Vesilahden Ala-Roselin sukua

I Anna Antintytär Yli-Laurila (vanhemmat) s. Vesilahti 26.8.1747, k. siellä 9.5.1815.
    Puoliso Vesilahti 21.10.1770 Juho Matinpoika Roseli s. Vesilahti 24.5.1748, k. siellä 1810, vanh Vesilahden Lohnattilan Roselin talollinen Matti Mikonpoika Roseli ja Anna Juhontytär Laurila. - Vesilahden Lohnattilan Ala-Roselin isäntä 1779-1806.

II Lapsia:

  1. Maria Ala-Roseli s. Vesilahti 4.11.1771, k. siellä 1794.
  2. Mikko Ala-Roseli s. Vesilahti 5.8.1773, k. siellä 17.5.1846.
  3. Leena Ala-Roseli s. Vesilahti 27.12.1775, k. siellä 1776.
  4. Saara Ala-Roseli s. Vesilahti 19.7.1777, k. siellä 10.12.1816.
  5. Juho Ala-Roseli s. Vesilahti 24.2.1781, k. siellä 1803.
  6. Valpuri Ala-Roseli s. Vesilahti 1783, k. siellä 15.2.1805.
  7. Anna Ala-Roseli s. Vesilahti 1785. - Nimen edessä risti noin 1815.
  8. Heta Ala-Roseli s. Vesilahti 21.5.1788, k. siellä 1806.

II Mikko Juhonpoika Ala-Roseli (vanhemmat) s. Vesilahti 5.8.1773, k. siellä 17.5.1846. - Vesilahden Lohnattilan Ala-Roselin isäntä 1807-30.
    Puoliso Vesilahti 4.6.1798 Leena Heikintytär Oinas s. Vesilahti 13.12.1775, k. siellä 27.11.1835, vanh Vesilahden Heinäsuon Oinaan talollinen Heikki Paavalinpoika ja Maria Mikontytär.

III Lapsia:

  1. Maria Ala-Roseli s. Vesilahti 25.11.1798, k. siellä 1799.
  2. Juho Ala-Roseli s. Vesilahti 26.5.1800, k. siellä 25.4.1850.
  3. Magdalena Ala-Roseli s. Vesilahti 14.8.1803, k. siellä 11.2.1890.
  4. Heta Ala-Roseli s. Vesilahti 23.5.1806, k. Tammela 25.1.1868.
  5. Taavetti Ala-Roseli s. Vesilahti 16.3.1810, k. siellä 20.3.1873.
  6. Antti Ala-Roseli s. Vesilahti 18.7.1813, k. siellä 12.11.1877.
  7. Herman Ala-Roseli s. Vesilahti 11.8.1817, k. siellä 4.5.1868.

III Juho Mikonpoika Ala-Roseli (vanhemmat) s. Vesilahti 26.5.1800, k. siellä 25.4.1850. - Vesilahden Lohnattilan Ala-Roselin isäntä 1831-50.
    Puoliso Tyrvää 30.9.1832 Eva Elisabet Hyrkki s. Tyrvää 23.10.1810, k. Vesilahti 15.9.1885, vanh Tyrvään Roismalan Hyrkin talollinen Eerik Eerikinpoika Hyrkki ja Leena Juhontytär Yli-Kaisti.

IV Lapsia:

  1. Juho Kustaa Ala-Roseli s. Vesilahti 29.12.1833.
  2. Aatami Ala-Roseli s. Vesilahti 12.4.1842.
  3. Kaarle Ala-Roseli s. Vesilahti 9.9.1845, k. siellä 17.6.1908.
  4. Mariaana Ala-Roseli s. Vesilahti 1.4.1850, k. siellä 8.1.1851.

IV Juho Kustaa Juhonpoika Ala-Roseli (vanhemmat) s. Vesilahti 29.12.1833. - Vesilahden Lohnattilan Ala-Roselin isäntä 1857-87.
    Puoliso 1:o Vesilahti 9.12.1856 Eva Laajala s. Vesilahti 25.12.1831, k. siellä 31.10.1857, vanh Vesilahden Menkalan Laajan talollinen Heikki Juhonpoika Laaja ja Maria Heikintytär Honkki.
    Puoliso 2:o Vesilahti 7.10.1858 Karoliina Jyrälä s. Vesilahti 2.11.1839, vanh Vesilahden Viljulan Jyrälän talollinen Kustaa Antinpoika Jyrälä ja Margareta Kaisa Ali-Öyrä.

V Lapsia:

  1. Mariaana Ala-Rooseli s. Vesilahti 22.1.1860.
  2. Kaarle Oskari Ala-Rooseli s. Vesilahti 31.7.1862, k. siellä 3.4.1865.
  3. Hilma Karoliina Ala-Rooseli s. Vesilahti 24.5.1865.
  4. Eva Kristiina Ala-Rooseli s. Vesilahti 31.12.1867.
  5. Oskari Ala-Rooseli s. Vesilahti 16.12.1870, k. siellä 1930.
  6. Kaarle Augusti Ala-Rooseli s. Vesilahti 31.1.1874.
  7. Elisabet Ala-Rooseli s. Vesilahti 17.9.1877.
  8. Johannes Ala-Rooseli s. Vesilahti 11.1.1880, k. siellä 21.3.1880.
  9. Johannes Ala-Rooseli s. Vesilahti 9.5.1881, k. siellä 1.7.1881.

V Mariaana Juhontytär Ala-Rooseli (vanhemmat) s. Vesilahti 22.1.1860.
    Puoliso Vesilahti 9.9.1879 Kaarle Kustaa Kukkola s. Vesilahti 23.1.1850, k. siellä 22.9.1899, vanh Vesilahden Mustisten Kukkolan talollinen Tuomas Heikinpoika Kukkola ja Anna Kristiina Juhontytär Perhe.

VI Lapsia:

  1. Hilma Josefina Kukkola s. Vesilahti 30.6.1881..
  2. Amanda Kustaava Kukkola s. Vesilahti 15.10.1883. Helsinkiin 15.6.1908, N:30.
  3. Kustaa Donatus Kukkola s. Vesilahti 7.8.1886. - Akaaseen 5.8.1905, N:44.
  4. Juho Augusti Kukkola s. Vesilahti 15.3.1889. - Tampereelle 23.12.1909, N:111.
  5. Kaarle Oskari Kukkola s. Vesilahti 13.2.1892.
  6. Selma Maria Kukkola s. Vesilahti 8.12.1894.
  7. Otto Vilho Kukkola s. Vesilahti 8.4.1897. k. siellä 11.1.1902.

VI Hilma Josefina Kaarlentytär Kukkola (vanhemmat) s. Vesilahti 30.6.1881.
    Puoliso Vesilahti 1.4.1901 Juha Ilmarinen s. Loimaa 4.1.1876 vanh Loimaan Puujalkalasta Kuniston renki Juha Kaijanpoika Alastarolta ja Amanda Matilta Heikintytär Roos Metsämaalta. - Leipurina Vesilahden Narvan Ali-Pastilla 1901-1907. Hyvinkään kylästä Nurmijärven seurakuntaa.

VII Lapsia:

  1. Juha Olavi Ilmarinen s. Vesilahti 13.10.1901.
  2. Juha Feliks Ilmarinen s. Vesilahti 14.1.1904.

V Hilma Karoliina Juhontytär Ala-Rooseli (vanhemmat) s. Vesilahti 24.5.1865.
    Puoliso Vesilahti 14.5.1891 Kustaa Aatu Vähä-Eerola, Iso-Rasila (hänen 3. aviossaan) s. Lempäälä 14.4.1855. - Akaan Haihunkosken Iso-Rasilan talollinen 1878-1924. - 1. puoliso Vesil 1877 Matilda Karoliina Parta s. Vesilahti 3.5.1857, k. Akaa 17.3.1885, vanh Vesilahden Sarkkilan Parran talollinen Taavetti Taavetinpoika Jutila ja Karoliina Mikontytär Parta. - 2 puoliso Vesilahti 18.10.1885 Mariana Kilpiö s. Vesilahti 26.1.1860, k. Akaa 13.9.1890, vanh Vesilahden Lohnattilan Ala-Laurilan Kilpiön torppari Kristian Aataminpoika Kilpiö ja Maija Kaisa Mikontytär.

VI Lapsia:

  1. Juha Kustaa Rasila s. Akaa 6.2.1892, k. siellä 24.5.1894.
  2. Emil Nikolai Rasila s. Akaa 10.12.1893, k. siellä 28.6.1895.
  3. Ellen Matilda Rasila s. Akaa 18.3.1896.
  4. Beeda Vilhemiina Rasila s. Akaa 28.5.1899, k. siellä 23.7.1901.
  5. Arvo Kustaa Rasila s. Akaa 15.7.1901.
  6. Verneri Iisakki Rasila s. Akaa 11.9.1903.
  7. Simo Jalmari Rasila s. Akaa 28.5.1907.

V Eva Kristiina Juhontytär Ala-Rooseli (vanhemmat) s. Vesilahti 31.12.1867.
    Puoliso Vesilahti 27.12.1885 Kaarle Oskari Anttila s. Vesilahti 1.10.1860, vanh Vesilahden Riitiälän Anttilan talollinen Ananias Erkinpoika Hinkka ja Kristiina Juhontytär Antila. - Akaan Viialan Ali-Kitulan torpari (vuokraaja) 1896-.

VI Lapsia:

  1. Ida Maria Anttila s. Vesilahti 5.12.1887.
  2. Kaarle Hjalmari Anttila s. Vesilahti 16.12.1890.
  3. Elisabet Anttila s. Vesilahti 8.8.1893.
  4. Ellen Helena Anttila s. Akaa 5.8.1896.
  5. Arvo Jooseppi Anttila s. Akaa 19.3.1900.
  6. Martta Eevastiina Anttila s. Akaa 2.2.1903.
  7. Eino Johannes Anttila s. Akaa 1.1.1906.
  8. Vilho Henrik Anttila s. Akaa 7.7.1909.

V Oskari Juhonpoika Ala-Rooseli (vanhemmat) s. Vesilahti 16.12.1870, k. siellä 1930. - Vesilahden Lohnattilan Ala-Roselin isäntä 1898-1930.
    Puoliso Vesilahti 7.7.1898 Aina Amanda Karjalainen s. vesilahti 29.6.1876, vanh Vesilahden Narvan Karjalaisen talollinen Kustaa Aatu Martinpoika Pouru, Karjalainen ja Karoliina Kustaantytär.

VI Lapsia:

  1. Kaarle Oskari Ala-Rooseli s. Vesilahti 10.1.1900.
  2. Martta Maria Ala-Rooseli s. Vesilahti 23.9.1901.
  3. Bertta Elisabet Ala-Rooseli s. Vesilahti 27.8.1903.
  4. Aina Sylvia Ala-Rooseli s. Vesilahti 31.12.1905.
  5. Anna Ester Ala-Rooseli s. Vesilahti 23.4.1908.

V Kaarle Augusti Juhonpoika Rooseli (vanhemmat) s. Vesilahti 31.1.1874, k. Tyrvää 26.7.1950. - Leipuri Rikalan Uotilassa 1899-1900 ja Akaan Haihunkoskella 1900-02. Sääksmäen Mutin irtolaisia 1903-.
    Puoliso Lempäälä 8.8.1899 Eliina Vilhelmiina Uotila s. Lempäälä 18.10.1876, k. Tampere 15.3.1952, vanh Lempäälän Rikalan Uotilan isäntä ja vävy Juho Juhonpoika Urjalasta ja Eliina Johanna Kustaantytär Uotila.

VI Lapsia:

  1. Juho Augusti Rooseli s. Lempäälä 15.9.1899, k. Tampere 8.4.1976.
  2. Väinö Matias Rooseli s. Akaa 24.2.1901, k. siellä 22.7.1901.
  3. Aina Maria Rooseli s. Akaa 18.3.1902, k. Ylöjärvi.
  4. Helmi Katariina Rooseli s. Sääksmäki 24.11.1904, k. Tyrvää 27.11.1991.
  5. Selma Vilhelmiina Rooseli s. Sääksmäki 20.6.1907, k. Tampere 29.10.1972. - Naimaton.
  6. Edit Elina Rooseli s. Sääksmäki 7.11.1909, k. Padasjoki 16.7.2004.
  7. Siiri Karoliina Rooseli s. Sääksmäki 16.8.1914, k. siellä 23.3.1920.
  8. Eino Brynolf Rooseli s. Sääksmäki 16.8.1914, k. siellä 11.7.1915.
  9. Aune Ingeborg Rooseli s. Sääksmäki 27.5.1916, k. Tampere.
  10. Oiva Paavali Rooseli s. Sääksmäki 28.5.1920, k. Tampere 5.12.1991.
  11. Unto Risto Valdemar Rooseli s. Sääksmäki 15.3.1923, k. siellä 24.8.1923.

VI Juho Augusti Rooseli (vanhemmat) s. Lempäälä 15.9.1899, k. Tampere 8.4.1976. - Rautatieläinen.
    Puoliso Tampere 15.4.1933 Anna Gustava Rantala s. Tampere 19.1.1899, k. siellä 31.5.1960,

VII Lapsia:

VI Aina Maria Rooseli (vanhemmat) s. Akaa 18.3.1902, k. Ylöjärvi.
    Puoliso 20.8.1929 Jaakko Hammar.

VII Lapsia:

  1. Kauko Hammar s. Tampere 5.12.1929, k. siellä 27.12.1989.

VI Helmi Katariina Rooseli (vanhemmat) s. Sääksmäki 24.11.1904, k. Tyrvää 27.11.1991.
    Puoliso 1926 Toivo Johannes Mäenpää. - Maanviljelijä Tyrväältä.

VII Lapsia:

VI Edit Elina Rooseli (vanhemmat) s. Sääksmäki 7.11.1909, k. Padasjoki 16.7.2004
    Puoliso Viljo Silvonen s. Pyhäjärvi UL 12.4.1909, k. Padasjoki 27.4.1989. - Liikennöitsijä.

VII Lapsia:

VI Aune Ingeborg Rooseli (vanhemmat) s. Sääksmäki 27.5.1916, k. Tampere.
    Puoliso Aarne Lehtomäki

VII Lapsia:

VI Oiva Paavali Rooseli (vanhemmat) s. Sääksmäki 28.5.1920, k. Tampere 5.12.1991.
    Puoliso 28.2.1948 Elli Maria Lähteenmäki s. Ikaalinen 27.7.1925, k. Tampere 1.2.2014.

VII Lapsia:

V Elisabet Juhontytär Ala-Rooseli (vanhemmat) s. Vesilahti 17.9.1877.
    Puoliso Vesilahti 12.11.1899 Juha Erland Saarinen s. Vesilahti 23.9.1879, vanh Vesilahden Lohnattilan Ala-Laurilan renki Erland Matinpoika Urjalasta ja Elina Severina Kallentytär Ala-Lauria. - Lohnattilan Ala-Laurilan Saarelan torppari 1904-,

VI Lapsia:

  1. Juha Oskar Saarinen s. Vesilahti 11.12.1899.
  2. Kaarle Eemil Saarinen s. Vesilahti 11.12.1903.
  3. Ksenia Elisabet Saarinen s. Vesilahti 5.10.1905.
  4. Elle Sylvia Saarinen s. Vesilahti 4.9.1908.

IV Aatami Juhonpoika Ala-Roseli (vanhemmat) s. Vesilahti 12.4.1842. - Vesilahden Kirkonkylän Kesolan vävy ja talollinen 1871-1906.
    Puoliso Vesilahti 25.4.1871 Henriika Kesola s. Vesilahti 2.8.1841, vanh Vesilahden Kirkonkylän Kesolan talollinen kuudennusmies Juho Juhonpoika ja Helena Matintytär Sahlbons.

V Lapsia:

  1. Mathilda Kesola s. Vesilahti 16.2.1872, k. siellä 28.2.1877.
  2. Kaarle Augusti Kesola s. Vesilahti 2.4.1874. - Vesilahden Kirkonkylän Kesolan talollinen 1907-44.
  3. Otto Kesola s. Vesilahti 10.4.1876.
  4. Kustaa Gabinus Kesola s. Vesilahti 19.2.1879.
  5. Aleksandra Kesola s. Vesilahti 5.5.1881.

V Otto Aataminpoika Kesola (vanhemmat) s. Vesilahti 10.4.1876. - Vesilahden Sakoisten Hukarin talollinen 1904-.
    Puoliso Akaa 22.8.1907 Amanda Kustaava Kuorttila s. Akaa 9.6.1872, vanh Akaan Tarpian Kuorttilan talollinen Heikki Mikonpoika Kylmäkoskelta ja Karoliina Emanuelintytär Simola Hattulasta.

VI Lapsia:

IV Kaarle Juhonpoika Ala-Roseli, Arpiainen (vanhemmat) s. Vesilahti 9.9.1845, k. siellä 17.6.1908. - Vesilahden Arpiaisen Alasen talollinen 1868-88.
    Puoliso Vesilahti 20.4.1869 Karoliina Uotila (hänen 2. aviossaan) s. Hattula 19.12.1847, vanh Hattulan Ihalemmen Uotilan talollinen Heikki Eliaksenpoika ja Maria Elisabet Juhontytär. - 1. puoliso Vesilahti 21.6.1866 Hermanni Aataminpoika Knuutila s. Vesilahti 22.2.1841, k. siellä 8.10.1867. - Vesilahden Arpiaisen Alasen talollinen 1866-67.

V Lapsia:

  1. Eva Stiina Arpiainen s. Vesilahti 23.2.1870, k. siellä 8.3.1870.
  2. Vilhelmiina Arpiainen s. Vesilahti 8.3.1871.
  3. Amanda Karoliina Arpiainen s. Vesilahti 30.8.1874, k. siellä 27.10.1874.
  4. Amanda Arpiainen s. Vesilahti 28.2.1876.
  5. Mariaana Arpiainen s. Vesilahti 2.9.1879.
  6. Ida Karoliina Arpiainen s. Vesilahti 5.2.1882, k. siellä 14.10.1884.
  7. Juha Augusti Arpiainen s. Vesilahti 16.8.1885.

V Vilhelmiina Kaarlentytär Arpiainen (vanhemmat) s. Vesilahti 8.3.1871, k. siellä 22.11.1908. -
    Puoliso Vesilahti 10.7.1902 Kaarle Nestor Mäsä s. Vesilahti 24.9.1869, vanh Vesilahden Laukon Rosenlundin torppari ja Sakoisten Mäsän talollinen Kaarle Konstantin Kaarlenpoika Sundgrén ja Leena Loviisa Fredrikintytär. - Vesilahden Sakoisten Mäsän talollinen noin 1905-09. Sitten oli lasten kanssa Arpiaisissa.

VI Lapsia:

  1. Kaarlo Eino Mäsä s. Vesilahti 23.7.1904.
  2. Vilho Nestor Mäsä s. Vesilahti 19.11.1906.

V Mariaana Kaarlentytär Arpiainen (vanhemmat) s. Vesilahti 2.9.1879.
    Puoliso Vesilahti 1.12.1908 August Edvin Hinkka s. Akaa 28.1.1879, vanh Akaan Nahkialan Heikkilän eli Hinkan talollinen Kaarle Henrik Matinpoika ja Amanda Akselintytär. - Akaan Nahkialan Hinkan talollinen noin 1907-.

VI Lapsia:

III Magdalena Mikontytär Ala-Roseli (vanhemmat) s. Vesilahti 14.8.1803, k. siellä 11.2.1890.
    Puoliso Vesilahti 1830 Juho Antinpoika Ali-Kesti s. Vesilahti 2.7.1805, k. siellä 6.4.1867, vanh Vesilahden Narvan Ali-Kestin talollinen Antti Mikonpoika Kesti ja Valpuri Juhontytär. - Vesilahden Narvan Ali-Kestin talollinen 1831-53.

IV Lapsia:

  1. Akseli Ali-Kesti, Kiviranta s. Vesilahti 17.10.1831.

IV Akseli Juhonpoika Ali-Kesti, Kiviranta (vanhemmat) s. Vesilahti 17.10.1831, k. siellä 4.7.1901. - Ali-Kestin talollinen 1854, Narvan Veston Kivirannan torppari 1879-1901.
    Puoliso 1:o Vesilahti 27.12.1878 Hilma Karolina Niinimäki s. Tyrvää 1.12.1845, k. Vesilahti 21.7.1888, vanh Tyrvään Stormiksen Ala-Harjun Niimäen torppari Heikki Juhonpoika ja Justiina Antintytär.
    Puoliso 2: Vesilahti 14.4.1889 Maria Serafia Ketomaa (hänen 4. aviossaan) s. Tyrvää 25.3.1824, k. Vesilahti 11.12.1904, vanh Tyrvään Kaltialan Ketomaan torppari Heikki Erkinpoika ja Valpuri Erkintytär. - 1. puoliso Tyrvää 27.12.1851 Juho Malakias Juhonpoika Stormis s. Tyrvää 31.1.1823, k. siellä 10.4.1868. - 2. puoliso Vesilahti 25.9.1869 leski Benjami Juhonpoika s. Tottijärvi 1.12.1822, k. Vesilahti 20.1.1877. - 3. puoliso Tottijärvi 12.6.1878 leski Juho Juhonpoika Pärrä s. Tottijärvi 12.1.1822, k. siellä 18.4.1887.

V Lapsia:

  1. Vendla Maria Kiviranta s. Vesilahti 2.6.1880. - Kangasalle sisään 26.11.1902, N:62, s.459.
  2. Laina Hilda Kiviranta s. Vesilahti 18.11.1881, k. siellä 26.10.1882.
  3. Hilja Karoliina Kiviranta s. Vesilahti 27.12.1883.
  4. Kaarle Konstantin Kiviranta s. Vesilahti 19.9.1885. - Hintasaln Kinnarilan renki, työmies 1.11.1905-.

V Hilja Karoliina Akselintytär Kiviranta (vanhemmat) s. Vesilahti 27.12.1883. - Piikana Vesilahdella ja Lempäälässä.
    Puoliso Vesilahti 31.10.1908 Lauri Nieminen s. Vesilahti 13.7.1886, vanh Vesilahden Niemen Söyringin itsellinen Antti Kaapo Juhonpoika Vilo ja Johanna Fredrika Taavetintytär Hellstén. - Vesilahden Hintsalan Kärki-Kylän renki 1.11.1909-.

VI Lapsia:

  1. Valma Aili Nieminen s. Vesilahti 19.8.1909.

III Heta Mikontytär Ala-Roseli (vanhemmat) s. Vesilahti 23.5.1806, k. Tammela 25.1.1868.
    Puoliso Vesilahti 1832 Juho Lintula s. Vesilahti 1.7.1802, k. Tammela 2.1.1881, vanh Vesilahden Mustisten Hakimäen Viljalan torppari Juho Fredrikinpoika Frisk ja Riitta Juhontytär. - Urjalan Huhdin Lintulan uudistilallinen 1842-50, Jokioisten Pellilän Lukkalan torppari 1850-55, Tammelan Kojon Wuoltun kartanon torppari noin 1856-62, Kojon Ilvesojan Mattilan Hyssärin torppari 1862-68.

IV Lapsia:

  1. Antti Kustaa Viljala s. Vesilahti 1.12.1833, k. siellä 5.10.183?.
  2. Samuel Lukander s. Vesilahti 22.11.1835.
  3. Maria Luukkala s. Vesilahti 21.3.1838.
  4. Fredrik Lukander s. Urjala 19.3.1842.
  5. Antti Kustaa Lukander s. Urjala 4.4.1844.
  6. Vilhelmiina Lintula s. Urjala 10.8.1847, k. siellä 17.2.1849.
  7. Juho Adolf Lintula s. Jokioinen 24.4.1851, k. siellä 26.6.1853.

IV Samuel Juhonpoika Lukander (vanhemmat) s. Vesilahti 22.11.1835. Karkkilan Tuorilan Kolon muonamies 1879-(ainakin 1901).
    Puoliso 1:o Pyhäjärvi Ul 11.2.1875 Anna Kreeta Palin s. Loppi 6.6.1829, k. Pyhäjärvi Ul 27.4.1886, vanh Lopen Tevendön Suontaustan torppari Erkki Juho Mikonpoika ja Justiina Mikontytär.
    Puoliso 2:o Pyhäjärvi Ul 29.1.1887 Erika Vilhelmiina Kempi s. Loppi 4.4.1843, vanh Lopen Salon Loukenkiven vävy Abraham Kempi ja Maria Leena Mikontytär.

IV Maria Juhontytär Luukkala (vanhemmat) s. Vesilahti 21.3.1838.
    Puoliso Tammela 27.12.1862 Eerik Juho Grön s. Tammela 17.3.1841, vanh Tammelan Letkun Jaakolan sotilastorppari Kustaa Juhonpoika Grön ja Anna Kaisa Frid. - Tammelan Letkun Vanhalan Kiviniemen torppari 1874-.

V Lapsia:

  1. Aleksandra Grön s. Tammela 14.4.1863.
  2. Edla Grön s. Tammela 8.8.1865, k. siellä 11.12.1891.
  3. Juho August Grön s. Tammela 27.6.1869, k. siellä 5.8.1875.
  4. Ida Maria Grön s. Tammela 20.3.1871, k. siellä 16.7.1877.
  5. Amanda Grön s. Tammela 8.10.1873.
  6. Matilda Grön s. Tammela 11.2.1877.
  7. Maria Kristiina Grön s. Tammela 31.1.1879.
  8. Patrik Grön s. Tammela 10.4.1881.

V Aleksandra Eerikintytär Grön (vanhemmat) s. Tammela 14.4.1863.
    Puoliso Tammela 4.4.1886 Joosef Jyrkkä, Virtanen s. Somero 13.3.1863, vanh Someron Paltan Ylitalon Jyrkän torppari Elias Heikinpoika ja Riitta Stiina Mooseksentytär Jyrkkä. - Someron Lahden Mäenpään torpparin renki 1885-86, Ypäjän (Perttula) Varsanojan renki 1886-88, Tammelan Letkun Puosin muonamies 1888-89 ja Patamon itsellinen 1889-.

VI Lapsia:

  1. Kustaa Virtanen s. Tammela 22.5.1886, k. siellä 2.9.1901.
  2. Iida Virtanen s. Ypäjä 7.9.1888.
  3. Juha Nestori Virtanen s. Tammela 9.2.1891, k. siellä 2.11.1892.
  4. Hilda Maria Virtanen s. Tamm 2.9.1893.
  5. Olga Virtanen s. Tammela 13.7.1895.
  6. Rauha Vilhelmiina Virtanen s. Tammela 25.5.1897.
  7. Mikko Maurits Virtanen s. Tammela 21.9.1899.
  8. Katri Eliina Virtanen s. Tammela 1.2.1902.

V Edla Eerikintytär Grön (vanhemmat) s. Tammela 8.8.1865, k. siellä 11.12.1891.
    Puoliso Tammela 10.6.1888 Kustaa Aleksander Virtanen (hänen 1. aviossaan) s. Tammela 17.5.1864, vanh Tammelan Liesjärven Hevosojan talon torppari Kustaa Simonpoika Onnela, Vivolin ja Vilhelmiina Adolfintytär. - 2. puoliso Tamm 23.?.1895 Fredrika Helenantytär Rantanen s. Kuhmoinen 3.10.1864.

VI Lapsia:

  1. Iida Sofia Virtanen s. Tammela 10.5.1888.
  2. Aina Aleksandra Virtanen s. Tammela 26.6.1890, k. siellä 10.7.1890.
  3. Fanny Josefiina Virtanen s. Tammela 29.5.1891, k. siellä 8.2.1892.

V Matilda Eerikintytär Grön (vanhemmat) s. Tammela 11.2.1877.
    Puoliso Tammela 9.10.1897 Mikko Tuomola s. Tammela 25.8.1869, vanh Tammelan Patamon Tuomolan talon torppari Heikki Tuomaanpoika Tuomola ja Kustaava Matilda Matintytär Roto. - Tammelan Patamon itsellinen, Letkun Hiisiän mökkiläinen 1902-.

VI Lapsia:

  1. Paavali Rikhard Tuomola s. Tammela 21.1.1899, k. siellä 12.12.1900.
  2. August Nikolai Tuomola s. Tammela 26.8.1900.
  3. Niilo Mikael Tuomola s. Tammela 7.12.1902.
  4. Naima Maria Tuomola s. Tammela 9.1.1906.
  5. Uuno Johannes Tuomola s. Tammela 21.6.1908.

IV Fredrik Juhonpoika Lukander (vanhemmat) s. Urjala 19.3.1842. - Tammelan Kojon Ilvesojan Mattilan Hyssärin torppari isänsä jälkeen noin 1869-.
    Puoliso 17.11.1868 Maria Kristiina Kajander s. Tammela 25.7.1847, vanh Tammelan pitäjän suutari Johan Eliaksenpoika Kajander ja Valpuri Samulelintytär.

V Lapsia:

  1. Ida Hyssäri s. Tammela 27.12.1870, k. siellä 26.3.1900.
  2. Amanda Lukander s. Tammela 26.10.1874.
  3. Vilhelmiina Lukander s. Tammela 30.12.1877.
  4. Karl Henrik Lukander s. Tammela 10.1.1881.
  5. Vihtori Lukander s. Tammela 27.2.1884.

V Ida Fredrikintytär Hyssäri (vanhemmat) s. Tammela 27.12.1870, k. siellä 26.3.1900.
    Puoliso Tammela 15.2.1890 Mikko Edvard Lindstedt (hänen 1. aviossaan) s. Tammela 2.10.1870, vanh Tammelan Vuoltun Kojon Pulkkilan renki Jooseppi Juhonpoika Silva, Lindstedt ja Karolina Kustaantytär Mengalin. - Tammelan Kojon Ilvesojan Heikkilän mökkiläinen. - 2. puoliso 6.12.1902 Lyydia Heikintytär Raatikainen s. 9.1880.

VI Lapsia:

  1. Maria Aliina Lindstedt s. Tammela 19.4.1890.
  2. Aina Vilhelmiina Lindstedt s. Tammela 16.11.1891.
  3. Fanni Sofia Lindstedt s. Tammela 15.11.1893.
  4. Fredrik Lindstedt s. Tammela 14.1.1895, k. siellä 14.1.1895.
  5. Kalle Evert Lindstedt s. Tammela 7.12.1895.
  6. Niilo Harald Lindstedt s. Tammela 27.12.1897.
  7. Agda Emerentia Lindstedt s. Tammela 23.1.1900.

V Amanda Fredrikintytär Lukander (vanhemmat) s. Tammela 26.2.1874.
    Puoliso Tammela 8.6.1895 Fridolf Kangasaho s. Tammela 3.8.1873, vanh Tammelan Vuoltun Kojon kartanon mökkiläinen Fredrik Antinpoika Kangasaho ja Maria Kallentytär. - Tammelan Vuoltun Kojon itsellinen.

VI Lapsia:

  1. Iivari Fredrik Kangasaho s. Tammela 19.9.1895.
  2. Kaarle Edvard Kangasaho s. Tammela 11.2.1897.
  3. Johannes Valdemar Kangasaho s. Tammela 12.9.1899.
  4. Ellen Maria Kangasaho s. Tammela 7.1.1901.
  5. Saara Rakel Kangasaho s. Tammela 3.7.1903.
  6. Matti Vihtori Kangasaho s. Tammela 1.12.1905.
  7. Arvo Arttuli Kangasaho s. Tammela 21.6.1908.

V Vilhelmiina Fredrikintytär Lukander (vanhemmat) s. Tammela 30.12.1877.
    Puoliso Tammela 20.5.1899 Kaarle Vihtori Kauppila s. Tammela 7.7.1876, vanh Tammelan Kuhan kylän suutari Salomon Patrikinpoika Kauppila ja Serafia Yrjöntytär. - Suutari. Perhe muutti Tammelasta Lopelle 21.8.1903.

VI Lapsia:

  1. Ida Sofia Kauppila s. Tammela 14.9.1899.
  2. Leo Johannes Kauppila s. Tammela 28.6.1901.

V Vihtori Fredrikinpoika Lukander (vanhemmat) s. Tammela 27.2.1884.
    Puoliso Tammela 8.12.1905 Emma Lyydia Nikkilä s. Tammela 13.5.1885, vanh Tammelan Kaukjärven Nikkilän isäntä Vihtori Tuomaanpokka Nikkilä ja Amanda Matintytär.

VI Lapsia:

  1. Jalmari Fredrikki Lukander s. Tammela 29.3.1906.
  2. Alma Maria Lukander s. Tammela 27.5.1908.

IV Antti Kustaa Juhonpoika Lukander (vanhemmat) s. Urjala 4.4.1844. - Tammelan Lunkaan Perähuhdan vuokraviljelijä 1881-1903. Perhe muutti Marttilaan 15.4.1903. Marttilan Ruskolan Pelto-Ulvin perintötalon vuokraaja 1903-06.
    Puoliso Tammela 12.5.1875 Augusta Aleksandra Kustaantytär Stenholm s. Turk 15.11.1857, k. Marttila 30.1.1906. Tuli Turusta Tammelaan 1872.

V Lapsia:

  1. Hilda Lukander s. Tammela 7.6.1876, k. 1877?.
  2. Karoliina Lukander s. Tammela 23.2.1879, k. siellä 29.9.1887.
  3. Otto Lukander s. Tammela 11.8.1881.
  4. Iida Lukander s. Tammela 12.8.1883.
  5. Adolfina Lukander s. Tammela 29.6.1885, k. siellä 15.6.1901.
  6. Vihtori Lukander s. Tammela 29.5.1887. - Marttilasta Paraisille 5.6.1906, N:9.
  7. Fredrik Lukander s. Tammela 23.3.1890. - Marttilasta Paraisille 5.6.1906, N:10.
  8. Aliina Lukander s. Tammela 18.4.1892.
  9. Antti Kustaa Lukander s. Tammela 6.5.1895, k. siellä 15.2.1896.
  10. Aina Matilda Lukander s. Tammela 16.1.1897.
  11. Albert Rikhard Lukander s. Tammela 18.1.1900.
  12. Olga Augusta Lukander s. Tammela 17.7.1902.

III Taavetti Mikonpoika Ala-Roseli (vanhemmat) s. Vesilahti 16.3.1810, k. siellä 20.3.1873. - Vesilahden Narvan Ali-Takun talollinen 1837-48, Palhon Uotilan Kivenkorvan torppari 1849-73.
    Puoliso Karkku 28.6.1836 Maria Juhontytär Riuku s. Karkku 6.12.1813, k. Vesilahti 22.6.1891. vanh Karkun Koivun Riukun talollinen Juho Erkinpoika Riuku ja Valpuri Juhontytär Kaaja.

IV Lapsia:

  1. Juho Kustaa Klang s. Vesilahti 22.9.1838.
  2. Taavetti Vilhelm Taavetinpoika s. Vesilahti 3.4.1841. - Kivenkorvalla vielä 1853, mutta ei enää 1861.
  3. Matti Kivenkorva s. Vesilahti 4.9.1843.
  4. Mikko Rantanen s. Vesilahti 4.10.1845.
  5. Kaarle Ali-Takku s. Vesilahti 2.3.1848, k. siellä 28.4.1848.
  6. Heikki Kivenkorva s. Vesilahti 9.8.1849, k. siellä 11.8.1849.
  7. Maria Kivenkorva s. Vesilahti 9.8.1849, k. siellä 10.8.1849.
  8. Kuolleena syntynyt tytär s. Vesilahti 15.9.1850.
  9. Saara Mariaana Kivenkorva s. Vesilahti 4.11.1852, k. siellä 7.3.1880.
  10. Amanda Maria Kivenkorva s. Vesilahti 30.3.1856. k. siellä 18.5.1885.

IV Juho Kustaa Taavetinpoika Klang (vanhemmat) s. Vesilahti 22.9.1838. - Sotilas. Kangasalan Riunvaivan Lemposen vuokraviljelijä 1878-79. Itsellinen Vattulan Eerolassa 1880-84 ja Liuksialan Lorunkorvessa 1884-.
    Puoliso Vesilahti 26.8.1866 Mariaana Loviisa Juhontytär s. Vesilahti 27.4.1840, vanh Vesilahden Kostialan ja Anian Gränsin renki Juho Juhonpoika ja Maria Matintytär.

IV Matti Taavetinpoika Kivenkorva (vanhemmat) s. Vesilahti 4.9.1843. - Pirkkalan Viholan Antilan ratsutilan renki 1876-79, Viholan Kravin itsellinen 1880-.
    Puoliso Pirkkala 7.6.1872 Maria Loviisa Schröder s. Ilmajoki 28.2.1850, vanh Ilmajoen Herralan itsellinen Juho Juhonpoika Schröder ja Kaisa Liisa Kustaantytär, molemmat Ilmajoelta.

V Lapsia:

  1. Iida Alina Kivenkorva s. Pirkkala 22.4.1873. - Tampereelle 1891.
  2. Juho Ludvig Kivenkorva s. Pirkkala 13.12.1875. - Tampereelle työmiehenä 1891-95. Takaisin Pirkkalaan 6.11.1895.
  3. Fanny Maria Kivi s. Pirkkala 3.2.1878. - Palvelija Tampereella 15.7.1897- s.4096.
  4. Matti Emil Kivenkorva s. Pirkkala 1.4.1881. - Tampereelle 1897.
  5. Väinö Fritiof Kivenkorva s. Pirkkala 20.2.1884.
  6. Emma Lyydia Kivenkorva s. Pirkkala 17.5.1886, k. siellä 27.7.1886.
  7. Lempi Sofia Kivenkorva s. Pirkkala 12.7.1887.
  8. Eino Jeremia Kivenkorva s. Pirkkala 25.6.1892.

IV Mikko Taavetinpoika Rantanen (vanhemmat) s. Vesilahti 4.10.1845. - Vesilahden Laukon kartanon puutarhuri 1875-80, Kuralan Knuutilan puutarhuri ja maakauppias 1880-90, Sääksmäen Mutin Pukkilan talollinen 1890-93, Yli-Ritvalan Oikosen talollinen 1893-.
    Puoliso 1: Suoniemi 22.10.1871 Josefina Kavenala s. Karkku 13.7.1845, k. Vesilahti 24.9.1877, vanh Karkun Kiuralan Ollinpojan Kavenalan torppari Elias Matinpoika Orre, Kavenala ja Anna Liisa Erkintytär Iponen.
    Puoliso 2:o Vesilahti 8.5.1878 Hilma Karolina Kauppila s. Vesilahti 21.6.1849, vanh Vesilahden Kuralan Kauppilan talollinen Kaarle Matinpoika Kauppila ja Leena Matintytär Komppa.

V Lapsia:

  1. Matilda Pauliina Rantanen s. Pirkkala 26.7.1872.
  2. Juho Nestori Rantanen s. Vesilahti 7.5.1875.
  3. Väinö Mikko Rantanen s. Vesilahti 17.9.1877, k. siellä 25.9.1877.
  4. Vihtori Mikko Rantanen s. Vesilahti 16.1.1882.
  5. Jaakko Rantanen s. Vesilahti 25.7.1883.
  6. Elsa Matilda Rantanen s. Vesilahti 26.1.1885, k. siellä 29.6.1885.
  7. Väinö Erland Rantanen s. Vesilahti 29.4.1886.
  8. Selma Karoliina Rantanen s. Vesilahti 4.12.1889.
  9. Kalle Ludvig Rantanen s. Sääksmäki 10.10.1892.

V Matilda Pauliina Mikontytär Rantanen (vanhemmat) s. Pirkkala 26.7.1872.
    Puoliso 1:o Sääksmäki 29.12.1896 Aukusti Huhmaristo s. Tyrväntö 10.10.1870, k. Sääksmäki 18.11.1898. vanh Tyrvännön Uskilan Haukilan Takasen ja Huhmariston torppari Juho Kustaa Antinpoika Takanen ja Vilhelmiina Joosepintytär Pykälä. - Itsellinen Yli-Ritvalan Oikosessa 1897-98.
    Puoliso 2:o Sääksmäki 24.3.1901 August Nikkilä (hänen 2. aviossaan) s. Pälkäne 8.8.1871, vanh Pälkäneen Ruokolan Rödingin torppari ja Ali-Ritvalan Nikkilän talollinen Jeremias Antinpoika Sääksmäeltä ja Eva Liisa Erkintytär Laatikanoja Pälkäneeltä. - Sääksmäen Valkeakosken Tohkan itsellin 1897-06, Voipaalan Selkälän Koivuportaan torppari 1906-. - 1. puoliso Sääksmäki 16.12.1893 kauppiaan leski Amanda Erkintytär Tohka s. Sääksmäki 26.8.1870, k. siellä 7.9.1899.

VI Lapsia:

  1. Aino Matilda Huhmaristo s. Sääksmäki 29.9.1897.
  2. Rauha Pauliina Nikkilä s. Sääksmäki 4.10.1901.
  3. Alli Maria Nikkilä s. Sääksmäki 24.11.1903.
  4. Arvo Aukusti Nikkilä s. Sääksmäki 24.11.1906.

V Juho Nestori Mikonpoika Rantanen (vanhemmat) s. Vesilahti 7.5.1875. - Nahkuri kotonaan Oikosessa -1901 ja Vesilahden Vakkalan Ryönällä 1901-07.
    Puoliso 1:o Sääksmäki 20.6.1897 Vihtorina Led s. Sääksmäki 26.11.1875, k. siellä 11.1.1899, vanh Sääksmäen Ritvalan itsellinen Kalle Vihtori Anna Mariantytär Led ja Maria Kustaava Matintytär, molemmat Sääksmäeltä.
    Puoliso 2:o Sääksmäki 21.10.1899 Emma Mathilda Viikari s. Vesilahti 15.12.1872, vanh Vesilahden Ojoisten Pylkin Viikarin torppari Hermanni Vilhelminpoika Kaukko Vesilahdelta ja Serafia Kustaantytär Engbäck Tottijärveltä.

VI Lapsia:

  1. Kauko Johannes Rantanen s. Sääksmäki 1.2.1898.
  2. Rauha Matilda Rantanen s. Sääksmäki 20.4.1900.
  3. Urho Nestori Rantanen s. Sääksmäki 18.6.1901.
  4. Abel Einar Rantanen s. Vesilahti 30.12.1902.
  5. Taimi Aliisa Rantanen s. Vesilahti 8.7.1904.

V Jaakko Mikonpoika Rantanen (vanhemmat) s. Vesilahti 25.7.1883.
    Puoliso Sääksmäki 26.2.1910 Iida Maria Rantala s. Sääksmäki 22.9.1883, vanh Ritvalan Ikosen itsellinen Kaarle Kustaa Kustaanpoika Rantala Sääksmäeltä ja Maria Ulla Paavalintytär Åkerman Tyrvännöstä.

VI Lapsia:

V Väinö Erland Mikonpoika Rantanen (vanhemmat) s. Vesilahti 29.4.1886.
    Puoliso 1:o Sääksmäki 22.11.1908 Aina Aleksiina Soini s. Sääksmäki 6.12.1888, vanh Sääksmäen Valkeakosken Salon maakauppias Mikael Kustaanpoika Helmikkala, Soini Pälkäneeltä ja Amalia Aleksina Efraimintytär Ekholm Viljakkalasta
    Puoliso 2:o Sääksmäki Anna Maria Virtanen, Salo (hänen 2. aviossaan) s. Säksmäki 21.5.1893, vanh Sääksmäen Ritvalan Laurilan itsellinen Vilho Matinpoika Virtanen ja Vilhelmiina Erkintytär Hellstén.

VI Lapsia:

  1. Hagar Rantanen
  2. Osmo Rantanen
  3. Eero Rantanen s. Sääksmäki 28.1.1821, k. 22.10.1992.

IV Saara Mariaana Taavetintytär Kivenkorva (vanhemmat) s. Vesilahti 4.11.1852, k. siellä 7.3.1880.
    Puoliso Vesilahti 25.12.1874 Kaarle Ruisoja s. Vesilahti 26.9.1851, vanh Vesilahden Kuralan Ruisojan torppari Kaarle Kustaa Heikinpoika ja Leena Juhontytär. - Vesilahden Palhon Uotilan Kivenkorvan torppari 1874-81, Vakkalan Kouvon Kinnarin torppari 1882-(1909). - 2. puoliso Vesilahti 13.3.1881 Vilhelmiina Abrahamintytär Naulo s. Tottijärvi 29.4.1854.

V Lapsia:

  1. Kaarle Johannes Koskinen s. Vesilahti 23.6.1876.
  2. August Antti Koskinen s. Vesilahti 30.11.1878. - Renkinä Palhon Ruotsilasta Messukylään 3.11.1903.

V Kaarle Johannes Kaarlenpoika Koskinen (vanhemmat) s. Vesilahti 23.6.1876. - Tampereelle sisään 30.8.1900, N:1020 VI s.613.
    Puoliso Vesilahti 29.10.1899 Aina Matilda Ryönä s. Vesilhti 5.2.1876, vanh Vesilahden Vakkalan Ryönän talollinen Juho Vilhelm Johonpoika Ryönä ja Eva Kaisa Joosepintytär Sipilä.

VI Lapsia:

III Antti Mikonpoika Ala-Roseli (vanhemmat) s. Vesilahti 18.7.1813, k. siellä 12.11.1877. - Vesilahden Narvan Yli-Kestin talollinen 1841-42, Urjalan Kehron Laurilan Rajakosken torppari 1842-46, Vasilahden Sakoisten Kurjen itsellinen 1846-50, Suomelan renki 1850-53, Narvan Ala-Kestin Kallion torppari 1853-70, Narvan Veston renki 1870-77.
    Puoliso Vesilahti 30.12.1838 Leena Matintytär Yli-Kesti s. Vesilahti 7.8.1821, k. siellä 11.12.1872, vanh Vesilahden Narvan Yli-Kestin talollinen Matti Mikonpoika Kesti ja Maria Yrjöntytär.

IV Lapsia:

  1. Mariaana Yli-Kesti s. Vesilahti 26.2.1842, k. Urjala 18.7.1843.
  2. Mariaana Rajakoski s. Urjala 7.8.1845, k. Vesilahti 6.11.1856.
  3. Adolf Kallio s. Vesilahti 1.3.1851, k. siellä 28.4.1868.
  4. Kaarle Kallio s. Vesilahti 8.2.1857, k. siellä 3.5.1868.

III Herman Mikonpoika Ala-Roseli (vanhemmat) s. Vesilahti 11.8.1817, k. siellä 4.5.1868. - Renkinä Vesilahdella. Veljensä Antin luona Kallion torpassa 1865-68.
    Puoliso 1846? Eva Krisiina Tuomaantytär s. Vesil 17.2.1824, k. Tampere 22.6.1850.

II Saara Juhontytär Ala-Roseli (vanhemmat) s. Vesilahti 19.7.1777, k. siellä 10.12.1816. -
    Puoliso Vesilahti 5.6.1798 Mikko Oinas (hänen 1. aviossaan) s. Vesilahti 28.8.1778, k. siellä 21.11.1844, vanh Vesilahden Heinäsuon Oinaksen talollinen Heikki Paavalinpoika ja Maria Matintytär. - Vesilahden Heinäsuon Oinaan talollinen 1800-44. - 2. puoliso 1817 Maria Yrjöntytär Sassi s. Vesilahti 14.2.1790, k. siellä 1.12.1869.

III Lapsia:

  1. Heikki Oinas s. Vesilahti 17.11.1800, k. siellä 8.8.1850.
  2. Helena Oinas s. Vesilahti 1.5.1803, k. Kylmäkoski (Lempäälä) 1.4.1869.
  3. Juho Oinas s. Vesilahti 9.10.1806.
  4. Mikko Oinas s. Vesilahti 20.4.1811, k. siellä 13.3.1868. - Asui kotonaan Oinaassa.
  5. Kustaa Oinas s. Vesilahti 22.6.1814, k. siellä 21.4.1816.

III Heikki Mikonpoika Oinas (vanhemmat) s. Vesilahti 17.11.1800, k. siellä 8.8.1850. - Vesilahden Heinäsuon Oinaan talollinen 1845-50.
    Puoliso Vesilahti 20.8.1846 Anna Liisa Eskola (hänen 1. aviossaan) s. Vesilahti 14.4.1821, k. siellä 19.5.1898, vanh Vesilahden Heinäsuon Eskolan talollinen Juho Juhonpoika Eskola ja Liisa Erkintytär Heikkilä. - Oinaan talollinen 1853. - 2. puoliso Vesilahti 15.4.1852 Fredrik Matinpoika Vähä-Huovila s. Akaa 22.3.1824, k. Vesilahti 17.8.1852. - Oinaan talollinen 1852. - 3. puoliso Vesilahti 20.12.1853 Adolf Kaarlenpoika Tarkka s. Vesilahti 3.10.1823, k. siellä 18.12.1873. - Oinaan talollinen 1854-72.

IV Lapsia:

  1. Akseli Oinas s. Vesilahti 19.3.1850.

IV Akseli Heikinpoika Oinas (vanhemmat) s. Vesilahti 19.3.1850. - Vesilahden Heinäsuon Oinaan talollinen 1873-1903. Omisti myös Heinäsuon Rekolan talon.
    Puoliso Vesilahti 21.7.1874 Susanna Tuomaantytär s. Vesilahti 6.8.1840, vanh Vesilahden Vännilän Erkkilän itsellinen Tuomas Matinpoika Littunen ja Leena Kustaantytär.

V Lapsia:

  1. Frans Akseli Oinas s. Vesil 29.9.1874.
  2. Heikki Oskari Rekola s. Vesilahti 12.12.1875.
  3. Auroora Mathilda Oinas s. Vesilahti 15.8.1877.
  4. Amanda Oinas s. Vesilahti 20.3.1879.
  5. Johanna Maria Oinas s. Vesilahti 7.8.1881, k. siellä 28.5.1882.
  6. Juha Kustaa Oinas s. Vesilahti 19.2.1883.
  7. Olga Mariaana Oinas s. Vesilahti 7.5.1887.

V Frans Akseli Akselinpoika Oinas (vanhemmat) s. Vesil 29.9.1874. - Vesilahden Heinäsuon Oinaan talollinen 1904-.
    Puoliso Vesilahti 15.7.1909 Maria Tuomaala s. Lempäälä 19.6.1883, vanh Lempäälän Hauralan Orimuksen vävy ja talollinen sekä Vesilahden Onkimäen Tuomaalan eli Iso-Seipään talollinen Otto Heikinpoika Littunen ja Amanda Kaarlentytär Orimus.

VI Lapsia:

V Auroora Mathilda Akselintytär Oinas (vanhemmat) s. Vesilahti 15.8.1877.
    Puoliso Vesilahti 6.10.1896 Juha Aadolf Rekola s. Vesilahti 7.11.1871, vanh Vesilahden Heinäsuon Rekolan talollinen Vihtori Aadolf Ikola ja Johanna Mikontytär Ali-Öyrä. - Kauppias Akaan Viialassa 1908-.

VI Lapsia:

  1. Juho Hjalmar Rekola s. Vesilahti 30.5.1896.
  2. Arvo Vihtori Rekola s. Vesilahti 9.12.1897.

V Amanda Akselintytär Oinas (vanhemmat) s. Vesilahti 20.3.1879.
    Puoliso Vesilahti 13.12.1903 Juha Oskari Ali-Eskola s. Vesilahti 4.4.1882, vanh Vesilahden Heinäsuon Ali-Eskolan talollinen Fredrik August Aatunpoika Sääksmäeltä ja Maria Susanna Mikontytär Vääränen. - Perhe muutti Akaaseen sisään 13.12.1909, N:87 s.1376.

VI Lapsia:

  1. Eino Oskari s. Vesilahti 13.4.1904.
  2. Vilho Aarne Johannes s. Vesilahti 17.12.1906.

V Juho Kustaa Akselinpoika Oinas (vanhemmat) s. Vesilahti 19.2.1883. - Vesilahden Unajan Honkin talollinen 1908-11.
    Puoliso Vesilahti 21.8.1908 Fanny Maria Hyvätti s. Vesilahti 2.7.1882, vanh Vesilahden Valkkisten Hyvätin talollinen Akseli Matinpoika Hyvätti ja Emma Karoliina Jaakontytär Sakari Huittisista.

VI Lapsia:

  1. Aili Marjatta Oinas s. Vesilahti 20.3.1909.

III Helena Mikontytär Oinas (vanhemmat) s. Vesilahti 1.5.1803, k. Kylmäkoski (Lempäälä) 1.4.1869.
    Puoliso Vesilahti 1829 Matti Matinpoika Uotila s. Kylmäkoski 7.1.1796, k. siellä 13.5.1861, vanh Kylmäkosken Yli-Uotilan talollinen Matti Mikonpoika Uotila ja Margareta Antintytär Vähätalo. - Kylmäkosken Uotilan talollinen 1830-61.

IV Lapsia:

  1. Karoliina Uotila s. Kylmäkoski 1.2.1830.
  2. Anna Stiina Uotila s. Kylmäkoski 1.9.1833.

IV Karoliina Matintytär Uotila (vanhemmat) s. Kylmäkoski 1.2.1830, k. Lempäälä 21.6.1904.
    Puoliso Akaa 1.11.1857 Erkki Erkinpoika Grönholm s. Lempäälä 11.4.1832, k. siellä 15.5.1895, vanh Lempäälän Ahtialan itsellinen entinen jääkäri ja Pappilan torppari Erkki Simonpoika Krut ja 2. puoliso Maria Kristiina Juhontytär Lindström, molemmat Lempäälästä. - Lempäälän Sarvikkaan Pietilän Paatakaisen torppari 1864-68, Ahtialan Teeren Eelin torppari 1868-75, Herralan Vanhan Erkkilän talon torppari 1875-76, Herralan Kartanon säterin Ali-Hulikan torppari 1876-95.

V Anna sisaren kasvatti lapsi:

  1. Kaarle August Laine s. Urjala 26.5.1866.

IV Anna Stiina Matintytär Uotila (vanhemmat) s. Kylmäkoski 1.9.1833, k. Lempäälä 16.1.1901.
    Puoliso Akaa 29.11.1863 Kaarle Rintamaa s. Urjala 5.3.1841, k. Lempäälä (Tampereella lasaretissa) 4.8.1890, vanh Urjalan Annulan itsellinen ja Käpysen Rintamaan torppari Juho Juhonpoika ja Anna Matintytär Harvia. - Urjalan Annulan Rintamaan torppari. Lempäälän Herran kartanon muonarenki 1877-90.

V Lapsia:

  1. Kaarle August Laine s. Urjala 26.5.1866.

V Kaarle August Kaarlenpoika Laine (vanhemmat) s. Urjala 26.5.1866. - Lempäälän Herralan kartanon Lopen Vastamäen torppari 1890-99 ja Ali-Hulikon torppari 1899-1905.
    Puoliso Lempäälä 11.12.1887 Maria Susanna Lähteenmäki s. Urjala 10.2.1870, vanh Urjalan Kokkoisten Heikkilän Lähteenmäen torppari Fredrik Matinpoika Särkijärvi Urjalasta ja Ulla Heikintytär Männikkö Vesilahdelta. - Perhe muutti Punkalaitumelle 23.7.1905.

VI Lapsia:

  1. Evert Kaarlenpoika s. Lempäälä 15.1.1890, k. siellä 17.1.1890.
  2. Kustaa Kaarlenpoika s. Lempäälä 15.1.1890, k. siellä 15.1.1890.
  3. Aukusti s. Lempäälä 14.12.1891.
  4. Hilma s. Lempäälä 28.7.1894.
  5. Eemil s. Lempäälä 16.2.1898.
  6. Franssi s. Lempäälä 2.11.1900.

III Juho Mikonpoika Oinas (vanhemmat) s. Vesilahti 9.10.1806, k. Urjala 26.7.1878. - Urjalan Kehron Hutkon talollinen noin 1833-77.
    Puoliso 1:o Urjala 27.1.1833 Anna Hutko s. Urjala 3.4.1804, k. siellä 25.6.1834, vanh Urjalan Kehron Hutkon talollinen Kaarle Matinpoika Hutko ja Maria Matintytär Knuutila.
    Puoliso 2:o Vesilahti 20.4.1835 Kreeta Kaisa Marttila s. Vesilahti 9.10.1812, k. Urjala 31.1.1888, vanh Vesilahden Heinäsuon Hasson talollinen Juho Antinpoika Marttila ja Leena Erkintytär Toorikka.

IV Lapsia:

  1. Kristian Hutko s. Urjala 29.10.1837, k. siellä 27.10.1898.
  2. Henrika Hutko s. Urjala 14.3.1840.
  3. Heikki Hutko, Virjula s. Urjala 1.12.1842, k. Sääksmäki 4.1.1933.
  4. Mariaana Hutko s. Urjala 27.9.1845, k. siellä 15.10.1845.
  5. Karoliina Hutko s. Urjala 29.4.1847.
  6. Anton Hutko, Kortesato s. Urjala 16.1.1850.
  7. Vilhelmiina Hutko s. Urjala 30.11.1852.
  8. Anna Hutko s. Urjala 29.10.1855, k. siellä 21.11.1856.

IV Kristian Juhonpoika Hutko (vanhemmat) s. Urjala 29.10.1837, k. siellä 27.10.1898.
    Puoliso Vesilahti 15.3.1877 Amanda Kustaava Heikintytär (hänen 1. aviossaan) s. Vesilahti 2.4.1857, vanh Vesilahden Kosken Orimuksen talollinen Heikki Matinpoika Penttilä, Orimus ja Kristiina Loviisa Hermannintytär Sassi. - 2. puoliso Urjala 25.1.1900 Juho Vihtori Agata Sofianpoika Runstén (hänen 2. aviossaan) s. Punkalaidun 11.11.1856. - Vesilahden Kirkonkylän Tapolan Nummelan torppari 1891-. - 1. puoliso Vesilahti 13.10.1882 Ulla Maija Topiaantytär Joutu s. Urjala 27.9.1861, k. Vesilahti 22.7.1897.

V Lapsia:

  1. Aliina Matilda Hutko s. Urjala 23.4.1884. - Eurajoelle 30.10.1903. Hutkossa 1907-.
  2. Juha Vihtori Hutko s. Urjala 18.2.1888, k. siellä 8.10.1896.
  3. Sulo Eemil Hutko s. Urjala 30.6.1891.

IV Henrika Juhontytär Hutko (vanhemmat) s. Urjala 14.3.1840.
    Puoliso Urjala 9.7.1867 Ville Penttilä, Ihamäki s. Vesilahti 1.8.1839, vanh Vesilahden Pöyhölän Yli-Penttilän talollinen Kaarle Juhonpoika Yli-Penttilä ja Eva Juhontytär. - Vesilahden Pöyhölän Yli-Penttilän isäntä noin 1867-87.

V Lapsia:

  1. Hilma Karoliina s. Vesilahti 10.2.1869.

V Hilma Karoliina Villentytär Penttilä (vanhemmat) s. Vesilahti 10.2.1869, k. Lempäälä 9.1.1897.
    Puoliso Vesilahti 15.12.1892 Kaarle Oskari Tarikka (hänen 1. aviossaan) s. Lempäälä 30.4.1869, vanh Lempäälän Lempoisten Tarikan talollinen Joonas Heikinpoika ja Vilhelmiina Kustaantytär. - Lempäälän Lempoisten Tarikan talollinen noin 1892-1903 ja Ruoveden Pohjan kylän Lammin talollinen 1903-07. - 2. puoliso Lempäälä 15.11.1900 leski Vilhelmiina Pauliina Kallentytär Kakkali, Mattila, Ilus s. Akaa 3.8.1860. - Perhe muutti Ruovedeltä Tampereelle 16.9.1907.

VI Lapsia:

  1. Hilma Emilia Tarikka s. Lempäälä 4.10.1893.
  2. Hulda Vilhelmiina Tarikka s. Lempäälä 1.10.1895, k. siellä 7.12.1896.

IV Heikki Juhonpoika Hutko, Virjula (vanhemmat) s. Urjala 1.12.1842, k. Sääksmäki 4.1.1933. - Akaan Varrasniemen Penttilä talollinen 1878-81, Sääksmäen Mustilahden Ali-Ilolan talollinen 1882-92, Kärjenniemen Virjulan talollinen noin 1892-1906.
    Puoliso Akaa 1.8.1878 Karoliina Eufrosyne Marttila s. Vesilahti 19.12.1857, k. Sääksmäki 30.9.1935, vanh Vesilahden Heinäsuon Marttilan talollinen Juho Kustaa Juhonpoika Marttila ja Heta Mikontytär.

V Lapsia:

  1. Juho August Virjula s. Akaa 14.7.1879.
  2. Kustaa Edvin Virjula s. Akaa 5.1.1882.
  3. Kaarle Ilola s. Sääksmäki 8.4.1886, k. siellä 31.8.1889.
  4. Anna Maria Virjula s. Sääksmäki 9.12.1888. - Viipuriin 16.12.1909, N:138.
  5. Kaarle Heikki Ilola s. Sääksmäki 15.7.1891, k. siellä 5.3.1892.
  6. Aina Josefina Virjula s. Sääksmäki 5.4.1894.
  7. Olga Johanna Virjula s. Sääksmäki 18.7.1897.
  8. Martta Matilda Virjula s. Sääksmäki 4.10.1900.

V Kustaa Edvin Heikinpoika Virjula (vanhemmat) s. Akaa 5.1.1882. - Sääksmäen Kärjenniemen Virjulan talollinen noin 1906-09, Vesilahden Kuralan Nurkin talollinen 1909-.
    Puoliso Vesilahti 29.12.1906 Iida Aliina Nurkki s. Vesilahti 2.6.1882, vanh Vesilahden Kuralan Nurkin talollinen Heikki Erland Abrahaminpoika Katinhäntä, Nurkki ja Johanna Vilhelmiina Vilhelmintytär Priiki.

VI Lapsia:

  1. Edvin Olavi Virjula s. Sääksmäki 30.7.1907, k. siellä 22.10.1908.

IV Karoliina Juhontytär Hutko (vanhemmat) s. Urjala 29.4.1847.
    Puoliso Urjala 3.10.1872 Juho Aatami Kinnari s. Vesilahti 11.12.1844, k. 24.4.1889, vanh Vesilahden Hintsalan Kinnarin talollinen Aatami Yrjönpoika Kinnari ja Loviisa Juhontytär Ryönä. - Akaan Haudanniemen Katajan sotilaspuustellin vuokraviljelijä 1872-89.

V Lapsia:

  1. Iida Karoliina Kataja s. Akaa 27.12.1873.
  2. Vilhelmiina Kustaava Kataja s. Akaa 26.9.1875.
  3. Olga Maria Kataja s. Akaa 8.12.1878.
  4. Hilma Matilda Kataja s. Akaa 22.11.1880.
  5. Adolfina Augusta Kataja s. Akaa 17.8.1883. k. siellä 28.3.1890.
  6. Aina Sofia Kataja s. Akaa 15.11.1885.
  7. Fanny Alina Kataja s. Akaa 17.8.1888.

V Iida Karoliina Juhontytär Kataja (vanhemmat) s. Akaa 27.12.1873.
    Puoliso Akaa 18.12.1890 Juho Oskari Laaksonen s. Akaa 22.8.1864, vanh Akaan Sontulan Heikkarin talollinen Juho Kustaa Mikonpoika Sohlman ja Ulrika Maria Kustaantytär.

VI Lapsia:

  1. Iida Maria Laaksonen s. Akaa 4.3.1892.
  2. Guido Juho Rafael Laaksonen s. Akaa 29.3.1893.
  3. Selma Lyydia Laaksonen s. Akaa 7.8.1895.
  4. Aarne Yrjö Laaksonen s. Akaa 8.12.1897.

V Vilhelmiina Kustaava Juhontytär Kataja (vanhemmat) s. Akaa 26.9.1875.
    Puoliso Akaa 25.6.1896 Kaarle Vahlqvist, Santamäki s. Vesilahti 27.1.1870, vanh Vesilahden Valkkisten Parpolan renki Mustisten Kukkolan itsellinen Vilhelmi Freedrikinpoika Vahlqvist ja Vilhelmiina Aatamintytär Tarimaa. - Vesilahden Pörölän Yli-Pörön Santamäen lohkotilallinen noin 1903-. Räätäli.

VI Lapsia:

  1. Kaarle Paavali Santamäki s. Vesilahti 25.1.1897.
  2. Eino Olavi Santamäki s. Vesilahti 20.7.1899, k. siellä 23.5.1900.
  3. Aina Klaara Santamäki s. Vesilahti 8.6.1902.
  4. Alma Augusta Santamäki s. Vesilahti 19.9.1904.
  5. Olga Elviira Santamäki s. Vesilahti 26.12.1906.
  6. Martti Markus Santamäki s. Vesilahti 25.4.1909.

V Olga Maria Juhontytär Kataja (vanhemmat) s. Akaa 8.12.1878.
    Puoliso Akaa 28.4.1898 Vihtori Saarinen (hänen 2. aivossaan) s. Kalvola 2.8.1872, k. Akaa 11.2.1909, vanh Sääksmäen Nikkilän ratsutilallisen poika Kaarle Nikkilä ja Henrika Malakiantytär Kylmäkosken Taljalan Tajasesta. - Akaan Haudanniemen Katajan sotilaspuustellin vuokraviljelijä 1898-1909. - 1. puoliso Akaa 28.11.1895 Olga Maria Juhontytär Karllund s. Akaa 31.1.1871, k. siellä 20.8.1897.

VI Lapsia:

  1. Kalle Vihtor Saarinen s. Akaa 30.4.1899.
  2. Väinö Augusti Saarinen s. Akaa 9.6.1901.
  3. Jenny Maria Saarinen s. Akaa 9.5.1903.
  4. Eino Jalmari Saarinen s. Akaa 23.9.1905.
  5. Fanny Tekla Saarinen s. Akaa 23.9.1907.

V Hilma Matilda Juhontytär Kataja (vanhemmat) s. Akaa 22.11.1880.
    Puoliso Akaa 28.5.1907 Elias Alilaatu s. Kylmäkoski 18.4.1885, vanh Kylmäkosken Saviniemen Ali-Laadun talollinen Juho Heikki Aaronpoika Alilaatu ja Adolfina Jaakontytär Mäkelä. - Akaan Pätsiniemen Ali-Uotilan talollinen 1907-.

VI Lapsia:

  1. Niilo Elias s. Akaa 24.8.1907.
  2. Iines Helena s. Akaa 23.4.1909.

IV Anton Juhonpoika Hutko, Kortesato (vanhemmat) s. Urjala 16.1.1850.
    Puoliso Urjala 21.6.1877 Maija Kristiina Kortesato s. Urjala 28.10.1861, k. siellä 3.12.1908, vanh Urjalan Vahosen Kortesalon talollinen Immanuel Eliaksenpoika Kortesato ja Maria Kristiina Juhontytär Ilmilahti.

V Lapsia:

  1. Kaarle Oskari Kortesato s. Urjala 18.12.1880.
  2. Alina Mariaana Kortesato s. Urjala 26.4.1884.
  3. Vihtori Eemili Kortesato s. Urjala 7.3.1887.
  4. Otto Johanne Kortesato s. Urjala 5.4.1890.
  5. Lyydia Maria Kortesato s. Urjala 5.4.1890.
  6. Anni Elviira Kortesato s. Urjala 28.6.1892.
  7. Ester Kortesato s. Urjala 21.10.1894.
  8. Saima Rakel Kortesato s. Urjala 7.1.1898.
  9. Hanna Sofia Kortesato s. Urjala 13.11.1899.

V Kaarle Oskari Antoninpoika Kortesato (vanhemmat) s. Urjala 18.12.1880. - Urjalan Haarosten Suonpään vuokraviljelijä 1909-.
    Puoliso Huittinen 9.9.1909 Naema Ulrika Suonpää s. Urjala 6.2.1889, vanh Urjalan Haarosen Suonpään talollinen Juha Heikki Heikinpoika Suonpää ja Agneetta Josefiina Kallentytär Korpelin.

VI Lapsia:

  1. Urho Elias Kortesato s. Urjala 18.4.1910.

V Alina Mariaana Antonintytär Kortesato (vanhemmat) s. Urjala 26.4.1884.
    Puoliso Urjala 27.8.1908 Heikki Vihtori Rekunen s. Urjala 25.9.1881, vanh Urjalan Vahosen Rekusen talollinen Vihtori Heikinpoika Rekunen ja Hilma Emilia Aarontytär. - Urjalan Vahosen Rekusen talollinen noin 1900-.

VI Lapsia:

  1. Laina Linnea Rekunen s. Urjala 12.7.1909.
  2. Elma Elisabet Rekunen s. Urjala 17.9.1910.

IV Vilhelmiina Juhontytär Hutko (vanhemmat) s. Urjala 30.11.1852, k. siellä 10.7.1891.
    Puoliso 1:o Urjala 16.5.1877 Evald Fredrik Einola s. Puhkalaidun 9.12.1852, vanh Punkalaitumen Kivisenojan Einolan talollinen Antti Antinpoika Einola ja Eva Mikontytär Keskinen. - Punkalaitumen rippikirjassa Evald Einolaa ei mainita vihityn Vilhelmiina Hutkon kanssa? Evald avioitui Urjalan vihittyjen mukaan uudelleen Urjalassa 4.7.1878 nyt Einolan talollisena Elina Josefina Juhontytär Härmän kanssa, s. Urjala 26.11.1857.
    Puoliso 2:o Urjala 28.8.1881 August Toivonen s. Urjala 11.2.1856, k. siellä 19.1.1896, vanh Urjalan Honkolan renki Heikki Heikinpoika ja Vilhelmiina Jaakontytär. - Maakauppias Urjalan Laukelan kylässä noin 1872-79, Kankaanpään ratsutilalla noin 1879-91 ja Kehron kylässä 1891-96.

V Lapsia:

  1. Otto Toivonen s. Urjala 13.6.1882. - Hämeenlinnaan 1898.
  2. Urho Artturi Toivonen s. Urjala 31.10.1887, k. siellä 16.4.1888.
  3. Lyydia Toivonen s. Urjala 9.6.1891, k. siellä 19.7.1891.