Hattulan Sattulan Jaakkolan sukua

I Klemetti Laurinpoika - Hattulan Sattulan Jaakkolan isäntä 1595-1633. Jaakkola oli ajoittain autiona verotalona 1500-luvun. Sekin kuten muutkin Sattulan talot lahjoitettiin liivinmaalaista sukua olleelle Reinhold Anrepille 1600-luvun alussa. - Ennen Klemettiä Jaakkolaa isännöivät Erkki Olavinpoika 1539-80 ja Simo Niilonpoika 1581-93. - Jaakkolassa oli 1624 kolme hevosta ja sillä oli Leteensuolla niittyjä 15 tynnyrin- 25 kapanalaa.
    Puoliso N. N.

II Lapsia:

  1. Reko Jaakkola - Hattula Sattulan Jaakkolan isäntä 1634-1654.
  2. Marketta Jaakkola - Mainitaan 1637.

II Reko Klemetinpoika Jaakkola Vanhemat - Hattulan Sattulan Jaakkolan isäntä 1634-1654. Sotalaitoksen järjestelyjen mukana 1670-luvulla Jaakkolasta tehtiin ratsumestari Bergin komppanian kengityssepän palkkaetuihin kuuluva tila. Se palveli kruunua pitkän ajan aliupseerin palkkatilana, ja aivan vuosisadan lopulla siitä muodostettiin Pekolan Jaakkolan rusthollin augumentti ruotujakolaitosta varten. Isäntä maksoi siis veronsa näille.
    Jaakkolan tiluksien kautta kulki ikivanha myllytie Lehijärven rannoilta myllylle. Se aiheutti varsinkin keväisin suurta vahinkoa Jaakkolan niitylle. Sen takia Lehijärven ympäristön asukkaita kehotettiin olemaan käyttämättä tietä siihen saakka kunnes Jaakkolalle olisi löydetty uusi niitty.
    Puoliso 1:o Vappu Rekontytär k. ennen 1653. - Mainitaan puolisona vuodesta 1634.
    Puoliso 2:o noin 1653 Dorde

III Lapsia:

  1. Mikko Jaakkola h. Hattula 9.8.1691. - Jaakkolan isäntä 1655-1690.
  2. Kirsti Jaakkola - Mainitaan tyttärenä 1653-54 ja Mikon sisarena 1655-70.
  3. Elin (Helena) Jaakkola - Mainitaan tyttärenä 1653-54 ja Mikon sisarena 1655-70..
  4. Vappu Jaakkola - Mainitaan tyttärenä 1654.

III Mikko Rekonpoika Jaakkola Vanhemat h. Hattula 9.8.1691. - Hattulan Sattulan Jaakkolan isäntä 1655-1690.
    Puoliso noin 1655 Malin k. 1697.

IV Lapsia:

  1. Heikki Jaakkola s. 1658, k. Hattula 18.6.1736. - Jaakkolan isäntä 1691-(1712).
  2. Yrjö Jaakkola - Mainitaan Heikin veljeksi 1691-94.
        Puoliso 1:o Maria - Mainitaan puolisona 1691-94.
        Puoliso 2:o Peata k. Hattula 1724.
        Puoliso 3:o Liisa Antintytär k. Hattula 9.10.1742.
  3. Sofia Jaakkola k. Hattula 1697. - Mainitaan Heikin sisareksi 1694.

IV Heikki Mikonpoika Jaakkola Vanhemat s. 1658, k. Hattula 18.6.1736. - Hattulan Sattulan Jaakkolan isäntä 1691-(1712).
    Puoliso 1:o Maria Vihtilä s. Kalvola Heinu, h. Hattula 6.4.1703, isä Kalvolan Heinun vihtilän isäntä Tuomas Jaakonpoika Vihtilä.
    Puoliso 2:o Riitta Perttula s. Hattula Hyrvälä, vanh Antti Mikonpoika Perttula ja Riitta. - Mainitaan puolisona vuodesta 1707.
    Puoliso 3:o Elisabet Tapanintytär s. noin 1685, k. Hattula 18.6.1750.

V Lapsia:

  1. Juho Jaakkola s. Hattula noin 1690, k. noin 1727. - Luultavasti Jaakkolan isäntänä jonkin aikaa.
        Puoliso Kerttu Perttula (hänen 1. aviossaan) s. Hattula 1691, k. siellä 26.11.1775, vanh Hattulan Perttulan isäntä Elias Antinpoika Perttula ja Maria Mikontytär Siironen, molemmat Hattulasta. - Jaakkolan haltija ainakin 1727-28.
        Kertun 2. puoliso noin 1729 Sipi Sipinpoika s. 1697, k. Hattula 23.1.1764. - Hattulan Sattulan Jaakkolan isäntä 1729-52, sitten vävy 1753-73 Kalvolan ratsutilallisen poika Samuel Juhonpoika Saviniemi, joka avioitui Juho Jaakkolan tyttären Marian kanssa Hattulassa 1738.
  2. Lapsi k. Hattula 1694.
  3. Peata Jaakkola k. Hattula 1714.
  4. Heikki Jaakkola s. Hattula 1721, k. Hattula 5.5.1776. - Nikkilän isäntä 1745-1770.
  5. Matti Jaakkola s. Hattula 14.2.1727, k. siellä 1727.

V Heikki Heikinpoika Jaakkola, Nikkilä Vanhemmat s. 1721, k. Hattula 5.5.1776. - Hattulan Sattulan Nikkilän isäntä 1744-1770.
    Puoliso noin 1744 Vappu Tuomaantytär s. 1718, k. Hattula 27.10.1803, vanh mahdollisesti Kalvolan Sauvalan isäntä ja lautamies Tuomas Laurinpoika Huti, Huttman ja Sofia.

VI Lapsia:

  1. Maria Nikkilä s. Hattula 19.6.1746, k. siellä 30.3.1787.
        Puoliso Hattula 26.12.1768 Matti Keisari (hänen 1. aviossaan) ka. Hattula 13.8.1744, k. siellä 7.9.1808, vanh Hattulan Mervin Keisarin isäntä Juho Erkinpoika ja Maria Pekantytär. - Hattulan Mervin Keisarin isäntä noin 1770-1806.
        Matin 2. puoliso Hattula 9.11.1788 Elisabet Kaapontytär Valtari ka. Hattula 26.2.1738, k. siellä 11.4.1798.
  2. Erkki Nikkilä s. Hattula 19.6.1746, h. siellä 5.7.1746.
  3. Heikki Nikkilä s. Hattula 8.12.1747, k. siellä 16.12.1747.
  4. Sipi Nikkilä s. Hattula 7.2.1749, k. Sääksmäki Klemola 4.6.1826. - Hattulan Sattulan Nikkilän isäntä isänsä jälkeen 1771-(1823).
        Puoliso Kalvola 8.2.1778 Ester Isotalo s. Kalvola 19.3.1753, k. Hattula 17.6.1809, vanh Kalvolan Sääksniemen Isotalon isäntä Juho Erkinpoika Isotalo ja Kaisa Pekantytär.
  5. Erkki Nikander ka. Hattula 17.4.1750, k. Hämeenlinna 4.6.1819. - Kouluun Hämeenlinnaan noin 1767. Kauppias Hämeenlinnassa.
        Puoliso 1:o Hämeenlinna 10.12.1782 Anna Katariina Lundberg s. Hämeenlinna 31.12.1760, k. siellä 1794-1817, vanh Carl Lundberg ja Anna Birckman.
        Puoliso 2:o Hämeenlinna 1794-1817 Eva Kiellström, Nikander s. Hämeenlinna 8.7.1764, k. siellä 1.9.1845. vanh Gabriel Kiellström ja Hedvin Winberg.
  6. Anna Nikkilä ka. Hattula 18.2.1752, k. Sääksmäki 20.12.1823.
        Puoliso Hattula 5.6.1775 Erkki Skyttälä s. Hattula 23.5.1751, k. Sääksmäki Klemola 13.10.1821, vanh Hattulan Pelkola Skyttälän lampuoti Jaakko Juhonpoika ja Marketta Mikontytär. - Hattulan Pelkola Skyttälän lampuoti noin 1775-1793, Sääksmäen Kärjenniemen Klemolan eli Kyttälän ratsutilallinen noin 1794-1815.
  7. Riitta Nikkilä s. Hattula 18.4.1754, k. Sääksmäki 9.5.1838.
        Puoliso 1:o Hattula 15.5.1780 Heikki Hasselqvist s. Hattula 20.6.1746, k. Sääksmäki Klemola 1794, vanh Hattulan Sattulan rakuuna Antti Hasselqvist ja Maria Juhontytär. - Hattulasta Sääksmäelle 1792. - Räätäli, Sääksmäen Kärjenniemen Klemolan ratsutilallinen 1792-94.
        Puoliso 2:o Sääksmäki 16.2.1796 Sipi Heikkilä, Klemola s. Sääksmäki 19.1.1769, k. siellä 11.12.1830, vanh Sääksmäen Kärjenniemen Heikkilän isäntä Sipi Jaakonpoika ja Liisa Olavintytär. - Sääksmäen Kärjenniemen Klemolan ratsutilallinen 1794-1830.
    Sitten poika Heikki Heikinpoika Hasselqvist noin 1830-48. Heikin sisar Maria Henrikintytär Hasselqvist puolisonsa Karl Kaarlenpoika Tuomarlan kanssa ovat Klemola-Tuomarlan sukuseura ry:n kantavanhemmat.
  8. Heikki Nikkilä, Uotila ka. Hattula 20.3.1757, k. Lempäälä 12.2.1826. - Lempäälän Alkulan Uotilan isäntä noin 1785-1804.
        Puoliso 1:o Lempäälä 29.3.1785 Maria Ylhäinen (hänen 2. aviossaan) s. Lempäälä 20.4.1739, k. siellä 21.5.1809, vanh Lempäälän Alkulan Ylhäisistä Lauri Paulinpoika ja Maria Antintytär.
        Marian 1. puoliso Lempäälä 16.6.1767 Juho Uotila s. Lempäälä 24.10.1742, k. siellä 21.3.1784, vanh Lempäälän Alkulan Uotilan talon vävy Matti Petrinpoika ja Maria Erkintytär.
        Puoliso 2:o Lempäälä 26.12.1809 Riitta Kierikka s. Lempäälä 23.6.1768, k. siellä 10.5.1859, vanh Lempäälän Aimalan Kierikan isäntä Juho Yrjönpoika ja Anna Yrjöntytär. - Muutti Uotilasta Heikin kuoltua Ihaman ratsutilalle sitten 1839 Hauralan Arvelaan.
  9. Juho Nikkilä ka. Hattula 16.5.1759, k. siellä 1.11.1829. - Hattulan Nihattulan Torkkolan talollinen noin 1791-1805.
        Puoliso 1:o Hattula 2.10.1791 Anna Rekola (hänen 2. aviossaan) s. Hattula 14.12.1757, k. siellä 16.11.1795, vanh Hattulan Rahkolan Rekolan isäntä Matti Matinpoika ja Anna Erkintytär.
        Annan 1. puoliso Hattula 21.10.1779 Juho Torkkola s. Hattula 25.7.1755, k. siellä 28.7.1790, vanh Hattulan Nihattulan Torkkolan ratsutilan vävy ja ratsutilallinen Juho Antinpoika ja Marketta Antintytär.
        Puoliso 2:o Kalvola 5.2.1797 Maria Kristiina Leipälä s. Kalvola 24.1.1773, k. Hattula 19.10.1842, vanh Kalvolan Keikkalan Leipälän isäntä Heikki Jaakonpoika Leipälä ja Maria Heikintytär Loistila.
  10. Kalle Nikander ka. Hattula 6.10.1762. - Kouluun Hämeenlinnaan noin 1784. - Hämeenlinnasta jonnekin 1786.
  11. Samuel Nikkilä, Klemola ka. Hattula 31.3.1765, k. Sääksmäki 3.12.1840.

VI Samuel Heikinpoika Nikkilä, Klemola Vanhemmat ka. Hattula 31.3.1765, k. Sääksmäki 3.12.1840. - Sääksmäen Kärjenniemen Klemolan eli Kyttälän ratsutilallinen noin 1809-1837.
    Puoliso 1:o Hattula 21.11.1790 Maria Heikintytär s. Hattula 2.6.1765, k. Sääksmäki 9.2.1805, vanh Hattulan Pelkolan Yrjölän lampuoti Heikki Frantsinpoika ja Maria Heikintytär.
    Puoliso 2:o Sääksmäki 14.12.1806 Sofia Rök (hänen 2. aviossaan) s. Sääksmäki 20.7.1781, k. siellä 12.12.1846, vanh korpraali Antti Sipinpoika Rök ja Liisa Matintytär Maijala.
    Sofian 1. puoliso Sääksmäki 17.10.1802 Pekka Heikinpoika Pietilä s. Sääksmäki 7.3.1779, k. siellä 10.10.1805. - Sääksmäen Kärjenniemen Pietilän isäntä.

VII Lapsia:

  1. Anna Nikkilä s. Hattula 17.11.1792, k. Kangasala 1.4.1838.
        Puoliso Sääksmäki 27.12.1813 Kalle Heikki Alatalo (hänen 1. aviossaan) s. Kangasala 28.7.1786, k. Sahalahti 16.5.1866, vanh Kangasalan Isoniemen Alatalon (Nedergård) ratsutilallinen Matti Matinpoika ja Helena Melartin. - Kangasalan Isoniemen Alatalon ratsutilallinen noin 1820-38, Sahalahden Pakkalan Anttilan isäntä noin 1838-66.
        Kallen 2. puoliso Kangasala 20.11.1834 Maria Juhontytär Tervaniemi s. Kuhmalahti 15.10.1809. - Sahalahden Anttilassa 1879.
  2. Heikki Klemola s. Sääksmäki 21.1.1803, k. siellä 20.7.1803.
  3. Maria Klemola s. Sääksmäki 12.2.1809, k. siellä 7.8.1811.
  4. Elisabet Klemola s. Sääksmäki 5.4.1811, k. siellä 22.6.1813.
  5. Erkki Klemola s. Sääksmäki 31.1.1814, k. siellä 9.4.1881.
  6. Juho Klemola, Outinen s. Sääksmäki 16.2.1819, k. Vesilahti 13.1.1848. - Vesilahden Anian Outisen vävy ja isäntä 1843-48.
        Puoliso Vesilahti 24.6.1843 Anna Kristiina Outinen (hänen 1. aviossaan) s. Vesilahti 1.7.1820, elossa vielä 1884, vanh Vesilahden Anian Outisen isäntä Kalle Kallenpoika Outinen ja Kaisa Juhontytär Heikkilä.
        Annan 2. puoliso Vesilahti 3.4.1849 Antti Kristian Yli-Sisto s. Vesilahti 26.5.1818, k. siellä 8.4.1877, vanh Vesilahden Vakkalan Yli-Siston isäntä Matti Mikonpoika Yli-Sisto ja Maria Juhontytär Heikkilä. - Vesilahden Anian Outisen isäntä 1849-70.
  7. Maria Klemola s. Sääksmäki 25.12.1819. - Mainittu kastekirjassa rusthollari Samuel Klemolan aviottomaksi lapseksi. Äiti Anna Antintytär (s.12.7.1794 rk.) piikana tuolloin Klemolassa.
    - Muutti Sääksmäen Liuttulasta Hattulaan 19.2.1832, muutto N:o 14 yhdessä äitinsä ja äitinsä miehensä Heikki Kallenpojan perheen kanssa. - Sitten yksin Hattulasta Renkoon (26.5.?)1836. - Ei ole se Maria joka vihitty Rengossa 5.6.1848.

VII Erkki Samuelinpoika Klemola Vanhemmat s. Sääksmäki 31.1.1814, k. siellä 9.4.1881. - Sääksmäen Kärjenniemin Klemolan eli Kyttälän ratsutilallinen isänsä jälkeen noin 1837-74. Kirkon kuudennusmies.
    Puoliso Sääksmäki 20.6.1837 Katariina Hinkka s. Sääksmäki 25.10.1815, k. siellä 22.6.1883, vanh Sääksmäen Salon Hinkan ratsutilallinen Erkki Kaaponpoika ja Liisa Aatamintytär.

VIII Lapsia:

  1. Erkki Juho Klemola s. Sääksmäki 25.9.1838, k. siellä 27.10.1838.
  2. Erkki Juho Klemola s. Sääksmäki 9.3.1843. - Sääksmäen Kärjenniemin Klemolan eli Kyttälän ratsutilallinen isänsä jälkeen noin 1874-.
        Puoliso Sääksmäki Anna Maria Laurila s. Pälkäne 19.8.1847, vanh Pälkäneen Mälkilän Laurilan ratsutilallinen Josef Isakinpoika Laurila ja Johanna Erkintytär.
  3. Josefina Klemola s. Sääksmäki 13.11.1845. - Akaaseen 10.3.1866, muutto N:o 10.
        Puoliso 28.12.1866 Kalle Heikkilä s. Akaa 26.5.1839, k. siellä 27.4.1906. vanh Akaan Nahkialan Heikkilän talollinen Heikki Juhonpoika Heikkilä ja Riitta Maija Simontytär. - Akaan Nahkialan Heikkilän isäntä isänsä jälkeen noin 1868-87.
  4. Mariana Karoliina Klemola s. Sääksmäki 10.12.1848, k. siellä 10.10.1882.
        Puoliso Sääksmäki 27.10.1868 Kustaa Montola s. Vesilahti 21.9.1842, k. Sääksmäki 17.1.1898. vanh Vedentaan Montolan puustellin vuokraviljelijä Matti Juhonpoika Pirkkalasta ja Kristina Juhontytär Vesilahdelta. - Vedentaan Montolan puustellin vuokraviljelijä isänsä jälkeen 1867-.
  5. Katarina Vilhelmiina Klemola s. Sääksmäki 1.2.1851.
        Puoliso Sääksmäki 29.12.1872 Johannes Lindholm s. Sääksmäki 14.3.1844, vanh Sääksmäen Kärjenniemen Pietilän isäntä Kustaa Heikinpoika ja Henrika Matintytär. - Itsellisiä Kärjenniemessä.
  6. Heikki Anselmi Klemola s. Sääksmäki 20.4.1853.
  7. Antti Aukust Klemola s. Sääksmäki 14.11.1855, k. siellä 27.8.1870.
  8. Emma Maria Klemola s. Sääksmäki 8.10.1858.
        Puoliso Sääksmäki 27.12.1885 Alfred Järvinen s. Kalvola 7.10.1860, vanh Kalvolan niemisen Sillanpään torppari Erkki Juho Juhonpoika Hattulasta ja Ulla Stina Mikontytär Sääksmäeltä. - Puuseppä.

VIII Heikki Anselmi Erkinpoika Klemola, Lehtonen Vanhemmat s. Sääksmäki 20.4.1853. - Kärjenniemen itsellinen, sitten pientilallinen ja myöhemmin työmies.
    Puoliso 1:o Sääksmäki 28.5.1876 Vilhelmiina Eevantytär s. Sääksmäki 18.10.1856, k. siellä 11.5.1906, äiti Eeva Liisa Heikintytär Akaasta. Vihittyjen kirjassa Eeva mainittiin Fredrikintyttäreksi.
    Puoliso 2:o Sääksmäki 22.12.1907 Aina Augusta Juusentytär Lahtinen s. Teisko 21.9.1881.

IX Lapsia:

  1. Iida Vilhelmiina Lehtonen s. Sääksmäki 20.12.1876, k. siellä 6.9.1877.
  2. Amanda Vilhelmiina Lehtonen s. Sääksmäki 25.1.1878.
  3. Heikki Topias Lehtonen s. Sääksmäki 1.11.1880.
  4. Kalle Eusebius Lehtonen s. Sääksmäki 14.8.1883.
  5. Selma Maria Lehtonen s. Sääksmäki 5.12.1887.
  6. August Rikhard Lehtonen s. Sääksmäki 9.2.1891.
  7. Siiri Elvira Lehtonen s. Sääksmäki 17.6.1897.
  8. Laima Lydia Lehtonen s. Sääksmäki 25.3.1899.
  9. Aino Vilhelmiina Lehtonen s. Sääksmäki 15.5.1908.

IX Amanda Vilhelmiina Heikintytär Lehtonen Vanhemmat s. Sääksmäki 25.1.1878. - Muuttivat Kuopioon 13.12.1902, muutto N:o 94. Tulivat Helsingistä 23.12.1906.
    Puoliso Sääksmäki 17.7.1897 Edvard Helin s. Teisko 25.1.1870, vanh Teiskon Saarlahden Kankaanpään talollinen Herman Abrahaminpoika Kankaanpää ja Amanda Matintytär.

X Lapsia:

  1. Edvard Emanuel Helin s. Sääksmäki 25.3.1898.
  2. Isma August Helin s. Sääksmäki 15.1.1900, k. siellä 15.1.1900.
  3. Frans Feliks Helin s. Ruovesi 13.1.1901.
  4. Yrjö Hemming Helin s. Kuopio 22.5.1903.
  5. Jenny Amanda Helin s. Sääksmäki 18.4.1905.
  6. Aune Maria Helin s. Sääksmäki 20.1.1908.

IX Heikki Topias Heikinpoika Lehtonen Vanhemmat s. Sääksmäki 1.11.1880, k. Valkeakoski 6.5.1945.
    Puoliso Sääksmäki 4.6.1906 Selma Lyydia Mikkola s. Sääksmäki 5.8.1886, k. Valkeakoski 22.5.1973, vanh Sääksmäen Mutin Mikkolan talollisen tytär Elina Mariaana Mikkola.

X Lapsia:

  1. Elsa Maria Lehtonen s. Sääksmäki 14.10.1906, k. Valkeakoski 21.11.1995.
        Puoliso Sääksmäki 29.7.1928 Väinö Jalmari Nieminen s. Sääksmäki 19.12.1904, k. Valkeakoski 16.1.1988, vanh Alfred Nieminen Tyrväältä ja Mathilda Yli-Laurila Vesilahdelta.
  2. Uuno Henrik Lehtonen s. Sääksmäki 25.6.1908. k. Valkeakoski 25.6.1990. - Kauppiaana Alkossa.
        Puoliso Liisa Maria Kanerva s. 29.10.1910, k. Valkeakoski 24.12.1996.
  3. Eila Kaarina Lehtonen s. Sääksmäki 19.7.1915, k. Valkeakoski 14.9.2010.
        Puoliso Jorma Olavi Saarni s. 7.3.1915, k. Valkeakoski 10.1.1996.
  4. Toivo Verner Lehtonen s. Sääksmäki 17.8.1920, k. Valkeakoski 3.7.2008.

X Toivo Verner Heikinpoika Lehtonen Vanhemmat s. Sääksmäki 17.8.1920, k. Valkeakoski 3.7.2008. - Työnjohtaja.
    Puoliso 1:o, ero Leena Saarinen
    Puoliso 2:o Eila Ester Hellstén s. Sääksmäki 12.1.1926, k. Valkeakoski 10.6.2014, äiti Ester Augustintytär Hellsten.

XI Lapsia:

IX Kalle Eusebius Heikinpoika Lehtonen Vanhemmat s. Sääksmäki 14.8.1883.
    Puoliso Sääksmäki 4.6.1906 Selma Matilta Kansanen s. Sääksmäki 19.11.1881, vanh Sääksmäen Ylenjoen Maijalan talollinen Juho Fredrik Fredrikinpoika ja Amalia Matilda Juhontytär.

X Lapsia:

  1. Tuure Kasperi Lehtonen s. Sääksmäki 21.10.1907.
  2. Onni Lehtonen s. Sääksmäki .

Lähteet:

Kirkonkirjat:
Rippikirjat, syntyneet, vihityt ja kuolleet
Esko Karisalmi:
Hattulan Sattulan Jaakkolat
Eero Mäntylä:
Hattulan historia: s.174, s.190, s.230, s.233 ja s.355-356. Hämeenlinna 1976.
SAY Hattula Sattula Jaakkola - Nikkilä: