonpoika s. Akaa 2.11.1852, vanh Akaan Konhon renki Juho Liisanpoika ja Ulrika Juhontytär. - Akaan Viialan Höyrysahan työmies noin 1884-97. Perhe muutti Akaasta Tammisaareen 15.1.1900, N:1.

VI Lapsia:

  1. August Juhonpoika s. Akaa 10.2.1878.
  2. Juho Vihtori Juhonpoika s. Akaa 27.9.1880.
  3. Eemil Juhonpoika s. Akaa 24.3.1884.
  4. Kaarle Arvid Juhonpoika s. Akaa 6.5.1889.
  5. Sigrid Juhontytär s. Akaa 8.2.1888, k. siellä 28.4.1888.
  6. Sigrid Johanna Juhontytär s. Akaa 19.8.1893.

V Juha Kustaanpoika Jarva (vanhemmat) s. Vesilahti 16.12.1856, k. Sääksmäki 5.2.1890. - Sääksmäen Kärjenniemen Virjulan itsellinen 1879-90.
    Puoliso Sääksmäki 28.12.1879 Iida Maria Ahola s. Sääksmäki 1.10.1845, k. siellä 19.9.1897, vanh Sääksmäen Mustilahden itsellinen Juho Eliaksenpoika ja Peatta Matintytär.

VI Lapsia:

  1. Kaarle Kustaa Iidanpoika Ahola, Aho s. Sääksmäki 15.3.1877. - Akaan Kaulon Iso-Kaulon itsellinen 1907-. - Puoliso Akaa 24.12.1905 Rosa Ulriika Juhantytär Sulin s. Akaa 5.8.1887.
  2. Juha Eedvard Jarva s. Sääksmäki 5.9.1880, k. siellä 3.4.1885.
  3. Iida Maria Jarva s. Sääksmäki 7.7.1883.
  4. Juho Kustaa Jarva s. Sääksmäki 27.2.1886. - Sääksmäen Kärjenniemen Tuomarilan renki 1904-.

VI Iida Maria Juhontytär Jarva (vanhemmat) s. Sääksmäki 7.7.1883.
    Puoliso Akaa 27.4.1902 Oskari Rein s. Urjala 20.8.1870, vanh Urjalan Ikkalan Karjukosken torppari, Lempäälän Lipon Paavolan itsellinen ja Akaan Konhon Levonnenän torppari Otto Otonpoika Mansikkamäki, Rein Urjalasta ja Eriika Enokintytär Helander Sääksmäeltä.

VII Lapsia:

  1. Lyydi Eriika Rein s. Akaa 24.1.1903.
  2. Edla Vilhelmiina Rein s. Akaa 28.2.1905.
  3. Juho Vihtori Rein s. Akaa 7.2.1908.

V Valentin Kustaanpoika Jarva, Tuominen (vanhemmat) s. Vesilahti 20.1.1865. - Visilahden Riitiälän Toorikan renki 1887-91, Urjalan Mellolan Uotilan Jaakkolan torppari 1891-97, Mellolan Vähä-Kassarin Uotilan Jyvämies 1897-1903, Vesilahden Pörölän Yli-Pörön Sillanpään lohkotilallinen 1903-..
    Puoliso Vesilahti 11.11.1887 Emma Seppälä s. Vesilahti 21.7.1868, äiti Vesilahden Halmeenmäen Seppälän talollisen tytär Mariaana Aatamintytär Seppälä.

VI Lapsia:

  1. Hilja Maria Tuominen s. Vesilahti 18.3.1888.
  2. Juha Kustaa Tuominen s. Vesilahti 25.12.1889.
  3. Oskar Valentin Tuominen s. Urjala 14.6.1891. - Pörälän Tohkalan renki 1907-.
  4. Katariina Lyydia Tuominen s. Urjala 18.3.1893, k. siellä 5.2.1899.
  5. Jalmari Tuominen s. Urjala 1.4.1895.
  6. Kalle Vihtori Tuominen s. Urjala 26.1.1897.
  7. Aarne Iisakki Tuominen s. Urjala 13.12.1898.
  8. Impi Sofia Tuominen s. Urjala 27.12.1900.
  9. Uuno Yrjö Tuominen s. Vesilahti 12.12.1902.
  10. Lauri Artturi Tuominen s. Vesilahti 25.10.1904.
  11. Maija Katariina Tuominen s. Vesilahti 23.3.1906.
  12. Anna Emerenttia Tuominen s. Vesilahti 1.10.1908.

VI Hilja Maria Valentintytär Tuominen (vanhemmat) s. Vesilahti 18.3.1888.
    Puoliso Vesil 20.1.1907 Aatami Alfred Lehtinen s. Vesilahti 14.4.1872, vanh Vesilahden Kuralan talollinen Aatami Aataminpoika ja Johanna Matintytär. - Suutari ja mäkitupalainen Vesilahden Viljulan Kolkilla 1906-.

VII Lapsia:

  1. Elli Maria Hiljantytär Lehtinen s. Vesilahti 19.3.1905.
  2. Uuno Johannes Lehtinen s. Vesilahti 14.12.1907.
  3. Laura Helena Lehtinen s. Vesilahti 2.8.1909.

IV Josefina Aatamintytär Vappula (vanhemmat) s. Vesilahti 19.11.1845.
    Puoliso Vesilahti 29.12.1864 Juho Fredrik Savijärvi, Penttilä s. Lempäälä 6.7.1844, vanh Sääksmäen Roukon Penttilän myllärin poika, Lempäälän Vattulan Savijärven torppari Harttu Juhonpoika Penttilä, Savijärvi ja Maria Elisabet Juhontytär. - Lempäälän Heihenmatkan Mattilan Pyöräkosken torppari 1863-67, Sääksmäen Mustilahden Yli-Sonnan Penttilän torppari 1867-.

V Lapsia:

  1. Maria Josefina Penttilä s. Lempäälä 4.12.1865.
  2. Juho Erland Penttilä s. Sääksmäki 26.8.1869.
  3. Kaarle Fredrik Penttilä s. Sääksmäki 11.10.1871, k. siellä 19.12.1875.
  4. Emma Penttilä s. Sääksmäki 31.5.1874, k. hukkui veteen 14.1.1893. Piikana Mustilahden Vitikassa 1893.
  5. Ida Penttilä s. Sääksmäki 22.11.1876.
  6. Kaarlo Fredrik Penttilä, Kangas s. Sääksmäki 25.4.1879.
  7. August Penttilä s. Sääksmäki 4.12.1881.
  8. Kustaa Penttilä, Miettinen s. Sääksmäki 16.10.1884.
  9. Frans Paavali Penttilä s. Sääksmäki 2.11.1887.

V Maria Josefina Juhontytär Penttilä (vanhemmat) s. Lempäälä 4.12.1865, k. Kangasala 5.8.1931.
    Puoliso Sääksmäki 26.1.1886 Justus Liesinen s. Kuorrevesi 3.4.1861, k. Kangasala 23.7.1918, vanh Kuorreveden Suinulan Pihlaiston Liesjärven kruunun torppari Juho Antinpoika Liesinen ja Henrika Kustaava Antintytär. - Asuivat Maria kotona Penttilässä 1886-99 ja Valkeakosken Salon Klemolassa 1899. Kangasalle 13.6.1899. Kangasalan Tiihalan Immilän Haapamäen torppari 1899-.

VI Lapsia:

  1. Fanny Olivia Liesinen s. Sääksmäki 22.1.1888.
  2. Aina Maria Liesinen s. Sääksmäki 5.11.1889.
  3. Ida Liesinen s. Sääksmäki 15.9.1891.
  4. Emma Liesinen s. Sääksmäki 24.4.1894, k. siellä 2.7.1981.
  5. Alma Aleksandra Liesinen s. Sääksmäki 5.5.1896.
  6. Vilhelmiina Josefina Liesinen s. Sääksmäki 15.3.1899.
  7. Martta Elisabet Liesinen s. Kangasala 16.7.1901.

VI Emma Justuksentytär Liesinen (vanhemmat) s. Sääksmäki 24.4.1894, k. siellä 2.7.1981.
    Puoliso Kangasala 2.11.1918 Juho Heinonen (hänen 2. aviossaan) s. Orivesi 29.7.1882, k. Sääksmäki 10.4.1952, äiti Maria Heikintytär Laaja Oriveden Kokkilasta. - Renkinä Oriveden Kokkilan Isoniemessä, Kangasalan Suomatkan Mäkelässä, Tiihalan Virolassa, Tohkalan Markkulassa ja jyvärenki Joutsiniemessä. Tilallinen Pyörönmaan Jokelassa (Korentti). - 1. puoliso Kangasala 12.11.1903 Henna Liisa Rahonen s. Ruovesi 25.12.1877, k. Kangasala 14.8.1917.

VII Lapsia:

  1. Johan Henrik Heinonen s. Kangasala 7.11.1919, k. Kemi 7.10.1944. - Autonkuljettaja.
  2. Erkki Olavi Heinonen s. Kangasala 16.5.1921, k. Lempäälä 30.5.1993.
  3. Bruno Rikhard Heinonen s. Kangasala 18.9.1922, k. Valkeakoski 9.12.1986.
  4. Terttu Marjatta Heinonen s. Kangasala 20.12.1923, k. Valkeakoski 13.5.2007.
  5. Kalle Ilmari Heinonen s. Sääksmäki 28.1.1926, k. Valkeakoski 5.2.1981.
  6. Martta Vieno Kyllikki Heinonen s. Sääksmäki 19.7.1928, k. Valkeakoski 4.4.2002.
  7. Jaakko Emil Heinonen s. Sääksmäki 23.7.1930.
  8. Aune Helena Heinonen s. Sääksmäki 16.2.1934.

VII Erkki Olavi Heinonen (vanhemmat) s. Kangasala 16.5.1921, k. Lempäälä 30.5.1993.
    Puoliso Kangasala 30.6.1951 Eeva Maria Eerola s. Kangasala 1.3.1922, k. Lempäälä 1.1.2005, vanh Juho Aadolf Kustaanpoika Eerola ja Iida Maria Matintytär Eskola..

VIII Lapsia:

  1. Matti Juho Olavi Heinonen s. Lempäälä 2.7.1952.
  2. Annikki Maria Heinonen s. Lempäälä 2.5.1954.
  3. Antti Sakari Heinonen s. Lempäälä 13.6.1957.

VII Terttu Marjatta* Heinonen (vanhemmat) s. Kangasala 20.12.1923, k. Valkeakoski 13.5.2007.
    Puoliso Sääksmäki 24.6.1950, ero 1959 Veikko Severi Lahtinen s. Lempäälä 23.3.1916.

Ei Lapsia:

VII Martta Vieno Kyllikki* Heinonen (vanhemmat) s. Sääksmäki 19.7.1928, k. Valkeakoski 4.4.2002.
    Puoliso Sääksmäki 5.10.1957, ero 1975 Urho Ilmari Aaltonen s. Suodenniemi 9.6.1927, k. Valkeakoski 10.10.2004.

VIII Lapsia:

  1. Kaija Margit Kyllikki Aaltonen s. Sääksmäki 14.12.1957.

VII Jaakko Emil Heinonen (vanhemmat) s. Sääksmäki 23.7.1930.
    Puoliso Sääksmäki 2.9.1956 Irja Orvokki Palander s. Perho 6.9.1937.

VIII Lapsia:

  1. Seija Tuulikki Heinonen s. Valkeakoski 28.1.1958.
  2. Anne-Marita Heinonen s. Valkeakoski 18.5.1959.

VII Aune Helena Heinonen (vanhemmat) s. Sääksmäki 16.2.1934.
    Puoliso Sääksmäki 21.7.1957 Erkki Nokkonen s. Kivennapa 20.7.1935, vanh Kivennavan Pihlaisten kylän N:2 talollinen poika Viljami Taavetinpoika Nokkonen ja Alma Alina Moisander.

VIII Lapsia:

  1. Kari Viljami Nokkonen s. Sääksmäki 9.12.1958.
  2. Kalevi Johannes Nokkonen s. Sääksmäki 12.10.1960.
  3. Tuula Helena Nokkonen s. Sääksmäki 30.11.1962.
  4. Elina Marjatta Nokkonen s. Teisko 19.3.1969.
  5. Johanna Tuulikki Nokkonen s. Teisko 19.3.1969.

V Juho Erland Juhonpoika Penttilä (vanhemmat) s. Sääksmäki 26.8.1869.
    Puoliso Sääksmäki 27.12.1900 Amanda Johanna Nieminen s. Vesilahti 27.5.1877, vanh Vesilahden Mustisten Laitikan itsellinen Adolf Israelinpoika Laitikka ja Emma Matilda Juhontytär Fiskari.

VI Lapsia:

  1. Kalle Fredrik Penttilä s. Sääksmäki 17.8.1901.
  2. Frans Erland Penttilä s. Sääksmäki 23.2.1904.
  3. Lauri Edvard Penttilä s. Sääksmäki 12.10.1906, k. siellä 29.3.1908.
  4. Alli Aleksandra Penttilä s. Sääksmäki 3.4.1909.

V Ida Juhontytär Penttilä (vanhemmat) s. Sääksmäki 22.11.1876, k. Kangasala 6.12.1951.
    Puoliso Sääksmäki 26.3.1896 Juho Kustaa Wiik, Leppäjärvi s. Pälkäne 22.4.1864, k. Kangasala 7.10.1918, vanh Pälkäneen Kuiseman Wiikin ja Vehoniemen Hallilan (Pyörönmaan) Leppäjärven torppari Edvard Juhonpoika ja Justiina Taavetintytär, molemmat Pälkäneeltä. - Vehoniemen Hallilan (Pyörönmaan) Leppäjärven torppari isänsä jälkeen noin 1897-.

VI Lapsia:

  1. Juho Edvard Leppäjärvi s. Kangasala 9.8.1896, k. siellä 23.10.1901.
  2. Alma Leppäjärvi s. Kangasala 17.1.1898, k. Tampere.
  3. Kalle Fabian Leppäjärvi s. Kangas 20.1.1900, k. siellä 2.2.1900.
  4. Kalle Leppäjärvi s. Kangasala 1.5.1901, k. siellä 9.2.1933, naimaton.
  5. Iida Maria Leppäjärvi s. Kangasala 26.2.1904, k. Valkeakoski 15.6.1995.
  6. Juho August Leppäjärvi s. Kangasala 31.3.1909, k. Valkeakoski 16.12.1982.

VI Alma Juhontytär Leppäjärvi (vanhemmat) s. Kangasala 17.1.1898, k. Tampere.
    Puoliso 8.7.1922 Väino August Järvinen s. Sääksmäki.

VII Lapsia:

  1. Frans Leppäjärvi.
  2. Elli Järvinen.
  3. Aila Järvinen.

VI Iida Maria Juhontytär Leppäjärvi (vanhemmat) s. Kangasala 26.2.1904, k. Valkeakoski 15.6.1995.
    Puoliso Kangasala 26.3.1932 Urho Ilmari Merimäki s. Sääksmäki 29.10.1904, k. 20.8.1954, vanh Sääksmäen Sohlbergin ratsutilan Merimäen torpparin poika Valdemar Juhonpoika Merimäki ja Aleksandra Fredrikintytär Nyman Urjalasta.

VII Lapsia:

  1. Kaarlo Ilmari Merimäki s. Sääksmäki 4.1.1935, k. 17.9.2005.
  2. Asta Kaarina Merimäki s. Sääksmäki 31.5.1936, k. siellä 3.8.1936.
  3. Valma Merimäki s. Sääksmäki .
  4. Reino Juhani Merimäki s. Sääksmäki 21.12.1944, k. 10.12.2006.

VI Juho (Jussi) August Juhonpoika Leppäjärvi (vanhemmat) s. Kangasala 31.3.1909, k. Valkeakoski 16.12.1982.
    Puoliso Tampere 21.3.1953 Laura Kyllikki Leppänen s. Huittinen 21.3.1915, k. Valkeakoski 20.2.2007, vanh Huittisten Hirvelän Vahelan työmies Juho Fredrik* Ullanpoika Hoissi, Leppänen ja hänen 2. puolisonsa Hilda (Hilma) Maria Kustaantytär Mäntynen.

VII Lapsia:

  1. Raija Leppäjärvi.
  2. Tarmo Juhani Leppäjärvi s. Kangasala 29.8.1953, k. siellä 7.1.1956.
  3. Tarja Leppäjärvi.
  4. Marju Leppäjärvi.

V Kaarlo Fredrik Juhonpoika Penttilä, Kangas (vanhemmat) s. Sääksmäki 25.4.1879. - Sääksmäen Mustilahden Sonnan itsellisiä 1907-.
    Puoliso Sääksmäki 30.12.1905 Ottilia Loviisa Palomäki s. Töysä 5.2.1875, vanh Töysän Kirvesluoman talollisen poika Heikki Heikinpoika Kivesluoma, Palomäki ja Loviisa Hermannintytär Kyntölä, Tenpakka.

VI Lapsia:

  1. Emma Josefina Kangas s. Sääksmäki 16.8.1907. Puoliso Lauri Nissi.

V August Juhonpoika Penttilä (vanhemmat) s. Sääksmäki 4.12.1881. - Sääksmäen Roukon Mäenpään itsellisiä 1908-.
    Puoliso Vesilahti 29.12.1906 Matilda Maria Haavisto s. Lempäälä 21.9.1880, vanh Lempäälän Hyrkkälän Hyrkäksen ja Vesilahden Kirkonkylän Haaviston talollinen Kaarle August Aabrahaminpoika Hyrkäs, Haavisto ja Eliina Matilda Akselintytär.

VI Lapsia:

  1. Juho Aukusti Penttilä s. Sääksmäki 26.6.1907.
  2. Tauno Aukusti Penttilä s. Sääksmäki 4.3.1909.

V Kustaa Juhonpoika Penttilä, Miettinen (vanhemmat) s. Sääksmäki 16.10.1884. - Asuivat Kustaan kotona Penttilässä 1909.
    Puoliso Sääksmäki 7.8.1909 Alma Maria Laakso s. Sääksmäki 17.10.1880, vanh Sääksmäen Yli-Ritvalan Hinkan Liedon torppari Kustaa Kustaanpoika ja Anna Kaisa Palmgrén - Akaassa ja Lempäälässä piikana ja pavelijana. Tehtaan työntekijä.

VI Lapsia:

  1. s. Sääksmäki .

III Antti Mikonpoika Ali-Öyrä (vanhemmat) s. Vesilahti 9.2.1820, k. siellä 20.5.1867. - Vesilahden Onkimäen Ali-Öyrän Setälän torppari noin 1862-67.
    Puoliso Vesilahti 31.12.1850 Heta Liisantytär Yrjälä (hänen 1. aviossaan) s. Vesilahti 5.2.1828, k. siellä 15.4.1879, äiti Vesilahden Huonolan Yrjälän itsellinen Liisa Kaarlentytär. - 2. puoliso Vesilahti 29.1.1871 Aaro Joakiminpoika Jaakkola (hänen 1. aviossaan) s. Urjala 4.2.1840. - Vesilahden Onkimäen Ali-Öyrän Setälän torppari noin 1871-84, Tyrvään Sammaljoen Kallion Haaviston torppari 1885- ainakin 1902. - Aaron 2. puoliso Tyrvää 21.12.1884 Haaviston torpan leski Anna Elisabet Juho Kustaantytär s. Tyrvää 1.8.1842.

IV Lapsia:

  1. Johanna Setälä s. Vesilahti 5.4.1851, k. siellä 16.4.1866.
  2. Karoliina Setälä s. Vesilahti 6.9.1853.
  3. Mariana Setälä s. Vesilahti 30.12.1855. - Sakosen Hollon Jakovuoren mäkitupalainen 1905-.
  4. Amanda Setälä s. Vesilahti 4.5.1861, k. siellä 24.5.1962.
  5. Oskar Setälä s. Vesilahti 28.1.1863, k. siellä 4.2.1863.
  6. Juha Setälä s. Vesilahti 13.10.1863, k. siellä 13.10.1863.
  7. Anna Setälä s. Vesilahti 13.10.1863, k. siellä 13.10.1863.
  8. Amanda Setälä s. Vesilahti 24.9.1867.

IV Karoliina Antintytär Setälä (vanhemmat) s. Vesilahti 6.9.1853.
    Puoliso Vesilahti 28.9.1876 Aleksi Korkeekoski s. Vesilahti 15.2.1851, vanh Vesilahden pappilan Korkeekosken torppari Topias Aataminpoika Kölli, Korkeekoski ja Leena Heikintytär. - Vesilahden Pappilan Korkeekosken torppari noin 1888-.

V Lapsia:

  1. Selma Amanda Korkeekoski s. Vesilahti 9.4.1877.
  2. Johannes Aleksi Korkeekoski s. Vesilahti 10.7.1880.
  3. Matilda Korkeekoski s. Vesilahti 1.5.1884.
  4. Tyyne Maria Korkeekoski s. Vesilahti 10.7.1889.
  5. Anton Korkeekoski s. Vesilahti 22.11.1891, k. siellä 12.12.1901.
  6. Väinö Eemeli Korkeekoski s. Vesilahti 13.4.1895, k. siellä 14.5.1898.

V Selma Amanda Aleksintytär Korkeekoski (vanhemmat) s. Vesilahti 7.4.1877.
    Puoliso Vesilahti 10.8.1905 Edvard Ojala s. Vesilahti 9.1.1877, vanh Vesilahden Mustisten Laitikan Ojalan torppari Kaarle Kustaa Taavetinpoika ja Karoliina Kristianintytär.

VI Lapsia:

  1. Erkki Edvard Ojala s. Vesilahti 25.1.1906.

V Matilda Aleksintytär Korkeekoski (vanhemmat) s. Vesilahti 1.5.1884.
    Puoliso Vesilahti kuulutettu 6.1.1906 Augusti Ypee, Nieminen s. Vesilahti 24.7.1875, vanh Vesilahden Valkkisten Parpolan Ypeen torppari Akseli Annanpoika ja Vilhlemiina Taavetintytär.

VI Lapsia:

  1. Anna Matilda Nieminen s. Vesilahti 26.8.1906.
  2. Aina Ester Nieminen s. Vesilahti 25.6.1908.

IV Amanda Antintytär Setälä (vanhemmat) s. Vesilahti 24.9.1867.
    Puoliso Vesilahti 11.5.1893 Hermanni Kesola, Hukari (hänen 2. aviossaan) s. Vesilahti 12.11.1832, k. siellä 3.4.1903, vanh Vesilahden Kirkonkylän Kesolan talollinen kuudennusmies Juho Juhonpoika Kesola ja Leena Matintytär. - Vesilahden Sakoisten Hukarin talollinen 1863-1903. - 1. puoliso Vesilahti 3.5.1863 Eveliina Vilhelmiina Erkintytär Mekkonen (hänen 2. aviossaan) s. Suoniemi 10.4.1832. - Eveliinan 1. puoliso Vesilahti 25.9.1851 Akseli Fredrik Matinpoika Iso-Seiväs s. Vesilahti 24.4.1825, k. siellä 9.8.1861. - Vesilahden Ohkimäen Tuomalan eli Iso-Seipään talollinen 1851-53, Sakoisten Hukarin talollinen 1853-61.

V Lapsia:

  1. Väinö Evertti Hukari s. Vesilahti 8.7.1893.

III Karoliina Mikontytär Ali-Öyrä (vanhemmat) s. Vesilahti 14.3.1828.
    Puoliso 1:o Vesilahti 20.6.1848 Aatami Amee s. Vesilahti 29.7.1826, k. siellä (Urjala) 8.1.1859, vanh Vesilahden Krääkkiön Toivolan Annalan Ameen torppari Aatami Simonpoika Amee ja Saara Mikontytär Annala. - Vesilahden Krääkkiön Toivolan Annalan Ameen torppari noin 1850-59.
    Puoliso 2:o Vesilahti 9.6.1861 Juho Malakias Lintunen s. Tyrvää 11.2.1840, vanh Tyrvään Kaltsilan Nymanin torppari Ville Antinpoika Braf ja Johanna Karoliinan Tuomaantytär Salli. - Vesilahden Krääkkiön Toivolan Annalan Ameen torppari noin 1861-97.

IV Lapsia:

  1. Poika Amee s. Vesilahti 3.6.1851?, k. siellä 3.6.1851.
  2. Emma Karoliina Amee s. Vesilahti 16.1.1853.
  3. Johanna Amee s. Vesilahti 29.10.1855, k. siellä 23.7.1865.
  4. Mariana Amee s. Vesilahti 18.8.1858, k. siellä 23.7.1865.
  5. Amanda Amee, Helin s. Vesilahti 8.3.1862.
  6. Juha Lintunen s. Vesilahti 17.6.1864.
  7. Oskari Lintunen s. Vesilahti 20.2.1867.
  8. Erland Lintunen s. Vesilahti 8.8.1870, k. siellä 21.3.1877.
  9. Hilma Lintunen s. Vesilahti 17.5.1874.

IV Emma Karoliina Aatamintytär Amee (vanhemmat) s. Vesilahti 16.1.1853
    Puoliso 1:o Vesilahti 25.1.1869 Esa Männistö (hänen 2. aviossaan) s. Vesilahti 28.11.1837, vanh Vesilahden Yliskylän Männistön torppari Heikki Matinpoika Kokkola ja Eeva Juhantytär Vesilahdelta. - Yliskylän Kurjen Männistön torppari noin 1863-91 ja Krääkkiön Korpiniemen Villin Koivumäen torppari 29.1.1895-. - 1. puoliso Vesilahti 31.12.1863 Maria Kristiina Matintytär Schönberg s. Punkalaidun 10.2.1839, k. Vesilahti 25.4.1868.

V Lapsia:

  1. Oskari Männistö s. Vesilahti 24.11.1869.
  2. Mariaana Männistö s. Vesilahti 22.12.1872.
  3. Vihtori Järvinen s. Vesil 2.7.1875.
  4. Matilda Männistö s. Vesilahti 26.12.1876.
  5. Frans Koivumäki s. Vesil 24.4.1878, k. siellä 1.10.1878.
  6. Eemeli Helin s. Vesilahti 22.1.1880.
  7. Frans Koivumäki s. Vesilahti 17.1.1882.
  8. Nestori Koivumäki s. Vesilahti 29.3.1884.
  9. Svantte Koivumäki s. Vesilahti 7.12.1886.
  10. Nikolai Koivumäki s. Vesilahti 7.6.1890.
  11. Laina Koivumäki s. Vesilahti 26.9.1894, k. siellä 1.3.1895.

V Mariaana Esantytär Männistö (vanhemmat) s. Vesilahti 22.12.1872.
    Puoliso Vesilahti 20.12.1891 Juha Fabian Nääppä s. Kylmäkoski 20.1.1873, vanh Kylmäkosken Savikosken Nääpän talollinen Kaarle Oskari Iisakinpoika Nääppä ja Henrika Samuelintytär. - Vesilahden Yliskylän Kurjen Männistön torppari noin 1891-95, Kurjen Lahden mäkitupalainen 1895-99 ja Järvenrannan Heikkilän Huhdanperän torppari 1.11.1899-.

VI Lapsia:

  1. Armas Valfrid Nääppä s. Vesilahti 16.3.1892.
  2. Olga Maria Nääppä s. Vesilahti 12.2.1894.
  3. Mikael Nääppä s. Vesilahti 29.4.1896.
  4. Yrjö Johannes Nääppä s. Vesilahti 11.5.1898.
  5. Väinö Gabriel Nääppä s. Vesilahti 19.9.1900, k. siellä 1.12.1905.
  6. Saara Matilda Nääppä s. Vesilahti 16.12.1901.
  7. Anna Esteri Nääppä s. Vesilahti 1.7.1903, k. siellä 5.12.1905.
  8. Kalle Oskari Nääppä s. Vesilahti 20.9.1905.
  9. Väinö Gabriel Nääppä s. Vesilahti 25.11.1907.
  10. Amma Raakeli Nääppä s. Vesilahti 9.1.1909.

V Vihtori Esanpoika Järvinen (vanhemmat) s. Vesilahti 2.7.1875. - Vesilahden Narvan Poukan Pourun Niittymaan palstatilallinen 1908-.
    Puoliso Tyrvää 10.7.1906 Selma Niemenpää s. Tyrvää 10.11.1883, vanh Tyrvään Kaltsilan Prinkan Niemenpään torppari Antti Ville Juhonpoika ja Anna Krisiina Heikintytär.

VI Lapsia:

  1. Väinö Viktor Järvinen s. Vesilahti 15.4.1908, k. siellä 13.10.1908.
  2. Paavo Einar Järvinen s. Vesilahti 15.3.1909.

V Matilda Esantytär Männistö (vanhemmat) s. Vesilahti 26.12.1876.
    Puoliso Urjala 11.10.1896 August Ahlstén s. Urjala 6.7.1874, vanh Urjalan Hakkilan Suontaustan Mäkelän torppari Juha Benjamin Antinpoika ja Karoliina Jaakontytär. - Kylmäkosken Taipaleen Markkulan itsellisiä 1898-1901, Kalvolan Lintumaan Sillanpään torppari 1901-.

VI Lapsia:

  1. Martti August s. Urjala 27.1.1897.
  2. Kalle Vihtori s. Kylmäkoski 13.8.1898.
  3. Martta Matilda s. Kylmäkoski 3.6.1900, k. Kalvola 11.5.1903.
  4. Juho Antero s. Kalvola 15.4.1902, k. siellä 18.5.1906.
  5. Tuure Aarnes s. Kalvola 9.9.1904.

V Eemeli Esanpoika Helin (vanhemmat) s. Vesilahti 22.1.1880. - Vesilahden Narvan Pourun Koivuniemen lohkotilallinen 1906-.
    Puoliso Vesilahti 2.12.1906 Vilhelmiina Elinantytär s. Karkku 5.7.1888, äiti Karkun Vihtiälän Vitikan piika Elina Vilhelmiina Kaarlentytär Mäenpää Tyrväältä.

VI Lapsia:

  1. Paavo Ilmari Helin s. Vesilahti 19.1.1907.
  2. Yrjö Valdemar Helin s. Vesilahti 8.2.1909.

V Frans Esanpoika Koivumäki (vanhemmat) s. Vesilahti 17.1.1882. - Mäenpään lohkotilallisen vävy.
    Puoliso Vesilahti 22.10.1905 Alma Josefina Mäenpää s. Vesilahti 30.9.1884, vanh Vesilahden Korpiniemen Uotilan Mäenpään lohkotilallinen Juha Edvard Aataminpoika Mäenpää ja Matilda Kustaantytär Heikkilä.

VI Lapsia:

  1. Frans Nikolai Koivumäki s. Vesilahti 13.1.1906.
  2. Linda Dagmar Koivumäki s. Vesilahti 9.11.1907.

IV Amanda Malakiaantytär Amee, Helin (vanhemmat) s. Vesilahti 8.3.1862. - Liukolla lasten kanssa vielä 1909.
    Puoliso Vesilahti 27.6.1886 Kaarle Adolf Helin s. Vesilahti 12.7.1865, k. siellä 10.5.1892, vanh Vesilahden Järvenrannan Liukon suutari Henrik Heikinpoika Helin ja Karoliina Kaisa Bergqvist.

V Lapsia:

  1. Akseli Gabriel Helin s. Vesilahti 23.3.1887, k. siellä 10.5.1891.
  2. Huugo Ilmari Helin s. Vesilahti 30.1.1890.
  3. Rauha Aliisa Helin s. Vesilahti 13.7.1892.

IV Juha Malakiaanpoika Lintunen (vanhemmat) s. Vesilahti 17.6.1864. - Räätäli Tottijärven kartanon Siukolan torpassa 1891-95 ja Suoniemen Sarkolan Kesolla 1895-.
    Puoliso Tottijärvi 31.5.1891 Aina Maria Siukola s. Tottijärvi 31.12.1872, vanh Tottijärven kartanon Siukolan torppari Kaarle Juhonpoika Sorri, Siukola ja Maria Heikintytär Siukola.

V Lapsia:

  1. Hilja Augusta Lintunen s. Tottijärvi 24.9.1891.
  2. Rauha Maria Lintunen s. Tottijärvi 7.2.1894.
  3. Alma Ester Lintunen s. Suoniemi 28.11.1895.
  4. Lyydia Ellida Lintunen s. Suoniemi 14.5.1898.
  5. Martta Maria Lintunen s. Suoniemi 11.10.1900.
  6. Martti Johannes Lintunen s. Suoniemi 11.11.1903, k. siellä 16.8.1904.

IV Oskari Malakiaanpoika Lintunen (vanhemmat) s. Vesilahti 20.2.1867. - Suutari Vesilahden Krääkkiön Yliskylän Kurjessa 1909-.
    Puoliso Vesilahti 4.4.1893 Johanna Heikkilä s. Vesilahti 17.12.1873, vanh isänsä jälkeen Vesilahden Toivolan Annalan Heikkilän torppari Kustaa Eerikinpoika ja Katariina Mikontytär Jussila Urjalasta.

V Lapsia:

  1. Hilja Johanna Lintunen s. Vesilahti 2.3.1894, k. siellä 4.5.1894.
  2. Yrjö Lintunen s. Vesilahti 10.12.1895, k. siellä 8.2.1897.
  3. Yrjö Lintunen s. Vesilahti 30.1.1898.

IV Hilma Malakiaantytär Lintunen (vanhemmat) s. Vesilahti 17.5.1874.
    Puoliso Vesilahti 28.12.1899 Mauri Ilola s. Punkalaidun 16.11.1874, vanh Urjalan Halkivahan Härmän Ilolan torppari Vihtori Matinpoika Ilola ja Mariana Ullantytär. - Renkinä Kylmäkosken Mellolan Korrissa 1903-05 ja Urjalan Vehkalan kylässä 1905-.

V Lapsia:

  1. Suoma Ilola s. Vesilahti 29.6.1900.
  2. Rauha Ilola s. Vesilahti 18.9.1902.
  3. Anna Aleksandra Ilola s. Kylmäkoski 6.5.1905.
  4. Antero Johannes Ilola s. Urjala 4.1.1908.

II Antti Matinpoika Ali-Öyrä (vanhemmat) s. Vesilahti 4.2.1780, k. siellä 10.2.1849. - Vesilahden Hakkilan (Ruotsilan) Ala-Tomtilan isäntä 1810-(?).
    Puoliso Vesilahti 1810 Leena Heikintytär Honkki (hänen 3. aviossaan) s. Vesilahti 29.11.1786, k. siellä 15.4.1844, vanh Vesilahden Unajalan Honkin vävy ja talollinen Heikki Erkinpoika Heikkilä ja Maria Juhontytär Honkki. - 1. puoliso Vesilahti 27.6.1805 Matti Martinpoika Ruotsila (Ala-Tomtila) s. Vesilahti 23.2.1767, k. siellä 1807. - 2. puoliso Vesilahti 1808 Matti Yrjönpoika Heikkilä s. Lempäälä 25.9.1769, k. Vesilahti 1809.

III Lapsia:

  1. Matti Ala-Tomtila s. Vesilahti 24.2.1815, k. siellä 29.5.1848.
  2. Elias Ala-Tomtila, Vääränen s. Vesilahti 17.4.1817, k. siellä 30.10.1891.
  3. Antti Ala-Tomtila s. Vesilahti 26.12.1819, k. Akaa? 23.4.1871.

III Matti Antinpoika Ala-Tomtila (vanhemmat) s. Vesilahti 24.2.1815, k. siellä 29.5.1848. - Vesilahden Hakkilan Ala-Tomtilan isäntä (?)-1848.
    Puoliso Pirkkala 13.3.1836 Anna Katariina Ala-Pehula (hänen 1. aviossaan) s. Pirkkala 24.9.1819, k. Akaa 15.5.1892, vanh Pirkkalan Pirkkalan Alapehulan talollisen poika Kaarle Juhonpoika Alapehula ja Anna Katariina Juhontytär. - 2. puoliso Vesilahti 9.1.1853 (Matin veli) Antti Antinpoika Ala-Tomtila s. Vesilahti 26.12.1819, k. Akaa? 23.4.1871.

IV Lapsia:

  1. Susanna Ala-Tomtila s. Vesilahti 18.11.1838, k. siellä 15.1.1902.
  2. Mariana Ala-Tomtila s. Vesilahti 14.11.1847, k. siellä 13.12.1847.
  3. Karoliina Annantytär Ala-Tomtila s. Vesilahti 14.6.1850, k. siellä 30.5.1851.

IV Susanna Matintytär Ala-Tomtila (vanhemmat) s. Vesilahti 18.11.1838, k. siellä 15.1.1902.
    Puoliso Vesilahti 13.3.1856 Juho Molkka s. Sääksmäki 28.7.1835, vanh Sääksmäen Poukkalan Molkan talollinen Juho Kustaa Matinpoika Molkka ja Maria Antintytär. - Sääksmäen Poukkalan Molkan talollinen noin 1860-84.

V Lapsia:

  1. Emma Maria Molkka s. Sääksmäki 2.2.1857.
  2. Susanna Matilda Molkka s. Sääksmäki 27.3.1861.
  3. Kaarle Konstantin Molkka s. Sääksmäki 8.2.1864.

V Emma Maria Juhontytär Molkka (vanhemmat) s. Sääksmäki 2.2.1857.
    Puoliso Sääksmäki 28.11.1878 Kaarle August Penttilä s. Lempäälä 26.3.1852, vanh Lempäälän Aimalan Penttilän talollinen Kaarle Matinpoika Penttilä ja Vilhelmiina Heikintytär Kippari. - Lempäälän Aimalan Penttilän talollinen 1878-1917.

VI Lapsia:

  1. Aleksi August Penttilä s. Lempäälä 8.4.1880.
  2. Frans Verner Penttilä s. Lempäälä 27.11.1881, k. siellä 8.6.1892.
  3. Oskar Valdemar Penttilä s. Lempäälä 31.1.1884, k. siellä 5.6.1892.
  4. Väinö Emil Penttilä s. Lempäälä 6.8.1886.
  5. Ida Maria Penttilä s. Lempäälä 12.4.1889, k. siellä 13.6.1892.
  6. Vihtori August Penttilä s. Lempäälä 3.12.1891.
  7. Verner Agapetus Penttilä s. Lempäälä 25.10.1894.
  8. Hilda Vilhelmiina Penttilä s. Lempäälä 5.3.1897.
  9. Fanni Pauliina Penttilä s. Lempäälä 1.4.1900.

V Susanna Matilda Juhontytär Molkka (vanhemmat) s. Sääksmäki 27.3.1861.
    Puoliso Sääksämki 5.3.1882 Kustaa Spjut s. Sääksmäki 10.1.1858, vanh Sääksmäen Annilan ratsutilallisen poika ruotusotilas Matti Juhonpoika Spjut ja Anna Maria Matintytär Knuutila. - Sääksmäen Poukkalan Itsellinen ja räätäli. - Perhe muutti Kirvuun 23.3.1901.

VI Lapsia:

  1. Kalle Kustaa Spjut, Salo s. Sääksmäki 14.4.1882.
  2. Juho Konstantin Spjut s. Sääksmäki 30.12.1884.
  3. Juho Emil Spjut s. Sääksmäki 27.8.1887.
  4. Frans August Spjut s. Sääksmäki 2.4.1890.
  5. Ida Maria Spjut s. Sääksmäki 1.1.1893.
  6. Fanny Erika Spjut s. Sääksmäki 30.7.1895.
  7. Väinö Alarik Spjut s. Sääksmäki 24.5.1898.
  8. Emma Matilda Spjut s. Sääksmäki 29.1.1901.

VI Kalle Kustaa Kustaanpoika Spjut, Salo (vanhemmat) s. Sääksmäki 14.4.1884. - Valkeakosken itsellisiä 1908-.
    Puoliso Kangas 4.2.1909 Selma Saarinen s. Kangasala 12.2.1886, vanh Kangasalan Raronsalon Äijälän muonarenki ja Hykönsalon Heikkilän Järvensivun torppari Juho Kustaa Erkinpoika ja Erika Heikintytär.

VII Lapsia:

  1. Kaarlo Elias Salo s. Sääksmäki 11.10.1909.

V Kaarle Konstantin Juhonpoika Molkka, Korkeala (vanhemmat) s. Sääksmäki 8.2.1864, k. siellä 3.3.1947. - Sääksmäen Poukkalan Molkun talollinen noin 1884-85, Sääksmäen Huittulan Penttilän eli Korkealan talollinen 1893-.
    Puoliso Kylmäkoski 18.9.1884 Ida Maria Parikka s. Kylmäkoski 12.5.1859, k. Sääksmäki 3.5.1941. vanh Kylmäkosken Raidiston Ali-Parilan isäntä Kalle Kustaa Mikonpoika Parikka ja Johanna Fredrika Juhontytär Lampola.

VI Lapsia:

  1. Vieno Maria Korkeala s. Sääksmäki 11.7.1887.
  2. Hilma Susanna Korkeala s. Sääksmäki 13.7.1890.
  3. Kalle Hjalmar Korkeala s. Sääksmäki 3.11.1892.
  4. Kuolleena syntynyt poika s. Sääksmäki 24.4.1895.
  5. Fanny Suleima Korkeala s. Sääksmäki 5.10.1896. - Puoliso Lauri Rasälä s. Sääksmäki 5.7.1895, k. Viiala 16.5.1919, vanh Sääksmäen Huittulan Räsälän talollinen Kaarle Kustaa Kustaanpoika Innala, Räsälä ja Matilda Maria Adofintytär. - Kirvesmies. Avioliitto oli lapseton.

VI Vieno Maria Kaarlentytär Korkeala (vanhemmat) s. Sääksmäki 11.7.1887.
    Puoliso Toivo Herman Kärkkäinen s. Ruskeala 4.4.1892. - Muuttivat Sortavalaan 22.8.1922.

VII Lapsia:

VI Hilma Susanna Kaarlentytär Korkeala (vanhemmat) s. Sääksmäki 13.7.1890.
    Puoliso Tuure Aukusti Tamminen s. Janakkala 4.2.1892, vanh Janakkalan Leppäkosken tiilitehtaan hoitaja Aukusti Iisakinpoika Tamminen Pälkäneeltä ja Heta Maria Aaltonen Iisalmesta.

VII Lapsia:

VI Kalle Hjalmar Kaarlenpoika Korkeala (vanhemmat) s. Sääksmäki 3.11.1892. - Sääksmäen Huittulan Penttilän eli Korkealan talollinen isänsä jälkeen.
    Puoliso Ilmi Juhontytär Isotalo s. Rautjärvi 6.3.1905.

VII Lapsia:

III Elias Antinpoika Ala-Tomtila, Vääränen (vanhemmat) s. Vesilahti 17.4.1817, k. siellä 30.10.1891. - Vesilahden Unajalan Honkin talollinen 1840-61.
    Puoliso 1:o Lempäälä 4.10.1842 Vilhelmiina Matintytär Penttilä s. Lempäälä 6.4.1821, k. Vesilahti 23.4.1882, vanh Lempäälän Aimalan Penttilän talollinen Matti Matinpoika ja Anna Yrjöntytär Pietilä.
    Puoliso 2:o Lempäälä 6.7.1883 Aune Samuelintytär (hänen 2. aviossaan) s. Urjala 3.2.1832, vanh Urjalan Salmen Dahlan torppari Samuel Heikinpoika ja Maria Heikintytär. - Olisi muuttanut Lempäälään 1892, mutta ei otettu vastaan. Elossa Honkilla vielä 1909.

IV Lapsia:

  1. Josefina Honkki s. Vesilahti 14.9.1843.
  2. Karoliina Vilhelmiina Honkki s. Vesilahti 14.10.1845.
  3. Kaarle Elias Honkki s. Vesilahti 29.4.1848, k. siellä 11.7.1848.
  4. Elina Honkki s. Vesilahti 30.11.1849, k. Sääksmäki 27.4.1902.
  5. Kustaa Adolf Honkki s. Vesilahti 5.6.1852.

IV Josefina Eliaksentytär Honkki (vanhemmat) s. Vesilahti 14.9.1843.
    Puoliso Vesilahti 3.9.1861 Juho Kustaa Helala, Honkki s. Hämeenkyrö 18.3.1833, k. Vesilahti 31.5.1905, vanh Vesilahden Palhon Ruotsilan talollinen Taavetti Matinpoika Ollila ja Anna Loviisa Simontytär Helala, molemmat Hämeenkyröstä. - Vesilahden Unajalan Honkin talollinen 1862-1900.

V Lapsia:

  1. Marjaana Honkki s. Vesilahti 14.6.1862.
  2. Juha Augusti Honkki s. Vesilahti 26.3.1866.
  3. Akseli Vihtori Honkki s. Vesilahti 11.9.1869, k. siellä 21.2.1873.
  4. Emma Josefina Honkki s. Vesilahti 7.4.1872, k. siellä 17.10.1872.
  5. Emma Karoliina Honkki s. Vesilahti 16.10.1873.
  6. Kustaa Eemeli Honkki s. Vesilahti 12.10.1876.
  7. Juha Eevertti Honkki s. Vesilahti 13.9.1879.
  8. Lauri Honkanen s. Vesilahti 12.12.1882.
  9. Iida Lyydia Honkanen s. Vesilahti 22.5.1887.

V Marjaana Juhontytär Honkki (vanhemmat) s. Vesilahti 14.6.1862.
    Puoliso Vesilahti 29.12.1897 Vihtori Myllylä, Ali-Pörö s. Urjala 15.11.1864, vanh Urjalan Salmen Myllylän talollinen Eerik Juho Eerikinpoika Antila Vanajalta ja Ulla Kristiina Abrahamintytär Tiirikoski Urjalasta. - Vesilahden Pörölän Ali-Pörön vuokraviljelijä 1891-. - 1. puoliso Tyrvää 24.9.1891 Sofia Pauliina Kuukka s. Tyrvää 13.2.1864, k. Vesilahti 25.12.1896.

VI Lapsia:

  1. Elsa Mariaana s. Vesilahti 6.10.1898.

V Juha Augusti Juhonpoika Honkki (vanhemmat) s. Vesilahti 26.3.1866. - Vesilahden Unajalan Honkin talollinen 1900-1908, Vesilahden Niemenpään Tarkan talollinen 1909-.
    Puoliso 1:o Vesilahti 28.12.1900 Johanna Koivisto, Yli-Eskola s. Lempäälä 4.6.1877, k. Vesilahti 1.3.1907, vanh Lempäälän Lastusten Koiviston torppari ja Vesilahden Heinutsuon Yli-Eskolan talollinen Juho Fredrik Iisakinpoika Pälkäneeltä ja Maria Heikintytär Puskiala Urjalasta.
    Puoliso 2:o Vesilahti 12.4.1908 Olga Lyydia Berg s. Vesilahti 26.6.1886, vanh Vesilahden Sarkkilan Harjaisen itsellinen Juha Kustaa Taavetinpoika Berg ja Josefina Severiina Joopepintytär, molemmat Vesilahdelta.

VI Lapsia:

  1. Toivo Eevertti Honkki s. Vesilahti 7.7.1906.
  2. Martti Nikolai Honkki s. Vesilahti 17.12.1908.

V Kustaa Eemeli Juhonpoika Honkki (vanhemmat) s. Vesilahti 12.10.1876. - Kylmäkosken Savikosken Maijalan talollinen 1906-.
    Puoliso Kylmäkoski 12.6.1806 Vilhelmiina Salenius, Salo s. Kylmäkoski 14.4.1879, äiti Kylmäkosken Savikosken Maijalan piika Ulla Maija Juhontytär Salenius, Salo.

VI Lapsia:

  1. Lauri Pertteli s. Kylmäkoski 29.3.1907.
  2. Väinö Eemeli s. Kylmäkoski 15.6.1908.

V Lauri Juhonpoika Honkanen (vanhemmat) s. Vesilahti 12.12.1882.
    Puoliso Kontiolahti? 2.11.1908 Iida Maria Kemppainen s. Pieksämäki 9.5.1889, vanh Pieksämäen Nikkarilan N:o 2:n itsellinen Esko Joosepinpoika Kemppainen ja Maria Loviisa Stjerna.

VI Lapsia:

  1. Lauri Emil Juhani Honkanen s. Kontiolahti 3.8.1909.

IV Karoliina Vilhelmiina Eliaksentytär Honkki (vanhemmat) s. Vesilahti 14.10.1845. Elossa Laurilassa vielä 1909. - 1863 s.123.
    Puoliso Vesilahti 29.12.1863 Heikki Lindholm s. Punkalaidun 20.11.1835, k. Vesilahti 28.3.1890, vanh Punkalaitumen Talalan Saikaran seppä ja Vesilahden Lohnattilan Yli-Laurilan talollinen Matti Matinpoika Schönberg ja Katariina Matintytär Rasi. - Vesilahden pitäjän puuseppä. Asuivat Yli-Laurilassa. Vesilahden talvikäräjillä sakotettu ensi kertaa salavuoteudesta 1881, N:210.

V Lapsia:

  1. Vilhelmiina Karoliina Lindholm s. Vesilahti 16.9.1866.
  2. Hilma Lindholm s. Vesilahti 10.1.1869, k. siellä 29.4.1880.
  3. Matti Lindholm s. Vesilahti 15.1.1872, k. siellä 29.1.1872.
  4. Heikki Lindholm s. Vesilahti 15.1.1872, k. siellä 12.3.1873.

V Vilhelmiina Karoliina Heikintytär Lindholm ( Vanhemmat ) s. Vesilahti 16.9.1866. Ala-Laurilan talollinen 1903-1906.
    Puoliso 1:o Vesilahti 29.12.1885 Kaarle Inha, Ala-Laurila s. Vesilahti 9.8.1847, k. siellä 24.2.1904 halvaukseen, vanh Vesilahden Järvenrannan Heikkilän Inhan torppari ja Ala-Laurilan talollinen Aatami Juhanpoika Inha ja Maria Antintytär. - Vesilahden Lohnattilan Ala-Laurilan talollinen isänsä jälkeen 1886-1903.
    Puoliso 2:o Vesilahti 13.6.1905 serkkunsa Kaarle Aaron Mäkelä s. Vesilahti 1.7.1879, vanh Lohnattilan Yli-Rooselin Mäkelän torppari Kalle Matinpoika Mäkelä ja Maria Kristiina Markuntytär. - Vesilahden Lohnattilan Ala-Laurilan talollinen 1906-1922.

VI Lapsia:

  1. Hilja Maria Ala-Laurila s. Vesilahti 24.3.1887, k. siellä 8.5.1887.
  2. Kaarle Lauri Ala-Laurila s. Vesilahti 1.6.1889, k. siellä 3.10.1889.
  3. Kaarle Lauri Ala-Laurila s. Vesilahti 17.3.1892, k. siellä 2.11.1893.
  4. Ester Vilhelmiina Ala-Laurila s. Vesilahti 16.5.1895.
  5. Fanny Maria Ala-Laurila s. Vesilahti 15.4.1898.
  6. Saara Sanelma Ala-Laurila s. Vesilahti 16.7.1905.

IV Elina Eliaksentytär Honkki (vanhemmat) s. Vesilahti 30.11.1849, k. Sääksmäki 27.4.1902.
    Puoliso Vesilahti 30.5.1869 Juho Selkälä s. Akaa 19.5.1831, vanh Juho . - Sääksmäen Valkeakosken Voipaalan eli Selkälän mylläri 1867-1907, Valkeakosken Sorrin itsellinen 1907-.

V Lapsia:

  1. Juho Kustaa Selkälä, Savilahti s. Sääksmäki 14.8.1870.
  2. Iida Elina Selkälä s. Sääksmäki 23.10.1871.
  3. Emma Josefina Selkälä s. Sääksmäki 9.8.1874.
  4. Kaarle Heikki Selkälä s. Sääksmäki 9.3.1876. - Ouluun 17.9.1906.
  5. Antti Fredrik Selkälä s. Sääksmäki 16.8.1878, k. siellä 4.1.12.1886.
  6. August Jeremias Selkälä s. Sääksmäki 15.7.1881. - Amerikassa.
  7. Eemil Rikard Selkälä s. Sääksmäki 4.2.1886.

V Juho Kustaa Juhonpoika Selkälä, Savilahti (vanhemmat) s. Sääksmäki 14.8.1870, k. siellä 27.3.1896. - Sääksmäen Vedentaan Montolan Savilahden torppari 1891-96.
    Puoliso Sääksmäki 15.6.1891 Vilhelmiina Montola (hänen 1. aviossaan) s. Sääksmäki 10.6.1872, vanh Sääksmäen Montolan lampuoti Kustaa Matinpoika ja Mariana Karoliinen Erkintytär Klemola. - 2. puoliso Sääksmäki 30.10.1898 Kalle Augustinpoika Heinonen s. Sääksmäki 5.1.1877. - Sääksmäen Vedentaan Montolan Savilahden torppari 1898-.

VI Lapsia:

  1. Martta Maria Selkälä s. Sääksmäki 19.8.1892.
  2. Frans Emil Selkälä s. Sääksmäki 20.10.1894.

V Emma Josefina Juhontytär Selkälä (vanhemmat) s. Sääksmäki 9.8.1874. - Piika ja meijerikkö Lempäälässä 1890-1900. - Sääksmäeltä Jaalaan 18.3.1901, N:22.
    Puoliso Sääksmäki 29.12.1900 Juho Taavetti Juhonpoika Lahtinen. Torpparin poika Jaalan Ali-Poterusta.

VI Lapsia:

  1. Lahtinen s. Vaala .

IV Kustaa Adolf Eliaksenpoika Honkki (vanhemmat) s. Vesilahti 5.6.1852. - Vesilahden Heinutsuon Jussilan talollinen 1878-85, Menkalan Tillin Lintulan torppari 1885-.
    Puoliso 1:o Vesilahti 3.12.1878 Vilhelmiina Ruokonen, Jussila s. Kangasala 12.1.1838, k. Vesilahti 1.10.1882, vanh Kangasalan Ruokoisten Ruokoisten talollinen Matti Juhonpoika ja Heta Heikintytär. - 1. puoliso Lempäälä 29.11.1860 Juho Kustaa Juhonpoika Jussila s. Vesilahti 24.3.1822, k. Vesilahti 9.5.1876. - Vesilahden Heinutsuon Jussilan talollinen 1853-76,
    Puoliso 2:o Vesilahti 26.7.1885 Anna Josefina Lindquist s. Tampere 9.12.1868, vanh Vesilahden Menkalan Tillin talollinen Kustaa Lindquist ja Maria Kustaava Snäll, molemmat Kangasalta.

V Lapsia:

  1. Kustaa Jussila s. Vesilahti 17.8.1879, k. siellä 17.8.1879.
  2. Kustaa Hjalmari Lintula s. Vesilahti 17.11.1886.
  3. Kaarle Henrikki Lintula s. Vesilahti 27.1.1888.
  4. Lauri Kristian Lintula s. Vesilahti 14.11.1890.
  5. Matilda Josefiina Lintula s. Vesilahti 23.2.1893.
  6. Eeli Esaias Lintula s. Vesilahti 6.7.1895.
  7. Arthur Topias Lintula s. Vesilahti 2.11.1897.

V Kustaa Hjalmari Kustaanpoika Lintula (vanhemmat) s. Vesilahti 17.11.1885. - Vesilahdelta Akaaseen sisään 26.12.1909, N:98, s.1043.
    Puoliso Vesilahti 12.4.1908 Olga Maria Heikkilä s. Vesilahti 27.8.1884, vanh Vesilahden Sarkkilan Heikkilän talollinen Juha Eliaksenpoika Höyssä ja Eeva Katariina Heikintytär Sillanpää Urjalasta.

VI Lapsia:

  1. Urho Hjalmar s. Vesilahti 16.6.1909.

III Antti Antinpoika Ala-Tomtila (vanhemmat) s. Vesilahti 26.12.1819, k. Akaa 23.4.1871. - Vesilahden Hakkilan Ala-Tomtilan talollinen 1853-59, Urjalan Laukelan Seppälän talollinen 1859-61, Akaan Kurisjärven Liinalan talollinen 1861-71.
    Puoliso Vesilahti 9.1.1853 Anna Kaisa Alapehula (hänen 2. aviossaan) s. Pirkkala 24.9.1819, k. Akaa 15.5.1892, vanh Pirkkalan Pirkkalan Alapehulan talollisen poika Kaarle Juhonpoika Alapehula ja Anna Katariina Juhontytär. - 1. puoliso Pirkkala 13.3.1836 (Antin veli) Matti Antinpoika Ala-Tomtila s. Vesilahti 24.2.1815, k. siellä 29.5.1848.

IV Lapsia:

  1. Amanda Ala-Tomtila s. Vesilahti 26.10.1853, k. siellä 12.7.1884.
  2. Juha Antti Ala-Tomtila s. Vesilahti 25.8.1856. - Vesilahdelta Akaaseen? 27.12.1880, N:90.

IV Amanda Antintytär Ala-Tomtila (vanhemmat) s. Vesilahti 26.10.1853, k. siellä 12.7.1884.
    Puoliso Vesilahti 23.1.1872 Matti Albert Ali-Pörö, Mäkinen (hänen 1. aviossaan) s. Vesilahti 26.7.1853, k. siellä 25.10.1903, vanh Vesilahden Pörölän Alipörön talollinen Matti Paavonpoika ja Margareta Kristiina Kustaantytär. - Vesilahden Pörölän Ylipörön Uudentalon talollinen 1872-79. - 2. puoliso Vesilahti 10.12.1885 Hilda Maria Antintytär s. Lempäälä 29.10.1867. - Hilda piikana lastensa kanssa Lohnattilan Ala-Rooselissa 1906-.

V Lapsia:

  1. Eufrosyne Pauliina Mäkinen s. Vesilahti 20.2.1874.
  2. Emil Nestor Mäkinen s. Vesilahti 6.4.1876, k. siellä 16.4.1879.
  3. Oskar Edvard Mäkinen s. Vesilahti 21.8.1878.
  4. Vilhelmiina Mäkinen s. Vesilahti 25.5.1881.

V Eufrosyne Pauliina Matintytär Mäkinen (vanhemmat) s. Vesilahti 20.2.1874.
    Puoliso Vesilahti 2.4.1905 Frans Fredrik Trogen s. Nurmijärvi 17.11.1885. - Renki Nurmijärveltä. Perhe muutti Vihtiin 9.11.1906.

VI Lapsia:

  1. Fanny Mäkinen s. Vesilahti 7.2.1895.
  2. Anna Vilhelmiina Trogen s. Nurmijärvi 4.8.1905.

V Oskar Edvard Matinpoika Mäkinen (vanhemmat) s. Vesilahti 21.8.1878.
    Puoliso Vesilahti 12.8.1906 Fanny Matilda Lähteenmäki, Järvenpää s. Tyrvää 2.3.1887, vanh Tyrvään Rautaniemen Kaltsilan Penttilän Lähteenmäen torppari ja Vesilahden Unajalan Honkin Järvenpään torppari Herman Antinpoika Lähteenmäki, Järvenpää ja Matilda Matintytär.

VI Lapsia:

  1. Lyydi Matilda s. Vesilahti 21.3.1908.

V Vilhelmiina Matintytär Mäkinen (vanhemmat) s. Vesilahti 25.5.1881. - Vesilahdelta Lohjalle 26.6.1903.
    Puoliso kuulutus Vesilahti 21.3.1903 Aleksi Koskinen s. Vesilahti 16.7.1878, vanh Vesilahden Järvenrannasta Juho Kustaa Susannanpoika Sand ja Johanna Taavetintytär. - Akaan Viialan Höyrysahan työmies 1900-03. Akaasta Lohjalle 19.5.1903.

VI Lapsia:

  1. .