Yrjö Sappengrenin jälkeläisiä

I Yrjö Antinpoika Sappengren s. 1743, k. Hauho 9.3.1811. - Rakuuna Luopioisten Padankosken Tupalassa 1768-70 ja Hauhon Sappeen Alastalon ratsutilalla vuodesta 1770.
    Puoliso Luopioinen 4.4.1768 Anna Frisk s. Luopioinen 20.11.1741, h. Hauho 7.3.1793, vanh sotilastorppari Luopioisten Padankosken Vähä-Knuuttilassa ja Tupalassa Elias (Juhonpoika?) Frisk s. noin 1711, k. Luopioinen 13.9.1778 ja 1. puoliso Maria Antintytär s. noin 1700, k. Luopioinen 9.2.1778.

II Lapsia:

  1. Katariina Sappengren s. Luopioinen 31.8.1768, k. Hauho 27.1.1829.
  2. Risto Uusisilta s. Hauho 14.3.1771, k. siellä 21.11.1845.
  3. Matti Sappengren s. Hauho 17.9.1773, k. siellä 14.12.1828.
  4. Vappu Sappengren s. Hauho 28.3.1775, k. siellä 8.3.1841.
  5. Juho Sappengren s. Hauho 17.5.1777, k. siellä 29.5.1783.
  6. Heta Sappengren s. Hauho 12.11.1779, k. siellä 27.2.1832.
  7. Erkki Sappengren s. Hauho 31.5.1782, k. jälkeen 1826.
    - Ehtoollismerkintä 21.6.1826 asuessaan veljensä Riston luona Uudensillan torpassa.
  8. Mikko Sappengren s. Hauho 4.9.1784, k. siellä 20.2.1786.

II Katariina Yrjöntytär Sappengren ( Vanhemmat ) s. Luopioinen 31.8.1768, k. Hauho 27.1.1829.
    Puoliso Hauho 14.4.1793 Tuomas Willig (hänen 1. aviossaan) s. 1770, k. Hauho 10.8.1841. - Reservin jääkäri ja itsellinen Hauhon Sappeen kylässä.
    Tuomaan 2. puoliso Hauho 13.11.1831 Peata Juhontytär s. 1784, k. Hauho 10.4.1851.

III Lapsia:

  1. Anna Maria Willing s. Hauho 24.1.1793, k. siellä 3.12.1798.
  2. Eeva Leena Willing s. Hauho 11.4.1801, k. siellä 17.4.1868.

III Eeva Leena Tuomaantytär Willing ( Vanhemmat ) s. Hauho 11.4.1801, k. siellä 17.4.1868.
    Puoliso Hauho 12.10.1823 Matti Juhonpoika s. Hauho 10.3.1797, k. siellä 31.7.1845, vanh Hauhon Sappeen Ruoko-ojan torppari Juho Erkinpoika ja Liisa Kustaantytär. - Hauhon Kelkkaisen Hevostien torppari.

IV Lapsia:

  1. Eeva Katariina Matintytär s. Hauho 30.1.1825, elossa vielä Puntisessa 1899.
  2. Maria Stiina Matintytär s. Hau 2.2.1828, k. siellä 17.1.1857.
  3. Josefiina Matintytär s. Hau 16.5.1830. - Luopioisiin 2.5.1851, N:12. Ei Luopioisten sisäänmuuttaneita.
  4. Salomon Matinpoika s. Hauho 8.9.1834. - 1850 s.581?
  5. Kalle Kustaa Rita s. Hauho 22.7.1839.

IV Eeva Katariina Matintytär ( Vanhemmat ) s. Hauho 30.1.1825, elossa vielä Puntisessa 1899.
    Puoliso 1:o Hauho 26.12.1848 Erkki Juho Naakka s. Hauho 5.11.1821, k. siellä 22.7.1868, vanh Hauhon Lehtelän Naakan talollisen poika Juho Juhonpoika Puntila ja Liisa Erkintytär.
    Puoliso 2:o Hauho 28.12.1873 Vihtori Puntinen (hänen 2. aviossaan) s. Hauho 29.12.1837, k. siellä 29.7.1884, vanh Hauhon Lehtelän Puntilan/Puntisen isäntä Salomon Juhonpoika Puntila ja Kaisa Liisa Juhontytär.
    Vihtorin 1. puoliso Hauho 14.10.1859 Susanna Heikintytär Kasso s. Sääksmäki 8.8.1836, k. Hauho 14.2.1872.

Ei Yhteisiä lapsia:

IV Maria Stiina Matintytär ( Vanhemmat ) s. Hau 2.2.1828, k. siellä 17.1.1857.
   

V Lapsia:

  1. Kaarle Kustaa Marianpoika s. Hauho 27.1.1856, k. siellä 7.10.1856.

IV Kalle Kustaa Matinpoika Rita ( Vanhemmat ) s. Hauho 22.7.1839. - Hauhon Sotjalan Hovinkartanon renki ja itsellinen.
    Puoliso Hauho 5.12.1866 Eeva Fredrika* Matintytär s. Luopioinen 21.12.1833, k. Hauho 23.2.1900, vanh Luopioisten Rautajärven Koiviston renki ja Sotjalan Hovinkartanon Mäkelän torppari Matti Antinpoika ja Eeva Kaisa Heikintytär.

V Lapsia:

  1. Maria Fredrika Rita s. Hauho 11.2.1867.
  2. Linda Kustaava Rita s. Hauho 26.4.1871.
  3. Kalle Rikhard Rita s. Hauho 14.8.1873.
  4. Hilma Vilhelmiina Rita s. Hauho 19.12.1875.

V Maria Fredrika Kallentytär Rita ( Vanhemmat ) s. Hauho 11.2.1867.
    Puoliso Hauho 27.11.1887 Jooseppi Juho Akkala s. Tuulos 26.12.1863, vanh Tuuloksen Syrjäntaan Akkalan isäntä Erkki Juho Mikonpoika ja Karoliina Matintytär. - Itsellinen Tuuloksen Syrjäntaan Iso-Liikilän maalla.

VI Lapsia:

  1. Anna Maria s. Tuulos 9.12.1888, k. siellä 20.3.1892.
  2. Kalle Jooseppi s. Tuulos 26.7.1891.
  3. Juhana Albert s. Tuulos 12.12.1894.
  4. Paavo Eirikki s. Tuulos 14.2.1898.

V Linda Kustaava Kallentytär Rita ( Vanhemmat ) s. Hauho 26.4.1871.
    Puoliso Hauho 5.8.1894 August Pard s. Sääks 26.2.1869. - Hauhon Aikkolan Mattilan renki. Muuttivat Hämeenlinnan msrk 20.10.1894, N:55.

VI Lapsia:

V Kalle Rikhard Kallenpoika Rita ( Vanhemmat ) s. Hauho 14.8.1873.
    Puoliso Hauho 3.10.1897 Josefiina Kustaantytär s. Luopioinen 24.5.1873, vanh Luopioisten Kuohijoen Possilan jyvätorppari Kustaa Mikonpoika ja Amalia Fredrika Joosepinpoika.

VI Lapsia:

V Hilma Vilhelmiina Kallentytär Rita ( Vanhemmat ) s. Hauho 19.12.1875.
   

VI Lapsia:

  1. Amanda Vilhelmiina Rita s. Hauho 22.12.1895.

II Risto Yrjönpoika Uusisilta ( Vanhemmat ) s. Hauho 14.3.1771, k. siellä 21.11.1845. - Hauhon Sappeen Alastalon Uudensillan torppari.
    Puoliso Hauho 26.12.1802 Anna Maria Eerola s. Hauho 1780, k. siellä 7.5.1840, vanh Hauhon Sappeen Eerolan isäntä Antti Simonpoika Eerola ja Maria Heikintytär Antila.

III Lapsia:

  1. Emanuel Uusisilta s. Hauho 23.3.1803.
  2. Anna Liisa Uusisilta s. Hauho 1804. - Lammille 1819, N:6?
  3. Juho Risto Uusisilta s. Hauho 11.9.1805. - Muutti jonnekin 1824.
  4. Heta Katariina Uusisilta s. Hauho 17.2.1807, k. Vanaja 3.5.1868.
  5. Kustaa Uusisilta s. Hauho 14.3.1809, k. siellä 31.1.1885.
  6. Mikko Uusisilta s. Hauho 24.9.1811, k. siellä 24.11.1857. - Hauhon Sappeen itsellinen.
        Puoliso Hauho 26.12.1837 Liisa Uusitorppa s. Hauho 19.3.1809, k. siellä 5.1.1856, vanh Hauhon Lahdesmäen Uudentorpan torppari Aatami Antinpoika Uusitorppa ja Maria Matintytär Ylhäinen. - Avioliitosta ei ollut lapsia.
  7. Maria Stiina Uusisilta s. Hauho 30.6.1814, k. siellä 27.2.1830.

III Emanuel Uusisilta ( Vanhemmat ) s. Hauho 23.3.1803. - Luopioisten Kuohijoen Palon, sitten Padankosken Raution lampuoti. - Perhe muutti takaisin Hauholle 15.4.1851, mutta ei mainita Hauhon sisäänmuuttaneissa.
    Puoliso Hauho 20.4.1828 Saara Liisa Rekola s. Hauho 19.7.1804, vanh Hauhon Rukkoulan Rekolan isäntä Antti Erkinpoika ja Maria Samuelintytär.

IV Lapsia:

  1. Risto Uusisilta s. Hauho 14.6.1828, k. Luopioinen 25.4.1841.
  2. Maria Stiina Uusisilta s. Hauho 26.6.1832.
  3. Juho s. Luopioinen 13.6.1834, k. siellä 8.8.1834.
  4. Eeva Helena s. Luopioinen 22.2.1837.
  5. Iida Emelia s. Luopioinen 4.6.1840.
  6. Juho Palo s. Luopioinen 29.3.1843, k. siellä 29.3.1843.
  7. Vihtori Rautio s. Luopioinen 2.11.1844.

IV Maria Stiina Emanuelintytär Uusisilta ( Vanhemmat ) s. Hauho 26.6.1832.
    Puoliso Luopioinen 26.12.1849 Kaarle Juho Juhonpoika s. Hauho 6.10.1821, vanh Hauhon Vitsiälän Hannulan itsellinen ja renki, myöhemmin Luopioisten Kantolan Kaijalan torppari Juho Juhonpoika ja Liisa Kaarlentytär. - Perhe muutti Hauholle 15.4.1851, mutta ei mainita Hauhon sisäänmuuttaneissa.

V Lapsia:

  1. Kaarle Mauri s. Luopioinen 28.2.1851.

III Heta Katariina Ristontytär Uusisilta ( Vanhemmat ) s. Hauho 17.2.1807, k. Vanaja 3.5.1868.
    Puoliso Hauho 16.12.1828 Juho Peltola s. Hauho 4.8.1803, k. Vanaja 7.6.1875, vanh Hauhon Åkerlan Heikkilän lampuoti Juho Juhonpoika ja Eeva Antintytär. - Vanajan Idänpään Kupilan noin 1830-44, sitten Tyllilän Honkalan Peltolan torppari noin 1845-75.

IV Lapsia:

  1. Maria Stiina Peltola s. Vanaja 30.9.1834.
  2. Juho Peltonen s. Vanaja 22.6.1847, k. siellä 16.10.1889.

IV Maria Stiina Juhontytär Peltola ( Vanhemmat ) s. Vanaja 30.9.1834.
    Puoliso 1:o Vanaja 7.11.1853 Kustaa Lindfors s. Vanaja 9.6.1825, k. siellä 20.8.1869, vanh Vanajan Kankaisten Parkkulan piika Eeva Kaisa Tapanintytär. - Vanajan Harvialan Tulitun torppari 1860-69.
    Puoliso 2:o noin 1870 Juho Aataminpoika s. Vanaja 8.6.1843, vanh jyvätorppari Vanajan Harvialassa, mm. Marjaniemessä Aatami Aaponpoika "Greffors" ja Maria Juhontytär, Hauholta. - Vanajan Harvialan Tulitun torppari 1870-73, Hämeenlinnan maalaiskunnan Hätilän Anttilan torppari vuodesta 1873.

V Lapsia:

  1. Kustaa Lindfors s. Van 23.7.1854.
  2. Antti Lindfors s. Vanaja 18.2.1856.
  3. Juho Lindfors s. Vanaja 28.3.1867. - Kotonaan vielä 1898.
  1. Juho Edvard Lindfors s. Vanaja 10.9.1872. - Kotonaan vielä 1898.

V Kustaa Lindfors ( Vanhemmat ) s. Vanaja 23.7.1854. - Vanajan Kankaisten Heikkilän renki 1877-78. Hauhon Eteläisen Iso-Aholan 1879-82, sitten Juntulan Pietosen 1883-91 ja Eteläisen Jokelan torppari 1891-95. Hämeenlinnan maalaiskunnan Hätilän Linnanniemen höyrysahan sahatyömies 1895-.
    Puoliso Vanaja 7.11.1877 Karoliina Palola s. Vanaja 23.8.1855, vanh Vanajan Mäskälän Palolan talon vävy Erkki Juho Heikinpoika Mikkola ja Eeva Stiina Heikintytär Palola.

VI Lapsia:

  1. Kustaa Hjalmar Lindfors s. Vanaja 20.11.1877. - Renkinä Hauhon Sotjalan Niurassa 1896-1899.
  2. Karoliina Lindfors s. Hauho 3.7.1880. - Vanajalle sisään 25.11.1896, N:53 s.590.
  3. Hilma Josefiina Lindfors s. 24.5.1883, k. siellä 8.12.1885.
  4. Juho Edvard Lindfors s. Hauho 22.5.1886.
  5. Rikhard Lindfors s. Hauho 11.3.1889.
  6. Otto Lindfors s. Hauho 2.10.1892.
  7. Hilma Lindfors s. Hämeenlinna msrk 21.4.1896.

V Antti Lindfors ( Vanhemmat ) s. Vanaja 18.2.1856. - Hämeenlinnan maalaiskunnan Hätilän Kallioportin torppari vuodesta 1893.
    Puoliso Vanaja 13.5.1882 Maria Aurora Kulola s. Hämeenlinnan msrk 26.12.1861, vanh Hämeenlinnan maalaiskunnan Hätilän Hultin torppari Matti Sipinpoika, Hauholta ja Maria Karoliina Juhontytär Kykkä, Akaasta.

VI Lapsia:

  1. Matilda Lindfors s. Hämeenlinna msrk 8.3.1882.
  2. Alma Aurora Lindfors s. Hämeenlinna msrk 4.3.1890, k. siellä 11.3.1892.
  3. Antti Lindfors s. Hämeenlinna msrk 1.1.1894.

IV Juho Juhonpoika Peltonen ( Vanhemmat ) s. Vanaja 22.6.1847, k. siellä 16.10.1889. - Vanajan Idänpään Honkalan Peltolan torppari
    Puoliso Hämeenlinna msk 18.9.1868 Eeva Kristiina Aulanko s. Hämeenlinnan msk 8.4.1848, vanh Hämeenlinnan maalaiskunnan Hätilän Aulangon torppari Fredrik Heikinpoika Aulanko ja Eeva Maria Heikintytär, molemmat Hattulasta.

V Lapsia:

  1. Kaarle Juho Peltonen s. Vanaja 3.8.1869.
  2. Heikki Peltonen s. Vanaja 29.1.1871.
  3. Maria Vilhelmiina Peltonen s. Vanaja 8.8.1873.
  4. Matilda Kustaava Peltola s. Vanaja 13.8.1875, k. siellä 29.8.1876.
  5. Matilda Peltola s. Vanaja 16.8.1877, k. siellä 1.12.1877.
  6. Karoliina Peltonen s. Vanaja 20.10.1878.
  7. Fredrik Peltonen s. Vanaja 2.8.1881.
  8. Kustaa Aadolf Peltonen s. Vanaja 14.7.1884.
  9. Matilda Eufemia Peltonen s. Vanaja 19.3.1887, k. siellä 3.4.1887.
  10. Otto Peltonen s. Vanaja 7.4.1889.

III Kustaa Ristonpoika Uusisilta ( Vanhemmat ) s. Hauho 14.3.1809, k. siellä 31.1.1885. - Hauhon Sappeen Alastalon ratsutilan Uudensillan torppari.
    Puoliso 1:o Hauho 26.12.1834 Anna Yli-Rekola s. Luopioinen 2.9.1815, k. Hauho 2.10.1848, vanh Luopioisten Puutikkalan Yli-Rekolan talon poika Heikki Heikinpoika Yli-Rekola ja Anna Antintytär Koivisto.
    Puoliso 2:o Lammi 30.12.1849 Anna Maria Pöystilä (hänen 2. aviossaan) s. Lammi 2.2.1826, k. Hauho 2.12.1884, vanh Tuuloksen Juttilan Kalliontaustan Niemelän, sitten Lammin Liesonjärven Simolan Pöystilän torppari Risto Mikonpoika, Hauholta ja 2. puoliso Kaisa Antintytär Fiskari.
    Marian 1. puoliso Lammi 11.3.1848 Heikki Valdén s. 1812, k. Lammi 23.11.1848. - Räätäli Lammin Lietson Järventakana.

IV Lapsia:

  1. Kustaava Vilhelmiina Uusisilta s. Hauho 16.12.1837. - Muuttivat Luopioisiin 30.10.1863, N:8.
        Puoliso Hauho 23.4.1863 Juho Vilhelm Vilhelminpoika s. Luopioinen 5.10.1834, vanh Luopioisten Kantolan Palkimetsän torppari Vilhelm Storm ja Kristiina Tanelintytär.
  2. Kaarle Kustaa Åkerman s. Hauho 30.11.1840, elossa vielä 1899.
  3. Johanna Uusisilta s. Hauho 22.3.1844, elossa vielä 1898.
  4. Juho Mäkinen s. Hauho 19.11.1854, k. siellä 20.12.1924.
  5. Hilda Maria Uusisilta s. Hauho 5.9.1859, elossa vielä 1899.

IV Kaarle Kustaa Kustaanpoika Åkerman ( Vanhemmat ) s. Hauho 30.11.1840. - Hauhon Hyvikkälän Filppulan 1883-89, sitten Männistön torppari vuodesta 1889.
    Puoliso Hauho 3.11.1867 Serafia Eerola s. Tyrväntö 29.1.1848, vanh Tyrvännön Tykölän Alasen torppari ja Hauhon Vitsiälän Eerolan isäntä Matti Mikonpoika ja Liisa Erkintytär.

V Lapsia:

  1. Kaarle Kustaa Åkerman s. Hauho 6.12.1868, k. siellä 31.5.1874.
  2. Juho Vihtori Åkerman s. Hauho 27.11.1871.
  3. Aksel Emil Åkerman s. Hauho 17.8.1873.
  4. Iida Männistö s. Hauho 7.4.1875.
  5. Kustaa Edvard Åkerman s. Hauho 19.8.1878, k. siellä 9.1.1881.
  6. Sigrid Maria Åkerman s. Hauho 1.12.1880.
  7. Juho Evert Åkerman s. Hauho 20.6.1883.
  8. Aina Åkerman s. Hauho 14.8.1886.
  9. Kalle Kustaa Åkerman s. Hauho 8.7.1889.
  10. Hilma Dagmar Åkerman s. Hauho 15.11.1891.
  11. Aukusti Åkerman s. Hauho 7.4.1894, k. siellä 8.1.1896.

V Juho Vihtori Kaarlenpoika Åkerman ( Vanhemmat ) s. Hauho 27.11.1871. - Hauhon Hyvikkälän kartanon, sitten Hahkialan kartanon renki ja Okerlan Talolan itsellinen.
    Puoliso Hauho 5.6.1892 Amanda Kepuli s. Hauho 8.11.1864, vanh Hauhon Hyvikkälän Kepulin torppari Kaarle Israelinpoika Ferm ja Eveliina Pekantytär.

VI Lapsia:

  1. Hilda Maria Amandantytär s. Hauho 3.11.1887.

V Iida Kaarlentytär Männistö ( Vanhemmat ) s. Hauho 7.4.1875.
    Puoliso Laukaa 14.11.1897 Kalle Sikstus Ohranen s. Ähtäri 15.9.1874, vanh Ähtärin Tenpakan renki ja Kelta-ahon eli Keltalan torpan itsellinen Juho Matinpoika ja Karoliina Heikintytär Kelta-aho, Helenius, molempien 2. avioliitto. - Laukaan Leppäveden Ilveslahden, sitten Eerolan itsellinen. Petäjäveden rautatieaseman ratavartija 1907-.

VI Lapsia:

  1. Iida Maria Ohranen s. Laukaa 14.9.1898. k. siellä 6.8.1903.
  2. Katri Ohranen s. Laukaa 5.1.1901.
  3. Elsa Martta Ohranen s. Laukaa 11.9.1902.
  4. Anna Ester Ohranen s. Laukaa 24.2.1905.
  5. Kalle Maunu Ohranen s. Petäjävesi 19.8.1909.

IV Johanna Kustaantytär Uusisilta ( Vanhemmat ) s. Hauho 22.3.1844, elossa vielä 1898.
    Puoliso Vanaja 20.12.1866 Heikki Heikkilä s. Vanaja 20.11.1834, elossa vielä 1898, vanh Hämeenlinnan maalaiskunnan Hätilän Heikkilän torppari Heikki Hekinpoika ja Johanna Juhontytär. - Hämeenlinnan maalaiskunnan Hätilän Heikkilän torppari isänsä jälkeen.

V Lapsia:

  1. Amanda Vilhelmiina Heikkilä s. Hämeenlinna msrk 21.3.1868. - Hauholle 1891.
  2. Kustaava Heikkilä s. Hämeenlinna msrk 3.11.1871. - Tuuloksen Orihlähteen piika 1897 s.197.
  3. Heikki Heikkilä s. Hämeenlinna msrk 29.6.1874.
  4. Matilda Heikkilä s. Hämeenlinna msrk 17.8.1877.
  5. Juho Kustaa Heikkilä s. Hämeenlinna msrk 3.11.1880.
  6. Hilma Johanna Heikkilä s. Hämeenlinna msrk 27.9.1886.

V Matilda Heikintytär Heikkilä ( Vanhemmat ) s. Hämeenlinna msrk 17.8.1877.
   

VI Lapsia:

  1. Kustaa Vihtori Heikkilä s. Hämeenlinna msrk 26.8.1897.

IV Juho Kustaanpoika Mäkinen ( Vanhemmat ) s. Hauho 19.11.1854, k. siellä 20.12.1924. - Hauhon Sotjalan Puolivälin renki ja Portaan Kaskelan renki ja itsellinen.
    Puoliso 1:o Hauho 9.10.1881 Kustaava Vilhelmiina Kustaantytär s. Hauho 16.5.1864, k. siellä 18.8.1897, vanh Hauhon Portaankylän Kaskelan jyvätorppari Kustaa Juho Iisakinpoika ja Eeva Loviisa Lång.
    Puoliso 2:o Hauho 5.11.1898 Maria Henriikantytär s. Luopioinen 17.2.1865, k. Hauho 5.1.1943, äiti Luopioisten Kyynärön Lahdentaustan piika Henrika Vilhelmiina Aatamintytär.

V Lapsia:

  1. Juho Vihtori Mäkinen s. Hauho 26.12.1881.
  2. Kustaa Erland Mäkinen s. Hauho 9.8.1883.
  3. Heikki Tuomas Mäkinen s. Hauho 28.10.1885.
  4. Maria Vilhelmiina Mäkinen s. Hauho 21.10.1887.
  5. Hilja Amanda Mäkinen s. Hauho 25.3.1890.
  6. Alma Kustaava Mäkinen s. Hauho 1.10.1892.
  7. Konstantin Mäkinen s. Hauho 21.5.1895.
  8. Kalle Kustaa Metsola s. Hauho 18.8.1897, k. Valkeakoski 11.12.1983.

V Kalle Kustaa Juhonpoika Metsola ( Vanhemmat ) s. Hauho 18.8.1897, k. Valkeakoski 11.12.1983.
    Puoliso Olga Vilhelmiina s. 2.6.1896, k. Valkeakoski 25.10.1978.

VI Lapsia:

  1. Esko Metsola s. Luopioinen 25.9.1919.
  2. Helmi Metsola s. noin 1922.
  3. Saara Metsola s. noin 1925.
  4. Kirsti Metsola s. noin 1928
  5. Erkki Tapio Metsola s. Sääksmäki 18.5.1934, k. Valkeakoski 14.6.2018.
  6. Paula Metsola s. Sääksmäki noin 1935.

IV Hilda Maria Kustaantytär Uusisilta ( Vanhemmat ) s. Hauho 5.9.1859.
    Puoliso Hauho 31.10.1880 August Emil Virtanen s. Luopioinen 26.5.1858, vanh Luopioisen Rautajärven Koiviston torppasta Juho Augustinus Heikinpoika Wallenius ja Eeva Kustaava Juhontytär. - Hauhon Sappeen Alastalon renki ja itsellinen.

V Lapsia:

  1. Juho Heikki Virtanen s. Hauho 5.7.1880. - Hauhon Portaan Suttisen renki 1899 s.579.
  2. Ida Maria Virtanen s. Hauho 17.11.1882.
  3. Amanda Kustaava Virtanen s. Hauho 28.3.1885.
  4. August Emil Virtanen s. Hauho 24.6.1887.
  5. Kustaa Virtanen s. Hauho 6.5.1890, k. siellä 16.5.1891.
  6. Kustaa Virtanen s. Hauho 13.10.1891.
  7. Olga Virtanen s. Hauho 14.5.1893, k. siellä 10.6.1893.
  8. Kaarle Virtanen s. Hauho 2.7.1894.
  9. Olga Adolfina Virtanen s. Hauho 8.5.1897.
  10. Edvard Virtanen s. Hauho 14.8.1899.

II Matti Yrjönpoika Sappengren ( Vanhemmat ) s. Hauho 17.9.1773, k. siellä 14.12.1828. - Hauhon Sappeen Majaan eli Fagervikin torppari.
    Puoliso Hauho 27.12.1795 Maria Heikintytär s. Sahalahti 1760, k. jälkeen 1834.

III Lapsia:

  1. Eeva Kaisa Majaa s. Hauho 11.8.1798, k. siellä 11.8.1811.
  2. Risto Majaa s. Hauho 30.7.1802, k. siellä 6.8.1832.

III Risto Matinpoika Majaa ( Vanhemmat ) s. Hauho 30.7.1802, k. siellä 6.8.1832. - Hauhon Sappeen Majaan eli Fagervikin torppari.
    Puoliso Hauho 26.3.1824 Maria Kärpälä (hänen 1. aviossaan) s. Hauho 29.6.1798, k. siellä 23.8.1866, vanh Hauhon Kaukkalan Kärpälän isäntä Pekka Juhonpoika ja Peata Heikintytär.
    Marian 2. puoliso Hauho 25.8.1833 Juho Heikinpoika s. Luopioinen 2.6.1805, k. Hauho 4.7.1868. - Hauhon Sappeen Majaan eli Fagervikin torppari, Kaukalan Mikkolan lampuoti, Miehoilan Sampan torppari, Kaukalan Mikkolan Takkulan torppari, Hyvikkälän Säterin Röykyn torpan itsellinen.

Ei yhteisiä lapsia:

II Vappu Yrjöntytär Sappengren ( Vanhemmat ) s. Hauho 28.3.1775, k. siellä 8.3.1841.
    Puoliso Hauho 26.12.1797 Mikko Niemi s. Hauho 20.9.1776, k. siellä 10.1.1834, vanh Hauhon Rukkoilan Niemen ratsutilan lampuoti Erkki Yrjönpoika Niemi ja Kirsti Erkintytär. - Hauhon Hyvikkälän Vähä-Filppulan, sitten Sotjalan Kaunialan torppari ja Sappee Kirmulan itsellinen.

III Lapsia:

  1. Risto Vähä-Filppula s. Hauho 12.11.1798.
  2. Ulla Vähä-Filppula s. Hauho 13.2.1802, k. siellä 8.8.1803.
  3. Elisabet Vähä-Filppula s. Hauho 5.5.1804, k. ehkä siellä 26.4.1825.
  4. Anna Maria Vähä-Filppula s. Hauho 26.7.1806, k. Luopioinen 13.5.1873.
  5. Eeva Leena Vähä-Filppula s. Hauho 24.6.1809. - Muutti Hauholta (s.321) jonnekin 6.11.1850, N:103.
  6. Ulla Vähä-Filppula s. Hauho 17.2.1812. - Piikana Hämeenlinnasta Helsinkiin 14.4.1842, N:72. Netissä ei Helsingin sisäänmuuttaneita 1842.

III Anna Maria Mikontytär Vähä-Filppula ( Vanhemmat ) s. Hauho 26.7.1806, k. Luopioinen 13.5.1873. - Luopioisten Puutikkalan Kauppilan, myöhemmin Jussilan itsellinen.
    Puoliso Hauho 4.5.1828 Simo Simonpoika s. Luopioinen 16.10.1792, k. siellä 12.6.1837, vanh Luopioisten Rautajärven Mattilan Soukion torpan vävy ja torppari Simo Juhonpoika ja Maria Pekantytär Soukio. - Luopioisten Karvialan Koiviston Abramin, sitten Niemikunnan Aholan talon renki.

IV Lapsia:

  1. Eeva Leena Simontytär s. Luopioinen 2.5.1830. - Hauholla piikana 1849-60. Takaisin Luopioisiin 5.11.1860.
  2. Edvard Simonpoika s. Luopioinen 14.12.1834, k. siellä 26.5.1840.

II Heta Yrjöntytär Sappengren ( Vanhemmat ) s. Hauho 12.11.1779, k. siellä 27.2.1832.
    Puoliso Hauho 6.2.1803 Taavetti Kallenpoika s. Tuulos 1767, k. Hauho 9.4.1847. - Hauhon Sappeen Alastalon Uudensillan torpan vävy, Vähä-Kirmulan torppari ja itsellinen.

III Lapsia:

  1. Jeremias Taavetinpoika s. Hauho 10.10.1810.

III Jeremias Taavetinpoika ( Vanhemmat ) s. Hauho 10.10.1810.
    Puoliso Hauho 26.12.1832 Maria Stiina Kapakka s. Hauho 10.11.1808, vanh Hauhon Kirkonkylän Kapakan talollisen poika Risto Paavonpoika Kapakka ja Maria Erkintytär Vanhala. - Muuttivat Hauholta Hämeenlinnaan 1833, N:24.

IV Lapsia: