Paavo Pietilän jälkeläisiä Vesilahdelta

I Paavo Sipinpoika Pietilä (vanhemmat) s. Vesilahti 28.12.1764, k. siellä 14.6.1846. - Vesilahden Riitiälän Pietilän isäntä 1798-.
    Puoliso 1:o Vesilahti 10.6.1790 Maria Mutonen s. Vesilahti 26.2.1759, k. siellä 1808, vanh Vesilahden Riitiälän Mutosen isäntä Juho Pentinpoika Laurila, Mutonen ja Kristiina Yrjöntytär Mutonen.
    Puoliso 2:o Lempäälä 19.10.1809 Riitta Tupala s. Lempäälä 12.9.1771, k. Vesilahti 7.1.1849, vanh Lempäälän Jokipohjan Tupalan isäntä Erkki Juhonpoika ja Kaisa Petrintytär.

II Lapsia:

  1. Mikko Pietilä s. Vesilahti 1.10.1791, k. siellä 17.12.1839.
  2. Maria Pietilä s. Vesilahti 20.3.1798, k. siellä 11.3.1827.
  3. Anna Pietilä s. Vesilahti 26.4.1801, k. siellä 25.6.1859.
        Puoliso Vesilahti noin 1829 Heikki Yli-Laurila s. Vesilahti 15.1.1801, k. siellä 3.5.1848, vanh Vesilahden Lohnattilan Yli-Laurilan isäntä Mikko Juhonpoika Yli-Laurila ja Kaisa Yrjöntytär Jutila. - Vesilahden Lohnattilan Yli-Laurilan isäntä 1838-47.

II Mikko Paavonpoika Pietilä (vanhemmat) s. Vesilahti 1.10.1791, k. siellä 17.12.1839. - Vesilahden Riitiälän Pietilän isäntä.
    Puoliso Vesilahti 1819 Helena Jussila s. Vesilahti 2.2.1794, k. siellä 21.2.1853, vanh Vesilahden Heinutsuon Jussilan isäntä Heikki Heikinpoika Uotila ja Kristiina Juhontytär Jussila.

III Lapsia:

  1. Maria Stiina Pietilä s. Vesilahti 10.7.1821, k. siellä 1.6.1825.
  2. Maria Katariina Pietilä s. Vesilahti 20.3.1827, k. siellä 7.4.1898.

III Maria Katariina Mikontytär Pietilä (vanhemmat) s. Vesilahti 20.3.1827, k. siellä 7.4.1898.
    Puoliso Vesilahti 27.6.1844 Matti Mutonen s. Vesilahti 20.1.1822, k. siellä 21.4.1886, vanh Vesilahden Riitiälän Mutosen vävy, isäntä ja kuudennusmies Matti Erkinpoika Kupari ja Anna Yrjöntytär Mutonen. - Vesilahden Riitiälän Mutosen isäntä noin 1854-79.

IV Lapsia:

  1. Maria Katariina Mutonen s. Vesilahti 2.10.1846, k. siellä 16.3.1848.
  2. Risto Iivari Mutonen s. Vesilahti 22.8.1850, k. siellä 28.7.1852.
  3. Matilda Karoliina Mutonen s. Vesilahti 18.9.1859, k. siellä 12.12.1934.
  4. Iida Maria Mutonen s. Vesilahti 6.2.1863, k. siellä 12.5.1864.
  5. Iida Maria Mutonen s. Vesilahti 14.2.1867, k. siellä 6.8.1867.

IV Matilda Karoliina Matintytär Mutonen (vanhemmat) s. Vesilahti 18.9.1859, k. Viia 12.12.1934.
    Puoliso Vesilahti 10.7.1879 Juho August Sipilä s. Pirkkala 21.2.1850, k. Viia 8.5.1940, vanh Pirkkalan (Nokian) Kennolan Sipilän isäntä Juho Juhonpoika Sipilä ja Anna Liisa Topiaksentytär Annala. - Vesilahden Riitiälän Mutosen isäntä 1880-1916.

V Lapsia:

  1. Maria Matilda Mutonen s. Vesilahti 25.5.1880, k. siellä 16.11.1882.
  2. Kaarle August Mutonen s. Vesilahti 28.1.1883.
  3. Saima Matilda Mutonen s. Vesilahti 19.3.1885.
  4. Frans Paavali Mutonen s. Vesilahti 25.1.1888, k. siellä 22.6.1888.
  5. Frans Mutonen s. Vesilahti 11.5.1889.
  6. Aina Maria Mutonen s. Vesilahti 29.12.1893.
  7. Enne Karoliina Mutonen s. Vesilahti 23.10.1896, k. siellä 29.1.1899.
  8. Toini Matilda Mutonen s. Vesilahti 7.2.1904, k. siellä 14.2.1905.

II Maria Paavontytär Pietilä (vanhemmat) s. Vesilahti 20.3.1798, k. siellä 11.3.1827.
    Puoliso Vesilahti 1817 Mikko Parta (hänen 1 aviossaan) s. Vesilahti 6.9.1795, k. siellä 14.9.1836, vanh Vesilahden Sarkkilan Parran isäntä Juho Fredrikinpoika Parta ja Maria Mikontytär Ali-Sisto. - Vesilahden Sarkkilan Parran isäntä 1818-36.
    Mikon 2. puoliso 1828 Esteri Mikonpoika Yli-Laurila s. Vesilahti 23.6.1798, k. siellä 6.6.1834.
    Mikon 3. puoliso 1835 Saara Yrjöntytär Kylä-Hovi s. Vesilahti 8.11.1795, k. siellä 1.7.1877.

III Lapsia:

  1. Juho Parta s. Vesilahti 22.5.1817, k. siellä 19.9.1887.
  2. Mikko Parta s. Vesilahti 30.12.1818, k. Sääksmäki 20.7.1900.
  3. Kustaa Parta s. Vesilahti 11.1820, k. Lempäälä 10.1869.
  4. Anna Parta s. Vesilahti 12.6.1822, k. siellä 18.10.1873.
  5. Maria Parta s. Vesilahti 3.4.1825, k. Akaa 24.9.1849.
  6. Kristian Parta s. Vesilahti 11.3.1827. - Kotitilallaan vielä 1909.

III Juho Mikonpoika Parta (vanhemmat) s. Vesilahti 22.5.1817, k. siellä 19.9.1887. - Vesilahden Sarkkilan Parran isäntä 1838-53, Sääksmäen Vierumunden Lukon isäntä 1853-54.
    Puoliso Vesilahti 4.6.1838 Karolina Charlotta Vilhelmina Toikka s. Vesilahti 18.3.1822, k. siellä 27.5.1884, vanh Vesilahden Kaakilan Toikan isäntä Heikki Matinpoika Kylä-Käki ja Ulla Karoliina Elisabet Pekantytär Rosling.

IV Lapsia:

  1. Ulla Karoliina Parta s. Vesilahti 1.1.1839, k. Tampere 28.5.1876.
  2. Amanda Parta s. Vesilahti 10.4.1841.
  3. Anna Liisa Parta s. Vesilahti 21.12.1842.
  4. Vilhelmiina Parta s. Vesilahti 11.11.1844.
  5. Matilda Parta s. Vesilahti 27.1.1847. - Kalvolasta Helsinkiin 2.11.1867, N:50.
  6. Adolfiina Parta s. Vesilahti 24.5.1850, k. siellä 9.8.1852.

IV Ulla Karoliina Juhontytär Parta (vanhemmat) s. Vesilahti 1.1.1839, k. Tampere 28.5.1876.
    Puoliso Vesilahti 27.12.1859 Kaarlo Limnell (hänen 1. aviossaan) s. Vesilahti 28.1.1835, vanh Vesilahden Korpiniemen Uotilan isäntä Juho Juhonpoika Päykkä ja Elisabet Mikontytär Kokkola. - Vesilahden pitäjänräätäli Korpiniemen Uotilassa ja Kaakilan Rankissa, työmies ja talonomistaja Tampereella.
    Kaarlen 2. puoliso Tampere 11.3.1877 Kustaava Kustaantytär Yli-Tanhuanpää s. Kangasala 20.4.1845, k. Tampere 10.5.1887.
    Kaarlen 3. puoliso Pirkkala 6.12.1887 Helena Karoliina Juhontytär Eskola s. Pirkkala 9.11.1849, k. Tampere 10.11.1888.
    Kaarlen 4. puoliso Tampere 10.6.1889 Kustaava Matilda Juhontytär Helsten s. Pirkkala 18.2.1865.

V Lapsia:

  1. Kuolleena syntynyt tyttö s. Vesilahti 22.9.1860.
  2. Kaarle Edvard Limnell s. Vesilahti 4.7.1862, k. ammuttu Kemin torilla 8.2.1918.
  3. Alma Mariaana Limnell s. Vesilahti 14.1.1865.
  4. Juho Oskari Limnell s. Tampere 27.5.1871, k. siellä 19.8.1872.
  5. Matilda Lydia Limnell s. Tampere 17.8.1873. - Helsingin pitäjän Tapaninmäessä piikana 1889. Helsinkiin sisään 13.2.1890, N:346 V s.9.

V Kaarlo Edvard Kaarlonpoika Limnell, Kurki (vanhemmat) s. Vesilahti 4.7.1862, k. ammuttu Kemin torilla 8.2.1918. - Tampereella paperitehtaan työmies, Suomen kaartissa Helsingissä 1879-83. Ruotsalaisen Teatterin (Nya Teatern) näyttelijä 1885-87. Perusti oman kiertueteatterin, jonka esityksiä oli Tampereella ja Hämeenlinnassa, mutta näyttelijät siirtyivät nopeasti Kaarlon johdolla August Aspegrenin kiertueen matkaan. Työskenteli 1890-luvun alussa Kansallisteatterin edeltäjässä Suomalaisessa teatterissa.
    Perusti syksyllä 1891 uudelleen oman teatteriseurueen, joka esiintyi alkuvuoden 1892 eri puolilla Itä-Suomea nimellä Kotimainen Teatteri. Ryhmä kuitenkin hajosi seuraavana kesänä kun Kaarlo lähti omille teilleen ja jätti ryhmänsä Virolahdelle. Vuodenvaihteen jälkeen seurue kuitenkin kiersi jälleen Länsi-Suomessa. Syksyllä 1893 hän lähti mukaan näyttelijä Ida Aalbergin suomenkieliseen kiertueteatteriin, joka kuitenkin toimi vain yhden näyttämökauden ajan. Esiintyi Eugène Scriben näytelmässä Adrienne Lecouvreur, jossa Aalberg oli itse pääroolissa.
    Tutustui metodistiliikkeeseen, päätyen lopulta Ruotsin metodistilähetyksen työntekijäksi Kiinaan. Marraskuussa 1902 suomalaiset sanomalehdet uutisoivat, että lähetyssaarnaaja Kaarlo Limnell olisi kuollut laivapalossa Kiinan rannikolla paluumatkallaan Eurooppaan, mutta tieto ei kuitenkaan pitänyt paikkaansa. Työskenteli noin 1902-1905 USA:n länsirannikolla todennäköisesti merimiehen ammatissa.
    Kiersi vuodesta 1906 lähtien Kaarlo Karin johtaman Suomalaisen Teatteriseurueen mukana ja esiintyi sen tilaisuuksissa myös laulajana. Hänen kerrottiin olleen varustettu ”kiitettävillä säveltaiteellisilla luonnonlahjoilla ja vahvalla mehevällä bassoäänellä”. Käytti myös taiteilijanimeä Kaarlo Laurila.
    Rovaniemen työväennäyttämön johtaja 8.1917-1918. Työväen järjestyskaartin perustajajäsen, Rovaniemen punakaartin johtaja 1918. Punakaartin hajotessa Kemissä 5.-6. helmikuuta Kaarlo pakeni kotiinsa Rovaniemelle, jossa hänet vangittiin ja tuotiin Kemiin. Hänet ammuttiin 8. helmikuuta Kemin torilla järjestetyssä näytöstyylisessä teloituksessa. Kemissä kulkeneen tarinan mukaan häntä ei kuitenkaan saatu torilla hengiltä, vaan hän kuoli vasta haustausmaalle tuotaessa
    Puoliso

VI Lapsia:

V Alma Mariaana Kaarlontytär Limnell (vanhemmat) s. Vesilahti 14.1.1865.
    Puoliso Tampere 22.12.1883 Kaarle Matias Sohlman, Suomela (hänen 3. aviossaan) s. Suoniemi 24.12.1845, vanh Suoniemen Kuljun Ritamäen torppari Taavetti Aataminpoika Ritamäki ja Maria Ulla Juhontytär. - Paperitehtaan työmies Tampereella.
    Kaarlen 1. puoliso Tampere 2.6.1871 Johanna Mariaana Matintytär Frisk s. Pirkkala 24.3.1852, k. Tampere 5.11.1880.
    Kaarlen 2. puoliso Tampere 29.4.1882 Matilda Aleksina Kaarlentytär Åkerblom s. Hämeenkyrö 22.10.1849, k. Tampere 20.5.1883.

VI Lapsia:

  1. Frans Nestor Sohlman, Suomela s. Tampere 15.12.1884. - Ouluun 6.6.1906, takaisin 1908-20 VIII s.924.
  2. Hugo Viktor Sohlman, Ojala s. Tampere (Ylöjärvi) 3.2.1887. - Ouluun 10.9.1906, takaisin 1908-20 VI s.834.
  3. Uuno Ferdinand Suomela s. Tampere 28.2.1889.
  4. Ingrid Lydia Suomela s. Tampere 25.3.1891.
  5. Iines Marianne Suomela s. Tampere 14.11.1893.
  6. Yrjö Edvard Nikolai Suomela s. Tampere 22.1.1897.
  7. Alma Suomela s. Tampere 11.6.1899.
  8. Anna Elisabet Suomela s. Tampere 8.12.1901.
  9. Urho Mikael Suomela s. Tampere 16.1.1904.

IV Amanda Juhontytär Parta (vanhemmat) s. Vesilahti 10.4.1841. - Leskenä Tampereella vielä 1907.
    Puoliso Vesilahti 2.8.1863 Kustaa Adolf Kukko, Ståhlman s. Vesilahti 13.2.1841, k. Tampere 9.2.1889, vanh Vesilahden Mustisen Kukon isäntä Kustaa Kustaanpoika Kukko ja Eeva Kaisa Kallentytär. - Vesilahden Kaakilan Toikan talon Kolton torppari 1868-69, työmies ruokatavarakaupassa Tampereella.

V Lapsia:

  1. Olga Vilhelmiina Kustaantytär s. Vesilahti 7.2.1864, k. siellä 10.12.1864.
  2. Hilma Matilda Ståhlman s. Vesilahti 19.1.1866.
  3. Amanda Vilhelmiina Ståhlman s. Vesilahti 19.10.1867.
  4. Kustaa Alfred Ståhlman s. Tampere 22.1.1870. - Sepän oppilas. Lähti Turkuun 1.11.1891.
  5. Johan Ludvig Ståhlman s. Tampere 1.12.1871, k. siellä 20.2.1877.
  6. Iida Aurora Ståhlman s. Tampere 9.11.1873, k. siellä 27.2.1877.
  7. Maria Elisabet Ståhlman s. Tampere 3.8.1875.
  8. Iida Aurora Ståhlman s. Tampere 5.10.1877. - Kotonaan vielä 1907.
  9. Lyydia Johanna Ståhlman s. Tampere 22.6.1879, k. siellä 10.7.1880.
  10. Aina Lyydia Ståhlman s. Tampere 16.4.1883, k. siellä 28.8.1903. - Pellavatehtaan työntekijä.
  11. Roosa Johanna Ståhlman s. Tampere 26.3.1885. - Kotonaan vielä 1907.
  12. Ellen Josefiina Ståhlman s. Tampere 27.11.1886, k. siellä 30.10.1888.

V Hilma Matilda Kustaantytär Ståhlman (vanhemmat) s. Vesilahti 19.1.1866. - Verkatehtaan työntekijä Tampereella.
    Puoliso Tampere 14.12.1889 Kaarlo Konstantin Wallenius s. Tampere 7.1.1869, vanh vaunuseppä Tampereella Kaarlo Kustaa Kustaanpoika Wallenius ja Karoliina Konstantia Antintytär Sundgrén. - Työmies Tampereella.

VI Lapsia:

  1. Lauri Konstantin Ståhlman s. Tampere 13.8.1887.
  2. Ellen Ingeborg Wallenius s. Tampere 28.12.1889, k. siellä 28.2.1890
  3. Jenny Matilda Wallenius s. Tampere 7.1.1891.
  4. Anna Edith Wallenius s. Tampere 6.12.1892.
  5. Irja Kyllikki Wallenius s. Tampere 1.6.1896.
  6. Ellen Maria Wallenius s. Tampere 15.12.1897, k. siellä 28.2.1899.
  7. Sylvi Aura Ainikki Wallenius s. Tampere 23.12.1899.
  8. Aili Onerva Kaarina Wallenius s. Tampere 5.3.1902.
  9. Arvo Unto Ilmari Wallenius s. Tampere 25.5.1904.
  10. Aune Aamutar Tuulikki Wallenius s. Tampere 28.3.1906, k. siellä 6.8.1906.
  11. Pauli Ennu Elis Wallenius s. Tampere 19.8.1907.

V Amanda Vilhelmiina Kustaantytär Ståhlman (vanhemmat) s. Vesilahti 19.10.1867.
    Puoliso Tampere 1.3.1890 Juho Mauri Palonen s. Viljakkala 30.5.1863, vanh Juho Piilis Ikaalisista ja Viljakkalan Viljakkalan kylän Lepomäen torppasta Kustaava Severiina Mikontytär Lepomäki. - Pellavatehtaan työmies Tampereella.

VI Lapsia:

  1. Kosti Johannes Palonen s. Tampere 11.2.1891.
  2. Olga Vilhelmiina Palonen s. Tampere 30.8.1892, k. siellä 1.11.1892.
  3. Hjalmar Mauri Palonen s. Tampere 20.11.1893, k. siellä 19.5.1895.
  4. Olga Amanda Palonen s. Tampere 18.7.1895.
  5. Niilo Nikolai Palonen s. Tampere 25.1.1897.
  6. Aino Rakel Palonen s. Tampere 21.4.1898, k. siellä 29.3.1900.
  7. Eino Einar Palonen s. Tampere 11.5.1900.
  8. Otto Oskar Palonen s. Tampere 12.11.1901, k. siellä 12.4.1903.
  9. Otto Olavi Palonen s. Tampere 15.4.1904, k. siellä 25.3.1906.
  10. Katri Aurora Palonen s. Tampere 1.4.1906, k. siellä 22.7.1906.

V Maria Elisabet Kustaantytär Ståhlman (vanhemmat) s. Tampere 3.8.1875.
    Puoliso Tampere 17.9.1898 Otto Mielonen, Pettersson s. Maaninka 11.4.1875, vanh Maaningan Haatalan N:2 Hujalan torppari Pekka Juhonpoika Mielonen ja Anna Maria Putkonen. - Tuli Helsingistä Tampereelle sisään 6.12.1897 Otto Pekanpoika Mielonen nimisenä, sitten vihittäessä Otto Ferdinandinpoika Pettersson. Muurari ja kivenhakkaaja. Muuttivat Helsinkiin sisään 15.5.1904, N:1570 VI s.39.

VI Lapsia:

IV Anna Liisa Juhontytär Parta (vanhemmat) s. Vesilahti 21.12.1842.
    Puoliso Vesilahti 2.11.1868 Kaarlo Arola, Lehtonen s. Vesilahti 16.9.1839, k. Tampere 14.2.1903, vanh Vesilahden Hintsalan Kylä-Kärjen renki Matti Matinpoika ja Heta Juhontytär Flycht. - Vesilahden Niemenpään Tarkan Arolan torppari noin 1869-73, Lempäälän Kuljun Yrjölän 1873-77, sitten myyntimies ja kirvesmies Tampereella.

V Lapsia:

  1. Kaarlo August Lehtonen s. Vesilahti 19.11.1869, k. siellä 11.8.1886. - Työmies Tampereella.
  2. Iida Karoliina Arola s. Vesilahti 14.4.1871, k. Lempäälä 23.11.1874.
  3. Juho Leander Lehtonen s. Vesilahti 16.9.1872.
  4. Heikki Rudolf Lehtonen s. Lempäälä 18.10.1874.
  5. Iida Karoliina Lehtonen s. Lempäälä 27.10.1876, k. Tampere 13.12.1903.
  6. Kustaa Ferdinand Lehtonen s. Tampere 7.6.1878, k. siellä 6.7.1880.
  7. Aina Matilda Lehtonen s. Tampere 9.5.1880, k. siellä 21.5.1904. - Tehtaan työntekijä Tampereella.

V Juho Leander Kaarlonpoika Lehtonen (vanhemmat) s. Vesilahti 16.9.1872. - Puuvillatehtaan työmies Tampereella.
    Puoliso Tampere 9.4.1898 Hilda Vilhelmiina Helenius s. Messukylä 19.3.1871, äiti työntekijä Messukylän Hatanpäällä ja Tampereella Maria Kustaava Kaarlentytär Korkella, Lindqvist, Helenius Messukylästä. - Tulitikkutehtaan työntekijä.

VI Lapsia:

  1. Juho Filemon Hildanpoika s. Tampere 1.3.1896.
  1. Yrjö Valdemar Lehtonen s. Tampere 26.8.1898.
  2. Kaarlo Hjalmar Lehtonen s. Tampere 18.12.1900, k. siellä 20.10.1903.
  3. Kaarlo Anshelm Lehtonen s. Tampere 9.12.1904.
  4. Vilho Jalmari Lehtonen s. Tampere 26.7.1907.

V Heikki Rudolf Kaarlonpoika Lehtonen (vanhemmat) s. Lempäälä 18.10.1874. - Työmies Tampereella.
    Puoliso Tampere 28.8.1897 Emilia Huvi s. Ruovesi 27.3.1877, vanh Ruoveden Rajalahden Irjalan Huvin töllistä työmies Tampereella Juho Kaarlenpoika Huvi ja Tiina Matintytär Pihlajainen.

VI Lapsia:

V Iida Karoliina Kaarlontytär Lehtonen (vanhemmat) s. Lempäälä 27.10.1876, k. Tampere 13.12.1903.
    Puoliso Tampere 18.10.1903 Aleksander Ruokonen (hänen 1. aviossaan) s. Tampere 13.8.1881, vanh Puuhiomon työmies Tampereella Aleksander Kustaanpoika Ruokonen ja Amanda Juhontytär Hiiro.
    Aleksanderin 2. puoliso Tampere 23.5.1907 Iida Josefiina Juhontytär Mäki s. Tottijärvi 4.10.1875.

Ei yhteisiä lapsia:

IV Vilhelmiina Juhontytär Parta (vanhemmat) s. Vesilahti 11.11.1844.
    Puoliso Vesilahti (kuulutus) 4.8.1866 Joakim Sirén s. Vesilahti 16.3.1845, vanh Vesilahden Kaakilan Kokkolan talollisen poika Adolf Mikonpoika Kokkola ja Leena Antintytär Karstua. - Pirkkalan Sikoisten Valkilan renki 1867-70 ja Messukylän Hatanpäällä 1870, ruokakauppias Tampereella.

V Lapsia:

  1. Iida Vilhelmiina Sirén s. Vesilahti 14.4.1867.
  2. August Sirén s. Pirkkala 8.7.1870, k. siellä 8.11.1870.
  3. Aurora Sirén s. Tampere 27.10.1871.
  4. Kaarlo August Sirén s. Tampere 13.2.1874.
  5. Hugo Sirén s. Tampere 28.8.1876.
  6. Johan Emil Sirén s. Tampere 7.8.1878, k. siellä 20.8.1880.
  7. Hjalmar Joakim Sirén s. Tampere 23.4.1880, k. siellä 3.9.1882.
  8. Aamu Rusko Sirén s. Tampere 15.4.1882.
  9. Valo Donatus Sirén s. Tampere 20.11.1884.
  10. Fanny Alisa Sirén s. Tampere 14.7.1887, k. siellä 4.12.1888.

V Iida Vilhelmiina Joakimintytär Sirén (vanhemmat) s. Vesilahti 14.4.1867. - Verkatehtaan työntekijä Tampereella.
    Puoliso Tampere 6.4.1890 Hans Henrik Fagerlund s. Tampere 10.11.1866, k. siellä 13.6.1896, vanh kirjanpitäjä Tampereella Adolf Fredrik Hanssinpoika Fagerlund ja Maria Kristiina Matintytär Mäntälä. - Verkatehtaan työmies Tampereella.

VI Lapsia:

  1. Aino Maria Fagerlund s. Tampere 2.12.1890.
  2. Eine Inkeri Fagerlund s. Tampere 4.10.1892.

V Aurora Joakimintytär Sirén (vanhemmat) s. Tampere 27.10.1871.
    Puoliso Tampere 17.8.1895 Lennart Fredrik Silcke s. Kisko 25.7.1868, k. Tampere 11.9.1922, vanh Kiskon sijaiskirkkoherra ja Sahanlanden kirkkoherra Johan Petter Silcke ja Rosalie Kristiina Fredrika Grönholm. - Sairaalan taloudenhoitaja ja isännöitsijä Tampereella.

VI Lapsia:

  1. Elli Aurora Silcke s. Tampere 22.3.1896.
  2. Sylvi Sigrid Silcke s. Tampere 3.5.1899.
  3. Meeri Edith Silcke s. Tampere 20.3.1901.
  4. Tauno Juho Lennart Silcke s. Tampere 12.6.1902.

V Kaarlo August Joakiminpoika Sirén (vanhemmat) s. Tampere 13.2.1874. - Verkatehtaan työmies Tampereella.
    Puoliso Tampere 24.10.1897 Alma Johanna Lindström s. Tampere (Kangasala) 1.2.1875, vanh paperitehtaan työmies Tampereella Akseli Maunu Lindström ja Iida Josefiina Forsblom.

VI Lapsia:

  1. Paavo August Sirén s. Tampere 16.4.1898.
  2. Martti Robert Sirén s. Tampere 5.1.1901.

V Hugo Joakiminpoika Sirén (vanhemmat) s. Tampere 28.8.1876. - Seppä ja viilari Tampereella.
    Puoliso Tampere 19.7.1902 Elin Sesilia Mäkelä s. Karkku 18.11.1880, vanh Karkun Kutalan Isoropon työmies Juho Fredrik Tuomaanpoika Mäkelä ja Helena Karoliina Eevantytär.

VI Lapsia:

  1. Kerttu Elin Sirén s. Tampere 28.5.1903.
  2. Reino Hugo Sirén s. Tampere 26.7.1904.

III Mikko Mikonpoika Parta (vanhemmat) s. Vesilahti 30.12.1818, k. Sääksmäki 20.7.1900. - Lempäälän Taipaaleen Hinkan vävy 1837-44, Alkulan Laurilan isäntä 1844-46, Akaan Haihunkosken Siukolan 1846-52, Vesilahden Lohnattilan Ala-Laurilan Kilpiön torppari noin 1852-54, Urjalan ?, Kalvolan Niemen Ohtisen Mikkolan torppari noin 1856-58, renkinä Kalvolalla 1858-60, Sääksmäen Itkossa 1860-62, Kalvolassa 1862-63. Itsellinen Sääksmäen Huittulassa ja Voipaalassa.
    Puoliso Lempäälä 13.8.1837 Anna Kristiina Hinkka s. Lempäälä 7.12.1816, k. Sääksmäki 20.6.1875, vanh Lempäälän Taipaleen Hinkan ratsutilallinen Juho Juhonpoika Hinkka ja Ulla Matintytär Maijala.

IV Lapsia:

  1. Mikko Erland Hinkka s. Lempäälä 13.4.1838. - Muutti perheen mukana Vesilahteen 1852, mutta ei enää Urjalasta? Kalvolaan 1856.
  2. Karoliina Hinkka s. Vesilahti 2.2.1840.
  3. Maria Kaisa Hinkka s. Lempäälä 15.12.1841.
  4. Johannes Hinkka s. Lempäälä 15.9.1843, k. siellä 29.10.1843.
  5. Anna Laurila s. Lempäälä 4.9.1844.
  6. Kustaa Siukola s. Akaa 16.1.1847, k. siellä 24.8.1847.
  7. Vilhelmiina Siukola s. Akaa 5.11.1848, k. Kylmäkoski 30.1.1867. - Viimeksi Kylmäkosken Riipan piika.
  8. Juho Valfrid Nyberg s. Akaa 28.5.1851, k. Sääksmäki 16.3.1898.
  9. Fulgentius Kilpiö s. Akaa (Vesilahti) 6.3.1854, k. Kalvola 7.2.1860.
  10. Ulla Mikkola s. Kalvola 13.8.1858, k. siellä 1.5.1860.

IV Karoliina Mikontytär Hinkka (vanhemmat) s. Vesilahti 2.2.1840.
    Puoliso Akaa 5.11.1864 Jooseppi Pilman s. Sääksmäki 28.12.1842, k. siellä 12.5.1900, äiti Sääksmäen Poukkalan itsellinen Anna Kristiina Fredrikintytär. - Sääksmäen Mutin, Kyan, Tyrisevän, Poukkalan, Valkeakosken Salon ja viimeksi Hannulan itsellinen.

V Lapsia:

  1. Amanda Karoliina Karoliinantytär s. Akaa 12.6.1864.
  2. Alise Joosepintytär s. Sääksmäki 25.3.1869, k. siellä 1.6.1878.
  3. Kaarle Kustaa Pilman s. Sääksmäki 6.6.1871.
  4. Juho Jooseppi Joosepinpoika s. Sääksmäki 18.10.1873, k. siellä 27.7.1880.
  5. August Joosepinpoika s. Sääksmäki 17.8.1875, k. siellä 15.10.1882.
  6. Alisi Joosepintytär s. Sääksmäki 29.11.1879, k. siellä 19.10.1882.
  7. Anna Joosepintytär s. Sääksmäki 6.4.1882, k. siellä 13.10.1882.
  8. Juho Pihman s. Sääksmäki 3.8.1883. - Hämeenlinnaan 21.11.1904, N:104.

V Amanda Karoliina Karoliinantytär (vanhemmat) s. Akaa 12.6.1864.
    Puoliso Sääksmäki 3.6.1883 Heikki Vilhelm Kivistö, Kivinen s. Sääksmäki 8.8.1863, vanh Sääksmäen Salon Klemolan renki Heikki Vilhelm Antinpoika ja Henrika Kustaantytär. - Valkeakosken Paperitehtaan työmies ja Salon Hannulan itsellinen.

VI Lapsia:

  1. Heikki Valdemar Kivinen s. Sääksmäki 3.8.1883.
  2. Helmi Karoliina Kivinen s. Sääksmäki 17.2.1886. - Helsinkiin 4.3.1907, N:18.
  3. Sigrid Maria Kivinen s. Sääksmäki 9.3.1888.
  4. Anna Vilhelmiina Kivinen s. Sääksmäki 9.3.1890.
  5. Katri Maria Kivinen s. Sääksmäki 20.10.1892.
  6. Frans Yrjö Kivinen s. Sääksmäki 22.7.1895, k. siellä 30.4.1896.
  7. Yrjö Rikhard Kivinen s. Sääksmäki 15.12.1897, k. siellä 9.1.1898.
  8. Selma Elisabeth Kivinen s. Sääksmäki 11.10.1899.
  9. Toivo Johannes Kivinen s. Sääksmäki 27.9.1902.
  10. Yrjö Fridolf Kivinen s. Sääksmäki 16.1.1907.

VI Sigrid Maria Heikintytär Kivinen (vanhemmat) s. Sääksmäki 9.3.1888.
    Puoliso Sääksmäki 10.11.1907 Kalle Paavo Gröndahl s. Tyrvää 2.6.1884, vanh Tyrvään Kaltsilan Kataran työmies ja Ekkoisten torppari Kalle Immanuel Kallenpoika Gröndahl ja Matilda Karoliina Adolfintytär Uusimaa. - Valkeakosken Salon Hannulan työmies.

VII Lapsia:

  1. Onni Paavali Gröndahl s. Sääksmäki 14.7.1908.
  2. Helvi Maria Gröndahl s. Sääksmäki 26.10.1909.

V Kaarle Kustaa Joosepinpoika Pilman (vanhemmat) s. Sääksmäki 6.6.1871.
    Puoliso Sääksmäki 3.5.1896 Vilhelmiina Heikintytär From s. Kangasala 18.5.1874, vanh Kangasalan Vehoniemen Tiitolan Mäkelän torppari Heikki Juhonpoika From ja Maria Stiina Heikintytär.

VI Lapsia:

  1. Anna Vilhelmiina Pilman s. Sääksmäki 24.6.1897, k. siellää 16.12.1898.
  2. Kalle Valdemar Pilman s. Sääksmäki 16.6.1899.
  3. Lauri Rikhard Pilman s. Sääksmäki 2.8.1901.
  4. Anna Matilda Pilman s. Sääksmäki 6.4.1904.
  5. Rauha Amanda Pilman s. Sääksmäki 23.10.1906.
  6. Laini Vilhelmiina Pilman s. Sääksmäki 1.6.1909.

IV Maria Kaisa Mikontytär Hinkka (vanhemmat) s. Lempäälä 15.12.1841. - Piikana Akaassa 1857-59 ja Hämeenlinnassa 1859-64. Lähti Venäjälle 15.8.1864, N:80.
   

V Lapsia:

  1. Aksel Fredrik Mariantytär s. Hämeenlinna 30.9.1862, k. siellä 19.5.1863.

IV Anna Mikontytär Laurila (vanhemmat) s. Lempäälä 4.9.1844.
    Puoliso Akaa 3.4.1864 Heikki Mattsson s. Lempäälä 12.1.1843, vanh Lempäälän Alkulan Pärrin itsellinen Matti Erkinpoika ja Kreeta Liisa Aatamintytär. - Renkinä Akaassa, Lempäälän Alkkulan Taikinan itsellinen 1865-70, sitten Ylhäisen vuodesta 1870. Sahatyömies.

V Lapsia:

  1. Maria Heikintytär s. Akaa 14.7.1864, k. siellä 24.7.1864.
  2. Oskar Lehtonen s. Akaa 3.10.1865.
  3. Vilhelmiina Heikintytär s. Lempäälä 12.8.1867, k. siellä 2.6.1868.
  4. Amanda Loviisa Mattsson s. Lempäälä 13.8.1869.
  5. Kaarle Aukusti Lehto s. Lempäälä 2.1.1871, k. siellä 7.8.1901.
  6. Hilma Maria Lehto s. Lempäälä 27.1.1873. - Kotonaan vielä 1909.
  7. Katariina Matilda Heikintytär s. Lempäälä 11.10.1874, k. siellä 18.10.1879.
  8. Kustaa Eemil Lehto s. Lempäälä 27.5.1877.
  9. Juho Arvid Mattsson s. Lempäälä 16.6.1879, k. siellä 8.5.1909.
  10. Frans Hjalmar Mattsson s. Lempäälä 19.9.1881, k. siellä 26.4.1907.
  11. Matilda Katariina Mattsson s. Lempäälä 9.1.1884. - Helsinkiin sisään 14.9.1903, N:2445 V s.624.
  12. Väinö Mikael Lehto s. Lempäälä 22.9.1885, k. siellä 16.7.1908.
  13. Edith Anima Heikintytär s. Lempäälä 1.10.1887, k. siellä 11.10.1887.

V Oskar Heikinpoika Lehtonen (vanhemmat) s. Akaa 3.10.1865. - Sahatyömies, lämmittäjä Lempäälän Kuokkalan Hollon sahalla.
    Puoliso Lempäälä 27.3.1894 Alma Maria Tammelin s. Kylmäkoski 29.5.1876, vanh Kylmäkosken Hautaan itsellinen Juho Kustaa Annanpoika ja Maria Kreeta Eliaantytär.

VI Lapsia:

  1. Hilma Matilda Lehtonen s. Lempäälä 27.10.1895, k. siellä 12.11.1895.
  2. Mikko Anttoni Lehtonen s. Lempäälä 19.4.1897, k. siellä 22.2.1899.
  3. Aino Matilda Lehtonen s. Lempäälä 10.5.1899.
  4. Helmi Aleksandra Lehtonen s. Lempäälä 6.5.1901.
  5. Eino Nikolai Lehtonen s. Lempäälä 28.12.1902, k. siellä 11.1.1904.
  6. Elsa Maria Lehtonen s. Lempäälä 1.4.1905.

V Amanda Loviisa Heikintytär Mattsson (vanhemmat) s. Lempäälä 13.8.1869.
    Puoliso Lempäälä 29.10.1896 Kaarle Kustaa Aksberg s. Lempäälä 21.12.1866, vanh Lempäälän Saviahteen itsellinen Ville Axberg ja Vilhelmiina. - Mäkitupalainen ja sahatyömies Lempäälässä.

VI Lapsia:

  1. Matilda Amalia Amandantytär s. Lempäälä 16.2.1892.
  2. Kaarle Arvid Aksberg s. Lempäälä 15.7.1897.
  3. Laina Maria Aksberg s. Lempäälä 5.10.1898.
  4. Martta Eliina Aksberg s. Lempäälä 15.2.1900, k. siellä 31.8.1900.
  5. Frans Nikolai Aksberg s. Lempäälä 26.6.1902, k. siellä 10.9.1902.
  6. Frans Eedvartti Aksberg s. Lempäälä 15.3.1904.
  7. Aino Alina Aksberg s. Lempäälä 22.3.1906.
  8. Aune Hilja Aksberg s. Lempäälä 17.3.1908.

V Kaarle Aukusti Heikinpoika Lehto (vanhemmat) s. Lempäälä 2.1.1871, k. siellä 7.8.1901. - Lempäälän Taipaleen Hinkan renki ja työmies 1896-1901.
    Puoliso Vesilahti 23.6.1897 Juudit Henriikka Kurki s. Vesilahti 27.9.1875, k. Lempäälä 28.6.1903, vanh Vesilahden Junnilan Marttilan Kurjen ja Koskisen torppari Taavetti Matinpoika Kurki, Koskinen ja Leena Henriika Heikintytär.

VI Lapsia:

  1. Uuno Theodor Lehto s. Lempäälä 28.8.1898, k. siellä 2.1.1901.
  2. Niilo Aukusti Lehto s. Lempäälä 21.8.1900, k. siellä 24.1.1901.

V Kustaa Eemil Heikinpoika Lehto (vanhemmat) s. Lempäälä 27.5.1877. - Perhe muutti Lempäälän Alkkulan kylästä Kymiin 10.8.1908, N.58.
    Puoliso Lempäälä 17.3.1907 Hilma Susanna Nikkilä (hänen 2. aviossaan) s. Urjala 9.11.1876, vanh Urjalan Kokon Saviniemin Lähteenkorvan talollisen poika ja Akaa Riisikkalan Ali-Nikkilän isäntä Matti Juhonpoika Lähteenkorva ja Vilhelmiina Jaakontytär Mänttäri.
    Puoliso Hilman 1. puoliso Akaa 25.5.1901 Heikki Juhonpoika Jokela s. Orivesi 13.11.1876, k. Tampere 4.2.1904. - Ajuri Tampereella.

VI Lapsia:

  1. Esteri Heikintytär Jokela s. Tampere 11.4.1902.

IV Juho Valfrid Mikonpoika Nyberg (vanhemmat) s. Akaa 28.5.1851, k. Sääksmäki 16.3.1898. - Räätäli Sääksmäellä Voipaalassa ja Huittulassa ja Valkeakoskella Sorrissa.
    Puoliso Sääksmäki 23.6.1880 Vilhelmiina Annila s. Sääksmäki 29.9.1854, äiti Sääksmäen Tarttilan Ali-Veurun talollisen tytär ja Vähä Yli-Nikkilän emäntä Karoliina Heikintytär Ali-Veuru.

V Lapsia:

  1. Viktorina Vilhelmiinantytär s. Hämeenlinna 23.8.1877, k. Sääksmäki 6.9.1884.
  1. Alina Nyberg, Salokannel s. Sääksmäki 17.4.1881.
  2. Hilma Nyberg s. Sääksmäki 2.10.1883. - Puuhiomon työläinen Tampereella vuodesta 1900.
  3. Iida Maria Nyberg s. Sääksmäki 3.10.1886. - Palvelija Tampereella vuodesta 1903..
  4. Rauha Klaara Nyberg s. Sääksmäki 12.8.1888. - Kotonaan Valkeakoskella vielä 1909.
  5. Juho August Nyberg s. Sääksmäki 21.9.1890, k. siellä 28.9.1890.
  6. Eeva Auroora Nyberg s. Sääksmäki 24.12.1891. - Palvelija Tampereella vuodesta 1907.
  7. Martti Johan Armas Nyberg s. Sääksmäki 10.11.1894.
  8. Sulo Engelbert Nyberg s. Sääksmäki 7.11.1896.

V Alina Juhontytär Nyberg, Salokannel (vanhemmat) s. Sääksmäki 17.4.1881.
    Puoliso Tampere 10.11.1906 Kristian Oskar Veto s. Tyrvää 11.6.1881, vanh Tyrvään Lummajan Vedon työmies Kristian Tuomaanpoika Holppi ja Maija Karoliina Kristianintytär. - Pellavatehtaan tyomies Tampereella.

VI Lapsia:

  1. Sylvi Aliina Veto s. Tampere 28.8.1907.

III Kustaa Mikonpoika Parta (vanhemmat) s. Vesilahti 11.11.1820, k. Lempäälä 10.1869. - Lempäälän Alkulan Laurilan isäntä 1847-69.
    Puoliso 1:o Lempäälä 29.7.1847 Eeva Kristiina Uotila s. Lempäälä 11.1.1822, k. siellä 21.1.1864, vanh Lempäälän Alkulan Uotilan isäntä Juho Mikonpoika Uotila ja Margareeta Elisabet Jaakontytär Jarva.
    Puoliso 2:o Vesilahti 3.4.1866 Anna Stiina Kauppila s. Vesilahti 5.1.1831, k. Lempäälä 11.8.1867, vanh Vesilahden Kuralan Kauppilan isäntä Matti Pekanpoika Ala-Pöysäri ja Valpuri Jaakontytär Nurkki.

IV Lapsia:

  1. Karoliina Laurila s. Lempäälä 30.1.1849.
  2. Kustaa Eevert Laurila s. Lempäälä 19.3.1850. - Lähti Vanajalle? 22.11.1868, N:63.
  3. Kaarle Harttu Tuominen s. Lempäälä 1.9.1852, k. Sääksmäki 4.6.1902.
  4. Juho Oskar Laurila s. Lempäälä 26.10.1855. - Sääksmäeltä Hämeenlinnaan sisään 12.11.1892, N:142 s.274.
  5. Mariaana Laurila s. Lempäälä 1.3.1858, k. Sääksmäki 3.3.1886.
  6. Nestori Laurila s. Lempäälä 3.3.1862.

IV Karoliina Kustaantytär Laurila (vanhemmat) s. Lempäälä 30.1.1849.
    Puoliso Sääksmäki 26.12.1868 Heikki Prakkila, Sääksberg s. Sääksmäki 20.1.1842, äiti Sääksmäen Valkeakosken itsellinen Maria Kustaantytär Huokunen, Prakkila. - Valkeakosken Roukon itsellinen ja maakauppias.

V Lapsia:

  1. Heikki Vilhelm Sääksberg s. Sääksmäki 22.9.1869.
  2. Nestori Sääksberg s. Sääksmäki 13.1.1872.
  3. Emil Prakkila s. Sääksmäki 12.11.1876, k. siellä 18.8.1879.
  4. Mariaana Sääksberg s. Sääksmäki 12.11.1876.
  5. Hulda Maria Sääksberg s. Sääksmäki 21.4.1881.

V Heikki Vilhelm Heikinpoika Sääksberg (vanhemmat) s. Sääksmäki 22.9.1869. - Maakauppias Sääksmäen Valkeakosken Roukossa ja Luopioisten Perheessä.
    Puoliso Luopioinen 13.10.1896 Alma Kustaava Kaisko s. Luopioinen 2.8.1874, vanh Luopioisten Isokaiskon ratsu- ja karjatilallinen Juho Heikinpoika ja Maria Fredrika Nikodemuksentytär.

VII Lapsia:

  1. Einari Henrik Sääksberg s. Sääksmäki 10.10.1897.
  2. Enni Maria Sääksberg s. Luopioinen 31.10.1898.
  3. Viljo Antero Sääksberg s. Luopioinen 11.11.1900.
  4. Vieno Kyllikki Sääksberg s. Luopioinen 12.1.1903.
  5. Vilma Ellen Sääksberg s. Luopioinen 22.5.1904.
  6. Toivo Ilmari Sääksberg s. Luopioinen 25.8.1906.
  7. Mauno Johannes Sääksberg s. Luopioinen 17.5.1909.

IV Kaarle Harttu Kustaanpoika Tuominen (vanhemmat) s. Lempäälä 1.9.1852, k. Sääksmäki 4.6.1902. - Valkeakosken Roukon ja Salon Hannulan itsellinen.
    Puoliso Sääksmäki 24.10.1880 Vilhelmiina Lindstedt s. Sääksmäki 10.2.1862, vanh Sääksmäen Salon Hinkan Hakalan torppari Jeremias Erkinpoika Yrjölä ja Henriika Juhontytär Kirjava. - Muutti leskenä lasten kanssa Tampereelle sisään 4.4.1903, N:229 VI s.511.

V Lapsia:

  1. Kaarle Hardvig Tuominen s. Sääksmäki 27.8.1881. - Paperitehtaan työmies Tampereella vuodesta 1903.
  2. Lyyli Aurora Tuominen s. Sääksmäki 21.8.1883, k. siellä 13.2.1899.
  3. Olga Vilhelmiina Tuominen s. Sääksmäki 8.7.1885. - Mustilahden Torkon piika 1902 s.480.
  4. Hulda Maria Tuominen s. Sääksmäki 3.8.1887.
  5. Lauri Nestori Tuominen s. Sääksmäki 17.10.1889, k. siellä 13.3.1899.
  6. Martti August Tuominen s. Sääksmäki 6.1.1892, k. siellä 22.8.1892.
  7. Martti Alarik Tuominen s. Sääksmäki 27.5.1894.
  8. Anna Pauliina Tuominen s. Sääksmäki 29.8.1895.
  9. Edvard Sakarias Tuominen s. Sääksmäki 23.3.1898.
  10. Fanny Maria Tuominen s. Sääksmäki 2.3.1901.

IV Mariaana Kustaantytär Laurila (vanhemmat) s. Lempäälä 1.3.1858, k. Sääksmäki 3.3.1886.
    Puoliso Sääksmäki 14.4.1879 Kaarle Esanpoika (hänen 1. aviossaan) s. Sääksmäki 5.8.1855, vanh Sääksmäen Huittulan Karpin renki Esa Kustaanpoika ja Heta Leena Matintytär. - Valkeakosken paperitehtaan työntekijä.
    Kaarlen 2. puoliso Sääksmäki 22.9.1895 Henrika Vilhelmiina Heikintytär Konila s. Kangasala 7.1.1851. - Myllärin leski.

V Lapsia:

  1. Kaarle Kaarlenpoika s. Sääksmäki 21.8.1880, k. siellä 4.8.1883.
  2. Nestor Viljanen s. Sääksmäki 21.8.1880. - Sääksmäen Salon irtolaisia 1907-.
  3. Suoma Sofia Kaarlentytär s. Sääksmäki 18.4.1884, k. siellä 12.12.1885.

IV Nestori Kustaanpoika Laurila (vanhemmat) s. Lempäälä 3.3.1862. - Kasvattina Lempäälän Ahtialan Toopilassa, renkinä Lempoisten Mottisessa vielä 1884. Hämeenlinnan Pataljoonan tarkka-ampuja noin 1884-85. Asui Lempäälässä 1885-99, Kurkijoella 1899-1903 ja Parikkalassa 1903-05. Kurkijoen Lapinlahden N:13 isäntä vuodesta 1906.
    Puoliso 1:o Hiitola 24.9.1899 Anni Pörsti s. Hiitola 17.4.1877, k. Kurkijoki 13.10.1902, vanh Hiitolan Lipolassa Pekka Jaakonpoika Pörsti ja Maria Tuomaantytär Häkli.
    Puoliso 2:o Parikkala 29.11.1903 Loviisa Vahvonen s. Parikkala 9.9.1869, vanh talollinen Parikkalan Koitsanlahden kylässä N:21 Juhana Matinpoika Vahvonen ja Anna Ollintytär Poutanen.

V Lapsia:

  1. Eemil Laurila s. Kurkijoki 4.5.1901.
  2. Kastamaton k. Kurkijoki 13.10.1902.
  3. Väinö Laurila s. Kurkijoki 25.10.1907.
  4. Toivo Laurila s. Kurkijoki 1.11.1909.
  5. Nestor Laurila s. Kurkijoki 27.1.1912.

III Anna Mikontytär Parta (vanhemmat) s. Vesilahti 12.6.1822, k. siellä 18.10.1873. - Vesilahden Sarkkilan Heikkilän haltija 1867-72.
    Puoliso Vesilahti 11.3.1841 Mikko Heikkilä s. Vesilahti 30.9.1803, k. siellä 20.7.1867, vanh Vesilahden Sarkkilan Heikkilän vävy ja isäntä Heikki Juhonpoika Rekola ja Liisa Antintytär Heikkilä. - Vesilahden Sarkkilan Heikkilän isäntä 1827-67.

IV Lapsia:

  1. Mikko Heikkilä s. Vesilahti 10.7.1842, k. Lempäälä 11.10.1905.
  2. Susanna Heikkilä s. Vesilahti 22.8.1849, k. Kylmäkoski 18.10.1868.

IV Mikko Mikonpoika Heikkilä (vanhemmat) s. Vesilahti 10.7.1842, k. Lempäälä 11.10.1905. - Vesilahden Sarkkilan Heikkilän isäntä 1873-78, Lempäälän Pyhältön Ronkion 1880-99.
    Puoliso 1:o Vesilahti 12.3.1868 Anna Matilda Hakkinen s. Vesilahti 30.12.1851, k. siellä 25.1.1871, vanh Vesilahden Hakkilan Hakkisen isäntä Heikki Juhonpoika Mäki-Maijala ja Anna Kristiina Joosepintytär Hintsa.
    Puoliso 2:o Vesilahti 5.12.1872 Elina Maria Mottinen s. Lempäälä 25.3.1850, vanh Lempäälän Lemposten Mottisen isäntä Matti Jaakonpoika Mäki-Hovi ja Leena Matintytär Mottinen.

V Lapsia:

  1. Matilda Pauliina Heikkilä s. Vesilahti 12.9.1869, k. siellä 30.3.1871.
  2. Heikki Heikkilä, Rikalainen s. Vesilahti 7.5.1875, k. Lemp 28.11.1949.

V Heikki Mikonpoika Rikalainen (vanhemmat) s. Vesilahti 7.5.1875, k. Lemp 28.11.1949. - Ajuri tampereelle 1902-03, Lempäälän Pyhältön Ronkion 1903-28.
    Puoliso 1:o Lempäälä 21.12.1900, ero 1903 Hilja Lundén (hänen 1. aviossaan) s. Lempäälä 8.6.1881, vanh nahkuri Lempäälän Lempoisten Halkolassa Kaarle Kaarlenpoika Lundén ja Hilma Henriika Aapontytär.
    Hiljan 2. puoliso Lempäälä 28.12.1907 Juho Paavo Juhonpoika Olin (hänen 2. aviossaan) s. Tyrvää 25.2.1856. - Pöytyän Pöytyän Haverin isäntä.
    Juho 1. puoliso Pöytyä 26.4.1886, ero 1906 Josefiina Kaaprielitytär Lundström (hänen 2. aviossaan) s. Rusko 30.9.1853. - Lähti Pöytyältä Naantaliin 2.12.1907, N:105.
    Josefiinan 1. puoliso Pöytyä 17.6.1875 Heikki Vilhelm Heikinpoika Takku, Haveri (hänen 2. aviossaan) s. Lieto 8.7.1836, k. Pöytyä 4.6.1882. - Pöytyän Pöytyän Haverin isäntä ja lautamies.
    Heikin 1. puoliso 27.6.1859 Maria Leena Heikintytär Uotila (hänen 2. aviossaan) s. Oripää 21.6.1831, k. Pöytyä 22.3.1874.
    Marian 1. puoliso Oripää 2.2.1854 Matti Heikinpoika Haveri s. Pöytyä 6.1.1836, k. siellä 28.4.1858. - Pöytyän Pöytyän Haverin isäntä.
    Puoliso 2:o Akaa 20.12.1910 Hilda Karoliina Moberg, Rannanmaa s. Akaa 10.9.1880, k. Lemp 13.5.1920, vanh Akaan pitäjän nahkurii Oskar Eemil Matinpoika Moberg, Rannanmaa ja Iida Aleksiina Kallentytär Selin. - Kiertokoulun opettaja.

VI Lapsia:

IV Susanna Mikontytär Heikkilä (vanhemmat) s. Vesilahti 22.8.1849, k. Kylmäkoski 18.10.1868.
    Puoliso Vesilahti 20.2.1868 Juho Sipilä (hänen 2. aviossaan) s. Akaa 23.12.1840, k. Kylmäkoski 19.12.1888, vanh Kylmäkosken Naulin Sipilän isäntä Juho Mikonpoika Sipilä ja Kreeta Liisa Erkintytär Sipilä, Annulan Sipilästä Urjalasta. - Kylmäkosken Naulin Sipilän 1862-88.
    Juhon 1. puoliso Hauho 5.4.1864 Eeva Stiina Kallentytär Vähä-Sipilä s. Hauho 8.10.1843, k. Kylmäkoski 14.5.1867, vanh Hauhon Ilmoilan Vähä-Sipilän isäntä Kalle Antinpoika Vähä-Sipilä ja Eeva Kaisa Matintytär Seppälä.
    Juhon 3. puoliso Humppila 28.12.1869 Karoliina Jaakontytär Yli-Rekola s. Humppila 12.2.1843, k. Kylmäkoski 23.8.1880, vanh Humppilan Humppilan kylän Yli-Rekolan vävy ja isäntä Jaakko Joosepinpoika Ali-Rukko ja Maria Stiina Mikontytär Yli-Rekola.
    Juhon 4. puoliso Akaa 15.9.1881 Vilhelmiina Heikintytär Rimminkangas (hänen 1. aviossaan) s. Kylmäkoski 14.1.1859, vanh Kylmäkosken Hautaan Rimminkantaan vävy ja torppari Heikki Juhonpoika ja Ulla Maria Kustaantytär Rimminkangas. - Leskenä Tyrvään Keikossa vielä 1914.
    Vilhelmiinan 2. puoliso Tyrvää 13.5.1893 Aukusti Heikinpoika Keikko s. Kylmäkoski 19.2.1860, k. Tyrvää 14.5.1913, vanh Kylmäkosken Naulin itsellinen Heikki Joosepinpoika ja Vilhelmiina Erkintytär. - Tyrvään Ekon Keikon isäntä vuodesta 1893-1913.

Ei yhteisä lapsia:

III Maria Mikontytär Parta (vanhemmat) s. Vesilahti 3.4.1825, k. Akaa 24.9.1849.
    Puoliso Vesilahti 22.10.1846 Juho Ali-Nikkilä (hänen 2. aviossaan) s. Sääksmäki 26.10.1806, k. Akaa 18.3.1853, vanh Sääksmäen Tarttilan Ali-Nikkilän ratsutilallinen Matti Antinpoika Ali-Nikkilä ja Anna Margareeta Matintytär Kankaanpää, Uittamo. - Akaan Kylmäkosken Vuolteen Riipan isäntä.
    Juhon 1. puoliso Akaa 16.7.1835 Maria Elisabet Matintytär Uotila (hänen 2. aviossaan) s. Urjala 1.1.1805, k. Akaa 27.12.1845.
    Marian 1. puoliso Urjala 26.6.1827 Heikki Matinpoika Lulli (hänen 2. aviossaan) s. Pälkäne 31.10.1791, k. Akaa 31.12.1833. - Akaan Kylmäkosken Vuolteen Riipan vävy ja isäntä.
    Heikin 1. puoliso Akaa 1818 Helena Niilontytär Riippa s. Akaa 25.7.1797, k. siellä 17.1.1819.
    Juhon 3. puoliso Akaa 25.4.1850 Henriika Loviisa Matintytär Liehu (hänen 1. aviossaan) s. Akaa 1.10.1826, k. siellä 3.4.1862.
    Henriikan 2. puoliso Akaa 21.4.1855 Mikko Mikonpoika Kytömäki (hänen 2. aviossaan) s. Loppi 28.9.1809, k. Akaa 5.6.1867, vanh Lopen Vojakkalan / Räyskälän Kytömäen isäntä ja Sääskmäen Tarttilan Vähä-Nikkilän lampuoti Mikko Tuomaanpoika ja Saara Simontytär. - Akaan Nahkialan Hasialan vävy ja isäntä 1852-67. Tuli Sääksmäeltä 1832.
    Mikon 1. puoliso Akaa 23.12.1832 Maria Matintytär Hasiala s. Akaa 3.4.1890, k. siellä 25.10.1854.
    Mikon 3. puoliso Akaa 30.12.1862 Serafia Karoliina Matintytär Hinkka, Heikkilä s. Akaa 6.9.1837, k. siellä 11.5.1867.

IV Lapsia:

  1. Susanna Riippa s. Akaa 18.8.1847, k. siellä 31.10.1848.