Pikkaraisen sukua Säräisniemeltä

I Mikko Pikkarainen s. Säräis 17.5.1805, k. Säräisniemi 20.3.1868. - Säräisniemen itsellinen.
    Puoliso 1:o noin 1832 Elsa Kaisa Kempainen s. 14.12.1808, k. Säräisniemi 2.2.1864.
    Puoliso 2:o Säräisniemi 2.2.1865 Liisa Jaakontytär Paaso s. 1830.

II Lapsia:

  1. Reeta Pikkarainen s. Säräisniemi 24.11.1832 - Mennyt Kestilään 21.11.1862, N:25.
  2. Elsa Stiina Pikkarainen s. Säräisniemi 18.8.1833.
  3. Antti Pikkarainen s. Säräisniemi 14.2.1836.
  4. Juho Pikkarainen s. Säräisniemi 11.2.1838.
  5. Heikki Pikkarainen s. Säräisniemi 15.3.1840.
  6. Riitta Kaisa Pikkarainen s. Säräisniemi 12.6.1842.
  7. Sanna Leena Pikkarainen s. Säräisniemi 11.3.1844.
  8. Eeva Liisa Pikkarainen s. Säräisniemi 11.5.1846.
  9. Mikko Pikkarainen s. Säräisniemi 20.2.1848. - Säräisniemen N:3 Turulan talon Arolan torppari.
        Puoliso Säräisniemi 13.3.1877 Stiina Haataja s. Säräis 23.3.1851, vanh Säräisniemen torppari Paavo Paavonpoika Haataja ja Kreeta Mikontytär Halonen. - Molemmat vielä elossa Arolassa 1901. Avioliitto oli lapseton.

II Elsa Stiina Mikontytär Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Säräisniemi 28.8.1833, k. siellä 16.11.1897.

III Lapsia:

  1. Maria Stiina Pikkarainen s. Säräisniemi 19.3.1859.
  2. Antti Antinpoika Taipalemäki, Pikkarainen s. Säräisniemi 9.10.1862. - Kestilään 1884.
  3. Kaapo Pikkarainen s. Säräisniemi 15.8.1864, k. siellä 6.5.1865.
  4. Kaisa Mathilda Pikkarainen s. Säräisniemi 15.3.1866, k. siellä 14.1.1867.

II Antti Mikonpoika Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Säräisniemi 14.2.1836. - Veneheiton itsellinen 1864-81. Kestilään 16.3.1881, N:15.
    Puoliso Säräisniemi 29.6.1862 Kaisa Karjalainen. s. 28.3.1841, vanh Säräisniemen Veneheiton Kukkolan mäkitupalainen Juho Jaakonpoika Karjalainen ja Eeva Turunen.

III Lapsia:

  1. Jaakko Pikkarainen s. Säräisniemi 26.5.1864, k. siellä 17.8.1864.
  2. Eeva Pikkarainen s. Säräisniemi 1.9.1865. k. siellä 14.8.1869.
  3. Heikki Pikkarainen s. Säräisniemi 12.9.1869.
  4. Juho Pikkarainen s. Säräisniemi 27.1.1873.
  5. Antti Pikkarainen s. Säräisniemi 3.11.1876.

II Juho Mikonpoika Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Säräisniemi 11.2.1838, k. siellä 25.7.1884. - Säräisniemen Vuolijonen itsellinen 1864-.
    Puoliso Säräisniemi 15.10.1859 Eeva Suorsa. s. 24.8.1836, vanh Saaresmäen kylän torppari Tuomas Olavinpoika Suorsa ja Elsa Kaipainen.

III Lapsia:

  1. Kaisa Reeta Pikkarainen s. Säräisniemi 20.5.1861.
  2. Sofia Pikkarainen s. Säräisniemi 20.2.1864.
  3. Maria Selina Pikkarainen s. Säräisniemi 28.2.1866. - Kajaaniin 1884, N:87.
  4. Mikko Pikkarainen s. Säräisniemi 25.7.1869.
  5. Anna Karoliina Pikkarainen s. Säräisniemi 20.9.1872.
  6. Juho Pikkarainen s. Säräisniemi 16.9.1875, k. siellä 13.4.1901.
  7. Eeva Stiina Pikkarainen s. Säräisniemi 27.9.1878.

III Kaisa Reeta Juhontytär Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Säräisniemi 20.5.1861.
    Puoliso Säräisniemi 31.10.1884 Esko Pekanpoika Ohtonen s. 26.4.1858. - Säräisniemen Vuolijoen N:10 Pussilan Ohtosen torppari.

IV Lapsia:

  1. Otto Ohtonen s. Säräisniemi 22.5.1886.
  2. Juho Eemil Ohtonen s. Säräisniemi 28.7.1889.
  3. Kaisa Karoliina Ohtonen s. Säräisniemi 22.2.1892, k. siellä 11.6.1893.
  4. Maria Ohtonen s. Säräisniemi 25.3.1894.
  5. Kaisa Sofia Ohtonen s. Säräisniemi 13.6.1897.
  6. Tilda Ohtonen s. Säräisniemi 24.4.1900.
  7. Anna Ohtonen s. Säräisniemi 1.5.1903.

III Sofia Juhontytär Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Säräisniemi 20.2.1864.

IV Lapsia:

  1. Oskari Pikkarainen s. Säräisniemi 14.8.1887.
  2. Anna Reeta s. Säräisniemi 7.2.1902.

III Mikko Juhonpoika Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Säräisniemi 25.7.1869. - Säräisniemen Vuolijoen N:6 Määtän talon Naurissaaren torppari ja mäkitupalainen 1898-.
    Puoliso Säräisniemi 6.12.1892 Kaisa Sofia Virkkunen s. Säräisniemi 3.6.1874, vanh Säräisniemen Vuolijoen Hinan talollinen Heikki Jaakonpoika Virkkunen ja Maria Liisa Samulintytär Nygård.

IV Lapsia:

  1. Heikki Pikkarainen s. Säräisniemi 3.1.1893, k. siellä 2.10.1898.
  2. Samuli Aleksander Pikkarainen s. Säräisniemi 15.8.1895.
  3. Eeva Liisa Pikkarainen s. Säräisniemi 16.1.1898.
  4. Signe Valpuri Pikkarainen s. Säräisniemi 23.4.1900.
  5. Rikkartti Pikkarainen s. Säräisniemi 31.4.1902.
  6. Anna Kaisa Pikkarainen s. Säräisniemi 11.4.1904.
  7. Riitta Loviisa s. Säräisniemi 15.6.1906.

III Anna Karoliina Juhontytär Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Säräisniemi 20.9.1872.
    Puoliso Säräisniemi 2.11.1893 Paavo Tervonen s. Säräisniemi 23.4.1863, vanh Säräisniemen Manamansalon talollinen Yrjö Laurinpoika Tervonen ja Anna Karjalainen.

IV Lapsia:

  1. Sandra Tervonen s. Säräisniemi 25.12.1893.
  2. Yrjö Tervonen s. Säräisniemi 17.2.1896.
  3. Anna Kaisa Tervonen s. Säräisniemi 9.9.1898.
  4. Tilda Maria Tervonen s. Säräis 19.3.1901.
  5. Ilmari Tervonen s. Säräisniemi 8.11.1903.

III Eeva Stiina Juhontytär Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Säräisniemi 27.9.1878.
    Puoliso Säräisniemi 10.8.1901 Juho Huovinen s. Säräisniemi 23.4.1871, äiti Reeta Liisa Esantytär Huovinen.

IV Lapsia:

  1. Kaisa Alina Huovinen s. Säräisniemi 10.7.1901.

II Heikki Mikonpoika Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Säräisniemi 15.3.1840. - Säräisniemen Vuolijoen 1864-76 ja Saaresmäen itsellinen noin 1877-81, Saaresmäen N:5 Ollilan Telkänmäen torppari noin 1882-.
    Puoliso Säräisniemi 18.4.1864 Kaisa Stiina Leinonen s. 13.5.1842, isä ehkä Juho Antinpoika Leinonen.

III Lapsia:

  1. Heikki Pikkarainen s. Säräisniemi 19.1.1865.
  2. Antti Pikkarainen s. Säräisniemi 23.4.1871.
  3. Juho Pikkarainen s. Säräisniemi 18.6.1874.

III Heikki Heikinpoika Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Säräisniemi 19.1.1865.
    Puoliso Säräisniemi 2.12.1891 Kaisa Leena Leinonen s. 6.10.1855.

IV Lapsia:

  1. Hanna Ester Pikkarainen s. Säräisniemi 18.1.1893.
  2. Antti Pikkarainen s. Säräisniemi 23.8.1895.
  3. Otto Pikkarainen s. Säräisniemi 2.12.1899.

III Antti Heikinpoika Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Säräisniemi 23.4.1871.
    Puoliso Säräisniemi 4.1.1896 Miina Haataja s. Säräisniemi 15.1.1871, vanh Säräisniemen Vuolijoen torppari Antti Haataja ja Maria Mina Mikkonen

IV Lapsia:

  1. Kaisa Viliina Pikkarainen s. Säräisniemi 16.6.1896.
  2. Kalle Pikkarainen s. Säräisniemi 1.12.1897.
  3. Iida Helli Pikkarainen s. Säräisniemi 3.7.1900.
  4. Juho Henrik Pikkarainen s. Säräisniemi 12.5.1902.

II Riitta Kaisa Mikontytär Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Säräisniemi 12.6.1842. - Kestilään 27.2.1861.
    Puoliso Säräisniemi 11.3.1871 Juho Väisänen s. 23.2.1845, vanh Säräisniemen Manamansalon torppari ja itsellinen Mooses Väisänen ja Maria Merilänen. - Säräisniemen Veneheiton N:5 Knuutilan talon Pellonpään torppari noin 1889-94 ja N:18 Saaren Kaarton torppari noin 1895.

III Lapsia:

  1. Kaisa Maria Väisänen s. Säräisniemi 17.5.1871.
  2. Antti Väisänen s. Säräisniemi 29.10.1873.
  3. Thilda Väisänen s. Säräisniemi 17.5.1876. Muhokseen 5.1.1897, josta Puolangalle 1.11.1898, N:97.
  4. Matti Väisänen s. Säräisniemi 18.11.1879, k. siellä 5.1.1882.
  5. Amanda Väisänen s. Säräisniemi 22.12.1882.
  6. Eeva Väisänen s. Säräisniemi 3.10.1885, k. siellä 8.10.1886.

III Kaisa Maria Juhontytär Väisänen ( Vanhemmat ) s. Säräisniemi 17.5.1871.
    Puoliso Säräisniemi 26.3.1892 Juho Suorsa s. Säräisniemi 19.2.1872, vanh Säräisniemen torppari Kustaa Jaakonpoika Suorsa ja Reeta Tiina Unger.

IV Lapsia:

  1. Tilda Maria Suorsa s. Säräisniemi 1.10.1893.
  2. Aukusti Suorsa s. Säräisniemi 8.5.1896.
  3. Saimi Suorsa s. Säräisniemi 15.3.1899.
  4. Tilda Katariina Suorsa s. Säräisniemi 21.6.1900, k. siellä 16.5.1901.
  5. Johannes Suorsa s. Säräisniemi 4.6.1902.

III Antti Juhonpoika Väisänen ( Vanhemmat ) s. Säräisniemi 29.10.1873, k. 12.10.1931. - Rovaniemen Vuoskujärven Tyynelän talollinen.
    Puoliso 1:o Muhos 15.7.1894 Valpuri Paasimaa s. Muhos 2.7.1872, vanh Iisakki Jaakonpoika Paasimaa ja Liisa Juhontytär.
    Puoliso 2:o Anna Matilda Simotaipale, Karjalainen (hänen 2. aviossaan)
    Anna 1. puoliso Joosef Karjalainen. - Rovaniemen Vuoskujärven Tyynelän talollinen.

IV Lapsia:

  1. Brita Elisabeth Väisänen, Auma-Aho s. 31.3.1900
  2. Yrjö Alexanteri Väisänen s.26.12.1902
  3. Anna Matilda Väisänen, Ranta s.10.1.1905
  4. Mauno Adreas Väisänen s.9.3.1907
  5. Jaakko Hemmig Väisänen s. 26.10.1912.
  6. Hannes (Hannu) Oskari Väisänen s. 30.11.1914.
  7. Armiina Eliina Väisänen, Eklund s. 24.6.1917.

II Sanna Leena Mikontytär Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Säräisniemi 11.3.1844. - Kestilään 6.10.1860.

III Lapsia:

  1. Susanna Pikkarainen s. Kestilä 28.2.1862.
  2. Riitta Pikkarainen s. Kestilä 28.12.1866, k. siellä 16.9.1867.

II Eeva Liisa Mikontytär Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Säräisniemi 11.5.1846. - Muutti Utajärvelle 14.5.1887. N:17.

III Lapsia:

  1. Jaakko Pikkarainen s. Säräisniemi 23.4.1873.
  2. Juho Pikkarainen s. Säräisniemi 20.5.1876, k. siellä 1.1.1882.
**************************************************************************************************************

Manamansalon Pikkaraisia

I Antti Pikkarainen s. noin 1665, h. ehkä Paltamo 6.1.1724. - Paltamon Manamansalon N:o 6 Haatajan vävy ja talollinen 1701-.
    Puoliso Anna Haataja vanh Manamansalon N:o 6 Haatajan eli Harjun talollinen kestikievarin pitäjä Paavo Tuomaanpoika Haataja ja Kirsti.

II Lapsia:

  1. Tuomas Pikkarainen s. noin 1690.
  2. Paavo Pikkarainen s. noin 1692. - Puoliso Anna

II Tuomas Antinpoika Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. noin 1690, eli vielä 1744. - Paltamon Manamansalon N:o 6 Haatajan vävy ja talollinen 1701-.
    Puoliso noin 1713 Anna Suorsa s. 1693, k. Kajaani 5.7.1778.

III Lapsia:

  1. Anna Pikkarainen s. Paltamo noin 1713. - Puoliso Paltamo 25.2.1728 Antti Juhonpoika Leinonen.
  2. Antti Pikkarainen s. Paltamo 1714.
  3. Tuomas Pikkarainen s. Paltamo .
  4. Paavo Pikkarainen s. Paltamo .
  5. Susanna Pikkarainen s. Paltamo .
  6. Margareta Pikkarainen s. Paltamo 1727, k. siellä 3.2.1762.
  7. Riitta Pikkarainen s. Paltamo .
  8. Kaarina Pikkarainen s. Paltamo .
  9. Juho Pikkarainen s. Paltamo 9.2.1729.
  10. Liisa Pikkarainen s. Paltamo 21.4.1731.
  11. Mikko Pikkarainen s. Paltamo 23.3.1734, k. Kajaani 1791. - Puoliso 1:o Paltamo 1.11.1759 Katariina Sormunen s. 1733, k. Kajaani 15.4.1764. - Puoliso 2:o Kajaani 1764 Kristiina Juhontytär Steckman s. Kajaani 20.9.1739, k. siellä 29.7.1808, vanh Kajaanin lukkari, tullitarkastaja Juho Juhonpoika Steckman ja Maria Laurintytär Snickare eli Grönberg.

III Antti Tuomaanpoika Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Paltamo 1714. - Paltamon Manamansalon N:o 6 Haatajan talollinen.
    Puoliso noin 1736 Margareta Tervonen s. 1718. - Molemmat elossa Haatajalla 1785.

IV Lapsia:

  1. Anna Pikkarainen s. Paltamo 17.2.1737.
  2. Tuomas Pikkarainen s. Paltamo 23.4.1739.
  3. Kaarina Pikkarainen s. Paltamo 1742. - Puoliso Paltamo 18.3.1759 Paavo Rusanen s. 1733, vanh Mieslahden Kärkölän talollinen Paavo Rusanen ja Margareta Heikkinen. - Molemmat elossa Kärkölässä 1785.
  4. Riitta Pikkarainen s. Paltamo 1744. - Puoliso Antti Leinonen s. Paltamo 16.11.1738, vanh Manamansalon Karppilan talollinen Mikko Leinonen ja Saara Karppinen.
  5. Susanna Pikkarainen s. Paltamo 1746. - Puoliso Yrjö Leinonen s. Paltamo 1743, vanh Manamansalon Karppilan talollinen Mikko Leinonen ja Saara Karppinen.
  6. Antti Pikkarainen s. Paltamo 21.2.1749.
  7. Lauri Pikkarainen s. Paltamo 21.2.1749.
  8. Margareta Pikkarainen s. Paltamo 30.7.1752. - Puoliso Paltamo 14.4.1776 Samuel Kaakinen s. Paltamo 14.5.1754, vanh Paltamon Jormulan N:o 2 Hurskalan talollinen Samuel Kaakinen ja Kaarina Suorsa.
  9. Mikko Pikkarainen s. Paltamo 24.3.1755, k. siellä 15.5.1771.

IV Tuomas Antinpoika Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Paltamo 23.4.1739. - Paltamon Manamansalon N:o 6 Haatajan talollinen.
    Puoliso Paltamo 11.3.1759 Margareta Huovinen s. 1740, isä Antti Huovinen.

V Lapsia:

  1. Anna Pikkarainen s. Paltamo 10.7.1760.
  2. Antti Pikkarainen s. Paltamo 26.1.1763.
  3. Marketta Pikkarainen s. Paltamo 20.3.1765, k. siellä 25.4.1765.
  4. Tuomas Pikkarainen s. Paltamo 17.2.1766.
  5. Margareta Pikkarainen s. Paltamo 25.2.1769.
  6. Riitta Pikkarainen s. Paltamo 30.7.1773.

IV Antti Antinpoika Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Paltamo 21.2.1749. - Paltamon Jormulan N:o 2 Hurskalan vävy ja talollinen.
    Puoliso Paltamo 27.3.1774 Elsa Kaakinen s. Paltamo 13.11.1751, vanh Paltamon Jormulan N:o 2 Hurskalan talollinen Samuel Kaakinen ja Kaarina Suorsa.

V Lapsia:

  1. Samuel Pikkarainen s. Paltamo 7.5.1774.
  2. Marketta Pikkarainen s. Paltamo 15.1.1776.
  3. Kaarina Pikkarainen s. Paltamo 26.3.1778.
  4. Antti Pikkarainen s. Paltamo 11.9.1781.
  5. Tuomas Pikkarainen s. Paltamo 19.4.1784.
  6. Anna Pikkarainen s. Sotkamo 4.5.1786, k. Kajaani 29.6.1853.
  7. Juho Pikkarainen s. Sotkamo 2.1.1790.

V Anna Antintytär Pikkarainen ( Vanhemmat ) Anna Pikkarainen s. Sotkamo 4.5.1786, k. Kajaani 29.6.1853.
    Puoliso Kajaani 7.10.1810 Erkki Lesonen s. Paltamo 9.2.1777, k. Kajaani 11.4.1845, vanh Paltamon Melahdesta Juho Lesonen ja Kaarina Asikainen.

VI Lapsia:

  1. Kaarina Lesonen s. Kajaani 28.8.1810, k. siellä 31.1.1852.

VI Kaarina Erkintytär Lesonen ( Vanhemmat ) s. Kajaani 28.8.1810, k. siellä 31.1.1852.
    Puoliso Kajaani 29.6.1832 Antti Pikkarainen s. Säräisniemi 1809, k. Kajaani 21.12.1857.

VII Lapsia:

  1. Anna Kreeta Pikkarainen s. Kajaani 7.4.1833, k. siellä 28.6.1859.
  2. Jaakko Pikkarainen s. Kajaani 6.12.1835, k. siellä 17.6.1852.
  3. Kristiina Pikkarainen s. Kajaani 26.12.1837.
  4. Antti Pikkarainen s. Kajaani 5.1.1840.
  5. Kaisa Pikkarainen s. Kajaani 2.5.1842.
  6. Aadolf Pikkarainen s. Kajaani 12.10.1845.
  7. Henrikka Pikkarainen s. Kajaani 19.12.1847.
  8. Juho Erkki Pikkarainen s. Kajaani 21.5.1851.

IV Lauri Antinpoika Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Paltamo 21.2.1749. - Asuivat Paltamon Manamansalon N:o 6 Haatajassa vielä 1785.
    Puoliso Paltamo 15.4.1769 Kaarina Piipponen s. Paltamo 25.1.1749, vanh Käkilahden eli Vuolijoen N:1 Piippolan talollinen Martti Piipponen ja Kaarina Lamsä.

V Lapsia:

  1. Margareta Pikkarainen s. Paltamo 24.2.1770.
  2. Antti Pikkarainen s. Paltamo 9.10.1773.
  3. Tuomas Pikkarainen s. Paltamo 3.12.1776.
  4. Riitta Kaisa Pikkarainen s. Paltamo 25.2.1779.
  5. Martti Pikkarainen s. Paltamo 5.10.1781.
  6. Lauri Pikkarainen s. Paltamo 14.1.1784.
**************************************************************************************************************

Veneheiton Pikkaraisia

I Paavo Paavonpoika Pikkarainen s. 1677, k. Kajaani 25.5.1765. - Paltamon Veneheiton No:1 Lämsän talollinen -1760. Muutti Kajaaniin 1760.
    Puoliso Anna Suorsa s. 1674 h. Paltamo 2.3.1754.

II Lapsia:

  1. Antti Pikkarainen s. Paltamo 1713, k. siellä 10.1.1785.
  2. Kaarina Pikkarainen s. Paltamo 1727, elossa vielä Lämsälässä 1885. - Puoliso Paltamo noin 1748 Lauri Lämsä s. 1725, k. Paltamo 19.1.1779, vanh Säräisniemen eli Lämsälän talollinen Knut Lämsä ja Valpuri Kirjavainen. - Paltamon Säräisniemen N:o 1 Säräisniemen eli Lämsälän talollinen isänsä jälkeen.
  3. Marketta Pikkarainen s. Paltamo 8.10.1728. - Puoliso Paltamo 4.3.1759 Erkki Suutari s. 1729, vanh Paltamon Suutarilan talollinen Heikki Suutari ja Susanna Karppinen. - Paltamon Kukkolan N:o 3 Suutarilan talollinen isänsä jälkeen. Molemmat elossa Suutarilassa 1785.
  4. Erkki Pikkarainen s. Paltamo 28.3.1731.

II Antti Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Paltamo 1713, k. siellä 10.1.1785. - Paltamon Veneheiton No:1 Lämsän talollinen isänsä jälkeen noin 1760-85.
    Puoliso noin 1735 Sesilia Tolvanen s. 1720, k. Paltamo 11.7.1766, isä Mikko Tolvanen.

III Lapsia:

  1. Paavo Pikkarainen s. Paltamo 31.12.1735, k. ilmeisesti pienenä.
  2. Anna Pikkarainen s. Paltamo 2.2.1737, k. siellä 26.12.1770. - Puoliso Paltamo 4.3.1764 Jaakko Jaakonpoika Karppinen s. Paltamo 21.4.1735, vanh Jaakko Antinpoika Karppinen ja Marketta Huovinen.
  3. Antti Pikkarainen s. Paltamo 12.8.1739, k. luultavasti ennen 1761.
  4. Paavo Pikkarainen s. Paltamo 1744, k. siellä 16.6.1765.
  5. Erkki Pikkarainen s. Paltamo 1746, k. siellä 15.5.1783.
  6. Mikko Pikkarainen s. Paltamo 1747, k. siellä 13.5.1776.
  7. Margareta Pikkarainen s. Paltamo 14.4.1749, elossa Lämsälässä vielä 1785.. - Puoliso Paltamo 19.2.1769 Matti Antinpoika Korhonen s. 1739, k. Paltamo 7.7.1780. - Paltamon Veneheiton N:o 15 Lämsälän talollinen.
  8. Katariina Pikkarainen s. Paltamo 24.2.1751. - Puoliso Paltamo 21.2.1773 Magnus Heikinpoika Huovinen s. Paltamo 30.8.1753, vanh Paltamon Säreisniemen N:o 1 Huovilan talollinen Heikki Huovinen ja Peatta Tervonen.
  9. Susanna Pikkarainen s. Paltamo 28.12.1752. - Puoliso Paltamo 4.4.1779 Paavo Antinpoika Ojala.
  10. Juho Pikkarainen s. Paltamo 13.3.1755. - Puoliso Paltamo 13.2.1784 Kaarina Juhontytär Pellikka s. 12.1.1760.
  11. Heikki Pikkarainen s. Paltamo 19.3.1757.
  12. Valpuri Pikkarainen s. Paltamo 4.6.1759, k. siellä 3.8.1759.
  13. Antti Pikkarainen s. Paltamo 9.6.1760.

III Erkki Antinpoika Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Paltamo 1746, k. siellä 15.5.1783.
    Puoliso noin 1767 Anna Tervonen s. 1744.

IV Lapsia:

  1. Liisa Pikkarainen s. Paltamo 4.12.1767.
  2. Antti Pikkarainen s. Paltamo 11.12.1769.
  3. Yrjö Pikkarainen s. Paltamo 4.12.1772, k. ennen 1773.
  4. Anna Pikkarainen s. Paltamo 13.11.1775.
  5. Kaarina Pikkarainen s. Paltamo 19.11.1777.
  6. Susanna Pikkarainen s. Paltamo 26.1.1780.

III Mikko Antinpoika Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Paltamo 1747, k. siellä 13.5.1776.
    Puoliso Paltamo 22.2.1767 Kaarina Taskinen s. 1742, k. Muhos 1.3.1809-12?, isä Erkki Taskinen.

IV Lapsia:

  1. Antti Pikkarainen s. Paltamo 7.2.1768. - Muhoksen N:o 36 Bongilan talollinen. - Puoliso Kaarina s. 12.2.1864. - Perhe muutti Muhoksesta Piippolaan noin 1809.
  2. Mikko Pikkarainen s. Paltamo 22.12.1770, k. siellä 2.6.1772.
  3. Paavo Pikkarainen s. Paltamo 18.10.1773.
  4. Mikko Pikkarainen, Kukkonen s. Paltamo 20.9.1776, k. Muhos 2.10.1848. - Puoliso Muhos 7.5.1803 Riitta Pertuntytär Tikkanen, Kukkonen s. Muhos 4.8.1776, k. siellä 15.4.1856, vanh Perttu Eliaksenpoika Tikkanen ja Kaisa Eliaksentytär Siira.

III Heikki Antinpoika Pikkarainen ( Vanhemmat ) s. Paltamo 19.3.1757.
    Puoliso Utajärvi 12.3.1780 Maria Kolehmainen s. 1760.

IV Lapsia:

  1. Antti Pikkarainen s. Paltamo 16.11.1780.
  2. Mikko Pikkarainen s. Paltamo 2.12.1783.