Juho Peranderin jälkeläisiä

V Juha Tuomaanpoika Hämeenniemi, Perander ( Vanhemmat s. Ähtäri 3.6.1775, k. Kuortane 24.4.1843. Asui kotonaan Peränteen kylän Hämeenniemessä vielä 1802. Töysän lukkari 1802. Sai rovastintarkastuksessa 1804 todistuksen siitä, että hän saatuaan piirilääkäriltä opetusta omasi taidon rokottaa ja oli Töysän kappelissa suorittanut rokotuksia. Kuortaneen apulaislukkari 1805. Mainitaan hyväksi opettajaksi. Kuortaneen lukkari appensa jälkeen 1808. Kuortaneen pitäjänrahaston hoitaja 1811.
    Perimätieto Töysästä kertoo töysäläisten ihastuneen "Jussi Peranterin" kauniiseen lauluääneen niin, että hänet ilman vaalia valittiin Töysän lukkariksi. Kuortaneella kerrotaan oppineiden kirkonmiesten olleen sitä mieltä, että "Perander veisaa väärin". Ilmeisesti hän veisasi kansan koraalitoisintoja eikä virallisen koraalikirjan mukaan. "Nuotti oli herroille kahle, talonpoika oli vapaa veisaamaan väärin mutta monesti silloin kauniimmin." Vuonna 1825 Peranderia ojennettiin pahennusta herättävästä krouvinpidosta asunnossaan aivan Kuortaneen kirkon läheisyydessä.
    Puoliso 1:o Kuortane 11.6.1805 Klaara Matintytär Höök s. Kuortane 20.10.1784, k. siellä 1.6.1833, vanh Kuortaneen lukkari Matti Taavetinpoika Höök ja tämän 2. puoliso Anna Kaisa Collin
    Puoliso 2:o Kuortane 10.11.1835 Kaisa Mikontytär Lakaluoma (hänen 2. aviossaan) s. Lapua 28.8.1793, k. siellä 14.1.1869, vanh Tiistenjoen kylän torppari Mikko Jaakonpoika Lakaluoma ja Liisa Juhontytär. - Leskenä muutti takaisin Lapualle 1844. - 1. puoliso Lapua 14.10.1827 Haapakosken kylän torppari Heikki Simonpoika Stekar s. Lap 1778, k. Lapua 9.9.1834. - 3. puoliso Lapua 26.12.1847 Tiistenjoen kylän talollinen, kuudennusmies Matti Heikinpoika Ämmälä, Mäkynen, s. Lapua 3.8.1799, k. siellä 10.11.1879.

VI Lapsia:

  1. Anna Kustaava Perander s. Kuortane 26.5.1805, k. siellä 14.8.1822.
  2. Kaarle Fredrik Perander s. Kuort 24.12.1809, k. siellä 14.11.1876.
  3. Juha Kristian Perander s. Kuortane 2.12.1811, k. Kuortane 22.1.1847.
  4. Elisabet Perander s. Kuortane 11.2.1815, k. seillä 19.6.1866.
  5. Aapo Perander s. Kuortane 12.9.1817, k. siellä 25.4.1849.

VI Kaarle Fredrik Juhanpoika Perander ( Vanhemmat s. Kuort 24.12.1809, k. siellä 14.11.1876. - Kuortaneen Sandbackan talollinen, Hietakankaan talollinen. Lautamies.
    Puoliso Kuortane 11.11.1829 Susanna Petäjäniemi s. Kuortane 13.1.1812, k. siellä 12.2.1895, vanh Kuortaneen kylän Petäjäniemen talollinen Simo Antinpoika Petäjäniemi ja Reetta Juhontytär Hiironniemi.

VII Lapsia:

  1. Anna Kustaava Perander s. Kuortane 23.5.1831, k. Lapua 12.3.1900.
  2. Klara Vilhelmiina Perander s. Kuortane 26.10.1832, k. siellä 24.6.1833.
  3. Juha Perander s. Kuortane 25.4.1836.
  4. Kaarle Kustaa Perander s. Kuortane 7.12.1838.
  5. Susanna Kaisa Perander s. Kuortane 19.12.1840.
  6. Maria Perander s. Kuortane 19.5.1843.
  7. Elias Perander s. Kuortane 28.5.1845, k. siellä 5.10.1889.
  8. Liisa Perander s. Kuortane 28.11.1847, kuoli ilmeisesti lapsena.
  9. Kreeta Perander s. Kuortane 11.8.1849.
  10. Johanna Perander s. Kuortane 11.7.1852, k. siellä 8.5.1945.
  11. Aleksi Perander s. Kuortane 11.3.1857.

VII Anna Kustaava Kaarlentytär Perander, Mäki ( Vanhemmat s. Kuortane 23.5.1831, k. Lapua 12.3.1900.
    Puoliso 1:o Kuortane 30.9.1853 Elias Vasumäki s. Kuortane 5.1.1812, k. siellä 31.1.1858, vanh Isakki Eliaksenpoika Vasumäki ja Vappu Jaakontytär Maunuksela.
    Puoliso 2: Kuortane 17.3.1862 Matti Juhonpoika Mäki s. Lapua 20.1.1835, k. siellä 14.12.1891, vanh Juha Yrjönpoika Hiipakka 18.7.1811 ja Kaisa Matintytär. - Suutari, myöhemmin itsellinen.

VIII Lapsia:

  1. Sanna Kaisa Annantytär Mäki s. Kuortane 30.12.1861.
  2. Juho Mäki s. Lapua 16.5.1864, k. Amerikassa 19.11.1902. - Työmies.

VIII Sanna Kaisa Annantytär Mäki ( Vanhemmat s. Kuortane 30.12.1861.
    Puoliso Lapua 5.11.1886 Heikki Haapamäki s. Lapua 8.8.1862, vanh Lapuan Tiistenjoen Ämmälän talon Haapamäen torppari Aapeli Hermanni Esanpoika Marttila, Haapamäki ja Sanna Vilhelmiina Jaakontytär. - Lapuan Tiistenjoen Ämmälän talon Haapamäen torppari isänsä jälkeen.

IX Lapsia:

  1. Matti Eemeli Haapamäki s. Lapua 6.2.1887, k. siellä 17.2.1887.
  2. Matti Eemeli Haapamäki s. Lapua 26.3.1888.
  3. Henrikki Ernst Haapamäki s. Lapua 21.2.1890.
  4. Lempi Anna Haapamäki s. Lapua 6.1.1892.
  5. Juho Haapamäki s. Lapua 9.2.1894.
  6. Aukusti Haapamäki s. Lapua 6.3.1896.
  7. Kustaa Jalo Haapamäki s. Lapua 25.3.1898.
  8. Eliina Katariina Haapamäki s. Lapua 15.4.1900.
  9. Esaias Akseli Haapamäki s. Lapua 20.9.1902.

VII Juha Kaarlenpoika Perander ( Vanhemmat s. Kuortane 25.4.1836. - Talollinen Kuortaneen Hallilassa noin 1863-70 ja Sandbackassa 1870-95.
    Puoliso Kuortane 7.4.1858 Maria Kustaava Kahra s. Kuortane 10.2.1837, vanh Kahran talollinen Heikki Matinpoika Kahra ja Maria Antintytär.

VIII Lapsia:

  1. Kaarle Fredrik Perander s. Kuortane 12.2.1860.
  2. Susanna Perander s. Kuortane 23.7.1862.
  3. Maria Perander s. Kuortane 19.5.1864.
  4. Juha Perander s. Kuortane 10.2.1866.
  5. August Perander s. Kuortane 3.6.1869.
  6. Elias Perander s. Kuortane 19.4.1871, k. siellä 18.6.1886.
  7. Liisa Perander s. Kuortane 24.7.1873.
  8. Aleksander Perander s. Kuortane 26.12.1875.
  9. Johanna Perander s. Kuortane 19.2.1878.
  10. Emma Perander s. Kuortane 26.10.1879.

VIII Kaarle Fredrik Juhanpoika Perander ( Vanhemmat s. Kuortane 12.2.1860. - Kuortaneen kylän Sandbackan talollinen noin 1895-.
    Puoliso Kuortane 30.9.1885 Maria (Maija) Kuhalampi s. Kuortane 24.6.1859, vanh Kuortaneen Ylijoen Kuhalammen talollinen Juha Eliaksenpoika Kuhalampi ja Riitta Vilhelmiina Heikintytär.

IX Lapsia:

  1. Juha Fredrik Sandbacka s. Kuortane 6.11.1886.
  2. Senia Maria Sandbacka s. Kuortane 6.6.1891, k. siellä 28.6.1893.
  3. Kustaa Feliksi Sandbacka s. Kuortane 10.5.1894.
  4. Helmi Katriina Sandbackaa s. Kuortane 26.2.1896.
  5. Maria Vilhelmiina Sandbacka s. Kuortane 29.9.1898.

VIII Susanna Juhantytär Perander ( Vanhemmat s. Kuortane 23.7.1862.
    Puoliso Kuortane 29.9.1886 Kustaa Kulju s. Kuortane 1.8.1863, vanh Kuortaneen Ylijoen kylän Kuljun talollinen Eljas Eljaksenpoika Kulju ja Maija Kustaava Juhantytär. - Kuortaneen Ylijoen kylän Niemen talollinen noin 1893-.

IX Lapsia:

  1. Maria Helli s. Kuortane 31.5.1888.
  2. Eljas Vilhelm s. Kuortane 7.11.1889.
  3. Juha Fredrikki s. Kuortane 15.10.1892.
  4. Kustaa Einari s. Kuortane 30.1.1896, k. siellä 31.3.1898.
  5. Lauri Aleksanteri s. Kuortane 19.6.1898.

VIII Maria Juhantytär Perander ( Vanhemmat s. Kuortane 19.5.1864.
    Puoliso Kuortane 11.9.1890 Heikki Viitasaari s. Kuortane 29.7.1865, vanh Kuortaneen Ylijoen kylän Viitasaaren talollinen Jaakko Matinpoika Viitasaari ja Sanna Liisa Heikintytär Erkkilä. - Asuivat Ylijoen kylän Viitasaaren talossa.

IX Lapsia:

  1. Elma Susanna Viitasaari s. Kuortane 12.9.1891.
  2. Hjalmar Johannes Viitasaari s. Kuortane 8.5.1894.
  3. Maria Emilia Viitasaari s. Kuortane 25.4.1897.
  4. Lauri Henrikki Viitasaari s. Kuortane 2.9.1898.

VIII Juha Juhanpoika Perander ( Vanhemmat s. Kuortane 10.2.1866. - Kuortaneen kylän Sandbackan eli Saranpään talollinen noin 1898-.
    Puoliso Kuortane 22.9.1888 Sanna Liisa Kallioniemi s. 17.12.1866, vanh Kuortaneen Ylijoen kylän Kallioniemen talollinen Matti Juhanpoika Kallioniemi ja Susanna Matintytär.

IX Lapsia:

  1. Matias Viljo s. Kuortane 2.11.1889.
  2. Maria s. Kuortane 13.2.1892.
  3. Johanna s. Kuortane 14.8.1896.
  4. Juha Kristoffer s. Kuortane 8.11.1898, k. siellä 24.7.1900.

VIII Aukusti Juhanpoika Perander ( Vanhemmat s. Kuortane 3.6.1869. - Kuortaneen kylän Sandbackan talollinen noin 1892-.
    Puoliso Kuortane 22.11.1891 Kaisa Mäenpää s. Kuortane 27.8.1869, vanh Kuortaneen kylän Mäenpään talollinen Matti Juhanpoika Kivikoski ja Maija Juhantytär Rasula.

IX Lapsia:

  1. Juha Arvo Sandbacka s. Kuortane 3.5.1892.
  2. Matti Aksel Sandbacka s. Kuort 23.3.1895.
  3. Aukusti Sandbacka s. Kuortane 6.10.1897.
  4. Lauri Aleksanteri Sandbacka s. Kuortane 12.4.1900.

VIII Liisa Juhantytär Perander ( Vanhemmat s. Kuortane 24.7.1873, k. Amerikka 22.4.1900.
    Puoliso Amerikassa Prestbyterialaisella tavalla 20.10.1894 Aleksanteri Mikkilä s. Kuortane 6.2.1868, vanh Kuortaneen Ylijoen kylän Mikkilän talolinen Juha Heikinpoika Mikkilä ja Susanna Kustaantytär. - Itsellinen. Oli Amerikassa 24.1.1887-15.5.1900.

IX Lapsia:

  1. Juha Einari Mikkilä s. Amerikka 15.7.1895.
  2. Maria Elviira Mikkilä s. Amerikka 10.10.1898.

VIII Johanna Juhantytär Perander ( Vanhemmat s. Kuortane 19.2.1878.
    Puoliso Kuortane 24.9.1896 Juha Klaus Kujala s. Kuortane 13.4.1875, vanh Aukusti Esanpoika Erkkilä ja Valpuri Vilhelmiina Juhantytär Mäenpää. - Kuortaneen kylän Sysilammen talon Kangasluoman torppari 1899-.

IX Lapsia:

  1. Kustaa Einari s. Kuortane 13.3.1897.
  2. Maria Vilhelmiina s. Kuortane 16.8.1898, k. siellä 18.11.1899.
  3. Selma Johanna s. Kuortane 23.11.1899.

VIII Emma Juhantytär Perander ( Vanhemmat s. Kuortane 26.10.1879.
    Puoliso Kuortane 9.9.1899 Juha Kustaa Mikkilä s. Kuortane 10.10.1874, vanh Kuortaneen Ylijoen kylän Mikkilän talolinen Juha Heikinpoika Mikkilä ja Susanna Kustaantytär. - Kuortaneen Ylijoen kylän Mikkilän talollinen isänsä jälkeen.

IX Lapsia:

  1. Juha Adolfi s. Kuortane 10.8.1900.

VII Kaarle Kustaa Kaarlenpoika Perander, Storm ( Vanhemmat s. Kuortane 7.12.1838. - Hämeenlinnaan 10.7.1863. Tuli Helsingista 2.7.1865. Kaartin tarkka-ampuja, Sandbackan itsellinen. Oli Amerikassa.
    Puoliso Kuortane 9.9.1869 Kaisa Kustaava Loukko s. Kuortane 26.10.1837, k. siellä 19.3.1878, vanh Kuortaneen Loukon torppari Heikki Matinpoika Mäenpää ja Vappu Yrjänäntytär Sippola.

VIII Lapsia:

  1. Sanna Liisa Storm s. Kuortane 6.2.1870. - Elossa vielä 1900. s.472.
  2. Kristian Konstantin Storm s. Kuortane 22.1.1873. - Oli renkinä mm. Lapuan Haapakosken N:14 Ampialassa 1891 s.765.
  3. Maria Storm s. Kuortane 20.11.1876, k. siellä 4.4.1877.
  4. Maria Storm s. Kuortane 19.3.1878. k. siellä 17.12.1884.

VII Susanna Kaisa Kaarlentytär Perander ( Vanhemmat s. Kuortane 19.12.1840. - Elossa vielä Kuortaneella 1900 s.472.
    Puoliso Kuortane 11.10.1861 Juha Kustaa Matinpoika Pentti s. Kortesjärvi 16.8.1839, k. Kuortane 10.11.1880, vanh Kuortaneen Hallilan talollinen mm. Matti Matinpoika Isotalo Kuortaneelta ja Sanna Juhantytär Kalliokoski Kauhavalta.

VIII Lapsia:

  1. Nikolai Pentti s. Kuortane 3.5.1861.
  2. Sanna Liisa Pentti s. Kuortane 16.3.1863.
  3. Aleksanteri Pentti s. Kuortane 17.4.1865. - Muutti Alajärvelle 1.1.1886.
  4. Juha Kustaa Pentti s. Kuortane 4.9.1867, k. siellä 27.4.1868.
  5. Elias Pentti s. Kuortane 10.6.1869. - Kuortaneen kylän Välilän torpassa 1894- s.32.
  6. Juha Pentti s. Kuortane 12.4.1872. - Kuortaneen kylän Välilän torpassa 1892- s.32.
  7. Matti Pentti s. Kuortane 21.1.1875.
  8. Maria Pentti s. Kuortane 9.6.1878. - Lapualle 28.12.1898.

VIII Nikolai Juhanpoika Pentti ( Vanhemmat s. Kuortane 3.5.1861. - Ylijoen kylän Mattilan talon Ahon torppari 1883-97.
    Puoliso Kuortane 14.4.1883 Liisa Mattila s. Kuortane 5.6.1859, vanh Ylijoen kylän Mattilan talollinen Matti Juhonpoika Mattila ja hänen 2. puolisonsa Vappu Vilhelmiina Jaakontytär.

IX Lapsia:

  1. Iida Susanna s. Kuortane 14.9.1884.
  2. Senia Eliisabet s. Kuortane 5.11.1887.

VIII Sanna Liisa Juhantytär Pentti ( Vanhemmat s. Kuortane 16.3.1863.
    Puoliso Kuortane 30.6.1883 Heikki Tanikalma, Välilä s. Lapua 2.9.1861, vanh Lapuan Haapakosken Latvateikarin talon Tanikalman torppari Heikki Erkinpoika Kohtamäki ja Sanna Iisakintytär Tanikalma. Tuli Lapualta 1877. - Kuortaneen kylän Kohtamäen talon Välilän torppari 1884-

IX Lapsia:

  1. Sanna Johanna Välilä s. Kuortane 24.7.1884.
  2. Maija Välilä s. Kuortane 23.9.1886.
  3. Juha Eemeli Välilä s. Kuortane 19.2.1889.
  4. Heikki Välilä s. Kuortane 18.4.1894.
  5. Arttu Välilä s. Kuortane 25.1.1896.
  6. Lempi Aliina Välilä s. Kuortane 4.3.1898.
  7. Helmi Eliisa Välilä s. Kuortane 14.6.1900.

VIII Matti Juhanpoika Pentti ( Vanhemmat s. Kuortane 21.1.1875.
    Puoliso Kuortane 2.7.1898 Maija Lyydia Eljaksentytär Elsola s. Kuortane 8.3.1878, vanh Kuortaneen kylän Hallilan Elsolan torppari Eljas Eljaksenpoika Elsola ja Sanna Siimmintytär Kulju.

IX Lapsia:

  1. Juho Aleksanteri s. Kuortane 30.12.1898.

VII Maria Kaarlentytär Perander ( Vanhemmat s. Kuortane 19.5.1843. - Molemmat elossa vielä 1900 Puskan eli Kankaan torpassa.
    Puoliso Kuortane 2.12.1865 Juha Huutoluoma, Könttäri s. Kuortane 21.11.1841, vanh Kuortaneen Haaviston Huutoluoman mäkitupalainen Heikki Antinpoika Latvala ja Liisa Jaakontytär. - Kuortaneen kylän Kokkilan talon Könttärin torppari 1870-74, Mustapään talon Puskan eli Kankaan torppari 1875-.

VIII Lapsia:

  1. Kaarle Kustaa s. Kuortane 19.1.1866, k. siellä 12.12.1868.
  2. Sanna Liisa Puska s. Kuortane 7.2.1870. - Taas Kotonaan 1892-.
  3. Maria Eveliina Puska s. Kuortane 19.8.1872. - Taas Kotonaan 1894-.
  4. Johanna Amalia Puska s. Kuortane 24.9.1874.
  5. Aleksander Puska s. Kuortane 25.5.1878, k. siellä 17.10.1879.
  6. Aino Helmi Puska s. Kuortane 20.2.1881, k. siellä 30.3.1886.
  7. Juha Vihtori Puska s. Kuortane 27.3.1888, k. siellä 20.6.1891.

VIII Johanna Amalia Juhantytär Puska ( Vanhemmat s. Kuortane 24.9.1874. - Asuivat Johannan kotitorpassa itsellisenä 1896-.
    Puoliso Kuortane 2.5.1896 Aleksanteri Leppäaho, Lassi s. Kuortane 15.1.1872, vanh Kuortaneen kylän Haaviston talon Leppäahon torppari Eljas Marianpoika Leppäaho, Lassi ja Maija Kustaantytär Tollikko.

IX Lapsia:

  1. Helmi Maria s. Kuortane 18.11.1896.

VII Elias Kaarlenpoika Perander ( Vanhemmat s. Kuortane 28.5.1845, k. siellä 5.10.1889. - Kuortaneen kylän Sandbackan talollinen noin 1870-89.
    Puoliso Kuortane 30.3.1869 Sanna Serafia Haavisto s. Kuortane 3.5.1846, k. siellä 1.4.1929, vanh Kuortaneen Haaviston puustellin lampuoti Antti Antinpoika Haavisto ja Maria Juhontytär Lanamäki.

VIII Lapsia:

  1. Sanna Amalia Perander s. Kuortane 28.6.1869.
  2. Aleksanteri Järvikangas s. Kuortane 4.1.1871.
  3. Maria Eveliina Perander s. Kuortane 25.9.1872.
  4. Juha Fredrik Perander s. Kuortane 5.9.1874, k. siellä 14.9.1900.
  5. Elias Perander s. Kuortane 29.1.1876, k. siellä 28.12.1899.
  6. Eini Venni Perander s. Kuortane 10.12.1877
  7. Tekla Dagmar Perander s. Kuortane 26.11.1879.
  8. Antero Tauno Perander s. Kuortane 22.11.1881.
  9. Helli Serafia Perander s. Kuortane 19.6.1886.
  10. Iida Johanna Perander s. Kuortane 6.8.1889.

VIII Sanna Amalia Eliaksentytär Perander ( Vanhemmat s. Kuortane 28.6.1869. - Kiertokoulun opettaja.
    Puoliso Kuortane 9.11.1895 Erkki Hallila (hänen 2. aiviossaan) s. 15.5.1848, Kuortaneen kylän Hallilan talollinen vanh Juho Kustaa Juhanpoika Mattila ja Anna Kreeta Erkintytär Kurikka. - Kuortaneen kylän Hallilan talollinen noin 1887-. - 1. puoliso 21.7.1872 Susanna Eliaksentytär Rasinperä s. Kuortane 2.10.1851, k. siellä 6.11.1892.

IX Lapsia:

  1. Juho Vilhelm Hallila s. Kuortane 30.7.1896.
  2. Tauno Henrikki Mäki-Hallila s. Kuortane 18.10.1897, k. siellä 28.10.1971.
  3. Lauri Fredrikki Hallila s. Kuortane 10.8.1900.

VIII Aleksanteri Eliaksenpoika Järvikangas ( Vanhemmat s. Kuortane 4.1.1871, k. siellä 17.5.1915.
    Puoliso Kuortane 2.3.1912 Sanna Liisa Ruismäki (hänen 1. aviossaan) s. Kuortane 11.4.1880, k. siellä 17.11.1970, vanh Kuortaneen kylän Ruismäen talollinen Juho Fredrikinpoika Ruismäki ja Liisa Juhontytär Koskela. - 2. puoliso Kuortane 13.3.1918 Matti Hjalmar Juhanpoika Siukola s. Kuortane 18.1.1892, k. siellä 10.3.1963.

IX Lapsia:

VIII Maria Eveliina Eliaksentytär Perander ( Vanhemmat s. Kuortane 25.9.1872.
    Puoliso Kuortane 6.11.1898 Kustaa Rintamäki s. Kuortane 3.10.1874, vanh Kuortaneen Ylijoen kylän Rintamäen talollinen Juha Jaakonpoika Rintamäki ja Anna Kustaava Kustaantytär Ruismäki.

IX Lapsia:

  1. Henni Kustaava s. Kuortane 29.8.1899.

VIII Juha Fredrik Eliaksenpoika Perander ( Vanhemmat s. Kuortane 5.9.1874, k. siellä 14.9.1900.
    Puoliso Amerikassa 15.12.1899 Anna-Kaisa Pekkanen s. Karstula 28 22.8.1876, vanh itsellinen Heikki Juhonpoika Pekkanen ja Anna Kaisa Juhontytär.

IX Lapsia:

  1. Kalle Fredrikki Perander s. Kuortane 7.7.1900.

VIII Helli Serafia Eliaksentytär Perander ( Vanhemmat s. Kuortane 19.6.1886.
    Puoliso Kuortane 2.5.1909 Aukusti Vihtori Luoma s. Kuortane 8.9.1888, vanh maakauppias Elias Eliaksenpoika Luoma ja Johanna Kaarlentytär Perander.

IX Lapsia:

VII Kreeta Kaarlentytär Perander ( Vanhemmat s. Kuortane 11.8.1849. - Elossa tyttärensä Lempi Ahonpään kanssa vielä 1900. - Ylijoen kylän löysä väki s.934.
    Puoliso Kuortane 26.5.1874 Matti Rintamäki s. Kuortane 21.10.1852, k. siellä 11.5.1893, vanh itsellinen Heikki Yrjönpoika Rintamäki ja Sanna Fredrikintytär Patala.

VIII Lapsia:

  1. Susanna Amalia Ahonpää s. Kuortane 12.10.1874. - Tampereelle 19.3.1900, N:7.
  2. Maria Ahonpää s. Kuortane 26.2.1877, k. siellä 6.7.1880.
  3. Lempi Johanna Ahonpää s. Kuortane 20.9.1885.

VII Johanna Kaarlentytär Perander ( Vanhemmat s. Kuortane 11.7.1852, k. siellä 8.5.1945. - Muutti Vaasaan 3.9.1877, N:13. Tulleet vaasasta 1880.
    Puoliso Vaasa? 1880 Elias Luoma s. Kuortane 13.4.1847, k. siellä 4.12.1915, vanh Elias Juhanpoika Kulju, Luoma ja Maria Kuhontytär Porkusaho. - Maakauppias.

VIII Lapsia:

  1. Lempi Johanna Luoma s. Kuortane 12.1.1881.
  2. Maria Hellin Luoma s. Kuortane 8.1.1883, k. siellä 30.4.1965.
  3. Edla Ester Luoma s. Kuortane 15.4.1885, k. siellä 31.8.1885.
  4. Aukusti Vihtori Luoma s. Kuortane 8.9.1888.
  5. Selma Susanna Luoma s. Kuortane 13.12.1896, k. siellä 31.12.1912.

VIII Maria Hellin Eliaksentytär Luoma ( Vanhemmat s. Kuortane 8.1.1883, k. siellä 30.4.1965.
    Puoliso Aleksander Koivisto s. Kuortane 12.8.1888, vanh Ylijoen kylän Koiviston talollinen Aleksanteri Märjenjärvi ja Kaisa Miina Eljaksentytär Koivisto.

IX Lapsia:

VII Aleksi Kaarlenpoika Perander ( Vanhemmat s. Kuortane 11.3.1857. - Kuortaneen kylän Hallilan vävy ja talollinen.
    Puoliso Kuortane 1.10.1880 Kaisa Etelämäki, Hallila s. Kuortane 24.3.1860, vanh Kuortaneen kylän Hallilan talollinen Erkki Tuomaanpoika Etelämäki, Hallila ja Kreeta Matintytär.

VIII Lapsia:

  1. Juha Reetrikki s. Kuortane 15.6.1881.
  2. Kreeta Johanna s. Kuortane 9.9.1882, k. siellä 27.8.1883.
  3. Susanna s. Kuortane 21.5.1884.
  4. Maria Katariina s. Kuortane 9.6.1886.
  5. Aleksander s. Kuortane 23.10.1888.
  6. Erkki Eemeli s. Kuortane 25.9.1890, k. siellä 23.6.1891.
  7. Helmi Johanna s. Kuortane 6.3.1894.
  8. Hilma Elisabet s. Kuortane 29.10.1895.

VI Juha Kristian* Juhanpoika Perander, Lepistö ( Vanhemmat s. Kuortane 2.12.1811, k. Kuortane 22.1.1847. - Kuortaneen Sandbackan talon Lepistön torppari noin 1842-47.
    Puoliso Kuortane 18.9.1842 Susanna Haavisto (hänen 1. aviossaan) s. Kuortane 12.12.1813, k. siellä 18.5.1872, vanh Kuortaneen Haaviston talollinen Heikki Simonpoika Haavisto ja Kaisa Juhontytär. - 2. puoliso Kuortane 8.6.1851 Aapo Aapon poika Mattila s. Kuortane 29.8.1819, k. siellä 13.1.1871. - Sandbackan Lepistön torppari 1851-67 ja Ylijoen Niemen talollien 1867-71.

VII Lapsia:

  1. Heikki Kristian Haavisto, Lepistö s. Kuortane 16.11.1837, k. siellä 27.1.1856.
  2. Juha Lepistö s. Kuortane 11.1.1843, k. siellä 3.11.1872.
  3. Maria Lepistö s. Kuortane 3.5.1844.

VII Juha Kristianinpoika Lepistö ( Vanhemmat s. Kuortane 11.1.1843, k. siellä 3.11.1872. - Kuortaneen Sandbackan talon Lepistön torppari 1867-72.
    Puoliso Kuortane 18.6.1869 Vilhelmiina Strand (hänen 1. aviossaan) s. Lehtimäki 10.6.1848, äiti Leena Matintytär Koivula. - Elossa vielä Valteen torpassa 1900. - 2. puoliso Kuortane 30.8.1874 Heikki Eliaksenpoika Poukka, Waltee s. Kuortane 21.11.1845, k. siellä 27.10.1900. Ylijoen Leppälän Hautamäen torppari noin 1874-76, Mattilan Valteen torppari 1876-1900.

VIII Lapsia:

  1. Sanna Lepistö, Waltee s. Kuortane 29.1.1870.
  2. Matti Lepistö, Waltee s. Kuortane 30.5.1872. - Elossa vielä Valteen torpassa 1900.

VIII Sanna Juhantytär Waltee ( Vanhemmat s. Kuortane 29.1.1870.
    Puoliso Kuortane 12.11.1890 Juha Nikolai Kaarlenpoika Niemi s. Kuortane 22.7.1865, vanh Ylijoen Niemen talollinen Kaarle Kustaa Juhanpoika Niemi ja Sofia Kaarlentytär. - Kuortaneen Ylijoen Niemen talollinen noin 1891-94, Niemen talon Laajan mäkitupalainen 1894-96. Kuortaneen kylän Myllymäen Takaniemen torppari 1896-.

IX Lapsia:

  1. Hilja Sofia s. Kuortane 30.8.1890.
  2. Hjalmar Nikolai s. Kuortane 5.8.1892.
  3. Matti Vihtori s. Kuort 23.3.1895.
  4. Maria Vilhelmiina s. Kuortane 9.9.1897.
  5. Tyyni Elisabet s. Kuortane 23.3.1900.
  6. Helmi Susanna s. Kuortane 23.3.1900.

VII Maria Kristianintytär Lepistö, Niemi ( Vanhemmat s. Kuortane 3.5.1844. - Kuortaneen Ylijoen kylän löysä väki 1894- s.937.
    Puoliso Kuortane 14.3.1869 Yrjänä Kokinaho, Niemi (hänen 2. aviossaan) s. Kuortane 25.11.1841, k. siellä 21.11.1884, vanh torppari Jaakko Juhonpoika Haarajärvi ja Anna Matintytär. - Kuortaneen Kokinahon torppari -72, Ylijoen N:1 Niemen talollinen 1872-84.

VIII Lapsia:

  1. Matti Niemi s. Kuortane 15.8.1870, k. siellä 12.1.1873.
  2. Sanna Eveliina Niemi s. Kuortane 28.4.1872. - Amerikassa 24.6.1896 Kuortaneen kylä Kaaranka s.172.
  3. Eljas Nestor Niemi s. Kuortane 9.9.1874. - Ylijoen kylän löysä väki 1894- s.928.
  4. Matti Niemi s. Kuortane 28.12.1876, k. siellä 18.1.1877.
  5. Maria Ottilia Niemi s. Kuortane 25.12.1877, k. siellä 6.2.1878.
  6. Kustaa Kristian Niemi s. Kuortane 20.10.1880, k. siellä 24.7.1881.
  7. Matti Emil Niemi s. Kuortane 20.10.1880. - Ylijoen kylän N:3 Etelämäessä 1900-, s.505.
  8. Yrjänä Kustaa Niemi s. Kuortane 4.6.1885, k. siellä 11.8.1885.

VI Elisabet Juhantytär Perander ( Vanhemmat s. Kuortane 11.2.1815, k. siellä 19.6.1866.
    Puoliso Kuortane 11.10.1839 Jaakko Kuhalampi s. Kuortane 9.2.1820, k. siellä 28.11.1892, vanh Kuhalammen talollinen Kaapo Jaakonpoika Kuhalampi ja Eeva Yrjöntytär Kulju. - Kuortaneen Ylijoen Kuhalammen talollinen noin 1840-70. Sitten renkinä eri taloissa.

VII Lapsia:

  1. Elias Kuhalampi s. Kuortane 10.11.1842, k. siellä 5.1.1843.
  2. Juha Kuhalampi s. Kuortane 10.11.1842, k. siellä 18.11.1842.
  3. Eeva Vilhelmiina Kuhalampi s. Kuortane 26.6.1844.
  4. Maria Kuhalampi s. Kuortane 29.4.1846.
  5. Juha Kuhalampi s. Kuortane 13.4.1848.
  6. Elisabet Kuhalampi s. Kuortane 4.1.1853, k. siellä 14.1.1853.
  7. Jaakko Kuhalampi s. Kuortane 12.1.1855.

VII Eeva Vilhelmiina Jaakontytär Kuhalampi ( Vanhemmat s. Kuortane 26.6.1844. - Elossa vielä tyttärensa kanssa Keskisen torpassa 1900.
    Puoliso Kuortane 26.5.1965 Eljas Erkinpoika Korpela, Keskinen s. Kuortane 8.5.1838, k. 2.4.1900, vanh Kuortaneen Ylijoen Korpelan talollinen Erkki Erkinpoika Korpela ja Susanna Mikontytär. - Ylijoen Kuhalammen talon Keskisen torppari noin 1871-1900.

VIII Lapsia:

  1. Aleksander Korpela s. Kuortane 15.7.1865, k. siellä 6.2.1866.
  2. Elias Korpela s. Kuortane 14.9.1867, k. siellä 4.7.1868.
  3. Sanna Liisa Keskinen s. Kuortane 7.7.1881.

VII Maria Jaakontytär Kuhalampi ( Vanhemmat s. Kuortane 29.4.1846. - Elossa Teikarin torpassa vielä 1900.
    Puoliso Kuortane 27.10.1871 Juha Kuoppa-aho, Teikari s. Kuort 7.11.1845, k. Kuortane 14.9.1888, vanh Kuortaneen kylän Kuoppa-ahon mäkitupalainen Matti Juhanpoika Kokkila ja Susanna Juhontytär Sippola. - Kuortaneen kylän Sysilammen Teikarin torppari noin 1876-88.

VIII Lapsi:

  1. Matti Teikari s. Kuortane 29.5.1874. - Puoliso Kuortane 21.10.1899 Katariina Tiensuu s. Kuortane 1.1.1876, vanh Kuortaneen Ylijoen Ala-Mäyryn Tiensuun torppari Esa Tanelinpoika Tiensuu ja Anna Liisa Matintytär Kuhalampi. - 1901 s.272.

VII Juha Jaakonpoika Kuhalampi ( Vanhemmat s. Kuortane 13.4.1848. - Kuhan itsellinen, sitten 1876-79 Ylijoen Kuhalammen Välimäen mäkitupalainen. Muuttivat johonkin 29.4.1879.
    Puoliso Kuortane 22.9.1871 Kreetta Kangasaho s. Kuortane 4.12.1853, vanh Kuortaneen kylän Kangasahon torppari Juha Erkinpoika Mäentausta ja Kreetta Erkintytär Kuha.

VIII Lapsia:

  1. Elias Kreetanpoika s. Kuortane 11.5.1871.
  2. Juha Elias s. Kuortane 14.11.1872.
  3. Heikki s. Kuortane 18.3.1875.
  4. Kustaa s. Kuortane 3.5.1877.
  5. Jaakko s. Kuortane 12.3.1880.

VII Jaakko Jaakonpoika Kuhalampi, Kangas ( Vanhemmat s. Kuortane 12.1.1855. - Alavuden Rantatöysän Kankaan torppari 1879-86. - Muutti Alavudelta lasten kanssa Kuortaneelle Keskisen torppaan sisarensa Eevan luo 30.10.1886 ja sieltä tyttärensä Sannan kanssa Helsinkiin 17.11.1890 ja poika Heikki Teikarin torppaan Maria tädin luo.
    Puoliso Kuortane 9.9.1877, ero 7.8.1886 Maria Männikkö, Kangas s. Kuortane 31.12.1856, k. siellä 22.7.1896, vanh Kuortaneen Ylijoen Männikön torppari ja räätäli Yrjänä Matinpoika Haapala ja Sanna Liisa Juhantytär. - Alavudelta Kankaan torpasta Kuortaneen Ylijoen kylän Kurikan talon mäkitupalaiseksi 21.9.1892.

VIII Lapsia:

  1. Heikki Kuhalampi s. Kuortane 10.5.1877. - Kuortaneen kylän N:25 Sylilampi 1899- s.250.
  2. Sanna Elisabet Kangas s. Alavus 27.11.1879. - Tuli Helsingistä 1893. Isänsä sisaren Eevan luona Teikarin torpassa 1900 s.253.
  3. Maria Johanna Kangas s. Alavus 21.7.1883. - Alavudelta Kuortaneelle 13.10.1900. - 1901 s.5?

VI Aapo Juhanpoika Perander, Siirilä ( Vanhemmat s. Kuortane 12.9.1817, k. siellä 25.4.1849. - Kuortaneen Sandbackan talon Siirilän mäkitupalainen.
    Puoliso Kuortane 17.8.1845 Susanna Rasinperä (hänen 1. aviossaan) s. Kuortane 10.4.1824, k. siellä 4.1.1910, vanh Kuortaneen Rasinperän talollinen Antti Juhonpoika ja Liisa Eliaantytär Kulju. - 2. puoliso Kuortane 17.4.1869 Heikki Iisakinpoika Rantamäki (hänen 2. aivossaan s. Kuortane 1.4.1806, k. siellä 21.2.1896.

VII Lapsia:

  1. Susanna Liisa Siirilä s. Kuortane 20.5.1843.
  2. Maria Siirilä s. Kuortane 13.12.1846, k. siellä 28.11.1891.

VII Susanna Liisa Aapontytär Siirilä ( Vanhemmat s. Kuortane 20.5.1843. - Molemmat elossa Takamäen torpassa 1900.
    Puoliso Kuortane 5.11.1869 Kustaa Hoskari s. Kuortane 28.5.1841, vanh Ylijoen Hynnilän Hoskarin torppari Matti Juhanpoika Hoskari ja Vappu Heikintytär Latvala. - Porkkusen renki ja itsellinen, Nisulan itsellinen. Kuortaneen kylän Viitalan Takamäen torppari 1883-.

VIII Lapsia:

  1. Juha Takamäki s. Kuortane 30.10.1871, k. siellä 12,3,1897.
  2. Maria Takamäki s. Kuortane 13.10.1873. - Piikana Kuortaneen kylän eri taloissa. Kotonaan Takamäessä 1900.
  3. Sanna Takamäki s. Kuortane 1.5.1878, k. siellä 29.8.1880.
  4. Liisa Takamäki s. Kuortane 16.9.1880. - Kuortaneenkylän Puodinkedon piika 1899-.
  5. Kustaa Takamäki s. Kuortane 8.3.1884.

VII Maria (Maija) Aapontytär Siirilä ( Vanhemmat s. Kuortane 13.12.1846, k. siellä 28.11.1891.
    Puoliso Kuortane 14.5.1871 Matti Takala, Sauna-aho s. Kuortane 26.1.1852, vanh Takalan talollinen Matti Matinpoika Perälä ja Vappu Heikintytär. - Kuortaneen kylän Perälän Sauna-ahon torppari noin 1876-. Elossa vielä Sauna-aholla 1900.

VIII Lapsia:

  1. Sanna Liisa Sauna-aho s. Kuortane 16.5.1871.
  2. Maria Sauna-aho s. Kuortane 14.3.1873, k. siellä 2.2.1875.
  3. Anna Sauna-aho s. Kuortane 28.4.1876.
  4. Matti Sauna-aho s. Kuortane 5.10.1878.
  5. Iida Maria Sauna-aho s. Kuortane 26.4.1884.

VIII Sanna Liisa Matintytär Sauna-aho ( Vanhemmat s. Kuortane 16.5.1871.
    Puoliso Kuortane 11.7.1895 Heikki Kallio s. Lapua 1.6.1867, vanh Lapuan Haapakosken Teikarin Kallion torppari Eerikki Eerikinpoika ja Liisa Johanna Heikintytär.

IX Lapsia:

  1. Tyyni Maria Kallio s. Lapua 2.9.1895.
  2. Erkki Aukusti Kallio s. Lapua 15.6.1897.