Hattulan Sattulan Jaakkolan sukua

I Klemetti Laurinpoika - Hattula Sattulan Jaakkolan isäntä 1594-1633. Jaakkola oli ajoittain autiona verotalona 1500-luvun. Sekin kuten muutkin Sattulan talot lahjoitettiin liivinmaalaista sukua olleelle Reinhold Anrepille 1600-luvun alussa. - Ennen Klemettiä Jaakkolaa isännöivät Erkki Olavinpoika 1539-80 ja Simo Niilonpoika 1581-93. - Jaakkolassa oli 1624 kolme hevosta ja sillä oli Leteensuolla niittyjä 15 tynnyrin- 25 kapanalaa.
    Puoliso N. N.

II Lapsia:

  1. Reko Jaakkola.

II Reko Klemetinpoika Jaakkola vanhemat - Hattula Sattulan Jaakkolan isäntä 1634-1687. Sotalaitoksen järjestelyjen mukana 1670-luvulla Jaakkolasta tehtiin ratsumestari Bergin komppanian kengityssepän palkkaetuihin kuuluva tila. Se palveli kruunua pitkän ajan aliupseerin palkkatilana, ja aivan vuosisadan lopulla siitä muodostettiin Pekolan Jaakkolan rusthollin augumentti ruotujakolaitosta varten. Isäntä maksoi siis veronsa näille. Jaakkolan tiluksien kautta kulki ikivanha myllytie Lehijärven rannoilta myllylle. Se aiheutti varsinkin keväisin suurta vahinkoa Jaakkolan niitylle. Sen takia Lehijärven ympäristön asukkaita kehotettiin olemaan käyttämättä tietä siihen saakka kunnes Jaakkolalle olisi löydetty uusi niitty.
    Puoliso 1:o Vappu
    Puoliso 2:o Dorde

III Lapsia:

  1. Mikko Jaakkola h. Hattula 9.8.1691.
  2. Kirsti Jaakkola.
  3. Elli Jaakkola.
  4. Vappu Jaakkola.

III Mikko Rekonpoika Jaakkola vanhemat h. Hattula 9.8.1691.
    Puoliso Malin k. 1697.

IV Lapsia:

  1. Heikki Jaakkola s. 1658, k. Hattula 18.6.1736.
  2. Yrjö Jaakkola. - Puoliso 1:o Peata, k. Hattula 1724. - Puoliso 2:o Liisa Antintytär, k. Hattula 9.10.1742.
  3. Sofia Jaakkola, k. Hattula 1697.

IV Heikki Mikonpoika Jaakkola vanhemat s. 1658, k. Hattula 18.6.1736. - Hattulan Sattulan Jaakkolan isäntä 1688-1713. Jaakkolan ruodun N:o 75 sotilas oli Erki Flink 1719.
    Puoliso 1:o Maria Tuomaantytär Vihtilä s. Kalvola Heinu, h. Hattula 6.4.1703, isä talollinen Tuomas Jaakonpoika Vihtilä.
    Puoliso 2:o Riitta Antintytär Perttula, vanh Anttin Mikonpoika Perttula ja Riitta.
    Puoliso 3:o Elisabet Tapanintytär s. noin 1685, k. Hattula 18.6.1750.

V Lapsia:

  1. Juho Jaakkola s. Hattula 1690, k. siellä noin 1730. - Puoliso Kerttu Eliaantytär Perttula s. Hattula, k. siellä 26.11.1775, vanh talollinen Elias Antinpoika Perttula ja Maria Mikontytär Siironen molemmat Hattulasta.
  2. Lapsi Jaakkola h. Hattula 1694.
  3. Peata Jaakkola s. Hattula 1714.
  4. Heikki Heikinpoika Jaakkola s. Hattula 1721.

V Heikki Heikinpoika Jaakkola, Nikkilä Vanhemmat s. 1721, k. Hattula 5.5.1776. - Hattulan Sattulan Nikkilän isäntä noin 1745-1776.
    Puoliso noin 1745 Vappu Tuomaantytär s. 1718, k. Hattula 27.10.1803, vanh talollinen lautamies Tuomas Laurinpoika Huti, Huttman Kalvolan Sauvalasta ja Sofia.

VI Lapsia:

  1. Maria Nikkilä s. Hattula 19.6.1746, k. siellä 30.3.1787. - Puoliso Hattula 26.12.1768 Matti Juhonpoika Keisari (hänen 1. aviossaan) ka. Hattula 13.8.1744, k. siellä 7.9.1808. - Hattulan Mervin Keisarin talollinen noin 1770-1806. - 2. puoliso Hattula 9.11.1788 Elisabet Kaapontytär Valtari ka. Hattula 26.2.1738, k. siellä 11.4.1798.
  2. Erkki Nikkilä s. Hattula 19.6.1746, h. siellä 5.7.1746.
  3. Heikki Nikkilä s. Hattula 8.12.1747, k. siellä 16.12.1747.
  4. Sipi Nikkilä s. Hattula 7.2.1749, k. Sääksmäki Klemola 4.6.1826. - Hattulan Sattulan Nikkilän isäntä isänsä jälkeen noin 1776-1823. - Puoliso Kalvola 8.2.1778 Ester Juhontytär Isotalo s. Kalvola 19.3.1753, k. Hattula 17.6.1809, vanh talollinen Juho Erkinpoika Isotalo ja Kaisa Pekantytär.
  5. Erkki Nikander ka. Hattula 17.4.1750, k. Hämeenlinna 4.6.1819. Kouluun Hämeenlinnaan noin 1767. Kauppias Hämeenlinnassa. - Puoliso 1:o Hämeenlinna 10.12.1782 Anna Katariina Lundberg s. Hämeenlinna 31.12.1760, k. siellä 1794-1817, vanh Carl Lundberg ja Anna Birckman. - Puoliso 2:o Hämeenlinna 1794-1817 Eva Kiellström, Nikander s. Hämeenlinna 8.7.1764, k. siellä 1.9.1845. vanh Gabriel Kiellström ja Hedvin Winberg.
  6. Anna Nikkilä ka. Hattula 18.2.1752, k. Sääksmäki 20.12.1823. - Puoliso Hattula 5.6.1775 Erkki Jaakonpoika Skyttälä s. Hattula 23.5.1751, k. Sääksmäki Klemola 13.10.1821. - Hattulan Pelkola Skyttälän lampuoti noin 1775-1793. - Sääksmäen Kärjenniemen Klemolan eli Kyttälän ratsutilallinen noin 1794-1815.
  7. Riitta Nikkilä s. Hattula 18.4.1754, k. Sääksmäki 9.5.1838. - Puoliso 1:o Hattula 15.5.1780 Heikki Antinpoika Hasselqvist s. Hattula 20.6.1746, k. Sääksmäki Klemola 1794. - Hattulasta Sääksmäelle 1792. - Räätäli, Sääksmäen Kärjenniemen Klemolan ratsutilallinen 1792-94. - Puoliso 2:o Sääksmäki 16.2.1796 Sipi Sipinpoika Heikkilä, Klemola s. Sääks Kärjenniemi Heikkilä 19.1.1769, k. Sääksmäki Klemola 11.12.1830. - Sääksmäen Kärjenniemen Klemolan ratsutilallinen 1794-1830.
    Sitten poika Heikki Heikinpoika Hasselqvist noin 1830-48. Heikin sisar Maria Henrikintytär Hasselqvist puolisonsa Karl Kaarlenpoika Tuomarlan kanssa ovat Klemola-Tuomarlan sukuseura ry:n kantavanhemmat.
  8. Heikki Nikkilä, Uotila ka. Hattula 20.3.1757, k. Lempäälä 12.2.1826. - Lempäälän Alkulan Uotilan talollinen noin 1785-1804. - Puoliso 1:o Lempäälä 29.3.1785 Maria Laurentius Ylhäinen (hänen 2. aviossaan) s. Lempäälä 20.4.1739, k. siellä 21.5.1809. - 1. puoliso Lempäälä 16.6.1767 Juho Matinpoika Uotila s. Lempäälä 24.10.1742, k. siellä 21.3.1784. - Puoliso 2:o Lempäälä 26.12.1809 Riitta Juhontytär Kierikka s. Lempäälä 23.6.1768, k. siellä 10.5.1859. - Muutti Uotilasta Heikin kuoltua Ihaman ratsutilalle sitten 1839 Hauralan Arvelaan.
  9. Juho Nikkilä ka. Hattula 16.5.1759, k. siellä 1.11.1829. - Hattulan Nihattulan Torkkolan talollinen noin 1791-1805. - Puoliso 1:o Hattula 2.10.1791 Anna Matintytär Rekola (hänen 2. aviossaan) s. Hattula 14.12.1757, k. siellä 16.11.1795. - 1. puoliso Hattula 21.10.1779 Juho Juhonpoika Torkkola s. Hattula 25.7.1755, k. siellä 28.7.1790. - Puoliso 2:o Kalvola 5.2.1797 Maria Kristiina Heikintytär Leipälä s. Kalvola 24.1.1773, k. Hattula 19.10.1842.
  10. Kalle Nikander ka. Hattula 6.10.1762. - Kouluun Hämeenlinnaan noin 1784. - Hämeenlinnasta jonnekin 1786.
  11. Samuel Nikkilä, Klemola ka. Hattula 31.3.1765, k. Sääksmäki 3.12.1840.

VI Samuel Heikinpoika Nikkilä, Klemola (vanhemmat) ka. Hattula 31.3.1765, k. Sääksmäki 3.12.1840. - Sääksmäen Kärjenniemen Klemolan eli Kyttälän ratsutilallinen noin 1809-1837.
    Puoliso 1:o Hattula 21.11.1790 Maria Heikintytär s. Hattula 2.6.1765, k. Sääksmäki 9.2.1805, vanh Hattulan Pelkolan Yrjölän lampuoti Heikki Frantsinpoika ja Maria Heikintytär.
    Puoliso 2:o Sääksmäki 14.12.1806 Sofia Antintytär Rök (hänen 2. aviossaan) s. Sääksmäki 20.7.1781, k. siellä 12.12.1846, vanh korpraali Antti Sipinpoika Rök ja Liisa Matintytär Maijala. - 1. puoliso Sääksmäki 17.10.1802 Pekka Heikinpoika Pietilä s. Sääksmäki 7.3.1779, k. siellä 10.10.1805. Sääksmäen Kärjenniemen Pietilän talollinen.

VII Lapsia:

  1. Anna Nikkilä s. Hattula 17.11.1792, k. Kangasala 1.4.1838. - Puoliso Sääksmäki 27.12.1813 Karl Henrik Matinpoika Alatalo (hänen 1. aviossaan) s. Kangasala 28.7.1786, k. Sahalahti 16.5.1866, vanh Kangasalan Isoniemen Alatalon (Nedergård) ratsutilallinen Matti Matinpoika ja Helena Melartin. - Kangasalan Isoniemen Alatalon ratsutilallinen noin 1820-38, Sahalahden Pakkalan Anttilan talollinen noin 1838-66. - 2. puoliso Kangasala 20.11.1834 Maria Juhontytär Tervaniemi s. Kuhmalahti 15.10.1809. Elossa Sahalahden Anttilassa vielä 1879.
  2. Heikki Klemola s. Sääksmäki 21.1.1803, k. siellä 20.7.1803.
  3. Maria Klemola s. Sääksmäki 12.2.1809, k. siellä 7.8.1811.
  4. Elisabet Klemola s. Sääksmäki 5.4.1811, k. siellä 22.6.1813.
  5. Erkki Klemola s. Sääksmäki 31.1.1814, k. siellä 9.4.1881.
  6. Juho Klemola, Outinen s. Sääksmäki 16.2.1819, k. Vesilahti 13.1.1848. - Vesilahden Anian Outisen isäntä. - Puoliso Vesilahti 24.6.1843 Anna Kristiina Kallentytär Outinen (hänen 1. aviossaan) s. Vesilahti 1.7.1820. - Elossa vielä 1884. - 2. puoliso Vesilahti 3.4.1849 Antti Matinpoika Yli-Sisto s. Vesilahti 26.5.1818, k. siellä 8.4.1877. Vesilahden Vakkalan Yli-Siston talollisen poika.
  7. Maria Klemola s. Sääksmäki 25.12.1819. Mainittu kastekirjassa rusthollari Samuel Klemolan aviottomaksi lapseksi. Äiti Anna Antintytär (s.12.7.1794 rk.) piikana tuolloin Klemolassa. - Muutti Sääksmäen Liuttulasta Hattulaan 19.2.1832, muutto N:o 14 yhdessä äitinsä ja äitinsä miehensä Heikki Kallenpojan perheen kanssa. - Sitten yksin Hattulasta Renkoon (26.5.?)1836. - Ei ole se Maria joka vihitty Rengossa 5.6.1848.

VII Erkki Samuelinpoika Klemola (vanhemmat) s. Sääksmäki 31.1.1814, k. siellä 9.4.1881. - Sääksmäen Kärjenniemin Klemolan eli Kyttälän ratsutilallinen isänsä jälkeen noin 1837-74. Kirkon kuudennusmies.
    Puoliso Sääksmäki 20.6.1837 Katarina (Kaisa) Hinkka s. Sääksmäki 25.10.1815, k. siellä 22.6.1883, vanh Sääksmäen Salon Hinkan ratsutilallinen Erkki Kaaponpoika ja Liisa Aatamintytär.

VIII Lapsia:

  1. Erkki Juho Klemola s. Sääksmäki 25.9.1838, k. siellä 27.10.1838.
  2. Erkki Juho Klemola s. Sääksmäki 9.3.1843. - Sääksmäen Kärjenniemin Klemolan eli Kyttälän ratsutilallinen isänsä jälkeen noin 1874-. - Puoliso Sääksmäki Anna Maria Josefintytär s. Pälkäne 19.8.1847, vanh Pälkäneen Mälkilän Laurilan ratsutilallinen Josef Isakinpoika Laurila ja Johanna Erkintytär.
  3. Josefina Klemola s. Sääksmäki 13.11.1845. - Akaaseen 10.3.1866, muutto N:o 10. - Puoliso 28.12.1866 Kalle Heikinpoika Heikkilä s. Akaa 26.5.1839, k. siellä 27.4.1906. vanh Akaan Nahkialan Heikkilän talollinen Heikki Juhonpoika Heikkilä ja Riitta Maija Simontytär. - Akaan Nahkialan Heikkilän talollinen isänsä jälkeen noin 1868-87.
  4. Mariana Karoliina Klemola s. Sääksmäki 10.12.1848, k. siellä 10.10.1882. - Puoliso Sääksmäki 27.10.1868 Kustaa Matinpoika Montola s. Vesilahti 21.9.1842, k. Sääksmäki 17.1.1898. vanh Vedentaan Montolan puustellin vuokraviljelijä Matti Juhonpoika Pirkkalasta ja Kristina Juhontytär Vesilahdelta. - Vedentaan Montolan puustellin vuokraviljelijä isänsä jälkeen 1867-.
  5. Katarina Vilhelmiina Klemola s. Sääksmäki 1.2.1851. - Puoliso Sääksmäki 29.12.1872 Johannes Kustaanpoika Lindholm s. Sääksmäki 14.3.1844, vanh Sääksmäen Kärjenniemen Pietilän talollinen Kustaa Heikinpoika ja Henrika Matintytär. - Itsellisiä Kärjenniemessä.
  6. Heikki Anselmi Klemola s. Sääksmäki 20.4.1853.
  7. Antti Aukust Klemola s. Sääksmäki 14.11.1855, k. siellä 27.8.1870.
  8. Emma Maria Klemola s. Sääksmäki 8.10.1858. - Puoliso Sääksmäki 27.12.1885 Alfred Järvinen s. Kalvola 7.10.1860, vanh Kalvolan niemisen Sillanpään torppari Erkki Juho Juhonpoika Hattulasta ja Ulla Stina Mikontytär Sääksmäeltä. - Puuseppä.

VIII Heikki Anselmi Erkinpoika Klemola, Lehtonen (vanhemmat) s. Sääksmäki 20.4.1853. Kärjenniemen itsellinen, sitten pientilallinen ja myöhemmin työmies.
    Puoliso 1:o Sääksmäki 28.5.1876 Vilhelmiina Eevan/Fredrikintytär s. Sääksmäki 18.10.1856, k. siellä 11.5.1906, äiti Eeva Liisa Heikintytär Akaasta. Vihittyjen kirjassa Eeva mainittiin Fredrikintyttäreksi.
    Puoliso 2:o Sääksmäki 22.12.1907 Aina Augusta Juusentytär Lahtinen s. Teisko 21.9.1881.

IX Lapsia:

  1. Iida Vilhelmiina Lehtonen s. Sääksmäki 20.12.1876, k. siellä 6.9.1877.
  2. Amanda Vilhelmiina Lehtonen s. Sääksmäki 25.1.1878.
  3. Heikki Topias Lehtonen s. Sääksmäki 1.11.1880.
  4. Kalle Eusebius Lehtonen s. Sääksmäki 14.8.1883.
  5. Selma Maria Lehtonen s. Sääksmäki 5.12.1887.
  6. August Rikhard Lehtonen s. Sääksmäki 9.2.1891.
  7. Siiri Elvira Lehtonen s. Sääksmäki 17.6.1897.
  8. Laima Lydia Lehtonen s. Sääksmäki 25.3.1899.
  9. Aino Vilhelmiina Lehtonen s. Sääksmäki 15.5.1908.

IX Amanda Vilhelmiina Heikintytär Lehtonen (vanhemmat) s. Sääksmäki 25.1.1878. - Muuttivat Kuopioon 13.12.1902, muutto N:o 94. - Tulivat Helsingistä 23.12.1906.
    Puoliso Sääksmäki 17.7.1897 Edvard Hermanninpoika Helin s. Teisko 25.1.1870, vanh Teiskon Saarlahden Kankaanpään talollinen Herman Abrahaminpoika Kankaanpää ja Amanda Matintytär.

X Lapsia:

  1. Edvard Emanuel Helin s. Sääksmäki 25.3.1898.
  2. Isma August Helin s. Sääksmäki 15.1.1900, k. siellä 15.1.1900.
  3. Frans Feliks Helin s. Ruovesi 13.1.1901.
  4. Yrjö Hemming Helin s. Kuopio 22.5.1903.
  5. Jenny Amanda Helin s. Sääksmäki 18.4.1905.
  6. Aune Maria Helin s. Sääksmäki 20.1.1908.

IX Heikki Topias Heikinpoika Lehtonen (vanhemmat) s. Sääksmäki 1.11.1880, k. Valkeakoski 6.5.1945.
    Puoliso Sääksmäki 4.6.1906 Selma Lyydia Marjaanantytär Mikkola s. 5.8.1886, k. Valkeakoski 22.5.1973.

X Lapsia:

  1. Elsa Maria Lehtonen s. Sääksmäki 14.10.1906, k. Valkeakoski 21.11.1995. - Puoliso Sääksmäki 29.7.1928 Väinö Jalmari Nieminen s. Sääksmäki 19.12.1904, k. Valkeakoski 16.1.1988, vanh Alfred Nieminen Tyrväältä ja Mathilda Yli-Laurila Vesilahdelta.
  2. Uuno Henrik Lehtonen s. Sääksmäki 25.6.1908. k. Valkeakoski 25.6.1990. - Kauppiaana Alkossa. - Puoliso Liisa Maria Kanerva s. 29.10.1910, k. Valkeakoski 24.12.1996.
  3. Eila Kaarina Lehtonen s. Sääksmäki 19.7.1915, k. Valkeakoski 14.9.2010. - Puoliso Jorma Olavi Saarni s. 7.3.1915, k. Valkeakoski 10.1.1996.
  4. Toivo Verner Lehtonen s. Sääksmäki 17.8.1920, k. Valkeakoski 3.7.2008.

X Toivo Verner Heikinpoika Lehtonen (vanhemmat) s. Sääksmäki 17.8.1920, k. Valkeakoski 3.7.2008. - Työnjohtaja.
    Puoliso 1:o , ero Leena Saarinen
    Puoliso 2:o Eila Ester Hellstén s. Sääksmäki 12.1.1926, k. Valkeakoski 10.6.2014, äiti Ester Augustintytär Hellsten.

XI Lapsia:

IX Kalle Eusebius Heikinpoika Lehtonen (vanhemmat) s. Sääksmäki 14.8.1883.
    Puoliso Sääksmäki 4.6.1906 Selma Matilta Juhontytär Kansanen s. Sääksmäki 19.11.1881, vanh Sääksmäen Ylenjoen Maijalan talollinen Juho Fredrik Fredrikinpoika ja Amalia Matilda Juhontytär.

X Lapsia:

  1. Tuure Kasperi Lehtonen s. Sääksmäki 21.10.1907.
  2. Onni Lehtonen s. Sääksmäki .

Lähteet:

Kirkonkirjat:
Rippikirjat, syntyneet, vihityt ja kuolleet
Esko Karisalmi:
Hattulan Sattulan Jaakkolat
Eero Mäntylä:
Hattulan historia: s.174, s.190, s.230, s.233 ja s.355-356. Hämeenlinna 1976.