Hosian sukua Punkalaitumelta

I Tuomas Matinpoika Hosia s. 1632, h. Punkalaidun 2.12.1717. - Punkalaitumen Hosiakorven Hosian isäntä 1693-1701.
    Puoliso noin 1668 Katariina Katila s. Punkalaidun 1648, k. siellä 4.1724, vanh Punkalaitumen Mäenpään Katilan vävy ja isäntä Mikko Martinpoika ja Riitta Niilontytär Katila.

II Lapsia:

  1. Matti Hosia s. 1671, k. Punkalaidun 23.1.1759.
  2. Aune Hosia s. Punkalaidun 1671, k. siellä 25.12.1763.
        Puoliso Punkalaidun 21.9.1698 Tuomas Seppä s. Punk 1670, k. siellä 5.5.1755, vanh Punkalaitumen Kanniston Sepän isäntä 1678-1700 Juho Yrjönpoika Seppä ja Aune Tuomaantytär. - Punkalaitumen Kanniston Sepän isäntä 1701-1729.
  3. Riitta Hosia s. Punkalaidun 1678, k. siellä 18.8.1740.
        Puoliso Punkalaidun 3.6.1706 Perttu Seppä (hänen 1. aviossaan) s. Punkalaidun 1677, k. siellä 12.9.1754, vanh Punkalaitumen Oriniemen Seppälän isäntä 1684-1704 Matti Pertunpoika Seppälä ja Maria Heikintytär Kukonharja. - Punkalaitumen Oriniemen Seppälän isäntä 1705-1712.
        Pertun 2. puoliso Punkalaidun 28.6.1741 Kaisa Rytö s. Punkalaidun 20.5.1698, k. siellä 17.10.1776, isä Punkalaitumen Oriniemen sotilas Yrjö Rytö.

II Matti Tuomaanpoika Hosia vanhemmat s. 1671, k. Punkalaidun 23.1.1759. - Punkalaitumen Hosiakorven Hosian isäntä 1703-1746.
    Puoliso Punkalaidun 21.9.1698 Margareta Seppä s. Punkalaidun 1679, k. siellä 13.5.1757, vanh Punkalaitumen Kanniston Sepän isäntä Juho Yrjönpoika Seppä ja Aune Tuomaantytär.

III Lapsia:

  1. Maria Hosia s. Punkalaidun 24.6.1699, k. siellä 3.9.1742.
        Puoliso Punkalaidun 15.10.1727 Jaakko Seppälä (hänen 1. aviossaan) s. Punkalaidun 9.7.1692, k. siellä 16.7.1754, vanh Punkalaitumen Oriniemen Seppälän isäntä Matti Pertunpoika Seppälä ja Maria Heikintytär Kukonharja. - Punkalaitumen Oriniemen Seppälän isäntä 1729-1748.
        Jaakon 2. puoliso Punkalaidun 25.5.1743 Valpuri Eskola s. Punkalaidun 2.4.1715, k. siellä 12.3.1790, vanh Punkalaitumen Mäenpään Eskolan vävy ja isäntä Jaakko Juhonpoika ja Anna Matintytär Eskola.
  2. Riitta Hosia s. Punkalaidun 2.10.1701, k. siellä 22.6.1755.
        Puoliso Punkalaidun 25.3.1729 Matti Katila s. Punkalaidun 7.8.1692, k. siellä 20.1.1778, vanh Punkalaitumen Hosiakorven Hosian isäntä 1680-93 ja Mäenpään Katilan 1693-1704 Antti Matinpoika Hosia, Katila ja Saara Yrjöntytär Pisku. - Punkalaitumen Mäenpään Katilan isäntä 1709-1749.
  3. Tuomas Hosia s. Punkalaidun 11.2.1703, k. siellä 23.11.1778.
  4. Valpuri Hosia s. Punkalaidun 27.4.1705, k. siellä 7.10.1746.
        Puoliso Punkalaidun 25.3.1729 Tuomas Katila s. Punkalaidun 13.2.1698, k. siellä 10.8.1768, vanh Punkalaitumen Hosiakorven Hosian isäntä 1680-93 ja Mäenpään Katilan 1693-1704 Antti Matinpoika Hosia, Katila ja Saara Yrjöntytär Pisku. - Punkalaitumen Kostilan Vähä-Erkkilä (Sepän) isäntä 1728-52, sitten Hankurin Kelkan itsellinen.
        Tuomaksen 2. puoliso Huittinen 29.3.1747 Valpuri Hakuni kas. Huittinen 29.1.1712, k. Punkalaidun 12.1.1774, vanh Huittisten Hakunin Hakunin isäntä Martti Juhonpoika Kalinen ja Valpuri Matintytär Hälli.
  5. Jaakko Hosia s. Punkalaidun 18.4.1707.
  6. Kaisa Hosia s. Punkalaidun 3.4.1710, k. Loimaa 15.5.1795.
        Puoliso Punkalaidun 9.6.1734 Erkki Lähde s. 1704, k. Loimaa 3.4.1788, vanh Loimaan Ala-Lähteen isäntä Jaakko Luukkaanpoika Lähde ja Maria Matintytär Kuninkainen. - Loimaan Ala-Lähteen isäntä.
  7. Matti Hosia s. Punkalaidun 24.6.1712.

III Tuomas Matinpoika Hosia vanhemmat s. Punkalaidun 11.2.1703, k. siellä 23.11.1778. - Punkalaitumen Hosiakorven Hosian isäntä 1747-1751.
    Puoliso Punkalaidun 25.1.1730 Kaisa Perttula s. Punkalaidun 20.11.1711, k. siellä 28.10.1782, vanh Punkalaitumen Vanttilan Perttulan isäntä Matti Erkinpoika Perttula ja Valpuri Juhontytär Kouvo.

IV Lapsia:

  1. Matti Hosia s. Punkalaidun 18.1.1731, k. jälkeen 1760. - Punkalaitumen Hosiakorven Hosian isäntä 1752-1755. Kostilan Pakkasen ja Sepän renki, sitten Vanttilan Kalisen ja Haviokosken Kuitin.
        Puoliso Punkalaidun 22.6.1755 Katariina Heikintytär s. 1729, k. Punkalaidun 23.4.1762.
  2. Erkki Hosia s. Punkalaidun 9.5.1732, k. siellä 17.7.1732.
  3. Pekka Hosia s. Punkalaidun 27.6.1733, k. siellä 4.6.1737.
  4. Tuomas Hosia s. Punkalaidun 25.1.1735, k. siellä 31.3.1800. - Punkalaitumen Hosiakorven Hosian isäntä 1756-1800.
        Puoliso 1:o Punkalaidun 12.6.1763 Riitta Kokko s. Punkalaidun 19.8.1741, k. siellä 2.4.1768, vanh Punkalaitumen Kokkolan Kokon vävy ja isäntä Matti Tuomaanpoika Rautala ja Maria Jaakontytär Kokko.
        Puoliso 2:o Huittinen 14.10.1770 Maria Sutti s. Huittinen 23.6.1749, k. Punkalaidun 6.2.1803, vanh Huittisten Suttilan Sutin isäntä Juho Tuomaanpoika Sutti ja Maria Pertuntytär Kupias.
  5. Maria Hosia s. Punkalaidun 16.3.1741, k. siellä 12.6.1798.
        Puoliso 1:o Punkalaidun 12.6.1763 Matti Kokko s. Punkalaidun 2.8.1738, k. siellä 27.5.1766, vanh Punkalaitumen Kokkolan Kokon isäntä 1736-1744 Matti Tuomaanpoika Rautala, Kokko ja Mari Jaakontytär Kokko. - Punkalaitumen Kokkolan Kokon isäntä 1764-1766.
        Puoliso 2:o Punkalaidun 1.11.1767 Antti Aarikka s. Punkalaidun 1.11.1731, k. siellä 21.4.1828, vanh Punkalaitumen Teikarlan Aarikan vävy ja isäntä Antti Juhonpoika Kouvo ja Kaisa Tuomaantytär Seppä. - Punkalaitumen Kokkolan Kokon isäntä 1768-1780.
  6. Mikko Hosia s. Punkalaidun 25.9.1742, k. siellä 11.3.1822.
  7. Katariina Hosia s. Punkalaidun 5.7.1746, k. siellä 20.8.1795.
        Puoliso 1:o Punkalaidun 24.6.1770 Juho Uotila s. Punkalaidun 7.5.1741, k. siellä 16.7.1782, vanh Punkalaitumen Oriniemen Uotilan ratsutilallinen Heikki Heikinpoika Uotila ja Maria Matintytär Pihko. - Punkalaitumen Oriniemen Uusi-Uotilan ratsutilallinen 1774-1782.
        Puoliso 2:o Punkalaidun 19.10.1783 Perttu Simula s. Punkalaidun 5.8.1759, k. siellä 28.3.1787, vanh Punkalaitumen Oriniemen Simulan isäntä Matti Markunpoika Simula ja Juliaan Matintytär Kleemola. - Punkalaitumen Oriniemen Uusi-Uotilan ratsutilallinen 1783-1787.
  8. Valpuri Hosia s. Punkalaidun 10.2.1749, k. siellä 2.9.1794.
  9. Riitta Hosia s. Punkalaidun 16.4.1750, k. Huittinen 8.6.1809.
        Puoliso 1:o Punkalaidun 11.6.1775 Juho Sutti s. Huittinen 13.8.1754, k. siellä 30.7.1793, vanh Huittisten Suttilan Sutin isäntä Juho Tuomaanpoika Sutti ja Maria Pertuntytär Kupias. - Huittisten Suttilan Iso-Sutin isäntä 1775-1793.
        Puoliso 2:o Huittinen 8.10.1794 Matti Huru (hänen 1. aviossaan) s. Huittinen 16.11.1766, k. siellä 28.9.1833, vanh Huittisten Hurulan Hurun isäntä Matti Martinpoika ja Riitta Matintytär Isokahari. - Huittisten Suttilan Iso-Sutin isäntä 1794-1807.
        Matin 2. puoliso Huittinen 9.1816 Anna Simontytär s. Huittinen 13.6.1792, k. siellä 7.9.1832, vanh Punkalaitumen Löysälän reservin sotilas Simo Aaprahaminpoika Frid ja Maria Juhontytär.

IV Mikko Tuomaanpoika Hosia vanhemmat s. Punkalaidun 25.9.1742, k. siellä 11.3.1822. - Itsellinen Punkalaitumen Vanttilan Kalisessa ja sitten Kokolla 1778-1822.
    Puoliso 1:o noin 1772 Anna Lindqvist s. Punkalaidun 20.9.1749, k. siellä 24.10.1778, vanh sotilas Punkalaitumen Vanttilan kylässä Matti Yrjönpoika Lindqvist ja Maria Matintytär.
    Puoliso 2:o Urjala 23.4.1780 Maria Heikintytär s. 25.7.1756, k. Punkalaidun 28.3.1828.

V Lapsia:

  1. Pertti Parck, From s. Punkaladun 29.7.1771 k. siellä 30.6.1820.
  2. Maria Mikontytär s. Punkalaidun 6.2.1774. - Huittisiin 27.10.1788.
  3. Mikko Munter s. Punkalaidun 31.8.1776, k. Loimaa 24.3.1842. - Lähti Punkalaimen Kokolta Turkuun 1797. Sotilas ja rakuuna Loimaan Vahvalan Eskolassa, Hirvikosken Mattilassa ja Ilolan Liukaassa. Virtsanojan Pietilän Uusimaan torppari noin 1816-1842.
        Puoliso Loimaa 21.3.1805 Johanna Pietilä, Uusimaa s. Loimaa 12.10.1787, k. siellä 12.10.1867, vanh Loimaan Tammiaisten Pietilän torppari Juho Tuomaapoika Pietilä ja Peata Heikintytär Reen.

V Pertti Mikonpoika Parck, From vanhemmat s. Punkaladun 29.7.1771, k. Punkalaidun siellä 30.6.1820. - Sotilas N:59 Punkalaitumen Haviokosken Jussilassa.
    Puoliso Punkalaidun 4.11.1804 Helena From s. Punkalaidun 28.10.1780, k. siellä 1.11.1863, vanh Punkalaitumen Kanniston Visurin itsellinen Martti Simonpoika ja Anna Juhontytär.

VI Lapsia:

  1. Taavetti Hirvisaarikko s. Punkalaidun 21.9.1805, k. siellä 27.3.1868.
  2. Heikki From s. Punkalaidun 27.5.1807, k. siellä 2.8.1808.
  3. Maria From, Harjunpää s. Punkalaidun 31.1.1810, k. siellä 10.7.1879.
        Puoliso Punkalaidun 11.2.1841 Heikki Kauppila, Harjunpää (hänen 2. aviossaan) s. Punkalaidun 28.12.1795 k. siellä 17.1.1868, vanh Punkalaitumen Haviokosken Kauppilan talon poika Erkki Yrjönpoika Kauppila ja Anna Heikintytär. - Punkalaitumen Oriniemen Klemolan Harjunpään torppari 1832-1868.
        Heikin 1. puoliso Punkalaidun 23.12.1832 Katariina Harjunpää s. Punkalaidun 27.10.1791, k. siellä 7.7.1840, vanh Punkalaitumen Oriniemen Klemolan Harjunpään torppari Simo Juhonpoika ja Maria Jaakontytär.
  4. Eeva From, Mattila s. Punkalaidun 10.12.1812, k. Urjala 19.5.1890.
        Puoliso Punkalaidun 17.4.1842 Aaro Kaarlela, Mattila s. Punkalaidun 3.5.1816, k. Urjala 25.11.1879, vanh Punkalaitumen Kivisenojan Kaarlelan uudistilan isäntä (1813-37) Juho Kallenpoika Kaarlela ja Valpuri Tuomaantytär Ääri. - Urjalan Velkalan Höllämäen Mattilan torppari 1842-1879.

VI Taavetti Pertinpoika Hirvisaarikko Vanhemmat s. Punkalaidun 21.9.1805, k. siellä 27.3.1868. - Punkalaidun Kanniston kylän Sepän talon Hirvisaarikon torppari noin 1830-1861, sitten itsellinen siellä.
    Puoliso Puoliso Punkalaidun 28.4.1832 Ulrika Karp s. Punkalaidun 26.8.1811, k. siellä 18.7.1867, vanh Punkalaitumen Kouvolan Karpin torppari Juho Matinpoika Karp ja Helena Matintytär.

VII Lapsia:

  1. Juho Kustaa Hirvisaarikko s. Punkalaidun 23.10.1832, k. siellä 24.7.1840.
  2. Iisakki Hirvisaarikko s. Punkalaidun 4.7.1834, k. siellä 28.10.1898.
  3. Kalle Hirvisaarikko s. Punkalaidun 15.7.1836, k. siellä 19.8.1840.
  4. Aleksander Hirvisaarikko s. Punkalaidun 29.4.1839, k. Urjala (Punkalaidun) 14.8.1867.
  5. Nikodemus Hirvisaarikko s. Punkalaidun 19.3.1841, k. siellä 6.10.1843.
  6. Maria Kristiina Hirvisaarikko s. Punkalaidun 23.4.1843, k. siellä 19.1.1901.
  7. Juho Kustaa Hirvisaarikko s. Punkalaidun 15.9.1845, k. siellä 7.6.1885.
  8. Vilhelmiina Hirvisaarikko s. Punkalaidun 7.2.1849, k. siellä 5.10.1928.
  9. Heikki Hirvisaarikko, Rantanen s. Punkalaidun 27.3.1851, k. siellä 28.2.1915.

VII Iisakki Taavetinpoika Hirvisaarikko (vanhemmat) s. Punkalaidun 4.7.1834, k. siellä 28.10.1898. - Viimeksi Punkalaitumen Talalan Vanhan Juheen muonarenki.
    Puoliso 1:o Punkalaidun 19.12.1875 Anna Karoliina Hakala s. Punkalaidun 3.12.1836, k. siellä 30.9.1882, vanh Punkalaitumen Kanteenmaan Kriivarikosken Hakalan torppari Pertti Matinpoika ja Ulrika Juhontytär.
    Puoliso 2:o Punkalaidun 24.6.1887 Maria Rajala s. Loimaa 1.11.1855, vanh Loimaan Inkilän Iso-Eskolan Rajalan torppari Kalle Fredrik Taavetinpoika ja Hedvig Hermannintytär.

VIII Lapsia:

  1. Frans Oskar Karoliinanpoika s. Punkalaidun 14.6.1870.
  2. Matilda Iisakintytär s. Punkalaidun 10.3.1877, k. siellä 13.1.1884.
  3. Gunilla Vihtorina Rajala s. Punkalaidun 4.1.1892.

VIII Gunilla Vihtorina Rajala (vanhemmat) s. Punkalaidun 4.1.1892. - Urjalan Nuutajärvellä piikana 1908-1917. Muutti poikansa kanssa Punkalaitumelle 12.5.1917, N:55.
   

IX Lapsia:

  1. Armas Aleksi Rajala s. Punkalaidun 1.11.1914.

VII Maria Kristiina Taavetintytär Hirvisaarikko (vanhemmat) s. Punkalaidun 23.4.1843, k. siellä 19.1.1901.
    Puoliso Punkalaidun 16.11.1865 Vihtori Hakala s. Punkalaidun 12.9.1844, vanh Punkalaitumen Kostilan Taalikan itsellinen Matti Salomoninpoika Kortekuru ja Eeva Antintytär. - Punkalaitumen Kanniston Sepän mökkiläinen ainakin 1887-1912.

VIII Lapsia:

  1. Vihtori Ahtinen s. Punkalaidun 11.12.1865.
  2. Frans Fredrik Hakala s. Punkalaidun 12.10.1867..
  3. Juho Heikki Vihtorinpoika s. Punkalaidun 29.9.1869, k. siellä 26.1.1870.
  4. Amanda Karoliina Vihtorintytär s. Punkalaidun 21.12.1870, k. siellä 23.1.1874.
  5. Maria Vilhelmiina Vihtorintytär s. Punkalaidun 25.12.1872.
  6. Juho Heikki Hakala, Koivunen s. Punkalaidun 3.9.1874.
  7. Anna Stiina Hakala s. Punkalaidun 17.5.1876.
  8. Amanda Karoliina Hakala s. Punkalaidun 26.4.1878.
  9. Iida Sofia Vihtorintytär s. Punkalaidun 31.1.1880, k. siellä 4.2.1882.
  10. Kalle Kustaa Vihtorinpoika s. Punkalaidun 25.2.1882, k. siellä 5.8.1882.
  11. Ulla Vihtorintytär s. Punkalaidun 10.4.1883, k. siellä 11.4.1883.

VIII Vihtori Vihtorinpoika Ahtinen (vanhemmat) s. Punkalaidun 11.12.1865. - Punkalaitumen Sepän työmies.
    Puoliso Punkalaidun 6.5.1888 Ulla Välimäki s. Punkalaidun 18.6.1861, vanh Punkalaitumen Mäenpään Yli-Uotilan Välimäen torppari Ville Juhonpoika Välimäki Anna Erkintytär Kankaanpää.

IX Lapsia:

VIII Frans Fredrik Vihtorinpoika Lehtonen (vanhemmat) s. Punkalaidun 12.10.1867. - Työmies Punkalaidun Sarkkilan Penttilässä ja Oksalan vävynä ainakin 1908-12.
    Puoliso Punkalaidun 18.10.1908 Aleksandra Oksala s. Punkalaidun 10.4.1879, vanh Punkalaitumen Sarkkilan Uusi-Jaakkolan itsellinen ja Penttilän mökkiläinen Kalle Kustaa Kallenpoika Oksala ja Anna Stiina Juhontytär Grönlund.

IX Lapsia:

  1. Frans Reino Lehtonen s. Punkalaidun 22.7.1909, k. 26. kenttäsairaala 29.9.1941. - Maatyömies Haapavedellä. Naimisissa. Sotamies Jalkaväkirykmentti 23, I pataljoona. Haavoittui Syvärillä 28.9.1941 ja kuoli haavoittuneena 26. kenttäsairaalassa Syvärin luostarissa.
  2. Valde Iivari Lehtonen s. Punkalaidun 1.1.1911.
  3. Salli Esteri Lehtonen s. Punkalaidun 11.10.1912.

VIII Maria Vilhelmiina Vihtorintytär (vanhemmat) s. Punkalaidun 25.12.1872.
    Puoliso Punkalaidun 23.5.1893 Juho Oskari Aro s. Tyrvää 28.6.1869, k. Lahden vankileirillä sairauteen 8.7.1918, vanh Punkalaitumen Ketolan Ojalan torppari ja Hauhajärven Kurjen Ekvallin torpan työmies Juho Jaakonpoika ja Anna Stiina Matintytär, molemmat Punkalaitumelta. - Punkalaitumen Kanniston Visurin ja Teikarlan Aarikan renki, Kokkoilan Kokon mökkiläinen ja työmies.

IX Lapsia:

  1. Frans Oskari Miinanpoika Aronen s. Punkalaidun 23.2.1893, k. siellä 14.11.1950.
  2. Vihtori Nikolai Aro s. Punkalaidun 14.3.1896, k. siellä 28.5.1903.
  3. Elli Matilda Aro s. Punkalaidun 10.11.1898.
  4. Väinö Heikki Aro s. Punkalaidun 21.11.1900, k. siellä 10.10.1907.
  5. Lauri Paavali Aro s. Punkalaidun 9.1.1902, k. siellä 8.8.1902.
  6. Urpo Paavali Aro s. Punkalaidun 1.5.1904, k. siellä 30.3.1905.
  7. Kalle Johannes Aro s. Punkalaidun 31.8.1906.
  8. Laura Maria Aro s. Punkalaidun 18.1.1909.
  9. Martta Teresia Aro s. Punkalaidun 26.4.1911.

IX Frans Oskari Miinanpoika Aronen (vanhemmat) s. Punkalaidun 23.2.1893, k. siellä 14.11.1950. - Työmies Punkalaitumen Jutilla.
    Puoliso mahdollisesti Helmi Josefiina Hakanen, Aronen s. Tyrvää 25.5.1899, k. ennen 14.11.1950, vanh Tyrvään Jutin alustalta Juho Kustaa Aaprahaminpoika Hakanen ja Amanda Kristiina Villentytär.

X Lapsia:

VIII Juho Heikki Vihtorinpoika Hakala, Koivunen (vanhemmat) s. Punkalaidun 3.9.1874. - Punkalaitumen Kanniston Keskisen, Kostilan Iso-Erkkilän, Sarkkila Penttilän renki, Iso-Jaakkolan työmies ja mökkilänen.
    Puoliso Punkalaidun 17.11.1898 Hilda Maria Rotopohja s. Punkalaidun 31.8.1879, vanh Punkalaitumen Pappilan Rotopohjan torppari ja mökkiläinen Heikki Fabian Juhonpoika Rotopohja ja Anna Juhantytär.

IX Lapsia:

  1. Elli (Elli) Maria Koivunen s. Punkalaidun 23.9.1899.
  2. Selma Matilda Koivunen s. Punkalaidun 25.11.1901.
  3. Toivo Sakari Koivunen s. Punkalaidun 15.7.1904.
  4. Paavo Heikki Koivunen s. Punkalaidun 10.1.1907.
  5. Jaakko Olavi Koivunen s. Punkalaidun 12.7.1909.
  6. Sigrid Alvari Koivunen s. Punkalaidun 16.2.1912.

VIII Anna Stiina Vihtorintytär Hakala (vanhemmat) s. Punkalaidun 17.5.1876.
    Puoliso Punkalaidun 9.8.1901 Kaarle Oskari Säteri s. Punkalaidun 25.11.1870, vanh Kiikan Kulmuntilan Tammelan Formuperkon torppari ja Punkalaitumen Parrilan Vähä-Parrin perintötalollinen Vilho Fabian Juhonpoika Forsman ja Anna Karoliina Joosuantytär Kortekuru. - Punkalaitumen Parrilan Vähä-Pärrin työmies.

IX Lapsia:

  1. Martta Vilhelmina Annantytär Säteri s. Punkalaidun 14.2.1896.
  2. Kalle Amatius Säteri s. Punkalaidun 4.11.1901.
  3. Oskari Eusebius Säteri s. Punkalaidun 14.8.1903, k. siellä 25.6.1904.
  4. Sipi Sakarias Säteri s. Punkalaidun 15.2.1905, k. siellä 28.5.1907.
  5. Oiva Wilhelm Säteri s. Punkalaidun 29.5.1907.
  6. Ahti Johannes Säteri s. Punkalaidun 21.6.1909.
  7. Aili Hilkka Säteri s. Punkalaidun 18.11.1910.
  8. Konrad Lutherus Säteri s. Punkalaidun 10.11.1912.

VIII Amanda Karoliina Vihtorintytär Hakala (vanhemmat) s. Punkalaidun 26.4.1878. - Punkalaitumen Kaniston Sepän, Teikarlan Aarikan, Vanttilan Perttulan ja Parrilan Iso-Parrin piika. Kotonaan taas 1903.
   

IX Lapsia:

  1. Manta Vilhelmiina s. Punkalaidun 18.12.1903.

VII Juho Kustaa* Taavetinpoika Hirvisaarikko (vanhemmat) s. Punkalaidun 15.9.1845, k. siellä 7.6.1885. - Punkalaitumen Hankurin Kelkan renki ja muonamies.
    Puoliso Punkalaidun 7.6.1874 Vilhelmiina Alamaa (hänen 1. aviossaan) s. Punkalaidun 20.11.1852, k. siellä 25.6.1923, vanh Punkalaitumen Hankurin Rautiomaan renki ja Hankurin itsellinen Matti Kallenpoika Ihamäki ja Maria Lovisa Otontytär.
    Vilhelmiinan 2. puoliso Punkalaidun 21.11.1891 Juha Anshelm* Koivisto, Alamaa (hänen 2. aviossaan) s. Tyrvää 9.2.1844, k. Punkalaidun 5.12.1918, vanh Tyrvään Laukkulan Koiviston torppari Juho Simonpoika ja Johanna Antintytär.
    Juhon 1. puoliso Punkalaidun 7.5.1872 Anna Katariina Kustaantytär (hänen 2. aviossaan) s. Punkalaidun 13.12.1831, k. siellä 4.1.1890, vanh Punkalaitumen Oriniemen Haritun itsellinen Kustaa Tuomaanpoika ja Maria Juhontytär.
    Marian 1. puoliso Punkalaidun 20.11.1858 Fredrik Juhonpoika s. Punkalaidun 18.8.1822, k. siellä 23.9.1867, vanh räätäli Punkalaitumen Parrilan kylässä Juho Jaakonpoika ja Ulrika Juhontytär:

VIII Lapsia:

  1. Frans Kustaa Lahti s. Punkalaidun 23.8.1874, k. Loimaa 16.5.1957.
  2. Emma Saarto s. Punkalaidun 14.1.1878, k. siellä 3.4.1927.
  3. Vihtori Suominen s. Punkalaidun 7.5.1880, k. siellä 13.12.1937.
  4. Iida Alamaa s. Punkalaidun 9.2.1883.
  5. Juho Erland Alamaa s. Punkalaidun 8.10.1885.

VIII Frans Kustaa Kustaanpoika Snellman, Lahti (vanhemmat) s. Punkalaidun 23.8.1874, k. Loimaa 16.5.1957. - Loimaan Inkilän Uusi-Eskolan renki, Metsämaan Ala-Tuomolan ja Kallion Kriivarin talon.
    Puoliso Metsämaa 31.12.1898 Olga Maria Ala-Koppala s. Metsämaa 16.1.1877, k. siellä 27.3.1956, vanh Mesämaan Koppalan talollisen poika Juho Heikki* Mikonpoika Ala-Koppala ja Eeva Justiina Juhontytär.

IX Lapsia:

  1. Frans Erik Lahti s. Metsämaa 26.2.1899.

VIII Emma Kustaantytär Saarto (vanhemmat) s. Punkalaidun 14.1.1878, k. siellä 3.4.1927.
    Puoliso Punkalaidun 19.2.1898 Väinö Mikael Sandelin, Saarto s. Huittinen 15.9.1874, k. Punkalaidun 6.8.1951, vanh suutari Huittisten Löysälän Härkälässä Kustaa Sandelin ja Evastiina Juhontytär. - Punkalaitumen Sarkkilan Penttilän ja Veisun työmies. Myöhemmin Jalkineen tekijä.

IX Lapsia:

  1. Uuno Mikael Saarto s. Punkalaidun 8.4.1898, k. julistettu kuolleeksi 1918.
  2. Ilma Matilda Saarto s. Punkalaidun 15.1.1900, k. siellä 13.8.1984.
  3. Jenny Maria Saarto, Talonen s. Punkalaidun 2.3.1902, k. siellä 6.10.1966.
  4. Toivo Olavi Saarto s. Punkalaidun 24.10.1904, k. siellä 21.2.1937.
  5. Viljo Oskari Saarto s. Punkalaidun 6.11.1906, k. siellä 9.3.1978.

IX Jenny Maria Saarto, Talonen (vanhemmat) s. Punkalaidun 2.3.1902, k. siellä 6.10.1966.
    Puoliso Punkalaidun Yrjö Vihtori Talonen s. Punkalaidun 26.11.1902, k. siellä 28.4.1965, vanh kauppias Punkalaitumen Mäenpään Hemmolla, sitten Sarkkilan Kirkkojaakkolan palstatilallinen Vihtori Oskar Heikinpoika Talonen ja Maija Karolina Aprahamintytär Jussila, Talonen. - Pienviljelijä Punkalaitumen Sarkkilan kylässä.

X Lapsia:

  1. Pauli Yrjö Uolevi Talonen s. Punkalaidun 16.12.1927, k. siellä 22.4.1928.

VIII Vihtori Kustaanpoika Sundell, Suominen (vanhemmat) s. Punkalaidun 7.5.1880, k. siellä 13.12.1937. - Työmies Punkalaidun Kosken Katilassa, Talalan Kuparissa, Kosken Mäkelässä.
    Puoliso 1:o Punkalaidun 27.12.1907 Lyydia Maria Rannelma, Suominen s. Punkalaidun 3.1.1886, k. siellä 19.1.1908, vanh Punkalaitumen Sarkkilan Uusi-Jaakkolan entinen piika Amanda Karoliina Aatamintytär.
    Puoliso 2:o Punkalaidun 12.5.1913 Anni Nurmi, Suominen s. Punkalaidun 4.9.1888, k. siellä 13.12.1962, vanh Punkalaitumen Oriniemen Poutalan renki ja mökkilänen Oskari Juhonpoika ja Kaisa Stiina Jaakontytär.

IX Lapsia:

  1. Mauno Mikael Suominen s. Punkalaidun 1.10.1907, k. kaatui Simpele 15.7.1941. - Työmies. Jatkosota Jalkaväkirykmentti 36, 2. komppania (2./JR 36) (25.06.1941 - 15.07.1941), alikersantti.

VIII Iida Kustaantytär Alamaa (vanhemmat) s. Punkalaidun 9.2.1883. - Punkalaitumen Koskioisten Marttilan ja Hankurin Kelkan piika. - Muutti poikansa kanssa Metsämaalle 19.8.1910, N:41
   

IX Lapsia:

  1. Ante Artturi Alamaa s. Punkalaidun 14.7.1905.

VIII Juho Erland Kustaanpoika Alamaa, Salmi (vanhemmat) s. Punkalaidun 8.10.1885. - Punkalaitumen Koskiaisten Vähä-Kurjen renki. Palstatilallinen Kalajoen Pohjankylässä.
    Puoliso Punkalaidun 25.6.1910 Olga Maria Kallentytär Ylli, Salmi s. Punkalaidun 5.1.1887, vanh Punkalaitumen Oriniemen Mokan itsellinen ja Ala-Klemolan Yllin torppari Kalle Kustaa Kallenpoika Ylli ja Matilda Karoliina Akselintytär. - Perhe muutti Kalajoelle 22.12.1912, N:89.

IX Lapsia:

  1. Linda Jemina Salmi s. Punkalaidun 16.12.1910.

VII Vilhelmiina Taavetintytär Hirvisaarikko (vanhemmat) s. Punkalaidun 7.2.1849, k. siellä 5.10.1928.
    Puoliso Punkalaidun 5.7.1876 Juho Uusi-Simola, Ristimäki s. Punkalaidun 28.6.1849, k. siellä 15.4.1916, vanh Punkalaitumen Oriniemen Uusi-Simolan isäntä Matti Juhonpoika Uusi-Simola ja Anna Juhontytär Yli-Kirra. - Punkalaitumen Orinimen Uusi-Uotilan, Erkkilän, Poutalan ja Seppälän renki ja työmies.

VIII Lapsia:

  1. Aina (Aliina) Vilhelmiina Ristimäki s. Punkalaidun 8.8.1876.
  2. Eeva Stiina Ristimäki s. Punkalaidun 17.12.1878. - Viimeksi Talalan Yli-Kirran piika ainakin 1905-12.
  3. Maija Stiina Ristimäki s. Punkalaidun 19.2.1881.
  4. Samuli Ristimäki s. Punkalaidun 27.8.1883. - Viimeksi Talalan Rasin renki ainakin 1911-12.
  5. Jaakko Ristimäki s. Punkalaidun 11.7.1886, k. siellä 17.9.1886.
  6. Manta Ristimäki s. Punkalaidun 31.1.1888, k. siellä 15.2.1889.
  7. Karoliina Ristimäki s. Punkalaidun 16.3.1890. - Viimeksi Talalan Rasin piika ainakin 1909-12.

VIII Aina (Aliina) Vilhelmiina Juhontytär Ristimäki (vanhemmat) s. Punkalaidun 8.8.1876.
    Puoliso Punkalaidun 11.11.1899 Kalle August Grönlund, Kaarto s. Punkalaidun (Tyrvää) 10.7.1876, äiti Punkalaitumen Sarkkilan Iso-Pourun Grönlundin torpparin tytär Maija Sofia Heikintytär Grönlund, Kaarto.

IX Lapsia:

VIII Maija Stiina Juhontytär Ristimäki (vanhemmat) s. Punkalaidun 19.2.1881. - Piikana Punkalaitumen Oriniemen Poutalassa, Moision Moisiossa, Oriniemen Mokassa ja Simolassa. Kotonaan sitten vanhempiensa luona ainakin 1911-12.
   

IX Lapsia:

  1. Vilho Matias Ristimäki s. Punkalaidun 23.2.1903.

VII Heikki Taavetinpoika Hirvisaarikko, Rantanen (vanhemmat) s. Punkalaidun 27.3.1851, k. siellä 28.2.1915. - Punkalaitumen Kanniston Visurin muonarenki ja mökkiläinen.
    Puoliso Punkalaidun 28.7.1872 Emma Sofia Isoperä, Rantanen s. Huittinen 26.12.1850, k. Punkalaidun 13.11.1928, vanh Huittisten Leppäkosken Kraatarlan Isoperän eli Lintukankaan torppari Kustaa Matinpoika ja Ulrika Heikintytär.

VIII Lapsia:

  1. Heikki Vihtori Järvinen s. Punkalaidun 14.6.1872, k. siellä 22.2.1943.
  2. Anna Stiina Heikintytär s. Punkalaidun 21.9.1874, k. siellä 4.7.1875.
  3. Aleksandra Vilhelmiina Salo s. Punkalaidun 1.5.1876.
  4. Karoliina Jokinen s. Punkalaidun 19.11.1879, k. siellä 16.3.1965.
  5. Nestori Heikkinen s. Punkalaidun 30.3.1883, k. Valkeakoski 6.7.1956.
  6. Frans Heikkinen, Rantanen s. Punkalaidun 30.3.1886.
  7. Oskari Rantanen s. Punkalaidun 30.11.1888.
  8. Kustaa Rantanen s. Punkalaidun 4.12.1891, k. julistettu 18.11.1935 kuolleeksi 1918.

VIII Heikki Vihtori Heikinpoika Järvinen (vanhemmat) s. Punkalaidun 14.6.1872, k. siellä 22.2.1943. - Punkalaitumen Kanniston Keskisen 1892-95, Haviokoskesken Vanhan-Kuitin 1895-96 ja Kanniston Visurin renki 1896-1901, sitten Kostilan Iso-Erkkilän työmies 1912. Myöhemmin tilallinen Kostilan kylässä.
    Puoliso Punkalaidun 11.10.1892 Vilhelmiina Välimaa, Järvinen s. Punkalaidun 22.10.1864, k. siellä 14.6.1938, vanh Punkalaitumen Kostilan Haukan Välimaan torppari Aanpraham Tuomaanpoika Valimaa ja Anna Tuomaantytär.

IX Lapsia:

  1. Heikki Jalmari Järvinen s. Punkalaidun 19.3.1893.
  2. Kalle Mikko Järvinen s. Punkalaidun 21.9.1895, k. sairauteen Lahden vankileirillä 19.6.1918.
  3. Iida Maria Järvinen s. Punkalaidun 9.1.1899, k. siellä 3.10.1903.
  4. Selma Vilhelmiina Järvinen s. Punkalaidun 9.9.1902, k. siellä 5.7.1908.
  5. Väinö August Järvinen s. Punkalaidun 20.9.1905.

VIII Aleksandra Vilhelmiina Salo (vanhemmat) s. Punkalaidun 1.5.1876.
    Puoliso Punkalaidun 7.4.1896 Rikhard Salo s. Kiikka 28.1.1871? - Nahkurin oppilas Tyrväällä. Punkalaitumen Kostilan Taalilan, Hankurin Ala-Jallin, Urjalan Nuutajärven ja Menosten Mattilan Mäkelän renki. - Perhe muutti Humppilaan sisään 17.11.1904, N:41 s.294.

IX Lapsia:

  1. Einari Kapriel Salo s. Punkalaidun 14.5.1897.
  2. Tyyne Maria Salo s. Urjala 7.5.1899.
  3. Naimi Aleksander Salo s. Urjala 31.10.1901.
  4. Arvo Johannes Salo s. Urjala 6.6.1904.

VIII Karoliina Heikintytär Jokinen (vanhemmat) s. Punkalaidun 19.11.1879, k. siellä 16.3.1965.
    Puoliso Punkalaidun 7.11.1901 Kalle Kustaa Jokinen s. Huittinen 27.8.1871, k. Punkalaidun 18.3.1932, vanh Huittisten Raskalan Karan työmies Matti Matinpoika Mäkelä ja Vilhelmiina Heikintytär. - Punkalaitumen Karusten Kostilan Iso-Hulvastin renki, sitten Kostilan Vähä-Erkkilän mökkiläinen ja työmies.

IX Lapsia:

  1. Kalle Jaakko Jokinen s. Punkalaidun 23.7.1902.
  2. Aleksi Bernhard Jokinen s. Punkalaidun 15.4.1904.
  3. Naimi Karoliina Jokinen s. Punkalaidun 14.3.1906.
  4. Saara Esteri Jokinen, Haapanen s. Punkalaidun 15.5.1908.
  5. Kustaa Nikolai Jokinen s. Punkalaidun 24.12.1909, k. siellä 19.11.1986.
  6. Toivo Ilmari Jokinen s. Punkalaidun 12.1.1912, k. kaatui Kuhmo 30.1.1940. - Työnjohtaja Ulvilassa. Alikersantti Jalkaväkirykmentti 65, II pataljoona, 4. komppania.
  7. Saima Siviä Jokinen s. Punkalaidun 15.1.1914.
  8. Aune Gunilla Jokinen s. Punkalaidun 21.1.1916, k. siellä 8.4.1917.
  9. Matias Alpo Jokinen s. Punkalaidun 24.2.1918.
  10. Elli Elviira Jokinen, Matilainen s. Punkalaidun 30.6.1921, k. Helsinki 31.3.2002.
  11. Helvi Kyllikki Jokinen, Pekkanen s. Punkalaidun 30.6.1921, k. Kouvola 9.12.2006.

IX Kustaa Nikolai Kallenpoika Jokinen (vanhemmat) s. Punkalaidun 24.12.1909, k. siellä 19.11.1986.
    Puoliso Punkalaidun Martta Ilona Mäkinen, Jokinen s. Punkalaidun 29.7.1909, k. siellä 6.8.2006, vanh Punkalaitumen Teikarlan Teinilän renki Talalan Alajallin työmies Juho Ilmari Mäkinen ja Iida Kivistö.

X Lapsia:

  1. Heljä Jokinen, Rietz s. Punkalaidun 11.9.1934.
  2. Sylvi Jokinen, Hirsimäki Hagelberg s. Punkalaidun 17.6.1937.
  3. ? Jokinen, Vähämäki

VIII Nestori Heikinpoika Heikkinen (vanhemmat) s. Punkalaidun 30.3.1886, k. Valkeakoski 6.7.1956. - Punkalaitumen Kanniston Visurin, sitten Hosiakorven renki 1906.
    Puoliso Punkalaidun 12.6.1904 Anna Sofia Korvenpää, Kallionpää, Heikkinen s. Punkalaidun 28.5.1886, k. Valkeakoski 13.11.1959, vanh Punkalaitumen Hosiakorven Korvenpään torppari ja mökkiläinen Juho Heikki Matinpoika Korvenpää, Kallionpää ja Johanna Sofia Kustaantytär Kallionpää. - Perhe muutti Kalvolaan 12.11.1911, N:77.

IX Lapsia:

  1. Naimi Matilda Heikkinen s. Punkalaidun 11.12.1904.
  2. Alma Amanda Heikkinen s. Punkalaidun 8.5.1906.
  3. Lempi Maria Heikkinen s. Punkalaidun 28.10.1907, k. Valkeakoski 3.6.1988.
  4. Lauri Antero Heikkinen s. Punkalaidun (Kalvola) 9.8.1910, k. Valkeakoski 12.1.1984.
  5. Heikki s. Kalvola .
  6. s. Kalvola .

IX Lempi Maria Nestorintytär Heikkinen (vanhemmat) s. Punkalaidun 28.10.1907, k. Valkeakoski 3.6.1988.
    Puoliso Kalle Artturi Laine s. 7.3.1904, k. Valkeakoski 16.12.1970.

X Lapsia:

IX Lauri Antero Heikkinen (vanhemmat) s. Punkalaidun (Kalvola) 9.8.1910, k. Valkeakoski 12.1.1984.
    Puoliso Hilja Maria Leppänen s. Rautalampi 8.8.1907, k. Valkeakoski 5.7.1987, vanh Rautalammin Särkisalon N:1 Ruoho-ahon torpan poika ja mäkitupalainen Särkisalon N:2 Välimäessä Aukusti Matinpoika Leppänen ja Anna Villentytär Hakkarainen.

X Lapsia:

  1. Eino Antero Heikkinen s. 26.6.1940, k. Valkeakoski 31.12.2010.

VIII Frans Heikinpoika Heikkinen, Rantanen (vanhemmat) s. Punkalaidun 30.3.1886. - Viimeksi Kanniston Keskisen työmies 1912.
    Puoliso 1:o Punkalaidun 9.6.1907 Mariana Heinonen, Rantanen s. Punkalaidun 1.5.1882, k. siellä 30.1.1908, äiti Punkalaitumen Jalasjoen Ala-Viikarin piika Maria Vilhelmintytär.
    Puoliso 2:o Punkalaidun 8.11.1908 Emma Saukkonen, Rantanen s. Punkalaidun 22.11.1879, vanh Punkalaitumen Kostilan Iso-Erkkilän Saukolan torpan poika ja mökkiläinen Vihtori Kustaanpoika Saukola ja Emma Susanna Heikintytär.

IX Lapsia:

  1. Anna Maria Rantanen s. Punkalaidun 17.1.1908, k. siellä 16.6.1915.
  2. Vilho Einari Rantanen s. Punkalaidun 1.5.1909.
  3. Signe Selina Rantanen s. Punkalaidun 30.3.1914.
  4. Helvi Helena Rantanen s. Punkalaidun 30.3.1914.

VIII Oskari Heikinpoika Rantanen (vanhemmat) s. Punkalaidun 30.11.1888.
    Puoliso Punkalaidun 25.2.1912 Hilja Karoliina Välimäki, Rantanen s. Punkalaidun 8.9.1890, vanh Punkalaitumen Vanttilan Uuden-Pihkon renki Juho Juhonpoika Välimäki ja Emma Karoliina Juhontytär.

IX Lapsia:

  1. Aino Ilona Rantanen, Reunanen s. Punkalaidun 15.5.1912, k. 6.12.1994.
  2. Eino Johannes Rantanen s. Punkalaidun 27.5.1914.
  3. Kalle Kasperi Rantanen s. Punkalaidun 3.9.1915, k. Valkeakoski 20.4.1987.

IX Aino Ilona Oskarintytär Rantanen, Reunanen (vanhemmat) s. Punkalaidun 15.5.1912, k. 6.12.1994.
    Puoliso Punkalaidun 1930 Viljo Vihtori Reunanen s. Punkalaidun 5.6.1906, k. siellä 28.2.1999, vanh Punkalaitumen Teikarlan Aarikan mökkiläinen Kalle Kustaa Juhonpoika Hakala, Reunanen ja Amanda Matilda Juhontytär Isomäki, Reunanen.

X Lapsia:

  1. Hanna Mirjami Reunanen s. Punkalaidun 2.3.1934, k. siellä 30.11.1934.

IX Kalle Kasperi Oskarinpoika Rantanen (vanhemmat) s. Punkalaidun 3.9.1915, k. Valkeakoski 20.4.1987.
    Puoliso 30.12.1940 Elsa Amanda Toivonen, Rantanen s. Suodenniemi 13.7.1916, k. Valkeakoski 3.10.2006, vanh Suodenniemen Kiikoisten kylän Uusitalon ja Vähä-Lähteenmäen työmies Kaarle Aleksi Kaarlenpoika Toivola ja Anni Pauliina Taavetintytär Iso-Lähteenmäki.

X Lapsia:

  1. Mauri Olavi Rantanen s. Punkalaidun 12.4.1941.
  2. Pentti Juhani Rantanen s. Punkalaidun 6.11.1946, k. Valkeakoski 5.11.2014.
  3. Jukka Antero Rantanen s. Punkalaidun 2.6.1948.

X Mauri Olavi Kallenpoika Rantanen (vanhemmat) s. Punkalaidun 12.4.1941. - Trukinkuljettaja.
    Puoliso 24.8.1963 Sirkka Anneli Salminen, Rantanen s. Kylmäkoski 27.7.1942, k. Valkeakoski 17.6.2002. - Pakkaaja.

XI Lapsia:

X Pentti Juhani Kallenpoika Rantanen (vanhemmat) s. Punkalaidun 6.11.1946, k. Valkeakoski 5.11.2014. - Sorvaaja.
    Puoliso 30.12.1972 Tarja Anneli Nysten, Rantanen s. Valkeakoski 20.10.1952, k. siellä 28.2.2011. - Liikeapulainen.

XI Lapsia:

X Jukka Antero Kallenpoika Rantanen (vanhemmat) s. Punkalaidun 2.6.1948. - Kirvesmies.
    Puoliso 22.7.1967 Anja Aila Saikkonen s. Valkeakoski 26.3.1948.

XI Lapsia:

VIII Kustaa Heikinpoika Rantanen (vanhemmat) s. Punkalaidun 4.12.1891, k. julistettu 18.11.1935 kuolleeksi 1918. - Punkalaitumen Kanniston Visurin renki ainakin 1909-1912.
    Puoliso Punkalaidun 14.5.1911 Vendla Aleksandra Sederholm, Vuori, Rantanen s. Loimaa 22.2.1883, k. Punkalaidun 11.2.1950, vanh Loimaan Haaroisten ratsutilan seppä ja sunnuntaikoulun opettaja Kaarle Kustaa Sederholm, Vuori ja Maria Juhontytär.

IX Lapsia:

  1. Bertta Maria Vendlantytär s. Loimaa 4.11.1908.
  2. Hilja Amanda Rantanen, Lehtimäki s. Punkalaidun 26.10.1911, k. Kiukainen 1997.
  3. Toivo Olavi Rantanen s. Punkalaidun 2.11.1915.

IX Hilja Amanda Rantanen, Lehtimäki (vanhemmat) s. Punkalaidun 26.10.1911, k. Kiukainen 1997.
    Puoliso Punkalaidun Armo Johannes Lehtimäki s. Kiukainen 19.6.1912, k. sielä 1995, vanh Juho Fredrik Juhonpoika Kaunismäki, Lehtimäki ja Aleksandra Eufrosyne Juhontytär Ojala, Paavola Lehtimäki.

X Lapsia:

  1. Matti Lehtimäki