Erkki Peranderin jälkeläisiä

III Erkki Erkinpoika Hämeenniemi, Perander ( Vanhemmat s. Äht 5.1.1719, k. siellä 20.7.1801. Vaasan triviaalikoulun oppilas 19.2.1735 — Ähtärin lukkari 1746-82. Kirkonisäntä 1752-85. Sai 1752 luvan perustaa Ähtärin Niemisveden kylään (nykyisin Alastaipaleen kylä) Pusaanniemen uudistalon, jossa asui kuolemaansa asti. Anoi 1767 ja sai seurakunnan tarkastuksessa Ruovedellä oikeuden yhden kirkkokolehdin kantoon vuodessa "suuren perheensä avustukseksi". - Pusaanniemen torppari ja uudistilallinen 1752—(1777).
    Puoliso Ähtäri noin 1742 Aune Antintytär Jussila s. Äht 12.12.1724, h. siellä 22.2.1789, vanh Niemisveden kylän kruununtalollinen Antti Yrjönpoika Jussila ja Liisa Heikintytär.

IV Lapsia:

  1. Maria Perander, Pusaanniemi s. Ähtäri 15.6.1744, oli elossa kotonaan vielä 1773.
  2. Erkki Perander, Pusaanniemi s. Ähtäri 8.5.1746, k. siellä 19.10.1799. Asui Pusaanniemessä. Naimaton.
  3. Liisa Perander, Pusaanniemi s. Ähtäri 24.1.1748, k. Ähtäri 1821. Kotonaan Pusaanniemessä vuoteen 1793, jolloin muutti veljensä Aapon luo Saviniemen torppaan. Naimaton. Ei mainita kuolleiden luettelossa, oli elossa vielä 8.7.1821.
  4. Mikko Perander, Pusaanniemi s. Ähtäri 2.8.1749, k. siellä 4.5.1828. Asui Pusaanniemessä. Naimaton.
  5. Anna Perander, Pusaaniemi s. Ähtäri 17.12.1751, k. siellä 22.5.1809. Asui Pusaanniemessä. Naimaton.
  6. Antti Perander, Pusaanniemi s. Ähtäri 16.11.1754, k. siellä 25.5.1809.
  7. Juho Perander, Pusaanniemi s. Ähtäri s. 14.12.1757, k. siellä 10.11.1833.
  8. Aapo Perander, Pusaanniemi s. Ähtäri 19.4.1760, h. siellä 26.10.1806.
  9. Kaisa Perander, Pusaanniemi s. Ähtäri 18.4.1764, oli elossa kotonaan vielä 1799. Naimaton ja sairaalloinen. Asui Pusaanniemessä.
  10. Kaapo Perander, Pusaanniemi s. Ähtäri 26.12.1765, k. siellä 13.11.1850. Asui Pusaanniemessä vielä 1799. Sitten tuomarin virkatalon monivuotinen renki, sitten itsellinen siellä. Naimaton.

IV Antti Erkinpoika Perander, Pusaanniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 16.11.1754, k. siellä 25.5.1809. - Ähtärin Niemisveden kylän Pusaanniemen talon itsellinen.
    Puoliso Puoliso Ähtäri 2.6.1793 Maria Niinimäki s. Ähtäri 6.3.1760, k. siellä 13.6.1835, vanh Peränteen kylän uudistalollinen Erkki Matinpoika Niinimäki ja Vappu Erkintytär. Veljensä Juhon vaimon sisko.

V Lapsia:

  1. Antti Pusaanniemi s. Ähtäri 19.12.1796.

V Antti Antinpoika Pusaanniemi, Sorsaniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 19.12.1796, k. siellä 12.3.1866, kirkonvaivaisena. - Ähtärin Niemisveden/Alastaipaleen kylän Pusaanniemen talon Sorsaniemen torppari noin 1820-55.
    Puoliso Ähtäri noin 1820 Eeva Erkintytär Hed s. Ähtäri 1.5.1796, k. siellä 8.3.1857, vanh Moksun sotilas Erkki Antinpoika Hed ja Kaisa Juhontytär.

VI Lapsia:

  1. Kaapo Sorsaniemi s. Ähtäri 7.1.1821, k. siellä 14.4.1876.
  2. Anna Kustaava Sorsaniemi s. Ähtäri 3.10.1826, k. siellä 8.10.1868.
  3. Iisakki Sorsaniemi s. Ähtäri 12.4.1828. - Räätälioppiin Turkuun 4.9.1848, N:7.
  4. Aapo Sorsaniemi s. Ähtäri 9.3.1836, k. siellä 20.5.1836.
  5. Aleksander Sorsaniemi s. Ähtäri 16.8.1840, k. siellä 8.11.1840.

VI Kaapo Antinpoika Sorsaniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 7.1.1821, k. siellä (Pihlajavesi) 14.4.1876. - Sorsaniemen torpan, Rantalan talon ja Lahdenperän torpan itsellisiä.
    Puoliso Ähtäri 24.11.1844 Susanna Vähäkyttä s. Soini 4.1.1815, k. siellä 27.4.1878, vanh Soinin Kuninkaanjoen Väkäkytän talollinen Erkki Matinpoika ja Leena Matintytär. - Tuli Soinista 1842.

VII Lapsia:

  1. Herman Sorsaniemi s. Ähtäri 17.1.1846, k. siellä 16.1.1850.
  2. Edvard Sorsaniemi s. Ähtäri 17.2.1849. - Soinin Laasalan kylän Laukkosessa renkinä 1870, s.241.
  3. Taavetti Sorsaniemi s. Ähtäri 11.12.1851, k. siellä 23.10.1864.
  4. Vilhelmiina Sorsaniemi s. Ähtäri 23.9.1854, k. Virrat 1.4.189?.

VII Vilhelmiina Kaapontytär Sorsaniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 23.9.1854, k. 1.4.189?. Tuli Ähtäristä Virroille 13.10.1873. Piikana monessa talossa. - Mainitaan kuolleeksi Virtain Uuraisten Ala Kangasniemessä.
   

VIII Lapsi:

  1. Anna Kivistö s. Virrat 19.6.1886.

VIII Anna Vilhelmiinatytär Kivistö, Peura ( Vanhemmat s. Virrat 9.6.1886. - Kasvattina Virtain Kurjen talon Kivistön Kruununtorppassa Sameli Istanpoika ja Sosefina Nikodemuksentytär Kivistöllä. Muutti Ruovedelle 1941.
    Puoliso Virrat 10.7.1907 Urho Heikki Peura s. Virrat 23.5.1884, k. Amerikka 27.9.1965, vanh Virtain Kurjen kylän Peuran talollinen Matti Matinpoika Kohtala, Peura ja Vilhelmiina Joonaantytär Kurki-Hakala, Peura. - Itsellinen Virtain Kurjenkylän Peurassa, muutti 1910 Amerikkaan.

IX Lapsia:

  1. Kerttu Elisabet Peura s. Virrat 15.1.1906.
  2. Viljo Aleksei Peura s. Virrat 29.10.1908.

VI Anna Kustaava Antintytär Sorsaniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 3.10.1826, k. siellä 8.10.1868.
    Puoliso Ähtäri 20.10.1856 Erkki Lamminmäki, Näperä (hänen 1. aviossaan) s. Ähtäri 31.10.1829, vanh Fredrik Erkinpoika Lamminmäki, Kaukomäki ja Kaisa Erkintytär. - 2. puoliso Ähtäri 9.3.1873 Heta Kristina Matintytär s. Ähtäri 22.10.1843.

VII Lapsia:

  1. Anselmi Sorsaniemi s. Ähtäri 24.1.1849. - Mäkikylän Sipilässä renkinä 1883.
  2. Erland Sorsaniemi s. Ähtäri 23.9.1851, k. siellä 25.9.1868.
  3. Erkki Sorsaniemi s. Ähtäri 19.2.1856. - Ähtärin kylän Tenpakassa renkinä 1885.
  4. Niilo Sorsaniemi s. Ähtäri 28.5.1858, k. siellä 6.10.1868.
  5. Anna Sorsaniemi s. Ähtäri 2.7.1862, k. siellä 3.6.1868.

IV Juho Erkinpoika Perander, Pusaanniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 14.12.1757, k. siellä 10.11.1833. - Ähtärin Alastaipaleen kylän Pusaanniemen talollinen noin 1788-1820.
    Puoliso Puoliso Ähtäri 6.4.1788 Liisa Erkintytär Niinimäki s. Ähtäri 3.1.1763, k. siellä 23.10.1819, vanh Peränteen kylän uudistalollinen Erkki Matinpoika Niinimäki ja Vappu Erkintytär. Veljensä Antin vaimon sisko.

V Lapsia:

  1. Erkki Pusaanniemi s. Ähtäri 4.2.1790, k. siellä 13.6.1837.
  2. Maria Pusaanniemi s. Ähtäri 18.12.1793, k. siellä 25.5.1809.
  3. Juho Pusaanniemi s. Ähtäri 4.6.1799, k. siellä 7.5.1868.

V Erkki Juhonpoika Pusaanniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 4.2.1790, k. siellä 13.6.1837. - Ähtärin Alastaipaleen kylän Pusaanniemen talollinen noin 1810-37.
    Puoliso Puoliso noin 1810 Maria Erkintytär s. 6.4.1784, k. Ähtäri 20.11.1765.

VI Lapsia:

  1. Elisabet Pusaanniemi s. Ähtäri 23.7.1811. - Puoliso Ähtäri 25.7.1852 Aapo Multaniemi (hänen 2. aviossaan) s. Ähtäri 13.6.1821, k. siellä 2.9.1856, vanh Ähtärin Multaniemen talollinen Erkki Juhonpoika Multaniemi ja Liisa Matintytär. - Ähtärin Alastaipaleen Pusaanniemen talon Lahdenperän torppari noin 1852-56. - Ei yhteisiä lapsia: - 1. puoliso Töysä 6.1.1850 Katarina Yrjöntytär Vuorisalmi s. Töysä 13.1.1818, k. siellä 11.6.1851.
  2. Heikki Pusaanniemi s. Ähtäri 6.6.1814, k. siellä 28.8.1873.
  3. Anna Pusaanniemi s. Ähtäri 6.9.1816.
  4. Aapo Pusaanniemi s. Ähtäri 31.7.1818, k. siellä 2.9.1881.
  5. Maria Pusaanniemi s. Ähtäri 16.12.1825.

V Heikki Erkinpoika Pusaanniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 6.6.1814, k. siellä 28.8.1873. - Ähtärin Niemisveden/Alastaipaleen Pusaanniemen eli Pusaan talollinen noin 1845-73.
    Puoliso Ähtäri 12.7.1845 Loviisa Kaltintaipale s. Virrat 29.8.1817, k. Ähtäri 31.10.1868, vanh Virtain Kaltin kylän Kaltintaipaleen talollinen Matti Juhonpoika ja Anna Aapontytär.

VI Lapsia:

  1. Aleksanteri Pusaanniemi s. Ähtäri 24.11.1846.
  2. Jooseppi Pusaanniemi s. Ähtäri 27.22.1847.
  3. Juho Pusaanniemi s. Ähtäri 5.6.1851, k. siellä 24.2.1874.
  4. Maria Pusaanniemi s. Ähtäri 5.6.1851.
  5. Kustaa Pusaanniemi s. Ähtäri 15.8.1854.
  6. August Pusaanniemi s. Ähtäri 7.1.1858, k. siellä 7.11.1858.
  7. Kaarle Pusaanniemi s. Ähtäri 16.9.1859, k. siellä 2.2.1862.

VI Aleksanteri Heikinpoika Pusaanniemi, Kallioaho ( Vanhemmat s. Ähtäri 24.11.1846. - Ähtärin Alastaipaleen kylän Pusaan talon Kallioahon torppari noin 1877-
    Puoliso Ähtäri 21.9.1873 Ida Maria Justinantytär s. Virrat 27.5.1850, vanh äiti Justiina Heikintytär Antila Virtain Antilan talosta.

VII Lapsia:

  1. Hermanni Eemili Kallioaho s. Ähtäri 26.2.1874. - Alastaipaleen kylän N:3 Rintalassa 1895 s.18.
  2. Maria Kallioaho s. Ähtäri 1.6.1876. - Virtain Toisveden Keski Soinissa piikana 1906 s.548. Sieltä Jonnekin.
  3. Heikki Kallioaho s. Ähtäri 4.1.1879.
  4. Aleksanteri Kallioaho s. Ähtäri 13.5.1883.
  5. Iida Elina Kallioaho s. Ähtäri 10.11.1886. - Virtain Kankaanpään piika 1905-07 s.1299 (Uk 1908- s.1880).
  6. Oskari Juho Kallioaho s. Ähtäri 22.6.1889. - Renkinä Virtain Marttilassa, jostä Ähtäriin 30.12.1907.

VI Jooseppi Heikinpoika Pusaanniemi, Pusaa ( Vanhemmat s. Ähtäri 27.22.1847. - Ähtärin Peränteen/Alastaipaleen kylän Pusaan talollinen.
    Puoliso Ähtäri 1.7.1870 Elisabet Hyvönen s. Ähtäri 2.12.1841, vanh Ähtärin Hyvösen talollinen Yrjö Erkinpoika Hyvönen ja Sofia Yrjöntytär.

VII Lapsia:

  1. Hulda Maria Pusaa s. Ähtäri 15.8.1871.
  2. Anna Pusaa s. Ähtäri 20.10.1873.
  3. Juho Heikki Pusaa s. Ähtäri 23.12.1875.
  4. Aleksanteri Pusaa s. Ähtäri 23.9.1879.
  5. Kaarle Pusaa s. Ähtäri 6.3.1882.

VII Hulda Maria Pusaa ( Vanhemmat s. Ähtäri 15.8.1871.
    Puoliso Ähtäri 1.7.1892 Antti Isomäki s. Virrat 13.11.1859, vanh Isomäen vävy ja talollinen Kaappo Jeremiaanpoika Båld, Isomäki ja Vilhelmiina Aapontytär Isomäki. - Virtain Toisveden kylän Isomäen talollinen isänsä jälkeen noin 1892-.

VIII Lapsia:

  1. Hilja Ediita Isomäki s. Virrat 14.5.1893, k. siellä 7.11.1896.
  2. Anna Vilhelmiina Isomäki s. Virrat 20.6.1894.
  3. Antti Nikolai Isomäki s. Virrat 29.10.1896.
  4. Maria Eliina Isomäki s. Virrat 9.2.1899, k. siellä 5.3.1899.
  5. Hulda Josefiina Isomäki s. Virrat 2.10.1900, k. siellä 11.5.1901.
  6. Kaarlo Vihtori Isomäki s. Virrat 10.9.1902.
  7. Alkesanteri Leanteri Isomäki s. Virrat 27.2.1905.
  8. Hulda Eliisabet Isomäki s. Virrat 12.11.1907.

VI Maria Heikintytär Pusaanniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 5.6.1851.
    Puoliso Ähtäri 15.10.1876 Heikki Erkinpoika Suihto, Peltoniemi (hänen 2. aiviossaan) s. Ähtäri 10.2.1836, vanh Ähtärin Suihkon talollinen Erkki Yrjönpoika Suihko ja Heta Sofia Erkintytär Hyvönen. - Ähtärin Ouluven kylän Suihkon talon Peltoniemen torppari noin 1865. - 1. puoliso Ähtäri 1.7.1859 Seppälän torpasta Maria Karolina Juhontytär Gadd s. Ähtäri 19.12.1840, k. siellä 23.3.1875.

VII Lapsia:

  1. Hermanni Peltoniemi s. Ähtäri 29.6.1878.
  2. Lyydia Peltoniemi s. Ähtäri 10.2.1881.
  3. Jooseppi Peltoniemi s. Ähtäri 27.5.1884.
  4. Ida Maria Peltoniemi s. Ähtäri 7.8.1887, k. siellä 30.1.1888.

VI Kustaa Heikinpoika Pusaanniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 15.8.1854. - Pihljaveden Riihimäen vävy ja Riihimäen ruunun torpan torppari.
    Puoliso 1;o Pihlajavesi 5.9.1878 Fredrika Riihimäki s. Pihlajavesi 6.11.1860, k. siellä 21.5.1898, vanh Pihljaveden Riihimäen uudistalollinen Aapo Juhonpoika Reinikka, Riihimäki ja Vilhelmiina Fredrikintytär Lappi.
    Puoliso 2:o Pihlajavesi 27.2.1900 Mathilda Matintytär Pitkäjärvi s. Pihlajavesi 5.3.1873, vanh Innonmäen talon Pitkäjärvenmäen torppari Matti Aaponpoika Pitkäjärvi ja Selma Stiinantytär Karstulasta.

VII Lapsia:

  1. Kalle Vihtori Riihimäki s. Pihlajavesi 14.8.1881, k. siellä 24.11.1883.
  2. Hilta Maria Riihimäki s. Pihlajavesi 25.2.1884.
  3. Evert Osakari Riihimäki s. Pihlajavesi 21.9.1887.
  4. Anton Juliander Riihimäki s. Pihlajavesi 25.10.1890.
  5. Juho Abram Riihimäki s. Pihlajavesi 12.3.1893.
  6. Helga Fredrika Riihimäki s. Pihlajavesi 19.3.1896, k. siellä 20.3.1899.
  7. Martta Dagmar Mathildantytär Riihimäki s. Pihlajavesi 30.12.1896.
  8. Helmi Tatjana Riihimäki s. Pihlajavesi 20.10.1900, k. siellä 24.5.1907.
  9. Lempi Matilda Riihimäki s. Pihlajavesi 10.1.1902.
  10. Rauha Riihimäki s. Pihlajavesi 13.10.1903.
  11. Kauno Henrik Riihimäki s. Pihlajavesi 19.1.1906.
  12. Helvi Alina Riihimäki s. Pihlajavesi 12.4.1908.

VII Evert Osakari Kustaanpoika Riihimäki ( Vanhemmat s. Pihlajavesi 21.9.1887.
    Puoliso Pihlajavesi 4.6.1909 Edla Eveliina Kolehma s. Pihlajavesi 15.6.1883, vanh Pihlajaveden kylän Könttärin eli Kolehman talollinen Matti Hermanninpoika Kolehma ja Hanna Vilhelmintytär Kara.

VIII Lapsia:

  1. .

VI Anna Erkintytär Pusaanniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 6.9.1816. - Keuruulle 11.6.1859. - Keuruun sisäänmuuttaneista 1859 puuttuu sivu.
    Puoliso Ähtäri 25.3.1859 Aapo Juhonpoika Kangasniemi

VII Lapsia:

  1. s. .

VI Aapo Erkinpoika Pusaanniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 31.7.1818, k. siellä 2.9.1881. - Ähtärin Kivijäven kylän Korteisen uudistalon Aholan torppari noin 1848-81.
    Puoliso Ähtäri 2.9.1848 Heta Korteinen s. Keuruu 25.12.1820, k. Soini 12.4.1908 vanh Keuruun Kivijärven kylän Rämälän talon Kortemäen eli Kortteisen torppari Aapo Antinpoika Rämälä ja Maria Matintytär Suihko. - Muutti Soiniin 1884-85.

VII Lapsia:

  1. Vilhelmiina Ahola s. Ähtäri 29.5.1850, k. siellä 9.7.1860.
  2. Hermanni Ahola s. Ähtäri 23.11.1853.
  3. Kaarle Ahola s. Ähtäri 23.4.1856.
  4. Aapo Ahola s. Ähtäri 10.12.1861, k. siellä 12.2.1863.

VII Hermanni Aaponpoika Ahola, Haapala ( Vanhemmat s. Ähtäri 23.11.1853, k. Soini 7.7.1901. - Ähtärin Kivijäven kylän Korteisen talon Aholan torppari noin 1881-88. Soinin Kukonkylän Haapalan talollinen 1888-1901.
    Puoliso Ähtäri 29.6.1877 Loviisa Rasi, Kasakka s. Ähtäri 1.11.1854, vanh Ähtärin Rasin uudistilallinen ja Kasakan talollinen Erkki Juhonpoika Yläkolu ja Loviisa Serafia Aapontytär Kolunsarka.

VIII Lapsia:

  1. Maria Juliana Ahola s. Ähtäri 15.2.1879, k. Soini 23.4.1891.
  2. Kaarle Filus Ahola s. Ähtäri 11.10.1880.
  3. Juho Emil Ahola s. Ähtäri 24.6.1882.
  4. Hermanni Ahola s. Ähtäri 12.4.1884.
  5. Edvin Erkki Ahola s. Ähtäri 28.11.1887.
  6. Kustaa Haapala s. Soini 22.5.1890.
  7. Julia Mathilda Haapala s. Soini 27.2.1893.
  8. Aino Loviisa Haapala s. Soini 2.8.1896, k. siellä 28.2.1901.
  9. Väinö Villiam Haapala s. Soini 19.9.1899.

VIII Kaarle Filus Hermanninpoika Ahola, Haapala ( Vanhemmat s. Ähtäri 11.10.1880. - Soinin Kukonkylän Haapalan talollinen noin 1901-.
    Puoliso Soini 30.8.1908 Maria Emelia Kukko s. Soini 12.11.1889, vanh Soinin Kukon talollinen Kristian Matinpoika Kukko ja Mariana Juhontytär.

IX Lapsia:

  1. Jenny Matilda Haapala s. Soini 25.4.1909, k. siellä 16.8.1910.
  2. Aarne Eemeli Haapala s. Soini 30.1.1911.

VII Kaarle Aaponpoika Ahola, Kukko ( Vanhemmat s. Ähtäri 23.4.1856. - Soinin Lipon kylän Kolunsaran talon Lamminahon torppari 1880-91 ja Kukon kylän Kukon talollinen noin 1891-95 sitten itsellinen siellä vuoteen 1901 ja 1902- Kolunsaran talon Kangasniemen mäkitupalainen.
    Puoliso Ähtäri 12.12.1879 Mathilda Hangonmäki s. Ähtäri 21.3.1857, äiti Loviisa Iisakintytär Hangonmäki.

VIII Lapsia:

  1. Loviisa Amalia Kukko s. Ähtäri 29.8.1880. - Soinin Kukosta Ähtäriin 7.11.1896.
  2. Heikki Kukko s. Soini 8.1.1883.
  3. Hilda Maria Kukko s. Soini 25.12.1884. - Soinin Kukosta Ähtäriin 8.10.1899.
  4. Kalle Arvid Kukko s. Soini 27.1.1887, k. siellä puukotuksesta 18.9.1910.
  5. Herman Virinus Kukko s. Soini 29.7.1890. - Kangasniemen mäkituvalta Ähtäriin 10.3.1911.
  6. Samuli Leonard Kukko s. Soini 21.8.1894.

V Juho Juhonpoika Pusaanniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 4.6.1799, k. siellä 7.5.1868. - Ähtärin Alastaipaleen kylän Pusaanniemen talollinen noin 1820-42.
    Puoliso Puoliso Ähtäri 25.6.1820 Katariina Juhontytär s. Keur 3.5.1794, k. siellä 26.12.1877. Oli Ähtärin Autioniemessä piikana noin 1816-20.

VI Lapsia:

  1. Kaarlo Pusaanniemi s. Ähtäri 1.5.1822, k. siellä 27.2.1894.
  2. Elisabet Pusaanniemi s. Ähtäri 24.7.1825, k. siellä 4.4.1881.
  3. Aapo Pusaanniemi s. Ähtäri 1.4.1827, k. siellä 22.11.1895.

VI Kaarlo Juhonpoika Pusaanniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 1.5.1822, k. siellä 27.2.1894. - Ähtärin Alastaipaleen kylän Pusaanniemen talollinen noin 1842-70.
    Puoliso Ähtäri 11.7.1842 Maria Sipilä s. Ähtäri 2.1.1819, vanh Ähtärin Sipilän talollinen Erkki Heikinpoika Sipilä ja Katariina Matintytär (Liukko?).

VII Lapsia:

  1. Herman Pusaanniemi s. Ähtäri 27.5.1843. - Kotonaan 1896.
  2. Juho Pusaanniemi s. Ähtäri 18.8.1844.
  3. Maria Pusaanniemi s. Ähtäri 5.1.1848.
  4. Salomon Pusaanniemi s. Ähtäri 27.12.1849.
  5. Kaarlo Pusaanniemi s. Ähtäri 24.12.1851. - Kotonaan 1896.
  6. Mathilda Pusaanniemi s. Ähtäri 19.8.1854.
  7. Heikki Pusaanniemi s. Ähtäri 18.1.1857.
  8. Erkki Pusaanniemi s. Ähtäri 19.3.1860.
  9. Aleksanteri Pusaanniemi s. Ähtäri 30.7.1863. - Kotonaan 1896.

VII Juho Kaarlonpoika Pusaanniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 18.8.1844. - Ähtärin Alastaipaleen kylän Pusaanniemen talollinen noin 1870-.
    Puoliso Ähtäri 26.8.1870 Loviisa Maatiala s. Virrat 24.1.1849, vanh Virtain Uuraisten Maatialan talollinen kuudennusmies Otto Joonaksenpoika Maatiala ja Heta Antintytär Maunu.

VIII Lapsia:

  1. Helga Eveliina Pusaanniemi s. Ähtäri 26.7.1872.
  2. Heikki Pusaanniemi s. Ähtäri 13.5.1875.
  3. Adiel Aleksander Pusaanniemi s. Ähtäri 6.2.1877.
  4. Maria Atvina Pusaanniemi s. Ähtäri 6.2.1879.
  5. Seth Iivari Pusaanniemi s. Ähtäri 3.1.1881, k. siellä 20.7.1884.
  6. Eedvin Juho Pusaanniemi s. Ähtäri 8.8.1883.
  7. Seth Oskari Pusaanniemi s. Ähtäri 22.1.1886.
  8. Anna Ottilia Pusaanniemi s. Ähtäri 17.1.1888.
  9. Hilja Karoliina Pusaanniemi s. Ähtäri 16.2.1890.
  10. Olga Pusaanniemi s. Ähtäri 29.1.1892.

VII Maria Kaarlontytär Pusaanniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 5.1.1848.
    Puoliso Ähtäri 28.12.1873 Aapo Riitamäki, Puromäki s. Pihlajavesi 1.10.1836, k. Ähtäri 8.1.1894, vanh Pihlajaveden Riitamäen talollinen Taavetti Tuomaanpoika Riitamäki ja Margareta Sakarintytär Wass. - Ähtärin Alastaipaleen kylän Rintalan talon Puromäen torppari 1873-94.

VIII Lapsia:

  1. Seth Aapo Puromäki s. Ähtäri 17.12.1876.
  2. Edvin Heikki Puromäki s. Ähtäri 23.3.1879.
  3. Kaarlo Vihtori Puromäki s. Ähtäri 13.3.1881.
  4. Hermanni Eemili Puromäki s. Ähtäri 4.11.1883.
  5. Maria Matilda Puromäki s. Ähtäri 9.4.1886.

VII Salomon Kaarlonpoika Pusaanniemi ( Vanhemmat Pusaanniemi s. Ähtäri 27.12.1849. - Ähtärin Alastaipaleen kylän Iso Pakarin talossa renkinä 1878-86.
    Puoliso Ähtäri 16.3.1883 Hilma Kettula s. Alavus 19.11.1861, vanh Alavuden Olkkosen talon Kettulan torppari Kaapo Israelinpoika Olkkonen, Kettula ja Kreeta Joosepintytär Knuuttila.

VIII Lapsia:

  1. Heikki s. Ähtäri 20.6.1883, k. siellä 6.1.1884.

VII Mathilda Kaarlontytär Pusaanniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 19.8.1854.
    Puoliso Ähtäri 29.6.1888 Juha Isoaho (hänen 2. aviossaan) s. Ylistaro 25.11.1851, vanh Ylistaron Lahden kylän Lahden talon torppari Juha Heikinpoika Odottavainen ja Elisabet Erkintytär. - Pihlajaveden Innonmaan talon Isoahon torpan vävy ja torppari noin 1878-. - 1. puoliso Pihlajavesi 5.7.1878 Karolina Vilhelmiina Hermannintytär Kukkeenmäki, Isoaho s. Äht 3.11.1860, k. Pihlajavesi 12.11.1887.

VIII Lapsia:

  1. Senja Johanna Isoaho s. Pihlajavesi 6.9.1889.
  2. Seth Oskar Isoaho s. Pihlajavesi 22.2.1891, k. siellä 7.8.1892.
  3. Olga Mathilda Isoaho s. Pihlajavesi 6.5.1893.
  4. Hilja Karoliina Isoaho s. Pihlajavesi 5.4.1896.

VII Heikki Kaarlonpoika Pusaanniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 18.1.1857. Oli Amerikassa. Erkkilän vävy.
    Puoliso Ähtäri 29.6.1894 Hulda Loviisa Erkkilä s. Ähtäri 23.12.1870, vanh Ähtärin Peränteen kylän Erkkilän talollinen Aleksanteri Erkinpoika ja Loviisa Heikintytär Kajanniemi.

VIII Lapsia:

  1. Senia Maria s. Ähtäri 23.3.1895.

VII Erkki Kaarlonpoika Pusaanniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 19.3.1860. - Oli Amerikassa.
    Puoliso Ähtäri 24.8.1894 Vilhelmiina Lahdenmäki s. Ähtäri 6.2.1872, vanh Lahdenmäen torppari Erkki Yrjönpoika Hyvönen, Lahdenmäki ja Maria Kaarlentytär Mesimäki.

VIII Lapsia:

  1. .

VI Elisabet Juhontytär Pusaanniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 24.7.1825, k. siellä 4.4.1881.
    Puoliso Ähtäri 24.10.1850 Salomon Sipilä s. Ähtäri 8.6.1827, vanh Sipilän talollinen Erkki Heikinpoika sipilä ja Kaisa Matintytär. - Ähtärin Peränteen kylän Autioniemen talon Matinniemen torppari.

VII Lapsia:

  1. Iisakki Matinniemi s. Ähtäri 14.7.1851, k. siellä 18.1.1886.
  2. Eenokki Matinniemi s. Ähtäri 11.12.1853.
  3. Mathilda Matinniemi s. Ähtäri 5.3.1857.
  4. Aleksander Matinniemi s. Ähtäri 13.9.1859, k. siellä 11.2.1863.
  5. Herman Niemi s. Ähtäri 26.7.1862. - Ähtärin Alastaipaleen Saviniemen talon renki 1893-.
  6. Kaarlo Matinniemi s. Ähtäri 3.7.1865, k. siellä 27.9.1887.
  7. Juho Matinniemi s. Ähtäri 22.6.1870, k. siellä 25.8.1890. Oli kuollessaan Peränteen Ala-Jussilan renkinä.

VII Iisakki Salomoninpoika Matinniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 14.7.1851, k. siellä 18.1.1886. - Asuivat Ähtärin Autioniemen talon Kuitulan torpassa itsellisenä 1884-86.
    Puoliso Ähtäri 5.8.1883 Anna Maria Johannantytär (hänen 1. aviossaan) s. Ähtäri 22.4.1858, äiti Johanna Matintytär Myllymäki Multialta. - 2. puoliso Ähtäri 22.12.1890 Kustaa Kaarlonpoika Puskala s. Ähtäri 2.6.1852.

VIII Lapsia:

  1. Herman Oskari s. Ähtäri 17.9.1884.

VII Eenokki Salomoninpoika Matinniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 11.12.1853. - Ähtärin Peränteen kylän Autioniemen talon Matinniemen torppari noin 1881-.
    Puoliso Ähtäri 19.9.1881 Hilda Pusaanniemi s. Ähtäri 1.12.1855, vanh Ähtärin Alastaipaleen kylän Pusaannimen talollinen Konstantin Aaponpoika Pusaanniemi ja Juliana Heikintytär Tervaniemi.

VIII Lapsia:

  1. Iida Karolina Matinniemi s. Ähtäri 11.9.1882.
  2. Aleksanteri Oskari Matinniemi s. Ähtäri 18.8.1883.
  3. Aina Effia Matinniemi s. Ähtäri 28.4.1887.
  4. Konstantin Urbanus Matinniemi s. Ähtäri 25.5.1889.
  5. Juliana Dagmar Matinniemi s. Ähtäri 12.2.1892.

VII Mathilda Salomonintytär Matinniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 5.3.1857.
    Puoliso Ähtäri 22.8.1882 Kristian Nevala, Sievi (hänen 2. aviossaan) s. Ähtäri 26.6.1850, vanh Ähtärin Peränteen/Hankaveden Kukkeenmäen talon Nevalan torppari Matti Aaponpoika Suonsalo ja Helena Kaapontytär Hellsten. - 1. puoliso Ähtäri 6.11.1877 Maria Matintytär Multamäki s. Ähtäri 5.6.1847, k. siellä 16.2.1880. - Ähtärin Peränteen kylän Sipilän talon Sievin torppari 1886-.

VIII Lapsia:

  1. Heikki Kristian Sievi s. Ähtäri 13.3.1883.
  2. Maria Advina Sievi s. Ähtäri 26.12.1884, k. siellä 21.8.1887.
  3. Kaarlo Edvin Sievi s. Ähtäri 26.1.1887.
  4. Maria Alina Sievi s. Ähtäri 28.3.1889, k. siellä 27.1.1890.
  5. Johannes Sievi s. Ähtäri 24.5.1891.
  6. Viktor Aleksanteri Sievi s. Ähtäri 19.8.1895.

VI Aapo Juhonpoika Pusaanniemi, Lehtoaho ( Vanhemmat s. Ähtäri 1.4.1827, k. siellä 22.11.1895. - Ähtärin Alastaipaleen kylän Pakarin Vasikkaniemen talon Lehtoahon torppari noin 1862-.
    Puoliso Ähtäri 22.10.1856 Kustaava Autioniemi s. Ähtäri 27.8.1839, vanh Autioniemen talollinen Matti Heikinpoika Autioniemi ja Katariina Matintytär Multaniemi.

VII Lapsia:

  1. Sem Aapo Lehtoaho s. Ähtäri 17.12.1856, k. siellä 16.5.1857.
  2. Justus Verner Lehtoaho s. Ähtäri 31.1.1858. - Amerikkaan 1892.
  3. Emilia Lehtoaho s. Ähtäri 22.2.1860.
  4. Aleksanteri Lehtoaho s. Ähtäri 9.9.1862.
  5. Maria Karoliina Lehtoaho s. Ähtäri 7.12.1865, k. siellä 16.11.1868.
  6. Kaarle Vihtori Lehtoaho s. Ähtäri 6.6.1873.
  7. Ida Maria Lehtoaho s. Ähtäri 25.3.1875.
  8. Hilda Alina Lehtoaho s. Ähtäri 6.3.1878, k. siellä 14.3.1881.
  9. Aleksandra Lehtoaho s. Ähtäri 4.12.1880.

VII Emilia Aapontytär Lehtoaho ( Vanhemmat s. Ähtäri 22.2.1860.
    Puoliso Ähtäri 10.9.1885 Vilho Innonmäki s. Pihlajavesi 14.6.1854, vanh Pihlajaveden Lamminmäen talon Innonmäen torppari Antti Matinpoika Lehtomäki ja Johanna Juhontytär. - Ähtärin Alastaipaleen kylän Pakarin Vasikkaniemen talon Kauniston torppari noin 1893-.

VIII Lapsia:

  1. Olga Alina Kaunisto s. Ähtäri 9.11.1885.
  2. Ida Maria Kaunisto s. Ähtäri 26.4.1887.
  3. Senia Paulina Kaunisto s. Ähtäri 19.6.1890.
  4. Rauha Josefina Kaunisto s. Ähtäri 27.4.1892.
  5. Impi Emilia Kaunisto s. Ähtäri 27.2.1894.

VII Aleksanteri Aaponpoika Lehtoaho ( Vanhemmat s. Ähtäri 9.9.1862. - Ähtärin Alastaipaleen kylän Pakarin Vasikkaniemen talon Lehtoahon torppari noin 1895-.
    Puoliso Ähtäri 1892 Serafia Matinaho s. Ähtäri 6.2.1871, vanh Matinahon talollinen Kalle Markunpoika Jussila ja Anna Kaapontytär Matinaho.

VIII Lapsia:

  1. Sulo Einar Lehtoaho s. Ähtäri 30.7.1892, k. siellä 9.8.1892.
  2. Vieno Dagmar Lehtoaho s. Ähtäri 29.1.1895.

IV Aapo Erkinpoika Perander, Pusaanniemi, Saviniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 19.4.1760, h. siellä 26.10.1806. - Ähtärin Alastaipaleen kylän Saviniemen uudistalollinen noin 1793-1806.
    Puoliso Puoliso Ähtäri 24.6.1795 Saara Hyvönen (hänen 1. aviossaan) s. Ähtäri 18.10.1769, k. siellä 9.12.1825, vanh itsellinen Ouluveden kylässä Matti Matinpoika Sipilä ja Maria Antintytär Hyvönen. - 2. puoliso noin 1811 Juho Juhonpoika s. 19.5.1760, k. Ähtäri 29.11.1828.

V Lapsia:

  1. Aapo Saviniemi s. Ähtäri 24.3.1796, k. siellä 8.2.1841.
  2. Erkki Saviniemi s. Ähtäri 2.3.1799, k. siellä 25.7.1855. - Ähtärin Alastaipaleen kylän Saviniemen talollinen isänsä jälkeen noin 1828-31. - Puoliso Virrat 14.4.1822 Regina Soini s. Virrat 10.6.1780, k. Ähtäri 22.12.1851, vanh Virroilta Soinin kylän Soinin talollinen Matti Simonpoika Soini ja Maria Heikintytär. - Ei lapsia.
  3. Maria Elisabet Saviniemi s. Ähtäri 26.6.1800, k. siellä 21.4.1868. - Kotonaan Saviniemessä koko ikänsä.
  4. Anna Leena Saviniemi s. Ähtäri 23.5.1804, k. siellä 26.6.1866. - Kotonaan Saviniemessä koko ikänsä.

IV Aapo Aaponpoika Saviniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 24.3.1796, k. siellä 8.2.1841. - Ähtärin Alastaipaleen kylän Saviniemen talollinen noin 1831-41.
    Puoliso Ähtäri 15.6.1829 Elisabet Matintytär (hänen 1. aviossaan) s. Ähtäri 28.12.1796, k. siellä 8.7.1875, vanh Ähtärin Haapajärven uudistalollinen Matti Heikinpoika ja Elisabet Tuomaantytär. - 2. puoliso Ähtäri 19.4.1842 Heikki Erkinpoika Erkkilä s. Ähtäri 7.7.1804, k. siellä 30.4.1884.

V Lapsia:

  1. Matti Saviniemi s. Ähtäri 12.3.1830, k. siellä 25.1.1855.
  2. Salomon Saviniemi s. Ähtäri 8.6.1831.
  3. Herman Saviniemi s. Ähtäri 6.3.1835, k. siellä 20.3.1835.
  4. Kaarle Saviniemi s. Ähtäri 3.8.1836.
  5. Katarina Saviniemi s. Ähtäri 15.4.1840.

V Salomon Aaponpoika Saviniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 8.6.1831. - Ähtärin Alastaipaleen kylän Saviniemen talollinen noin 1858-85.
    Puoliso Ähtäri 21.11.1852 Maria Pusaanniemi s. Ähtäri 16.12.1825, vanh Pusaanniemen talollinen Erkki Juhonpoika Pusaanniemi ja Maria Erkintytär.

VI Lapsia:

  1. Timo Saviniemi s. Ähtäri 9.6.1853, k. siellä 19.8.1853.
  2. Salomon Saviniemi s. Ähtäri 17.7.1854.
  3. Aleksander Saviniemi s. Ähtäri 25.2.1856.
  4. Juditha Saviniemi s. Ähtäri 8.3.1858.
  5. Aapo Saviniemi s. Ähtäri 24.12.1860, k. siellä 22.1.1861.
  6. Serafia Saviniemi s. Ähtäri 31.7.1863.
  7. Kaarle Saviniemi s. Ähtäri 11.12.1866, k. siellä 8.5.1868.

VI Salomon Salomoninpoika Saviniemi, Lepikko ( Vanhemmat s. Ähtäri 17.7.1854. - Ähtärin Alastaipaleen kylän Saviniemen talon Lepikon torppari noin 1886-.
    Puoliso Ähtäri 4.12.1884 Hilda Karoliina Riihimäki s. Pihlajavesi 16.5.1862, vanh Pihljaveden Riihimäen uudistalollinen Aapo Juhonpoika Reinikka, Riihimäki ja Vilhelmiina Fredrikintytär Lappi.

VII Lapsia:

  1. Hilda Lepikko s. Ähtäri 2.4.1885.
  2. Kaarlo Oskari Lepikko s. Ähtäri 14.10.1886, k. siellä 11.3.1887.
  3. Alkesanteri Lepikko s. Ähtäri 14.1.1888.
  4. Kalle Lepikko s. Ähtäri 22.2.1890.

VI Aleksander Salomoninpoika Saviniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 25.2.1856. Ähtärin Alastaipaleen kylän Saviniemen talollinen noin 1885-.
    Puoliso Ähtäri 11.9.1885 Eveliina Heikintytär Tjeder s. Ähtäri 12.8.1863, vanh Ähtärin Peränteen Hämeenniemen talollinen Heikki Aaponpoika Tenhula, Tjeder ja Elisabet Erkintytär Hämeenniemi.

VII Lapsia:

  1. Herman Oskari Saviniemi s. Ähtäri 26.7.1886.
  2. Maria Saviniemi s. Ähtäri 26.6.1888, k. siellä 11.3.1893.
  3. Santeri Saviniemi s. Ähtäri 3.9.1890.
  4. Impi Evelina Saviniemi s. Ähtäri 3.1.1893.
  5. Kalle Saviniemi s. Ähtäri 27.2.1895.

VI Juditha Salomonintytär Saviniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 8.3.1858.
    Puoliso Ähtäri 30.8.1878 Herman Jussila s. Ähtäri 15.4.1854, vanh Ähtärin Ala-Jussilan talollinen Erkki Markunpoika Jussila ja Katariina Kustaantytär. - Ähtärin Peränteen Ala-Jussilan talollinen.

VII Lapsia:

  1. Herman Oskar Jussila s. Ähtäri 26.3.1882, k. siellä 26.6.1885.
  2. Verner Jussila s. Ähtäri 26.1.1884.
  3. Aina Maria Jussila s. Ähtäri 8.5.1885.
  4. Kaarlo Aksel Jussila s. Ähtäri 20.1.1887.
  5. Herman Jussila s. Ähtäri 20.6.1888.
  6. Urho Adalbert Jussila s. Ähtäri 12.12.1890.
  7. Uuno Ristiani Jussila s. Ähtäri 13.11.1892.
  8. Hilma Juditha Jussila s. Ähtäri 11.7.1895.

VI Serafia Salomonintytär Saviniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 31.7.1863.
    Puoliso 1:o Ähtäri 21.4.1882, ero 28.7.1887 Aapo Jokela (hänen 1. aviossaan) s. Virrat 13.10.1860, vanh Ruoveden Pohjaslahden kylän Jokelan talollinen Matti Aaponpoika Saarinen ja Vilhelmiina Antintytär. - Ruoveden Pohjaslahden kylän Jokelan talollinen. - 2. puoliso Keuruu 6.1.1888 Ida Pauliina Augustintytär Laukkanen s. Keuruu 1.6.1860.
    Puoliso 2:o Ähtäri 25.10.1889 Kaarlo Ilmonen s. 26.5.1862, vanh Ähtärin Mäkikylän torppari Kaarlo Kaarlenpoika ja Henrika Matintytär.

VII Lapsia:

  1. Olga Josefina Ilmonen s. Ähtäri 23.2.1892.
  2. Jaakko Johannes Ilmonen s. Ähtäri 3.7.1893.

V Kaarle Aaponpoika Saviniemi, Autio ( Vanhemmat s. Ähtäri 3.8.1836. - Ähtärin Perännön kylän Autioniemen vävy ja talollinen.
    Puoliso Ähtäri 2.11.1857 Maria Antoinette Autio s. Ähtäri 24.7.1835, vanh Autioniemen talollinen Matti Erkinpoika Autioniemi ja Katarina Matintytär.

VI Lapsia:

  1. Henrika Eveliina Autio s. Ähtäri 18.1.1860.
  2. Maria Autio s. Ähtäri 7.1.1862.
  3. Kaarle Autio s. Ähtäri 14.11.1864, k. siellä 7.12.1864.
  4. Timo Autio s. Ähtäri 15.7.1866.
  5. Kaarlo Vihtori Autio s. Ähtäri 27.5.1869.
  6. Aleksander Autio s. Ähtäri 7.4.1872.
  7. Heikki Autio s. Ähtäri 19.1.1875.
  8. Emil Autio s. Ähtäri 25.3.1880.

VI Henrika Eveliina Kaarlentytär Autio ( Vanhemmat s. Ähtäri 18.1.1860.
    Puoliso Ähtäri 3.11.1891 Heikki Västinsalo s. Alavus 4.7.1864, vanh Sepposen talo Västinsalon torppa Juho Liisanpoika Västinsalo ja Kaisa Salomonintytär.

VII Lapsia:

  1. Kalle Vihtori Västinsalo s. Ähtäri 5.9.1893, k. Ähtäri (Kuortane) 19.2.1894.

VI Maria Kaarlentytär Autioniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 7.1.1862.
    Puoliso Ähtäri 19.12.1879 Aaron Hautojärvi (hänen 2. aviossaan) s. Ähtäri 18.2.1851, vanh Hautojärven talollinen Juho Juhonpoika ja Liisa Erkintytär. - 1. puoliso Ähtäri 21.6.1878 Liisa Aleksanterintytär Niinimäki s. Ähtäri 2.3.1854, k. siellä 25.4.1879. - Ähtärin Peränteen kylän Hautojärven talollinen.

VII Lapsia:

  1. Maria Alina Hautojärvi s. Ähtäri 25.12.1880, k. siellä 19.1.1881.
  2. Aune Elina Hautojärvi s. Ähtäri 14.2.1882.
  3. Adiel Aleksander Hautojärvi s. Ähtäri 23.2.1884.
  4. Kaarlo Oskari Hautojärvi s. Ähtäri 2.12.1886.
  5. Aaro Valdemar Hautojärvi s. Ähtäri 19.3.1889, k. siellä 19.2.1893.
  6. Tyyni Maria Hautojärvi s. Ähtäri 14.12.1891.
  7. Seth Johannes Hautojärvi s. Ähtäri 4.9.1894.

VI Timo Kaarlenpoika Autio ( Vanhemmat s. Ähtäri 15.7.1866.
    Puoliso Ähtäri 12.12.1890 Hulda Emilia Haapaniemi s. Ähtäri 25.8.1869, vanh Ähtärin Haapaniemen talollinen Aleksanteri Juhonpoika Ala Soini ja Amalia Kustaava Heikintytär Jussila.

VII Lapsia:

  1. Autio s. Ähtäri .

VI Kaarlo Vihtori Kaarlenpoika Autio ( Vanhemmat s. Ähtäri 27.5.1869.
    Puoliso Ähtäri 24.12.1893 Helga Eveliina Pusaanniemi s. Ähtäri 26.7.1872, vanh Pusaanniemen talollinen Juho Kaarlonpoika Pusaanniemi ja Loviisa Otontytär.

VII Lapsia:

  1. Autio s. Ähtäri .

VI Aleksanteri Kaarlenpoika Autio ( Vanhemmat s. Ähtäri 7.4.1872.
    Puoliso Ähtäri 5.10.1895 Matilda Johanna Kellman s. Soini 21.12.1871, vanh Soinin Seppälän talon Luoman torppari Juho Heikinpoika ja Johanna Matilda Juhontytär.

VII Lapsia:

  1. Kaarlo Vihtori Autio s. Ähtäri 1.11.1895.

V Katarina Aapontytär Saviniemi ( Vanhemmat s. Ähtäri 15.4.1840.
   

VI Lapsia:

  1. Kaarle Vihtori Saviniemi s. Ähtäri 30.5.1870.