Sällinlahden sukua Pihlajavedeltä

I Erkki Tuomaanpoika Takkuinen, Sällinlahti k. Keuruun pappilan palossa 1700. - Pihlajaveden Sällinlahden isäntä 1680-1700, lautamies 1697-1700.
    Puoliso 1:o Peata Tapanintytär k. 1697.
    Puoliso 2:o 1798 Kirsti Antintytär (hänen 2. aviossaan)
    Kirstin 1. puoliso Martti
    Kirston 3. puoliso Yrjö Juhonpoika Rajalainen - Pihlajaveden Sällinlahden talon isäntä 1702-1725.

II Lapsia:

  1. Elias Sällinlahti s. noin 1680, k. 1697.
  2. Heikki Sällinlahti s. Keuruu noin 1782 - Pihlajaveden Sällinlahden isäntä 1701.
  3. Antti Sällinlahti s. 1698, h. Keuruu 18.4.1784.

II Antti Erkinpoika Sällinlahti ( Vanhemmat ) s. 1698, h. Keuruu 18.4.1784. - Pihlajaveden Sällinlahden isäntä 1726-1747.
    Puoliso 1:o noin 1722 Kaisa Paavola s. Virrat 1698, h. Keuruu 23.5.1753, vanh Virtain Jäähdyspohjan Paavolan vävy ja isäntä Jooseppi Matinpoika Kokko, Hyyrylä ja Anna Jaakontytär Paavola.
    Puoliso 2:o Keuruu 29.9.1754 Kirsti Kaakkomäki (hänen 2. aviossaan) s. Keuruu 10.3.1720, elossa vielä Sällinlahden talossa 24.10.1790, vanh Keuruun Kaakkomäen isäntä Martti Yrjönpoika Yltiä ja Sofia Simontytär.
    Kirstin 1. puoliso Keuruu 2.2.1738 Martti Marinpoika Rekola s. Keuruu 1702, h. siellä 11.1.1747.

III Lapsia:

  1. Antti Sällinlahti s. Keuruu 16.11.1723, h. siellä 6.8.1803.
  2. Anna Sällinlahti s. Keuruu 9.7.1725.
        Puoliso Keuruu 4.11.1753 Antti Lahomäki s. 1720, vanh Keuruu Lahomäen isäntä Simo Paavonpoika Lahomäki ja Vappu Antintytär Ruoranen. - Keuruun Ruorasen ja Liukon itsellinen.
  3. Erkki Sällinlahti, Rönbäck s. Keuruu 12.7.1729, k. 1750. - Sotilas Sällilahdella.
  4. Heikki Sällinlahti s. Keuruu 17.7.1732.
  5. Elias Sällinlahti s. Keuruu 23.4.1734. - Mainitaan kotonaan Sällinlahdella vielä 1801.

III Antti Antinpoika Sällinlahti ( Vanhemmat ) s. Keuruu 16.11.1723, h. siellä 6.8.1803. - Pihlajaveden Sällinlahden isäntä 1748-(1775). Pihlajaveden verotusta varten laaditun luettelon mukaan 1800-1803 oli Antti Antinpojan Sällinlahdesta omaisuus 1527 riksiä. Rikkaimpia talonpoikia Pihlajavedellä.
    Puoliso 1:o Keuruu 25.12.1746 Helena Ala-Kolho s. Keuruu 12.8.1726, h. siellä 15.12.1776. vanh Keuruun Ala-Kolhon isäntä Juho Tuomaanpoika Ala-Kolho ja Valpuri Juhontytär.
    Puoliso 2:o Keuruu 29.3.1778 Maria Paalanen s. Keuruu 20.3.1747, k. siellä 15.2.1821, vanh Keuruun Hoskarin, sitten Paalasen isäntä Juho Erkinpoika ja Maria Yrjöntytär. - Puumerkki 1803.

IV Lapsia:

  1. Heikki Sällinlahti s. Keuruu 6.12.1747, k. siellä 1808.
  2. Kaisa Sällinlahti s. Keuruu 28.9.1750, k. Pihlajavesi 1.1.1837.
        Puoliso Keuruu 1.4.1771 Yrjö Heikinpoika Kömi s. Keuruu 1.9.1748, k. siellä 8.4.1800, vanh Keuruun Pihlajaveden Kömi II:n (Isotalo) isäntä Heikki Matinpoika Kömi ja Elin (Helena) Martintytär Rekola. - Keuruun Pihlajaveden Kömi II:n (Isotalo) isäntä 1800.
  3. Antti Sällinlahti, Rämälä s. Keuruu 23.11.1753, k. siellä 21.4.1819. - Keuruun Ähtärin Kivijärven Rämälä II:n Leppälän isäntä 1779-(1809).
        Puoliso Keuruu (Ähtäri) 26.12.1779 Regina Moksu (hänen 3. aviossaan) s. Ähtäri 21.1.1749, k. Keuruu 1825-27, vanh Ähtärin Moksun isäntä Matti Juhonpoika Moksu ja Maria Tuomaantytär Pylkäs.
        Reginan 1. puoliso Ähtäri 1767 Jaakko Heikinpoika Rämälä s. Keuruu 14.7.1743, k. siellä 28.7.1772. - Keuruun Ähtärin Kivijärven Rämälä II:n Leppälän isäntä 1769-72.
        Reginan 2. puoliso Keuruu 11.7.1773 Juho Heikinpoika s. 1745 h. Keuruu 1.1.1778. - Ähtärin Kivijärven Rämälä II:n Leppälän isäntä 1773-77.
  4. Maria Sällinlahti s. Keuruu 11.12.1759, k. siellä 1829.
        Puoliso Keuruu 13.10.1782 Aapo Lappi s. Keuruu 11.3.1754, k. siellä 6.6.1810, vanh Pihlajaveden Lapin isäntä Simo Yrjönpoika Lappi ja Sofia Juhontytär Somppi. - Pihlajaveden Lapin isäntä 1788-1793.
  5. Aapo Sällinlahti s. Keuruu 11.10.1779, h. siellä 1.1.1780.
  6. Maria Sällinlahti s. Keuruu 11.7.1781, k. siellä 5.10.1762.
        Puoliso Keuruu 19.10.1804 Yrjö Riihilehto s. Keuruu 27.11.1775, k. siellä 23.2.1816, vanh Keuruun Ollilan, sitten Riihilehdon isäntä Yrjö Erkinpoika Vilhula, Riihilehto ja Liisa Matintytär Ollila.
  7. Juho Sällinlahti s. Keuruu 19.4.1785, k. Pihlajavesi 24.2.1864. - Pihlajaveden Sällinlahden isäntä noin 1809-1835.
        Puoliso Keuruu noin 1809 Vappu Heikintytär s. Keuruu 27.4.1783, k. Pihlajavesi 10.4.1868, vanh Keuruun Pihlajaveden Rekolassa Heikki Matinpoika "Rönbäck" ja Maria Joonaantytär.
        - Poika Aapo Sällinlahti s. Keuruu 2.3.1812, k. siellä 2.12.1890. - Pihlajaveden Sällinlahden isäntä noin 1835-1869 ja kuudennusmies.
        Puoliso Keuruu 7.7.1834 Johanna Kiesilä s. Keuruu 9.7.1813, k. siellä 9.6.1885, vanh Keruun Kiesilän isäntä Heikki Erkinpoika Kiesilä ja Liisa Kustaantytär Asunta.
  8. Kuolleena syntynyt tytär s. Keuruu 19.4.1785, h. siellä 24.4.1785.

IV Heikki Antinpoika Sällinlahti ( Vanhemmat ) s. Keuruu 6.12.1747, k. siellä 1808. - Pihlajaveden Sällinlahden isäntä 1803-1805. Puumerkki 1803.
    Puoliso 1:o Keuruu 28.12.1772 Liisa Tiusala s. Keuruu 27.3.1751, k. siellä 29.3.1775, vanh Keuruun Tiusalan vävy Juhon Heikinpoika ja Kaisa Paavontytär Tiusala.
    Puoliso 2:o Keuruu 8.4.1776 Kaisa Kömi s. Keuruu 17.11.1745, k. jälkeen 17.10.1830, vanh Keuruun Pihlajaveden Kömin isäntä Heikki Matinpoika ja Helena (Elin) Martintytär.

V Lapsia:

  1. Matti Sällinlahti s. Keuruu 23.2.1774, k. Pihlajavesi 16.3.1854.
  2. Maria Sällinlahti s. Keuruu 14.2.1778, k. Ähtäri 13.11.1858.
  3. Kaisa Sällinlahti s. Keuruu 15.1.1779, k. Pihlajavesi 5.10.1864.
  4. Elisabet Sälli s. Keuruu 16.7.1782, k. Pihlajavesi 25.3.1868.

V Matti Heikinpoika Sällinlahti ( Vanhemmat ) s. Keuruu 23.2.1774, k. Pihlajavesi 16.3.1854. - Pihljaveden Sällinlahden isäntä vuodesta 1807, talon jaetulla toisella osuudella.
    Puoliso 1:o Ähtäri 1800 Kaisa Ruha s. Ähtäri 30.12.1773, k. Keuruu 1808, vanh Ähtärin Ruhan isäntä Jaakko Yrjönpoika Hyvönen, Ruha ja Maria Heikintytär Pöyhönen.
    Puoliso 2:o noin 1809 Liisa Sammalisto s. Keuruu 14.4.1785, k. Pihlajavesi 22.3.1858, vanh Keuruun Sammaliston isäntä Antti Antinpoika Välikara ja Maria Heikintytär Kömi.

VI Lapsia:

  1. Liisa Sällinlahti s. Keuruu 12.4.1801, k. siellä 1808.
  2. Fredrik Sällinlahti s. Keuruu 17.6.1802, k. siellä 1808.
  3. Antti Sällinlahti s. Keuruu 29.4.1806, k. siellä 1808.
  4. Antti Sälli s. Keuruu 25.8.1810, k. Pihlajavesi 2.4.1866.
  5. Maria Sällinlahti s. Keuruu 15.5.1813, k. siellä 26.7.1876.
  6. Salomon Sällinlahti, Salonen s. Keuruu 16.6.1815, k. Pihlajavesi 7.3.1868.
  7. Eeva Kristiina Sällinlahti s. Keuruu 13.1.1818, k. siellä 1822.
  8. Mooses Sällinlahti s. Keur 24.8.1825, k. Pihlajavesi 27.5.1863.

VI Antti Matinpoika Sälli ( Vanhemmat ) s. Keuruu 25.8.1810, k. Pihlajavesi 2.4.1866.
    Puoliso Pihlajavesi 27.12.1846 Kaisa Juhontytär s. Keuruu 24.11.1821, k. Pihlajavesi 10.3.1898, vanh Keuruun Rekolan itsellinen Juho Tuomaanpoika ja Maria Simontytär.

VII Lapsia:

  1. Jooseppi Sälli s. Pihlajavesi 4.12.1848, k. siellä 25.4.1868.
  2. Maria Sälli s. Pihlajavesi 12.8.1852, k. siellä 9.2.1853.
  3. Emanuel Sälli s. Pihlajavesi 8.5.1854, k. siellä 19.5.1854.
  4. Matti Sälli s. Pihlajavesi 27.2.1857, k. siellä 6.3.1857.
  5. Ada Sälli s. Pihlajavesi 3.5.1860, k. siellä 22.4.1861.
  6. Herman Sälli s. Pihlajavesi 8.3.1862, k. siellä 14.3.1862.

VI Maria Matintytär Sällinlahti ( Vanhemmat ) s. Keuruu 15.5.1813, k. siellä 26.7.1876.
    Puoliso Keuruu 6.5.1853 Aapo Etelämäki, Haitto (hänen 2. aviossaan) s. Keuruu 9.11.1811, k. siellä 4.9.1878, vanh Keuruun Suolahden Etelämäen Ylisen isäntä Juho Heikinpoika ja Liisa Juhontytär. - Keuruun Valkealahden Pöyhölän kappalasen talon Haiton torppan vävy ja torppari.
    Aapon 1. Puoliso Keuruu 13.3.1836 Johanna Juhontytär Haitto s. Keuruu 14.11.1816, k. siellä 28.9.1852.

VII Lapsia:

  1. Vilhelm Kolehma s. Pihlajavesi 12.5.1842.

VII Vilhelm Marianpoika Kolehma ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 12.5.1842. - Keuruun Keuruun kylän Häkkilän Alasen mökkiläinen vielä 1909.
    Puoliso Keuruu 17.5.1869 Johanna Aapontytär s. Keuruu 31.10.1847, k. siellä 31.3.1885, vanh Keuruun Häkkilän ja Pappilan itsellinen Aapo Vilhelm Juhonpoika ja Heta Stiina Matintytär.

VIII Lapsia:

  1. Aapo Arvid Kolehma s. Keuruu 12.11.1871. - Virkatodistus Amerikkaan 23.3.1901.
  2. Hilda Maria Kellola s. Keuruu 10.8.1874, k. siellä 12.8.1874.
  3. Lauri Reinhold Kolehma s. Keuruu 16.7.1875, k. siellä 3.10.1891.
  4. Iida Johanna Kolehma s. Keuruu 1.1.1879.
  5. Lyydia Vilhelmiina Kolehma s. Keuruu 18.11.1882, k. siellä 6.5.1901.

VII Iida Johanna Kolehma ( Vanhemmat ) s. Keuruu 1.1.1879. - Lähti Keuruulta Uurainen 15.11.1899, N:78.
    Puoliso Keuruu 3.10.1899 August Matinpoika Tamminen - Itsellinen Uuraisissa.

IX Lapsia:

VI Salomon Matinpoika Sällinlahti, Salonen ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 16.6.1815, k. Pihlajavesi 7.3.1868. - Virtain Kitusen renki 1842-49, sitten Pihlajaveden Sällinlahden Salosen itsellinen ja torppari noin 1854-68.
    Puoliso Pihlajavesi 15.6.1851 Maria Riitamäki (hänen 1. aviossaan) s. Keuruu 4.3.1828, k. Pihlajavesi 17.9.1910, vanh Pihlajaveden Reinikan Riitamäen isäntä Taavetti Tuomaanpoika Riitamäki ja Margareta Sakarintytär Wassi.
    Marian 2. puoliso Pihlajavesi 2.7.1871 Juho Rautamäki, Salonen (hänen 2. aviossaan) s. Kuortane 4.7.1825, k. Pihlajavesi 6.9.1910, vanh Kuortaneen Takaluoman Rautamäen torppari Matti Erkinpoika ja Susanna Antintytär. - Ähtärin Ollikkalan Purolan torppari ja Pihlajaveden Sällinlahden Salosen torppari.
    Juhon 1. puoliso Kuortane 28.8.1847 Justiina Yrjöntytär Korkeaniemi s. Töysä 2.2.1822, k. Ähtäri 20.6.1868.

VII Lapsia:

  1. Salomon Sälli s. Pihlajavesi 14.6.1853, k. siellä 22.9.1857.
  2. Serafia Salonen s. Pihlajavesi 23.1.1855.
  3. Henrika Salonen s. Pihlajavesi 3.4.1857.
  4. Selma Salonen s. Pihlajavesi 16.10.1859.
  5. Iida Maria Salonen s. Pihlajavesi 6.9.1862, k. siellä 11.11.1862.
  6. Anna Liisa Salonen s. Pihlajavesi 5.12.1863.
  7. Kalle Pauli Salonen s. Pihlajavesi 29.6.1866, k. siellä 1.5.1868.

VII Serafia Salomonintytär Salonen ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 23.1.1855.
    Puoliso Virrat 24.6.1886 Manu Lindström, Soininmäki (hänen 2. aviossaan) s. Virrat 19.9.1843, äiti Virtain Kirkonkylän Kytöniemen piika Leena Matintytär Ruovedeltä. - Virtain Uurasen Soininmäen isäntä.
    Manun 1. puoliso Virrat 6.1872 Maria Eveliina Manuntytär s. Virrat 6.3.1853, k. siellä 9.3.1885.

VIII Lapsia:

  1. Lempi Maria Soininmäki s. Pihlajavesi 11.10.1883. - Palvelija Tampereella 7.2.1901.
  2. Nestori Soininmäki s. Virrat 22.2.1888, k. siellä 2.9.1905.
  3. Aleksanteri Soininmäki s. Virrat 21.4.1890.
  4. Lyyli Johanna Soininmäki s. Virrat 30.5.1893, k. siellä 3.8.1894.

VII Henrika Salomonitytär Salonen ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 3.4.1857.
    Puoliso Pihlajavesi 4.9.1881 Kaarle Nieminen (hänen 2. aviossaan) s. Ruovesi 19.6.1850, vanh Ruoveden Kurkijärven Löytäneen Talliniemen torppari Iisakki Juhonpoika Talliniemi ja Fredrika Vilhelmiina Aatamintytär Simsiö. - Viimeksi Pihlajaveden Letonmäen itsellinen 1909.
    Kaarlen 1. puoliso Pihlajavesi 8.11.1878 Emilia Eveliina Aapontytär Nikkilä s. Pihlajavesi 22.12.1855, k. siellä 13.7.1879.

VIII Lapsia:

  1. Edvin Emmanuel Nieminen s. Pihlajavesi 24.5.1882.
  2. Iivari Nieminen s. Pihlajavesi 28.10.1884.
  3. Emilia Serafiina Nieminen s. Pihlajavesi 4.9.1887.
  4. Olga Juditha Nieminen s. Pihlajavesi 18.1.1890. - 1908 s.182.
  5. Kalle Nikolai Nieminen s. Pihlajavesi 22.9.1893.
  6. Hilda Maria Nieminen s. Pihlajavesi 3.1.1897, k. siellä 23.7.1900.
  7. Lauri Johannes Nieminen s. Pihlajavesi 17.7.1901.

VIII Edvin Emmanuel Kaarlenpoika Nieminen ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 24.5.1882.
    Puoliso Pihlajavesi 31.11.1900 Vilhelmiina Jussila s. Pihlajavesi 20.5.1854, vanh Pihlajaveden Koipimäen Jussilan torppari Juho Juhonpoika ja Anna Maria Erkintytär Mäenpää.

IX Lapsia:

VIII Iivari Kaarlenpoika Nieminen ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 28.10.1884.
    Puoliso Pihlajavesi 8.8.1907 Edla Emilia Santala s. Pihlajavesi 4.1.1887, vanh Pihlajaveden Raiskinmäen renki, Kuusimäen Kytölän ja Pekolan Santalan torppari Kalle Heikinpoika Ahonen ja Hilda Nehemiaantytär.

IX Lapsia:

VIII Emilia Serafiina Kaarlentytär Nieminen ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 4.9.1887.
    Puoliso Ruovesi 5.12.1908 Janne Mikkola, Salmi s. Ruovesi 25.7.1883, vanh Ruoveden Pohjaslahden Tervasen renki ja Keskisen Salmen torppari Manu Villenpoika Mikkola, Salmi ja Hilma Vilhelmiina Raja-Aho.

IX Lapsia:

  1. Akseli Johannes Salmi s. Ruovesi 23.3.1909.

VII Selma Salomonintytär Salonen ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 16.10.1859, k. siellä 2.6.1939.
    Puoliso Pihlajavesi 29.4.1883 Alarik Syrjänen s. Lehtimäki 29.8.1860, k. Pihlajavesi 23.11.1945, vanh Lehtimäen Jousimäen Syrjälän torppari Juho Kustaa Erkinpoika Erkkilä, Syrjälä ja Loviisa Antintytär Jousimäki. - Pihlajaveden Leppämäen itsellinen, Sällinlahden Salosen torppari noin 1887-1891, Leppämäen mäkitupalainen 1891-93, Karhunkylän Katajamäen Jänikselän palstatilallinen vuodesta 1893.

VIII Lapsia:

  1. Kaarlo Vihtori Syrjänen s. Pihlajavesi 24.8.1885.
  2. Juho Kustaa Syrjänen s. Pihlajavesi 2.12.1887, k. siellä 5.3.1974.
  3. Arvid Richard Syrjänen s. Pihlajavesi 31.8.1889.
  4. Emilia Johanna Syrjänen s. Pihlajavesi 1.11.1891, k. siellä 5.11.1891.
  5. Hulda Syrjänen s. Pihlajavesi 5.2.1893.
  6. Impi Maria Syrjänen s. Pihlajavesi 18.2.1895, k. siellä 19.3.1895.
  7. Vilhelmiina Syrjänen s. Pihlajavesi 26.2.1896.
  8. Aina Maria Syrjänen s. Pihlajavesi 21.6.1898.
  9. Elsa Amanda Syrjänen s. Pihlajavesi 10.4.1901.
  10. Adiel Herman Syrjänen s. Pihlajavesi 19.6.1905, k. siellä 11.3.1983.

VIII Kaarlo Vihtori Alarikinpoika Syrjänen ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 24.8.1885.
    Puoliso Tervola 20.12.1914 Olga Elisabet Takkunen s. Tervola 31.1.1890, vanh Tervolassa Juho Pietari Takkunen ja Anna Maria Harre.

IX Lapsia:

VII Anna Liisa Salomonintytär Salonen ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 5.12.1863.
    Puoliso Pihlajavesi 1.10.1888 Aleksanteri Lehto s. Pihlajavesi 25.8.1865, vanh Pihlajaveden Karhunkylän Katajamäen isäntä Salomon Kaaprielinpoika Lehto ja Heta Juhontytär Kankaanpää, molemmat Virroilta. - Pihlajaveden Sällinlahden Emanuel Sällin torppari ja itsellinen Virtain Uuraisten kylässä.

VIII Lapsia:

  1. Johannes Aleksanteri Lehto s. Pihlajavesi 31.12.1889.
  2. Aini Johanna Lehto s. Pihlajavesi 21.7.1892, k. siellä 24.1.1895.
  3. Olga Elina Lehto s. Pihlajavesi 21.1.1895.
  4. Eino Paavali Lehto s. Pihlajavesi 25.1.1897.
  5. Heikki Lehto s. Virrat 22.10.1899, k. siellä 3.12.1899.
  6. Onni Mikael Lehto s. Virrat 27.9.1901.
  7. Evi Vilhelmiina Lehto s. Virrat 21.5.1904.

V Maria Heikintytär Sällinlahti ( Vanhemmat ) s. Keuruu 14.2.1778, k. Ähtäri 13.11.1858.
    Puoliso Keuruu 14.4.1800 Erkki Ruha s. Ähtäri 27.4.1775, k. siellä 10.4.1814, vanh Ähtärin Ouluveden Ruhan isäntä Jaakko Yrjönpoika Ruha ja Maria Heikintytär.

VI Lapsia:

  1. Katariina Ruha s. Ähtäri 7.2.1801, k. siellä 8.2.1801.
  2. Anna Ruha s. Ähtäri 11.3.1805, k. siellä 5.6.1881.
  3. Erkki Ruha s. Ähtäri 1807, k. siellä 14.4.1809.
  4. Helena Ruha s. Ähtäri 1810, k. siellä 31.12.1814.
  5. Sofia Ruha s. Ähtäri 1813, k. siellä 28.6.1814.
  6. Matti Hermanni Ruha s. Ähtäri 10.7.1818, k. siellä 17.3.1875.

VI Anna Erkintytär Ruha ( Vanhemmat ) s. Ähtäri 11.3.1805, k. siellä 5.6.1881.
    Puoliso 1:o Ähtäri 19.6.1825 Erkki Ahopelto s. Ähtäri 17.6.1806, k. siellä 6.8.1841, vanh Ähtärin Ouluveden Ahopellon isäntä Yrjö Yrjönpoika Tapaninmäki, Hyvönen, Ahopelto ja Liisa Heikintytär Sipilä. - Ähtärin Ouluveden Ahopellon isäntä.
    Puoliso 2:o Ähtäri 5.11.1842 Juho Kalliomäki s. Keuruu 11.8.1815, k. Ähtäri 4.7.1845, vanh Keuruun Pihlajaveden Kalliomäen/Kallion isäntä Samuel Yrjönpoika Kalliomäki ja Elisabet Matintytär Kalliomäki.

VII Lapsia:

  1. Loviisa Ahopelto s. Ähtäri 9.2.1829, k. siellä 17.1.1893.
  2. Yrjö Ahopelto s. Ähtäri 27.4.1834, k. siellä 23.3.1885.
  3. Eriika Ahopelto s. Ähtäri 23.7.1836.
  4. Maria Petronella Ahopelto s. Ähtäri 31.5.1838.
  5. Heikki Ahopelto s. Ähtäri 14.6.1840, k. siellä 21.1.1875.
  1. Otto Herman Ahopelto s. Ähtäri 9.4.1843.
  2. Samuli Ahopelto s. Ähtäri 21.5.1845.

VII Loviisa Erkinpoika Ahopelto ( Vanhemmat ) s. Ähtäri 9.2.1829, k. siellä 17.1.1893.
    Puoliso Ähtäri 6.4.1854 Heikki Haapajärvi s. Ähtäri 14.12.1821, k. siellä 19.12.1888, vanh Ähtärin Haapajärven isäntä Kaarle Matinpoika Haapajärvi ja Vappu Erkintytär. - Ähtärin Peräänteen kylän Haapajärven Mattisen torppari.

VIII Lapsia:

  1. Vilhelmiina Mattinen s. Ähtäri 18.6.1855, k. siellä 6.12.1857.
  2. Kaarlo Mattinen s. Ähtäri 3.6.1858.
  3. Erkki Mattinen s. Ähtäri 16.7.1860.
  4. Katariina Mattinen s. Ähtäri 17.11.1862.
  5. Anna Mattinen s. Ähtäri 9.5.1865. - Uk 1896- s.421.
  6. Juho Mattinen s. Ähtäri 25.12.1867. - Suutarioppilas.
  7. Herman Mattinen s. Ähtäri 27.6.1871.
  8. Heikki Mattinen s. Ähtäri 27.2.1876. - Ala-Jussilaan 1894 s.448.

VIII Kaarlo Heikinpoika Mattinen ( Vanhemmat ) s. Ähtäri 3.6.1858. - Ähtärin Peräänteen kylän Haapajärven Mattisen torppari.
    Puoliso Ähtäri 15.7.1881 Anna Ritokangas s. Ähtäri 27.11.1857, vanh Ähtärin Niemisveden Ritokankaan vävy ja isäntä Aapo Heikinpoika Majaniemi ja Anna Loviisa Kaaprielintytär Ritokangas.

IX Lapsia:

  1. Maria Josefiina Mattinen s. Ähtäri 6.9.1882.
  2. Kaarlo Aleksi Mattinen s. Ähtäri 15.7.1885.
  3. Fanny Dagmar Mattinen s. Ähtäri 17.2.1888.
  4. Onni Henrik Mattinen s. Ähtäri 14.10.1891.
  5. Anna Elviira Mattinen s. Ähtäri 8.6.1894.

VIII Erkki Heikinpoika Mattinen ( Vanhemmat ) s. Ähtäri 16.7.1860. - Suutarinoppilas ja Ähtärin Perännteen kylän Hautoniemen Savilahden torppari.
    Puoliso Ähtäri 15.4.1887 Serafia Vilhelmiina Autioniemi s. Keuruu 15.4.1860, vanh Keuruun Haapamäen Petäisen Jokelan vävy ja Ähtärin Peränteen kylän Autioniemen isäntä Juho Erkinpoika Sipilä ja Henriika Heikintytär Jokela.

IX Lapsia:

  1. Iida Maria Mattinen s. Ähtäri 14.11.1888.
  2. Rikard Johannes Mattinen s. Ähtäri 26.4.1891.
  3. Kaarle Mattinen s. Ähtäri 21.12.1892.
  4. Aleksander Mattinen s. Ähtäri 24.8.1895.

VIII Katariina Heikintytär Mattinen ( Vanhemmat ) s. Ähtäri 17.11.1862.
   

IX Lapsia:

  1. Urho Aleksanteri Mattinen s. Ähtäri 19.5.1894.

VII Yrjö Erkinpoika Ahopelto ( Vanhemmat ) s. Ähtäri 27.4.1834, k. siellä 23.3.1885. - Ähtärin Ouluveden Ahopellon isäntä.
    Puoliso Ähtäri 7.7.1854 Vilhelmiina Kaijanniemi s. Ähtäri 6.4.1834, vanh Ähtärin Hyvösen Kaijanniemen torppari Heikki Erkinpoika Hyvönen ja Liisa Juhontytär Kellomäki

VIII Lapsia:

  1. Kalle Ahopelto s. Ähtäri 26.7.1855, k. siellä 11.6.1871.
  2. Amanda Maria Ahopelto s. Ähtäri 27.2.1857.
  3. Juho Ahopelto s. Ähtäri 24.6.1859, k. siellä 14.4.1892.
  4. Eveliina Ahopelto s. Ähtäri 24.6.1861.
  5. Karoliina Vilhelmiina Ahopelto s. Ähtäri 29.3.1864, k. siellä 13.11.1875.
  6. Elisabet Ahopelto s. Ähtäri 27.12.1866. - Vaasassa vielä 1905 III A: s.271.
  7. Aapo Ahopelto s. Ähtäri 18.12.1869.
  8. Hilda Loviisa Ahopelto s. Ähtäri 28.5.1872.
  9. Herman Adiel Ahopelto s. Ähtäri 26.6.1874.

VIII Amanda Maria Yrjönpoika Ahopelto ( Vanhemmat ) s. Ähtäri 27.2.1857.
    Puoliso Ähtäri 21.6.1883 Aukusti Kömi s. Pihlajavesi 20.7.1857, vanh Pihlajaveden Kömin isäntä, lautamies ja herastuomari Aapo Tuomaanpoika Kömi ja Kristiina Heikintytär Välkky.

IX Lapsia:

  1. Juho August Ahopelto s. Ähtäri 9.7.1884.
  2. Kaarle Vihtori Ahopelto s. Ähtäri 23.2.1886.
  3. Niklas Ahopelto s. Ähtäri 21.11.1887.
  4. Hilma Kustaava Ahopelto s. Ähtäri 31.10.1889.
  5. Oskari Edvard Ahopelto s. Ähtäri 16.6.1891.
  6. Signe Maria Ahopelto s. Ähtäri 21.1.1894.

VII Eriika Erkintytär Ahopelto ( Vanhemmat ) s. Ähtäri 23.7.1836.
    Puoliso 1:o Ähtäri 1.8.1862 Herman Kristian Pohjasaho s. Ähtäri 19.7.1840, k. siellä 18.4.1868, vanh Ähtärin Ähtärin kylän Pohjasahon torppari Heikki Tuomaanpoika Savola ja Maria Juhontytär. - Ähtärin Niemisveden Hokkalan Napparin Ilomäen torppari.
    Puoliso 2:o Ähtäri 21.7.1882 Juho Jaakko Hedpakka s. Ilmajoki 13.4.1854, vanh Ilmajoen Seinäjoen Latomäen Hauta-ahon torpan vävy Juho Robert Jaakonpoika Hedpakka ja Heta Juhontytär Hauta-aho.

VIII Lapsia:

  1. Maria Eveliina Ilomäki, Aro s. Ähtäri 2.6.1863. - Kotonaan vielä 1895.
  2. Herman Ilomäki, Aro s. Ähtäri 7.5.1865, k. siellä 13.4.1893. - 1867 s.59.
  3. Vilhelmiina Ilomäki, Aro s. Ähtäri 16.4.1868.

VII Vilhelmiina Hermannintytär Ilomäki, Aro ( Vanhemmat ) s. Ähtäri 16.4.1868.
    Puoliso Vaasa 26.5.1893 Einar Oskar Nyberg, Eino Oskari Louhivuori s. Keuruu 1.4.1871, k. Vaasa 21.7.1926, vanh Keuruun Suolahden Kukkainojalla pitäjänäätäli Oskar Fredrikinpoika Nyberg ja Kristiina Hermannintytär Paldan.
    Aliupseeri ja kauppias Vaasassa. - Suomessa postimyynnin aloitti tiettävästi ensimmäisenä Eino Louhivuori. Hän alkoi myydä postitilauksina aseita, kelloja, leluja ja viiksisiteitä vuonna 1897. Hänen menekkituotteitaan – aikansa merkkituotteita – olivat Sukkela-polkupyörä ja Tarmo-ompelukone, joista tuli tunnettuja koko maassa. Kuvitetun hintaluettelon avulla tuotteita myytiin vähittäin, pääasiassa maaseudun kuluttajille. Tuotteita myytiin myös tukuttain asiamiehille, jotka edelleen hoitivat jälleenmyynnin alueensa asiakkaille. Suomessa kellot maksoivat tuolloin varsin paljon.
    Ajatus vähittäiskaupan myyntipalkkioiden pois jättämisestä antoi Louhivuoren asiakkaille huomattavan hintaedun. Suora kellojen myynti osoittautui erinomaiseksi valinnaksi ja johti hyvään menestykseen varsin nopeasti. Louhivuoren postimyynnin pääluettelo ilmestyi kerran vuodessa. Pienempiä lisäluetteloita ilmestyi useampia vuodessa tarpeen mukaan. Seinäkellon koneistot Louhivuori tuotti Saksasta ja oma "kellotehdas" valmisti niihin kotelot. Kokoamisen ja viimeistelyn suorittivat omat kellosepät. - Asuivat Vaasassa Koulukatu 38.

VIII Lapsia:

VII Maria Petronella Erkintytär Ahopelto ( Vanhemmat ) s. Ähtäri 31.5.1838.
    Puoliso Ähtäri 19.7.1861 Herman Riihimäki, Junnila s. Ähtäri 16.8.1837, vanh Ähtärin Riihimäen isäntä Kalle Heikinpoika Riihimäki ja Maria Erkintytär Nyyssölä.

VIII Lapsia:

  1. Elisabet Junnila s. Ähtäri 1.8.1862. - Piika Vaasaan vuodesta 1895.
  2. Eelis Herman Junnila s. Ähtäri 12.12.1864.
  3. Heikki Kristian Junnila s. Ähtäri 19.1.1868.
  4. Kalle Junnila s. Ähtäri 11.1.1870.
  5. Juho Vihtori Junnila s. Ähtäri 21.2.1873.
  6. Iida Maria Junnila s. Ähtäri 29.9.1875.
  7. Nestori Junnila s. Ähtäri 2.1.1882.

VII Otto Herman Juhonpoika Ahopelto ( Vanhemmat ) s. Ähtäri 9.4.1843. - Ähtäri Ouluveden Ahopellon Kivimäen torppari.
    Puoliso Pihlajavesi 29.10.1871 Krispina Koskenniemi s. Pihlajavesi 5.12.1844, vanh Pihlajaveden Koskenniemen uudistilallinen Matti Heikinpoika Koskela, Koskenniemi ja Heta Kristiina Heikintytär.

VIII Lapsia:

  1. Juho Herman Kivimäki s. Ähtäri 14.3.1873.
  2. Hilda Maria Kivimäki s. Ähtäri 2.3.1876.
  3. Aleksander Kivimäki s. Ähtäri 22.5.1879.
  4. Hilma Karoliina Kivimäki s. Ähtäri 15.5.1882, k. siellä 29.5.1885.
  5. Heikki Kristian Kivimäki s. Ähtäri 8.10.1885.

VII Samuli Juhonpoika Ahopelto, Peltonen ( Vanhemmat ) s. Ähtäri 21.5.1845. - Pihlajaveden Kalliomäen Ahopellon torppari vuodesta 1886.
    Puoliso Pihlajavesi 18.7.1880 Magdaleena Kaakkolampi s. Pihlajavesi 8.7.1854, äiti Pihlajaveden Pihlajaveden Vähämäen Kaakkolammin torparin tytär Charlotta Vilhelmiina Aapontytär Kaakkolampi.

VIII Lapsia:

  1. Helmi Kustaava Peltonen s. Pihlajavesi 29.10.1880, k. siellä 15.12.1880.
  2. Aapo Peltonen s. Pihlajavesi 19.12.1881, k. siellä 28.6.1893.
  3. Iida Maria Peltonen s. Pihlajavesi 19.8.1885.
  4. Edvin Peltonen s. Pihlajavesi 22.5.1888, k. siellä 13.6.1904.
  5. Lyydia Alina Peltonen s. Pihlajavesi 24.3.1899.

VIII Iida Maria Samulintytär Peltonen ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 19.8.1885.
   

IX Lapsia:

  1. Enne Ilona Peltonen s. Pihlajavesi 25.3.1907.

VI Matti Hermanni Marianpoika Ruha ( Vanhemmat ) s. Ähtäri 10.7.1818, k. siellä 17.3.1875.
    Puoliso Ähtäri 28.6.1850 Elisabet Mäenpää s. Töysä 5.6.1813, k. Ähtäri 18.5.1883, vanh Töysän Herralan renki ja Heikkolan Mäenpään torppari Salomon Matinpoika Vetämäjärvi ja Vappu Jaakontytär Pynttäri.

VII Lapsia:

  1. Vilhelmiina Matintytär s. Ähtäri 19.5.1851.

VII Vilhelmiina Matintytär ( Vanhemmat ) s. Ähtäri 19.5.1851.
    Puoliso Ähtäri 18.11.1881 Hermanni Koivula s. Ähtäri 6.1.1852, vanh Ähtärin Hankaveden Tapaninmäen Koivulan torppari Heikki Heikinpoika Mesimäki ja Anna Sofia Juhontytär Peltomaa.

VIII Lapsia:

V Kaisa Heikintytär Sällinlahti ( Vanhemmat ) s. Keuruu 15.1.1779, k. Pihlajavesi 5.10.1864.
    Puoliso Keuruu 25.11.1810 Yrjö Valkeajärvi s. Keuruu 26.10.1784, k. siellä 4.9.1848, vanh Keuruun Pihlajaveden Lamminmäen Valkeajärven torppari Heikki Heikinpoika Kömi, Valkeajärvi ja Regina Simontytär Lappi. - Keuruun Pihlajaveden Sällinlahden itsellinen.

VI Lapsia:

  1. Helena Yrjöntytär s. Keuruu 19.6.1811, k. siellä 1811.
  2. Aapo Yrjönpoika s. Keuruu 6.12.1817, k. Pihlajavesi 12.5.1822.
  3. Obadias Yrjönpoika s. Keuruu 28.7.1820, k. Pihlajavesi 12.5.1822.

V Elisabet Heikintytär Sälli ( Vanhemmat ) s. Keuruu 16.7.1782, k. Pihlajavesi 25.3.1868.
    Puoliso Keuruu noin 1804 Pietari Kutinlahti s. Keuruu 24.6.1771, k. Pihlajavesi 18.12.1848, vanh Keuruun Liesjärven Kutinlahden isäntä Yrjö Heikinpoika Kutinlahti ja Sofia Matintytär Tarhapää. - Keuruun Pihlajaveden Sällinlahden isäntä noin 1806-44 ja kuudennusmies. Tuli vävyksi talon jaetulle toiselle osuudelle.

VI Lapsia:

  1. Maria Ulrika Sälli s. Keur 26.10.1806, k. siellä 13.1.1872.
  2. Johanna Sälli s. Keur 8.11.1809, k. Ähtäri 27.1.1887.
  3. Kristiina Sälli s. Keuruu 25.7.1812, k. siellä 13.10.1812.
  4. Aapo Sälli s. Keur 25.1.1814, k. Pihlajavesi 14.6.1868.
  5. Vilhelmiina Sälli s. Keuruu 14.3.1817, k. Pihlajavesi 22.1.1898.
  6. Samuli Sälli s. Keuruu 22.5.1820, k. Pihlajavesi 25.6.1822.
  7. Henriika Sälli s. Keuruu 29.6.1823, k. Virrat 16.2.1900.
  8. Elisabet Sälli s. Keuruu 7.10.1826, k. Pihlajavesi 29.11.1901.

VI Maria Ulrika Pietarintytär Sälli ( Vanhemmat ) s. Keur 26.10.1806, k. siellä 13.1.1872.
    Puoliso Keuruu 12.9.1830 Samuli Jussero s. Keur 26.11.1804, k. siellä 1.12.1873, vanh Keuruun Haapamäen Jusseron talon poika Taavetti Samulinpoika Jussero ja Maria Yrjöntytär Ampiala. - Keuruun Haapamäen Jusseron isäntä ja syytinkiläinen.

VII Lapsia:

  1. Karoliina Jussero s. Keuruu 7.3.1832, k. siellä 16.5.1854.
  2. Paul Erland Jussero s. Keuruu 1.10.1837, k. siellä 6.10.1837.
  3. Herman August Jussero s. Keuruu 4.1.1840, k. siellä 19.1.1840.
  4. Iisakki Jussero s. Keuruu 22.1.1841, k. siellä 1.5.1841.
  5. Samuli Jussero s. Keuruu 6.4.1843, k. siellä 20.6.1843.
  6. Eeva Jussero s. Keuruu 21.12.1845, k. lapsena.
  7. Aapo Jussero s. Keuruu 14.12.1847, k. siellä 12.7.1849.

VII Karoliina Samulintytär Jussero ( Vanhemmat ) s. Keuruu 7.3.1832, k. siellä 16.5.1854.
    Puoliso Keuruu 14.11.1850 Herman Saxberg (hänen 1. aviossaan) s. Keur 3.4.1830, k. siellä 20.4.1909, äiti Keuruun Suojärven Kivijärvellä Leena Kustaantytär. - Keuruun Suolahden Ylä-Etelämäen itsellinen vuodesta 1887. Hermannia sanottiin Pilli-Hermanniksi.
    Hermannin 2. puoliso Keuruu 1.12.1866 Maria Agatha Mikontytär Etelämäki s. Keuruu 13.9.1837, k. siellä 16.10.1908.

Ei yhteisiä lapsia:

VI Johanna Pietarintytär Sälli ( Vanhemmat ) s. Keur 8.11.1809, k. Ähtäri 27.1.1887.
    Puoliso Ähtäri 15.7.1849 Iisakki Haapajärvi, Kelloaho s. Ähtäri 27.5.1821, k. siellä 4.1.1895, äiti Ähtärin Peränteen Haapajärven talon tytär Helena Matintytär Haapajärvi. - Ähtärin Peränteen Niemelän Kelloahon torppari.

VII Lapsia:

  1. Eveliina Sällinlahti s. Pihlajavesi 14.12.1836, k. siellä 24.12.1842.
  2. Otteliana Sällinlahti s. Pihlajavesi 10.4.1840, k. siellä 30.12.1842.
  3. Timoteus Iisakinpoika s. Ähtäri 14.10.1852, k. siellä 7.8.1853.
  4. Heikki Kelloaho s. Ähtäri 8.1.1855, k. siellä 31.8.1857.
YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY

VI Aapo Pietarinpoika Sälli ( Vanhemmat ) s. Keur 25.1.1814, k. Pihlajavesi 14.6.1868. - Pihlajaveden Sällinlahden isäntä.
    Puoliso 1:o Ähtäri 29.9.1839 Eeva Iso-Pakari s. Ähtäri 3.2.1812, k. Pihlajavesi 8.6.1845, vanh Ähtärin Iso-Pakarin isäntä Erkki Antinpoika Pakari ja Riitta Martintytär Kitunen.
    Puoliso 2:o Ähtäri 5.9.1846 Kaisa Mäkiaho s. Ähtäri 1823, k. Pihlajavesi 2.1.1893, vanh Ähtärin Ouluveden Mesimäen Mäkiahon torppari ja Pihlajaveden Sällinlahden isäntä Kaapriel Erkinpoika Mesimäki ja Liisa Juhontytär.

VII Lapsia:

  1. Aleksi Sälli s. Pihlajavesi 13.7.1841, k. siellä 17.4.1920.
  2. Vilhelmiina Sälli s. Pihlajavesi 8.6.1843.
  3. Henriika Sälli s. Pihlajavesi 18.6.1849, k. siellä 11.10.1852.
  4. Maria Sälli s. Pihlajavesi 27.10.1850, k. siellä 12.10.1852.
  5. Aapo Sälli s. Pihlajavesi 23.7.1852, k. siellä 2.10.1949.
  6. Johanna Sälli s. Pihlajavesi 4.5.1854.
  7. Liisa Sälli s. Pihlajavesi 25.5.1856.
  8. Timo Sälli s. Pihlajavesi 25.5.1858, k. siellä 6.11.1894.
  9. Kaarlo Paavali Sälli, Lahtinen s. Pihlajavesi 13.11.1861.
  10. Herman Sälli s. Pihlajavesi 4.7.1864, k. siellä 5.7.1864.
  11. Eemil Sälli s. Pihlajavesi 14.6.1865, k. siellä 17.6.1868.

VII Aleksi Aaponpoika Sälli ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 13.7.1841, k. siellä 17.4.1920. - Pihlajaveden Sällinlahden talollinen noin 1865-1903.
    Puoliso Pihlajavesi 18.7.1862 Selma Karoliina Yli-Kangasniemi s. Virrat 29.7.1841, k. Pihlajavesi 1.8.1924, vanh Virtain Kitusen Yli-Kangasniemen- ja Pihlajaveden Sällinlanden isäntä Mooses Matinpoika Mäihäniemi ja Heta Laurintytär.

VIII Lapsia:

  1. Hilma Selmantytär s. Pihlajavesi 17.6.1861, k. siellä 3.12.1861.
  2. Iida Vilhelmiina Sälli s. Pihlajavesi 16.1.1863.
  3. Lyydia Fredrika Sälli s. Pihlajavesi 23.9.1865, k. siellä 24.3.1867.
  4. Juho Petteri Sälli s. Pihlajavesi 27.6.1869, k. siellä 12.10.1915.
  5. Eemil Sälli s. Pihlajavesi 14.6.1872, k. siellä 3.9.1872.
  6. Johanna Sälli s. Pihlajavesi 23.12.1873. - Vanajalle 16.4.1907, N:8.
  7. Aapo Adiel Sälli s. Pihlajavesi 4.1.1877.
  8. Julius Sälli s. Pihlajavesi 4.1.1879. k. siellä 10.4.1880.
  9. Aleksi Sälli s. Pihlajavesi 15.6.1881, k. 11.1952.
  10. Vendla Karoliina Sälli s. Pihlajavesi 7.8.1883.
  11. Kalle Iivari Sälli s. Pihlajavesi 22.8.1885. k. siellä 28.8.1885.

VIII Iida Vilhelmina Aleksintytär Sälli ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 16.1.1863.
    Puoliso Pihlajavesi 3.7.1887 Timoteus Jussila s. Pihlajavesi 7.9.1862, vanh Pihlajaveden Vähämäen Pirtintakasen- ja Pappilan Jussilan torppari Kalle Juhonpoika Jussila ja Loviisa Jaakontytär Mäkelä. - Pihlajaveden Aseman asemamies.

IX Lapsia:

  1. Kaarle Verner Jussila s. Pihlajavesi 9.2.1888.
  2. Eeli Nikolai Jussila s. Pihlajavesi 29.10.1890. - Padasjoelle 11.11.1909, N:16.
  3. Emil Rudolf Jussila s. Pihlajavesi 10.2.1893.
  4. Lyydia Aina Dagmar Jussila s. Pihlajavesi 1.2.1895.
  5. Arvo Johannes Jussila s. Pihlajavesi 3.4.1897.
  6. Asser Aleksius Jussila s. Pihlajavesi 20.4.1899.
  7. Armas Timoteus Jussila s. Pihlajavesi 9.9.1901.
  8. Hilja Iida Inkeri Jussila s. Pihlajavesi 25.9.1903.

VIII Juho Petteri Aleksinpoika Sälli ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 27.6.1869, k. siellä 12.10.1915. - Pihlajaveden Sällinlahden talollinen noin 1903-1915.
    Puoliso Pihlajavesi 19.6.1903 Hulda Kaisa Muhonen (hänen 1. aviossaan) s. Ähtäri 24.1.1879, k. 18.1.1962, vanh Ähtärin Muholan isäntä Kustaa Kaaprielinpoika ja Kaisa Esantytär.
    Huldan 2. puoliso Pihlajavesi 26.10.1918 Juhon veli Aleksi Sälli s. Pihlajavesi 15.6.1881, k. 11.1952.

IX Lapsia:

  1. Lauri Johannes Sälli s. Pihlajavesi 9.4.1904.
  2. Hilja Maria Sälli s. Pihlajavesi 19.3.1906.
  3. Jenny Ester Sälli s. Pihlajavesi 3.5.1908.
  4. Hilda Amanda Sälli s. Pihlajavesi 18.10.1909.
  5. Lempi Selma Johanna s. Pihlajavesi 1.11.1912.
  6. Toivo Aleksi s. Pihlajavesi 10.11.1915.

VIII Aapo Adiel Aleksinpoika Sälli ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 4.1.1877. - Metsänvartija.
    Puoliso Pihlajavesi 8.12.1906 Venla Maria Kolehma s. Pihlajavesi 7.2.1880, vanh Pihlajaveden Könttärin eli Kolehman talollinen Matti Hermmanninpoika Kolehma ja Hanna Vilhelmintytär Kara.

IX Lapsia:

  1. Toivo Harald Sälli s. Pihlajavesi 1.4.1908.
  2. Olga Johanna Sälli s. Pihlajavesi 18.7.1910.

VIII Aleksi Aleksinpoika Sälli ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 15.6.1881, k. 11.1952.
    Puoliso Pihlajavesi 26.10.1918 Hulda Kaisa Muhonen (hänen 2. aviossaan) s. Ähtäri 24.1.1879, k. 18.1.1962, vanh Ähtärin Niemisveden Muholan isäntä Kustaa Fredrik Kaaprielinpoika Muhonen ja Kaisa Esantytär Leppäaho, Saarjärveltä.
    Huldan 1. puoliso Pihlajavesi 19.6.1903 Aleksin veli Juho Petteri Sälli s. Pihlajavesi 27.6.1869, k. siellä 12.10.1915. - Pihlajaveden Sällinlahden talollinen noin 1903-1915.

IX Lapsia:

VIII Vendla Karoliina Aleksintytär Sälli ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 7.8.1883.
    Puoliso Pihlajavesi 12.3.1919 Herman Edvard Kolehma s. Pihlajavesi 5.11.1877, k. 27.1.1947, vanh Pihlajaveden Könttärin eli Kolehman talollinen Matti Hermmanninpoika Kolehma ja Hanna Vilhelmintytär Kara.

IX Lapsia:

VII Vilhelmiina Aapontytär Sällinlahti, Saarinen ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 8.6.1843. - Pihlajaveden Sällinlahden itsellinen vielä 1909.
    Puoliso Pihlajavesi 22.9.1867 Kalle Kuusimäki s. Ruov 3.5.1844, k. Pihlajavesi 14.2.1885, vanh Ruoveden Torminiemen Kuusimäen torppari Joel Antinpoika Kuusimäki ja Loviisa Heikintytär. - Ruoveden Torminiemen Kuusimäen, sitten Pihlajaveden Sällinlahden Saarelan torppari 1883-85.

VIII Lapsia:

  1. Nikodemus Kuusimäki s. Ruovesi 31.5.1869, k. siellä 17.10.1871.
  2. Retriika Kuusimäki s. Ruovesi 7.9.1871, k. siellä 24.11.1872.
  3. Milja Saarinen s. Ruovesi 19.12.1873. - Äitinsä kanssa Sällissä vielä 1909.
  4. Aina Saarinen s. Ruovesi 28.10.1876. - Vaasassa vuodesta 1902 III s.716.
  5. Kalle Aleksi Saarinen s. Ruovesi 18.9.1879.
  6. Andreas Arvid Kuusimäki s. Ruovesi 24.11.1882, k. siellä 27.11.1882.
  7. Lyydia Saarinen s. Pihlajavesi 21.7.1884. - Vaasassa vuodesta 1904 III s.722.

VIII Kalle Aleksi Kallenpoika Saarinen ( Vanhemmat ) s. Ruovesi 18.9.1879.
    Puoliso Pihlajavesi 6.8.1910 Amalia Alina Lahti s. Pihlajavesi 29.3.1884, vanh Pihlajaveden Lehtomäen Lahden torppari Matti Matinpoika Lahti ja Eeva Aapontytär Sällinlahti.

IX Lapsia:

VII Aapo Aaponpoika Sälli, Ranta-Aho ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 23.7.1852, k. siellä 2.10.1949. - Pihlajaveden Sällinlahden Selkeen torppari noin 1880-85, Rekolan Hangonniemen 1885-89, Sällinlahden Ranta-ahon mäkitupalainen noin 1889-99, torppari noin vuodesta 1897 ja myöhemmin talollinen Ranta-aholla. Hän oli rakennusmies ja rakentamiensa tupien lisäksi myös muuraili tulisijoja, sekä nuohosi piippuja syyssiivojen aikaan.
    Myöhemmin syytinkiläisenä ollessaan hänen tärkein harrastuksensa oli kalastus, missä Aapo olikin jonkinlaisen taitajan maineessa Sällinlahden kalastajien joukossa. Vesillä liikkujana oli Aapo myös tunnettu henkilönä, joka ei vanhoilla päivilläänkään valinnut säitä järven yli lähtiessään. Kerrankin rantojen jo ollessa jääriitteessä, lähti Aapo uimalla hakemaan venettä vastarannalta n.200-300 metrin päästä. Varsin hyvä saavutus 90-vuotiaalta teräsvaarilta.
    Puoliso Pihlajavesi 22.4.1880 Johanna Backman s. Keuruu 8.2.1856, k. Pihlajavesi 17.4.1933, vanh Pihlajaveden Lamminmäen Lampilan talollinen Juho Antinpoika Backman ja Susanna Matintytär Ådal. - Ilmeistä on, että ollessaan Pihlajaveden pappilassa (Koipimäellä, Koipijärven rannassa) kappalaisten B. W. Ebelingin ja Julius Bergroth'in piikana, Johanna oli saanut herätteitä erilaisiin puutarha- ja kukkaviljelyksiin. Hänelle kehittyi myös erikoisen hyvä lukutaito ja kodistaan jonkinlainen ruotsinkielen taito, joka siihen aikaan oli erikoista näillä seuduilla. Vaikka hän vietti elämänsä useita viimeisiä vuosia vuoteenomana halvaantuneena, oli hän silti elämäänsä ja osaansa tyytyväinen.

VIII Lapsia:

  1. Julius Eevert Ranta-Aho s. Pihlajavesi 11.6.1881, k. Himanka 23.12.1953.
  2. Juho Vihtori Ranta-Aho s. Pihlajavesi 25.1.1884, k. Mouhijärvi 16.11.1943.
  3. Olga Maria Ranta-Aho s. Pihlajavesi 27.9.1886, k. San Francisco 16.11.1958.
  4. Ester Johanna Ranta-Aho s. Pihlajavesi 29.8.1889, k. USA 1980.
  5. Edla Vilhelmiina Ranta-Aho s. Pihlajavesi 18.2.1892, k. Tampere 6.8.1911.
  6. Henda Alina Ranta-Aho s. Pihlajavesi 23.3.1895, julistettu kuolleeksi 1.1.1987.
  7. Kaarlo Abram Ranta-Aho s. Pihlajavesi 22.11.1897, k. Petroskoi 1977.
  8. Emil Arvid Ranta-Aho s. Pihlajavesi 22.4.1901, k. Pihlajavesi 29.6.1966.

VIII Juho Vihtori Aaponpoika Ranta-Aho ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 25.1.1884, k. Mouhijärvi 16.11.1943. - Tilallinen, metsätyönjohtaja. Perhe asui Luopioisissa 1917-29 ja Sahalahdella 1929-42. Muutivat Mouhijärvelle 5.6.1942.
    Puoliso Luopioinen 13.7.1917 Maria Kivistö s. Luopioinen 18.12.1898, k. Tampere 12.11.1981, vanh metsävartija Luopioisten Padankoskella Juho Kaapriel Eerikinpoika Kivistö ja Ida Jeremiaantytär. - Maria muutti leskenä Tampereelle Osmonmäkeen 19.9.1962.

XI Lapsia:

  1. Lempi Ester Rebekka Ranta-Aho s. Luopioinen 11.4.1918, k. Tampere 1999.
  2. Reino Ruuno Antero Ranta-Aho s. Luopioinen 14.9.1919, k. rintamalla 19.10.1941.
  3. Aalle Astrid Ranta-Aho s. Luopioinen 28.5.1921, k. Pirkkala 25.5.1991.

VIII Olga Maria Aapontytär Ranta-Aho ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 27.9.1886, k. San Francisco 16.11.1958. - Muutti Tampereelle 1907, josta Amerikkaan 1908.
    Puoliso 1. Hoquiami Washington Kaarle Lahti
    Puoliso 2. San Francisco Kalifornia 19.10.1937 William Matson k. San Francisco 16.2.1968.

XI Lapsia:

  1. Arno Ensio Lahti s. Hoquiami WA. 2.5.1915, k. 2004.
  2. Karin Irene Lahti s. San Francisco CA. 19.1.1917 k. siellä 16.6.2000.

VIII Ester Johanna Aapontytär Ranta-Aho ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 29.8.1889, k. USA 20.1.1980. - Tampereelle 1907, Vanajalle 28.12.1908?, josta Amerikkaan 1910.
    Puoliso Oskar John Virta s. Suomessa 28.6.1896 tai 1894. - Merimies ja kirvesmies.

XI Lapsia:

  1. Kirsti Virta s. San Francisco 2.6.1925.
  2. Terttu Virta s. San Pedro 21.11.1926.
  3. Paavo Virta s. San Pedro 2.9.1930, k. Monroe WA 27.3.1999.

VIII Henda Alina Aapontytär Ranta-Aho ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 23.3.1895, julistettu kuolleeksi 1.1.1987.
    Puoliso Kalle Rinne

IX Lapsia:

  1. Reino Kandelberg s. San Francisco 11.10.1921.

VIII Kaarlo Abraham Aaponpoika Ranta-Aho ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 22.11.1897, k. Petroskoi 1977. - Amerikkaan 1923, josta Venäjälle noin1930. Rakennusmestari.
    Puoliso San Francisco 6.4.1925 Elsa Lappalainen s. Iisalmi , k Petroskoi 1982.

IX Lapsia:

  1. Martta Ranta-Aho s. San Francisco 3.5.1927.

VIII Emil Arvid Aaponpoika Ranta-Aho ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 22.4.1901, k. Pihlajavesi 29.6.1966. - Tilallinen Pihlajaveden Ranta-aholla.
    Puoliso Pihlajavesi 21.7.1929 Hilja Eufemia Lampi s. Pihlajavesi 27.1.1902, k. siellä 4.8.1977, vanh Pihlajaveden Valkeajärven Raitamäen itsellinen Aapo Manunpoika Lampinen, Lampi ja Lyydia Katariina Luoma.

IX Lapsia:

  1. Oiva Abraham Ranta-Aho s. Pihlajavesi 11.6.1931.

VII Johanna Aapontytär Sällinlahti ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 4.5.1854.
    Puoliso Pihlajavesi 14.1.1877 Elias Hautamäki, Sara-Aho (hänen 2. aviossaan) s. Töysä 12.11.1843, vanh Töysän Lamminmäen Hautamäen torppari Matti Matinpoika Hakomäki, Hautamäki ja Liisa Heikintytär Jokiaho, Mutka. - Pihlajaveden Sällinlahden Kursmäen, sitten Sara-ahon torppari vuodesta 1882.
    Eliaan 1. puoliso Töysä 1.11.1868 Kaisa Juhontytär Mähönen s. Töysä 24.12.1839, k. Pihlajavesi 28.5.1876.

VIII Lapsia:

  1. Alina Kursmäki s. Pihlajavesi 16.1.1878, k. siellä 26.1.1878.
  2. Lyydia Saranen s. Pihlajavesi 14.5.1879. - Tampereelta Haapavedelle 1.11.1907.
  3. Julius Sara-aho s. Pihlajavesi 27.4.1881.
  4. Kaarle Sara-aho s. Pihlajavesi 24.12.1883. - Turkuun 21.10.1907, N:23.
  5. Viktor Evert Saranen s. Pihlajavesi 19.10.1886.
  6. Emil Arvid Rikard s. Pihlajavesi 6.9.1889.
  7. Elis Alfred s. Pihlajavesi 27.4.1893.
  8. Vendla Johanna s. Pihlajavesi 7.8.1896.

VIII Julius Eliaanpoika Sara-aho ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 27.4.1881. - Työmies Tampereella vuodesta 1899.
    Puoliso Tampere 25.1.1900 Anna Sofia Mattila (hänen 2. aviossaan) s. Lestijärvi 12.12.1865, vanh Lestijärven Lapin torppari Jaakko Ollinpoika Ilola, Niemelä, Lappi ja Liisa Kreeta Joonaantytär Galon.

IX Lapsia:

  1. Yrjö Johannes Sara-aho s. Tampere (Seinäjoki) 24.2.1901.
  2. Toivo Jalmari Sara-aho s. Tampere (Lestijärvi) 23.9.1903, k. siellä 17.11.1904.
  3. Toivo Jalmari Sara-aho s. Tampere 19.4.1905.
  4. Julius Arvid Sara-aho s. Tampere 16.8.1906.

VII Liisa Aapontytär Sällinlahti ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 25.5.1856.
    Puoliso Pihlajavesi 30.4.1877 Manu Iso-Verkkomäki, Lampinen s. Pihlajavesi 28.5.1850, vanh Pihlajaveden Pihlajaveden kylän Naaranpään Iso-Verkkomäen torppari Samuli Juhonpoika Kömi ja Johanna Juhontytär Lepikonmäki. - Pihlajaveden Pihlajaveden kylän Lammenahon/Lapinmäen Lampisen torppari.

VIII Lapsia:

  1. Aapo Lampinen s. Pihlajavesi 11.9.1878.
  2. Johanna Alina Lampinen s. Pihlajavesi 5.9.1880, k. siellä 3.8.1886.
  3. Alma Advina Lampinen s. Pihlajavesi 10.2.1883, k. siellä 16.3.1883.
  4. Edla Josefiina Lampinen s. Pihlajavesi 10.11.1885.
  5. Ksenia Eufemia Lampinen s. Pihlajavesi 10.7.1888.
  6. Olga Elisabet Lampinen s. Pihlajavesi 14.1.1891, k. siellä 2.2.1906.
  7. Seth Emanuel Lampinen s. Pihlajavesi 22.4.1893, k. siellä 17.5.1893.
  8. Eino Ilmari Lampinen s. Pihlajavesi 8.4.1895, k. siellä 2.2.1896.
  9. Lauri Johannes Lampinen s. Pihlajavesi 20.7.1901.

VIII Aapo Manunpoika Lampinen, Lampi ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 11.9.1878. - Itsellinen Pihlajaveden Valkeajärven Raitamäessä vuodesta 1905.
    Puoliso Pihlajavesi 29.7.1900 Lyydia Katariina Luoma s. Alavus 28.5.1880, vanh Alavuden Sapsalammin Rajalahden Luoman torppari Juho Matinpoika Uskala, Luoma ja Kaisa Erkintytär Järvenpää.

IX Lapsia:

  1. Hilja Eufemia Lampi s. Pihlajavesi 27.1.1902, k. siellä 4.8.1977.
  2. Kerttu Elisabet Lampi s. Pihlajavesi 4.7.1904.
  3. Lempi Katariina Lampi s. Pihlajavesi 5.3.1907.
  4. Väinö Herman Lampi s. Pihlajavesi 12.7.1909.

VIII Ksenia Eufemia Manuntytär Lampinen ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 10.7.1888.
    Puoliso Pihlajavesi 5.8.1910 Heikki Tarkkanen s. Virrat 7.1.1872, vanh Virtain Uuraisten Aho-Vehmaan vävy Antti Kallenpoika Tarkkanen ja Eeva Fredrika Heikintytär Aho-Vehmas.

IX Lapsia:

VII Timo Aaponpoika Sälli, Lahtinen ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 25.5.1858, k. Pihlajavesi 6.11.1894. - Pihlajaveden Sällin itsellinen 1889-90 ja 1891-94. Sällin Saarelan torppari 1890-91.
    Puoliso Pihlajavesi 7.7.1889 Hilda Backman (hänen 1. aviossaan) s. Pihlajavesi 13.8.1870, k. siellä (Tampere) 26.4.1904, h. Tampere, vanh Pihlajaveden Lamminmäen Lampilan talollinen Juho Antinpoika Backman ja Susanna Matintytär Ådal. - Piikana Pihlajaveden Vasaramäen talossa 1888-89 ja Kursmäessä 1889. Miehensä kuoltua Lampilan itsellisenä 1894-98. Tehdastyöläinen Tampereella 1898-1903. Sitten perhe kirjoilla Pihlajavedellä Lampilassa itsellisinä.
    Hildan 2. Puoliso Tampere 17.2.1900 Juho Jaakko Waajasalmi s. Jalasjärvi 30.11.1874, julistettu kuolleeksi Keuruun KO:n päätöksellä 1.1.1977, vanh Jalasjärven Koskuen Isotalon Sorvarin torppari Iisakki Samuelinpoika Maja, Sorvari ja Maria Helena Marian/Matintytär Isotalo, Puska. - Tehdastyöläinen. Muutti Amerikkaan 1910-luvulla.

VIII Lapsia:

  1. Helmi Maria Lahtinen, Vaajasalmi s. Pihlajavesi 4.3.1891.
  2. Vendi Johannes Lahtinen s. Pihlajavesi 21.6.1893, k. Tampere 12.4.1901.

VIII Helmi Maria Timoteuksentytär Lahtinen, Vaajasalmi ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 4.3.1891. - Muutti Vaasaan 2.11.1907 ja sieltä Kanadaan. Sai syntymätodistuksen Kanadaan Arvi Heikurisen vaimona 1953.
    Puoliso Kanada Arvi Heikurinen

IX Lapsia:

VII Kaarlo Paavali Aaponpoika Sälli, Lahtinen ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 13.11.1861. - Työnjohtaja Messukylässä 1887-88, Ilmajoella 1888-1892, Valkealassa 1892-96, Sääksmäen Voipaalan Kemmolan vaivaishoitaja 1896-1907.
    Puoliso Isokyrö 5.11.1888 Magdaleena Kahelin s. Orismala 18.4.1869, vanh Orismalan Esalan torpan vävy ja torppari, Isonkyrön Kuivilan Rintalan talon torppari Kustaa Heikinpoika Kahelin ja Karoliina Samulintytär Savander.

IX Lapsia:

  1. Kaarlo Robert Lahtinen s. Ilmajoki 1.1.1891, k. Sääksmäki 10.1.1901.
  2. Hellen Maria Lahtinen s. Valkeala 1.5.1893, k. siellä 28.8.1894.
  3. Impi Laimi Lahtinen s. Valkeala 5.9.1895.

VI Vilhelmiina Pietarintytär Sälli ( Vanhemmat ) s. Keuruu 14.3.1817, k. Pihlajavesi 22.1.1898.
    Puoliso Pihlajavesi 22.12.1844 Simo Marianpoika s. 1819, k. Pihlajavesi 4.5.1892?. - Pihlajaveden Sällinlahden Kursmäen- ja Kankimäen Korpelan torppari, Sällilahden itsellinen. Jätti perheensä ja muutti muualla, mutta palasi Pihlajavedelle 1883.

VII Lapsia:

  1. Henrika Kursmäki s. Pihlajavesi 4.1.1845, k. siellä 30.5.1862.
  2. Elisa Kursmäki s. Pihlajavesi 21.10.1846, k. siellä 18.5.1862.
  3. Aapo Kursmäki s. Pihlajavesi 25.4.1849.
  4. Maria Kursmäki s. Pihlajavesi 26.2.1852.
  5. Vilhelmiina Kursmäki s. Pihlajavesi 1.5.1855.
  6. Nikodemus Kursmäki s. Pihlajavesi 18.8.1858.

VII Aapo Simonpoika Kursmäki ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 25.4.1849. - Pihlajaveden Rekolan Hangonniemen torppari vuodesta 1889.
    Puoliso Pihlajavesi 29.8.1880 Gemiina Nikkilä s. Pihlajavesi 19.1.1858, vanh Pihlajaveden Kappalaisen puustellin Koipimäen Nikkilän torpan vävy ja torppari Aapo Marianpoika Nikkilä ja Henriika Niilontytär Nikkilä.

VIII Lapsia:

  1. Emil Alfred Hangonniemi s. Pihlajavesi 7.5.1881.
  2. Arvo Julius Hangonniemi s. Pihlajavesi 22.3.1883.
  3. Kalle Abram Hangonniemi s. Pihlajavesi 12.3.1885.
  4. Alma Vilhelmiina Hangonniemi s. Pihlajavesi 28.8.1887.
  5. Olga Elina Hangonniemi s. Pihlajavesi 8.1.1890.
  6. Eino Ferdinand Hangonniemi s. Pihlajavesi 12.6.1892.
  7. Hilda Emilia Hangonniemi s. Pihlajavesi 1.1.1895.
  8. Hilma Maria Hangonniemi s. Pihlajavesi 2.4.1897.
  9. Iivari Johannes Hangonniemi s. Pihlajavesi 27.7.1899.
  10. Niilo Nikolaus Hangonniemi s. Pihlajavesi 27.10.1901.
  11. Paavo Esaias Hangonniemi s. Pihlajavesi 25.1.1907.

VII Maria Simontytär Kursmäki ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 26.2.1852. - Piikana Pihlajavedellä monissa taloissa, Keuruulla 1878-82. Pihlajaveden kylän irtolainen vielä 1909.
   

VIII Lapsia:

  1. Maria Dagmar Mariantytär s. Keuruu 14.6.1881. - Isomäen palkollinen vielä 1909.

VII Vilhelmiina Simontytär Kursmäki ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 1.5.1855.
    Puoliso Pihlajavesi 2.1.1878 Niklas Wirén s. Pihlajavesi 20.12.1853, vanh Pihlajaveden Kömin eli Koivumäen Oravamäen torppari Aapo Tuomaanpoika Wirén ja Maria Kristiina Heikintytär Honkamäki. - Pihlajaveden Isomäen Lamminahon torppari noin vuodesta 1879.

VIII Lapsia:

  1. Evert Nikolai Wirén s. Pihlajavesi 11.3.1878.
  2. Julius Wirén s. Pihlajavesi 30.4.1881.
  3. Elsa Matilda Wirén s. Pihlajavesi 1.3.1884, k. siellä 27.1.1893.
  4. Alina Vilhelmiina Wirén s. Pihlajavesi 8.4.1886, k. siellä 1.6.1900.
  5. Ester Elviina Wirén s. Pihlajavesi 14.4.1888. - Lahti Längelmäelle 28.11.1909, N:20.
  6. Eino Hjalmar Wirén s. Pihlajavesi 19.9.1891, k. siellä 2.7.1900.
  7. Hilma Emilia Wirén s. Pihlajavesi 7.4.1894.
  8. Senja Josefiina Wirén s. Pihlajavesi 16.8.1896.
  9. Elina Johanna Wirén s. Pihlajavesi 15.11.1898, k. siellä 15.6.1900.

VIII Evert Nikolai Niklaanpoika Wirén ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 11.3.1878. - Pihlajaveden Terva- ja Tärpättiteollisuus Oy:n työmies.
    Puoliso Pihlajavesi 20.5.1904 Selma Alina Pitkäjärvenmäki s. Pihlajavesi 22.9.1884, vanh Pihlajaveden Innonmäen Pitkäjärvenmäen torppari Matti Aaponpoika Pitkäjärvenmäki ja Selma Stiinantytär.

IX Lapsia:

  1. Aarne Johannes Wirén s. Pihlajavesi 16.2.1904, k. siellä 4.7.1904.
  2. Lauri Nikolai Wirén s. Pihlajavesi 3.3.1905.
  3. Silja Alina Wirén s. Pihlajavesi 23.9.1906.

VIII Julius Niklaanpoika Wirén ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 30.4.1881. - Asuivat Karunan Stappåkerin Kullan kylässä. Työmies.
    Puoliso Karuna 4.9.1911 Gerda Vilhelmiina Suomi s. Karuna 26.5.1886, vanh Karunan Karinkorvan puustellin renki ja Stappåkerin Kullan itsellinen Kaarle Vihtori Åfverberg, Suomi ja Maria Vilhelmiina Pahlman.

IX Lapsia:

  1. Lauri Mainio Wirén s. Karuna 5.9.1910.
  2. Alli Esteri Wirén s. Karuna 24.12.1911.
  3. Sylvi Esteri Wirén s. Karuna 24.12.1911.

VII Nikodemus Simonpoika Kursmäki, Rantala ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 18.8.1858.
    Puoliso Pihlajavesi 27.6.1880 Vilhelmiina Manuntytär s. Pihlajavesi 26.9.1861, vanh Pihlajaveden Pohjalan renki Manu Taavetinpoika ja Maria Kristiina Juhontytär.

VIII Lapsia:

  1. Edla Pauliina Rantala s. Pihlajavesi 15.6.1881.
  2. Lyydia Vilhelmiina Rantanen s. Pihlajavesi 4.5.1884. - Keuruulle 14.3.1910, N:10.
  3. Thekla Johanna Rantala s. Pihlajavesi 7.1.1888.
  4. Hilma Aleksandra Rantala s. Pihlajavesi 5.4.1891.
  5. Iida Maria Rantala s. Pihlajavesi 30.9.1894, k. siellä 13.7.1900.
  6. Lauri Nikolai Rantala s. Pihlajavesi 3.8.1897, k. siellä 27.8.1898.
  7. Impi Matilda Rantala s. Pihlajavesi 29.12.1900.

VIII Edla Pauliina Nikodemuksentytär Rantala ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 15.6.1881.
    Puoliso Pihlajavesi 24.4.1899 Samuli Jokinen s. Keuruu 24.8.1872, vanh Keuruun Haapamäen Murtomäen Puolivälin torppari Kustaa Adolf Heikinpoika ja Maria Kristiina Iisakintytär. - Pihlajaveden Kolehman Pohjolan torpan itsellinen.

IX Lapsia:

  1. Yrjö Nikolai Jokinen s. Pihlajavesi 6.1.1900.

VI Henriika Pietarintytär Sälli ( Vanhemmat ) s. Keuruu 29.6.1823, k. Virrat 16.2.1900.
    Puoliso Pihlajavesi 22.10.1843 Aleksanteri Wäst, Koskela, Isoniemi s. Virrat 12.9.1816, k. siellä 30.9.1896, vanh pitäjänräätäli Virtain Uuraisten Vehmaalla ja Pihlajaveden Koskelan uudistilallinen Heikki Heikinpoika Wäst ja Maria Matintytär Vehmas. - Itsellinen Sällinlahdessa 1846-1848, Koskenniemen mäkitupalainen 1849-57, Virtain Uuraisten Aho-Vehmaan Telakon eli Isoniemen kruununtorppari 1857-96

VII Lapsia:

  1. Mooses Nieminen s. Pihlajavesi 5.9.1845, k. Virrat 15.1.1907.
  2. Anna Isoniemi s. Pihlajavesi 31.12.1847.
  3. Paavali Koskela s. Pihlajavesi 15.2.1850, k. siellä 18.9.1852.
  4. Kaarle Isoniemi s. Pihlajavesi 10.7.1852, k. siellä 6.5.1870.
  5. Maria Telakko s. Pihlajavesi 4.5.1855, k. Virrat 17.12.1862.
  6. Aapo Telakko s. Virrat 23.4.1859, k. siellä 28.2.1863.
  7. Heikki Isoniemi s. Virrat 21.1.1863, k. siellä 26.5.1868.
  8. Vilhelmiina Justiina Isoniemi s. Virrat 14.6.1866. - 1883 s.988.

VII Mooses Aleksanterinpoika Nieminen ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 5.9.1845, k. Virrat 15.1.1907. - Maakauppias Virtain Uuraisten Kotaniemessä ja Isoniemen kruununtorppari.
    Puoliso 1:o Virrat 2.6.1873 Serafia Niinimäki s. Virrat 3.4.1854, k. siellä 12.6.1889, vanh Virtain Virtainkylän Niimäen isäntä Adolf Juhonpoika ja Maria Jaakontytär.
    Puoliso 2:o Virrat 16.5.1890 Edla Karoliina Ristimäki s. Keuruu 30.7.1867, k. Virrat 17.8.1901, vanh Keuruun Loilan Ristimäen isäntä Heikki Heikinpoika ja Karoliina Juhontytär.
    Puoliso 3:o Virrat noin 1902 Liisa Fredrika Vähämäki s. Virrat 18.9.1869, vanh Virtain Uuraisten Tuuralan Vähämäen torppari Aapo Kaaprielinpoika Simolin ja Maria Antintytär.

VIII Lapsia:

  1. Emma Josefiina Nieminen s. Virrat 8.12.1874.
  2. Edvin Aleksi Nieminen s. Virrat 3.8.1877.
  3. Arvo Taito Nieminen s. Virrat 6.1.1880.
  4. Senja Maria Nieminen s. Virrat 2.7.1882.
  5. Sulo Armas Nieminen s. Virrat 4.11.1885, k. siellä 25.6.1886.
  6. Väinö Valdemar Nieminen s. Virrat 7.7.1887.
  7. Laina Siveä Isoniemi s. Virrat 3.4.1891. - Ruoveden Storminiemen kylässä piikana 16.4.1907- s.2078.
  8. Sulo Henrik Nieminen s. Virrat 18.11.1892.
  9. Armas Emil Viljami Nieminen s. Virrat 3.1.1896.
  10. Toimi Akeksanteri Nieminen s. Virrat 29.12.1897.
  11. Mauri Johannes Nieminen s. Virrat 16.7.1901, k. siellä 9.8.1901.

VIII Emma Josefiina Mooseksentytär Nieminen ( Vanhemmat ) s. Virrat 8.12.1874. - Muutti tyttären kanssa Amerikaan 13.7.1900.
    Puoliso Virrat 1891 Aatu Yli-Kangasniemi s. Virrat 28.7.1867, vanh Virtain Uuraisten Yli-Kangasniemen vävy ja isäntä Aatu Antti Aaponpoika Kautta ja Henriika Antintytär Yli-Kangasniemi. - Muutti Amerikaan 1893.

IX Lapsia:

  1. Enni Joosefiina s. Virrat 3.9.1891.

VIII Edvin Aleksi Mooseksenpoika Nieminen ( Vanhemmat ) s. Virrat 3.8.1877. - Virtain Uuraisten Isoniemen kruununtorppari.
    Puoliso Virrat 18.7.1902 Iida Karoliina Matinniemi s. Ähtäri 11.9.1882, vanh Ähtärin Peränteenkylän Isomäen Matinniemen torppari Eenokki Salomoninpoika ja Hilda Konstantintytär Pusaaniemi.

IX Lapsia:

  1. Elsa Eliisa Nieminen s. Virrat 23.11.1903.
  2. Eeva Agneeta Nieminen s. Virrat 18.6.1906.

VIII Senja Maria Mooseksentytär Nieminen ( Vanhemmat ) s. Virrat 2.7.1882.
    Puoliso Ruovesi 2.6.1903 Kalle Saarismaa, Moskari s. Ruovesi 3.8.1863, k. siellä 15.2.1908, vanh Ruoveden Pajusen Syvingin Saarismaan torppari Vilhe Matinpoika ja Manta Kallentytär. - Ruoveden Storminiemen Moskarin vuokraaja 1900-1908.

IX Lapsia:

  1. Akseli Edvard Moskari s. Ruovesi 2.3.1904.
  2. Katri Elviira Moskari s. Ruovesi 27.6.1906.

VII Anna Aleksanterintytär Isoniemi ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 31.12.1847.
    Puoliso Virrat 1878 Jaakko Rantanen s. Ylistaro 23.10.1854, vanh Ylistaron Kaukolan Kosken Huhdan torppari ja Alavuden Kettulan vävy ja kruununtorppari Juho Simonpoika Patama ja 1. puoliso Sanna Sofia Jaakontytär Pohto. - Virtain Virtainkylän Viestiälän Rantalan torppari ja Uuraisten Isoniemen itsellinen.

VIII Lapsia:

  1. Heikki Iivari Isoniemi s. Virrat 1.12.1872, k. siellä 8.1.1873.
  2. Eemil Aleksander Nieminen s. Virrat 9.2.1875.
  3. Selma Rantanen s. Virrat 27.11.1878.
  4. Hilja Rantanen s. Virrat 5.12.1880.
  5. Senja Rantala s. Virrat 7.7.1883.
  6. Manta Rantanen s. Virrat 21.10.1885. - Amerikkaan 19.5.1908.
  7. Matilda Rantanen s. Virrat 14.3.1888.

VIII Eemil Aleksander Jaakonpoika Nieminen ( Vanhemmat ) s. Virrat 9.2.1875. - Virtain Uuraisten Isoniemen itsellinen. Amerikkaan 1904.
    Puoliso Virrat 11.6.1896 Aleksandra Josefiina Ahlbom s. Virrat 12.7.1872, vanh Virtain Toisveden Yli-Soinin talon poika Aleksanteri Aleksanterinpoika Ahlbom ja Hilma Kaarlentytär Hagelberg.

IX Lapsia:

  1. Kalle Eemeli Nieminen s. Virrat 5.1.1897, k. siellä 9.1.1897.
  2. Aaron Jalmari Nieminen s. Virrat 29.4.1898.
  3. Jenny Saara Nieminen s. Virrat 15.7.1900.
  4. Rauha Elsa Nieminen s. Virrat 27.5.1903.

VIII Selma Jaakontytär Rantanen ( Vanhemmat ) s. Virrat 27.11.1878.
    Puoliso Virrat 22.12.1899 Edvard Joutsen s. Virrat 10.9.1870, vanh Virtain Kurjen Peuran Lepistön torppari Juho Heikki Joonaanpoika Leppänen, Lepistö, Siirtonen ja Amalia Aapontytär Peura.

IX Lapsia:

  1. Lempi Joutsen s. Virrat 7.7.1900.
  2. Aina Aleksandra Joutsen s. Virrat 4.5.1902.
  3. Rauha Maria Joutsen s. Virrat 7.8.1904.
  4. Onni Edvard Joutsen s. Virrat 9.11.1906.

VIII Hilja Jaakontytär Rantanen ( Vanhemmat ) s. Virrat 5.12.1880.
    Puoliso Virrat 6.4.1900 Emil Siirtonen s. Virrat 2.3.1878, vanh Virtain Kurjenkylän Peuran Lepistön torppari Juho Heikki Joonaanpoika Leppänen, Lepistö, Siirtonen ja Amalia Aapontytär Peura. - Virtain Kurjenkylän Ahon itsellinen.

IX Lapsia:

  1. Impi Amalia Siirtonen s. Virrat 29.8.1900.
  2. Urho Edvard Siirtonen s. Virrat 27.11.1902, k. siellä 15.1.1903.
  3. Kaarlo Emil Siirtonen s. Virrat 16.2.1904.
  4. Eero Aleksi Siirtonen s. Virrat 10.1.1907.
  5. Anna Lempi Siirtonen s. Virrat 16.6.1909.

VIII Senja Jaakontytär Rantala ( Vanhemmat ) s. Virrat 7.7.1883.
    Puoliso Virrat 16.10.1903 Samuli Leppäkorpi s. Ruovesi 10.6.1879, k. Virrat 10.8.1908, äiti Ruoveden Työrön piika Heta Stiina Matintytär. - Virtain Uuraisten Aho-Vehmaan itsellinen.

IX Lapsia:

  1. Arvo Alfred Leppäkorpi s. Virrat 11.12.1903.
  2. Hilta Aleksandra Leppäkorpi s. Virrat 6.1.1906, k. siellä 29.1.1906.
  3. Lempi Raakeli Leppäkorpi s. Virrat 13.4.1907, k. siellä 20.1.1909.

VIII Matilda Jaakontytär Rantanen ( Vanhemmat ) s. Virrat 14.3.1888.
    Puoliso Virrat 28.7.1905 Heikki Kohtala s. Virrat 11.1.1878, vanh Virtain Kurjenkylän Jaskarin Kohtalan torppari Valentin Hermanninpoika Kohtala ja Maria Efraimintytär. - Kruununtorppari Virtain Toisvedellä vuodesta 1908.

IX Lapsia:

  1. Lauri Valee Kohtala s. Virrat 17.9.1905.
  2. Viljo Paavali Kohtala s. Virrat 23.1.1907.
  3. Sulo Matias Kohtala s. Virrat 11.12.1908, k. siellä 11.5.1909.
  4. Lempi Amanda Kohtala s. Virrat 21.12.1909.

VII Vilhelmiina Justiina Aleksanterintytär Isoniemi ( Vanhemmat ) s. Virrat 14.6.1866. - Amerikaan 1895.
    Puoliso Virrat 22.6.1884 Kaapo Nikolai Saarinen s. Virrat 5.4.1864, vanh Virtain Uuraisten Saarismäen isäntä Kaapo Antinpoika Saarismäki ja Sefaria Joosepintytär. - Virtain Toisveden Kuusijärven Kanerviston torppari. Amerikaan 1893.

VIII Lapsia:

  1. Urho Aleksanteri s. Virrat 14.10.1886.
  2. Impi Vilhelmiina s. Virrat 16.10.1892, k. Amerikassa 1908.
  3. Aino Miinantytär Honkala s. Virrat 23.6.1895. - 1908 s.951.

VI Elisabet Pietarintytär Sälli ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 7.10.1826, k. siellä 29.11.1901.
    Puoliso Pihlajavesi 20.8.1848 Samuli Frimod s. Keur 1.4.1821, k. Pihlajavesi 25.11.1875, vanh Pihlajaveden Lamminmäen Innonmäen torppari Juho Samuelinpoika Frimod ja Maria Jaakontytär. -Pihlajaveden Lehtomäen renki, Lamminmäen itsellinen, Sällinlahden Kankaan torppari noin 1849-68 ja itsellinen.

VII Lapsia:

  1. Herman Kangas s. Pihlajavesi 16.11.1848, k. siellä 22.10.1852.
  2. Tuomas Kangas s. Pihlajavesi 7.12.1851, k. siellä 22.2.1863.
  3. Matti Kangas s. Pihlajavesi 21.12.1854, k. siellä 3.4.1863.
  4. Frans Mikael Kangas s. Pihlajavesi 5.3.1859, k. siellä 23.5.1863.
  5. Enok Kangas s. Pihlajavesi 2.1.1863, k. siellä (Keuruu) 17.11.1867.
  6. Johanna Serafia Kangas s. Pihlajavesi 25.3.1866, k. siellä 19.6.1867.
  7. Gela Maria Sälli s. Pihlajavesi 22.6.1875, k. siellä 19.10.1877.

IV Juho Antinpoika Sällinlahti ( Vanhemmat ) s. Keuruu 19.4.1785, k. Pihlajavesi 24.2.1864. - Pihlajaveden Sällinlahden isäntä noin 1809-1835.
    Puoliso Keuruu noin 1809 Vappu Heikintytär s. Keuruu 27.4.1783, k. Pihlajavesi 10.4.1868, vanh Keuruun Pihlajaveden Rekolassa Heikki Matinpoika "Rönbäck" ja Maria Joonaantytär.

V Lapsia:

  1. Maria Sällinlahti s. Keur 30.4.1810, k. siel 20.1.1811.
  2. Aapo Sällinlahti s. Keuruu 2.3.1812, k. Pihlajavesi 2.12.1890.
  3. Aleksander Sällinlahti s. Keuruu 11.4.1814, k. siellä (Pihlajavesi) 2.5.1814.
  4. Eeva Sällinlahti s. Keuruu (Ähtäri) 10.3.1815, k. lapsena.
  5. Antti Sällinlahti s. Keuruu 17.3.1816, k. Pihlajavesi 20.10.1895.
  6. Leena Sällinlahti s. Keur 28.10.1817, k. Virrat 8.6.1860.
  7. Emanuel Sällinlahti s. Keuruu 22.9.1819, k. siellä (Pihlajavesi) 17.3.1821.
  8. Vilhelmiina Sällinlahti s. Keuruu 4.10.1820, k. siellä 1822.
  9. Herman Sällinlahti s. Keuruu 13.9.1824, k. Pihlajavesi 25.8.1856.
  10. Otto Sällinlahti s. Keuruu 9.11.1826, k. lapsena.

V Aapo Juhonpoika Sällinlahti ( Vanhemmat ) s. Keuruu 2.3.1812, k. siellä 2.12.1890. - Pihlajaveden Sällinlahden isäntä noin 1835-1868 ja kuudennusmies.
    Puoliso Keuruu 7.7.1834 Johanna Kiesilä s. Keuruu 9.7.1813, k. siellä 9.6.1885, vanh Keuruun Kiesilän isäntä Heikki Erkinpoika Kiesilä ja Liisa Kustaantytär Asunta.

VI Lapsia:

  1. Selim Sällinlahti s. Pihlajavesi 7.10.1835, k. siellä 8.3.1868.
  2. Ephrain Sällinlahti s. Pihlajavesi 26.2.1837, k. siellä 12.3.1837.
  3. Henriika Sällinlahti s. Pihlajavesi 23.2.1838, k. siellä 27.2.1903.
  4. Vilhelmiina Sällinlahti s. Pihlajavesi 10.9.1840, k. siellä 23.3.1841.
  5. Hilma Sällinlahti s. Pihlajavesi 1.2.1842.
  6. Eeva Sällinlahti s. Pihlajavesi 1.1.1845.
  7. Aapo Sällinlahti s. Pihlajavesi 23.8.1847.
  8. Maria Sällinlahti s. Pihlajavesi 13.8.1849, k. siellä 8.1.1851.
  9. Heta Sällinlahti s. Pihlajavesi 5.10.1850. - Keuruulle 2.5.1875, N:10, sisään 5.5.1875, N:26 s.259.
  10. Johannes Sällinlahti s. Pihlajavesi 9.2.1853, k. siellä 13.4.1854.
  11. Emanuel Sällinlahti s. Pihlajavesi 3.11.1855, k. siellä 18.9.1857.
  12. Herman Sällinlahti, Lahtinen s. Pihlajavesi 28.2.1858, k. siellä 11.12.1909.
  13. Johanna Sällinlahti s. Pihlajavesi 7.3.1861.

VI Selim Aaponpoika Sällinlahti ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 7.10.1835, k. siellä 8.3.1868.
    Puoliso Virrat 25.7.1858 Selma Fredrika Saarismäki (hänen 1. aviossaan) s. Virrat 6.10.1837, vanh Virtain Saarimäen isäntä Kaapriel Antinpoika Saarismäki ja Vilhelmiina Heikintytär Väst.
    Selman 2. puoliso Pihlajavesi 27.3.1870 Juho Aaponpoika Järvenpää, Sälli (hänen 2. aviossaan) s. Ruovesi 8.10.1826, k. Pihlajavesi 25.5.1907. - Ruoveden Pohjanlahden Keskisen Järvenniemen ja Niemelän torppari. Pihlajaveden Sällinlahden isäntä.
    Juhon 1. puoliso Ruovesi 29.1.1850 Liisa Heikintytär Nord (hänen 2. aviossaan) s. Ruovesi 16.9.1786, k. siellä 13.4.1868.
    Liisan 1. puoliso Ruovesi noin 1815 Antti Joosepinpoika s. Kuru 21.3.1773, k. Ruovesi 15.11.1847. - Ruoveden Pohjanlahden Keskisen Järvenniemen torppari.

VII Lapsia:

  1. Johanna Sabina Sälli s. Pihlajavesi 21.7.1859, k. siellä 16.3.1860.
  2. Hilda Eulalia Sälli s. Pihlajavesi 30.1.1861, k. siellä 16.10.1884.
  3. Emil Arvid Sälli s. Pihlajavesi 25.8.1863.
  4. Tekla Sälli s. Pihlajavesi 14.2.1866, k. siellä 28.6.1867.
  5. Hilma Sälli s. Pihlajavesi 14.6.1868, k. Keuruu 5.9.1904.

VII Hilda Eulalia Selimintytär Sälli ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 30.1.1861, k. siellä 16.10.1884
   

VIII Lapsia:

  1. Evert Albinus Sälli s. Pihlajavesi 28.9.1882, k. siellä 11.4.1883.

VII Emil Arvid Seliminpoika Sälli ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 25.8.1863. - Pihlajaveden Sällinlahden isäntä.
    Puoliso Pihlajavesi 2.7.1885 Vilhelmiina Kaakkomäki s. Pihlajavesi 1.4.1864, vanh Pihlajaveden Kaakkomäen vävy ja isäntä August Heikinpoika Välkky, Kaakkomäki ja Vilhelmiina Juhontytär Kaakkomäki.

VIII Lapsia:

  1. Ester Emilia Sälli s. Pihlajavesi 1.11.1886.
  2. Eero Aksel Sälli s. Pihlajavesi 23.3.1889, k. siellä 4.4.1893.
  3. Aini Maria Sälli s. Pihlajavesi 16.2.1892, k. siellä 9.12.1892.
  4. Emil Antero Sälli s. Pihlajavesi 28.11.1893.
  5. Aini Vilhelmiina Sälli s. Pihlajavesi 29.10.1896.
  6. Jenny Maria Sälli s. Pihlajavesi 6.5.1899.
  7. Katri Johanna Sälli s. Pihlajavesi 7.7.1902.
  8. Kerttu Dagmar Sälli s. Pihlajavesi 13.7.1906.

VII Hilma Selimintytär Sälli ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 14.6.1868, k. Keuruu 5.9.1904.
    Puoliso Pihlajavesi 11.7.1886 Juho Valentin Hietaranta (hänen 1. aviossaan) s. Pihlajavesi 24.9.1863, vanh Pihlajaveden Valkeajärven Hietarannan ja Lehtomäen Suojärven torppari Juho Heikki Juho Heikinpoika Vajesoja ja Anna Erkintytär Soini. - Keuruun Liesjärven Hanhiniemen kruununtorppari vuodesta 1889.
    Juhon 2. puoliso Keuruu 13.7.1907 Hilma Fredrikintytär Mäkinen s. Keuruu 1.3.1876.

VIII Lapsia:

  1. Selma Lyydia Suojärvi s. Pihlajavesi 6.11.1887.
  2. Iivari Johannes Hanhiniemi s. Keuruu 16.6.1889.
  3. Hilma Agneta Hanhiniemi s. Keuruu 25.1.1891, k. siellä 10.10.1892.
  4. Eero Emil Hanhiniemi s. Keuruu 3.6.1893.
  5. Hento Maria Hanhiniemi s. Keuruu 9.11.1895.
  6. Hilma Sofia Hanhiniemi s. Keuruu 19.3.1898, k. siellä 9.1.1899.
  7. Aino Vilhelmiina Hanhiniemi s. Keuruu 26.12.1899.
  8. Lauri Julius Hanhiniemi s. Keuruu 25.5.1902.

VIII Selma Lyydia Hanhiniemi ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 6.11.1887.
    Puoliso Pihlajavesi 25.4.1908 Kustaa Konstantin Välimäki s. Pihlajavesi 26.10.1886, vanh Pihlajaveden Valkeajärven Välimäen torppari Kustaa Erkinpoika Berg ja Iida Maria Vilhelmintytär.

IX Lapsia:

  1. Feliks Johannes Välimäki s. Pihlajavesi 14.1.1909.
  2. Ester Vilhelmiina Välimäki s. Pihlajavesi 6.4.1910.

VI Henriika Aapontytär Sällinlahti ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 23.2.1838, k. siellä 27.2.1903.
    Puoliso Pihlajavesi 30.6.1861 Herman Naarala s. Pihljavesi 22.4.1834, vanh Pihlajaveden Naaramäen isäntä Matti Jaakonpoika Keisanen Naaramäki ja Katariina Sofia Kustaantytär Lipponen. - Pihlajaveden Naaralan isäntä.

VII Lapsia:

  1. Serafia Vilhelmiina Naarala s. Pihlajavesi 18.9.1862, k. lapsena.
  2. Herman Martin Naarala s. Pihlajavesi 28.4.1864. - Käynyt Turun kuuromykkäkoulun.
  3. Juho Naarala s. Pihlajavesi 29.8.1866, k. siellä 28.9.1888.
  4. Hilda Hedvig Naarala s. Pihlajavesi 28.7.1869.
  5. Hilma Naarala s. Pihlajavesi 26.11.1871.
  6. Kaarle Naarala s. Pihlajavesi 10.3.1875.
  7. Henrika Maria Naarala s. Pihlajavesi 22.3.1881.

VII Herman Martin Hermanninpoika Naarala ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 28.4.1864. - Käynyt Turun kuuromykkäkoulun.
    Puoliso Kuortane 29.12.1903 Amalia Märjenjärvi s. Kuortane 30.7.1872, vanh Kuortaneen Kuortaneenkylän Märjenjärven isäntä Matti Matinpoika Märjenjärvi ja Maria Kustaantytär Peltomäki. - Muuttivat Alavudelle sisään 9.8.1905, N:23 s.323.

VIII Lapsia:

VII Hilda Hedvig Hermannintytär Naarala ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 28.7.1869.
    Puoliso Pihlajavesi 9.5.1886 Kaapo Sulkava (hänen 2. aviossaan) s. Virrat 5.3.1851, vanh Virtain Liedenpohjan Yli-Sulkavan isäntä Aatu Heikinpoika Sulkava ja Vilhelmiina Heikintytär Ala-Liedenpohja. - Virtain Liedenpohjan Yli-Sulkavan isäntä.
    Kaapon 1. puoliso Virrat 22.6.1882 Anna Aleksanterintytär Ohtola s. Virrat 27.8.1854, k. siellä 4.10.1885.

VIII Lapsia:

  1. Siina Vilhelmiina Yli-Sulkava s. Virrat 31.5.1887, k. siellä 11.11.1891.
  2. Eino Johannes Yli-Sulkava s. Virrat 16.12.1888, k. siellä 3.4.1889.
  3. Heikki Yli-Sulkava s. Virrat 21.12.1889, k. siellä 11.4.1890.
  4. Tyyni Sanelma Yli-Sulkava s. Virrat 30.3.1891.
  5. Siiri Johanna Yli-Sulkava s. Virrat 6.7.1893.
  6. Saini Anna Yli-Sulkava s. Virrat 25.12.1895.
  7. Aleksanteri Yli-Sulkava s. Virrat 15.3.1898.
  8. Aimo Manuel Yli-Sulkava s. Virrat 6.9.1900.
  9. Aliina Yli-Sulkava s. Virrat 28.4.1903.
  10. Antti Väinö Yli-Sulkava s. Virrat 16.10.1905.
  11. Lyyli Maria Yli-Sulkava s. Virrat 1.3.1908.

VII Hilma Hermmannintytär Naarala ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 26.11.1871.
    Puoliso Pihlajavesi 5.6.1892 Iisakki Emanuel Ylä-Viinikka (hänen 2. aviossaan) s. Keuruu 6.4.1862, vanh Keuruun Suojärven Ylä-Viinikan isäntä Iisakki Sakarinpoika Viinikka ja Maria Juhontytär. - Keuruun Suojärven Ylä-Viinikan isäntä, sitten Alhon noin 1898-.
    Iisakin 1. puoliso Keuruu 27.10.1887 Emilia Kaarlentytär Kangasoja s. Keuruu 31.5.1867, k. siellä 15.6.1891.

VIII Lapsia:

  1. Maria Matilda Ylä-Viinikka s. Keuruu 19.1.1893, k. siellä 27.2.1893.
  2. Hilda Jemina Ylä-Viinikka s. Keuruu 15.3.1894.
  3. Aapo Edvard Ylä-Viinikka s. Keuruu 20.5.1896.
  4. Kaarle Arvid Alho s. Keuruu 1.5.1898.
  5. Emil Valdemar Alho s. Keuruu 28.8.1900.
  6. Toivo Adiel Alho s. Keuruu 13.9.1901.
  7. Helmi Alho s. Keuruu 31.1.1904.
  8. Venne Nikolai Alho s. Keuruu 15.12.1907.

VII Kaarle Hermanninpoika Naarala ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 10.3.1875. - Pihlajaveden Naaralan isäntä.
    Puoliso Pihlajavesi 10.9.1893 Edla Emilia Karimo s. Pihlajavesi 23.11.1873, vanh Pihlajaveden Karimon isäntä Matti Aaponpoika Karimo ja Johanna Aapontytär Kömi.

VIII Lapsia:

  1. Eino Edvard Naarala s. Pihlajavesi 3.7.1894, k. siellä 19.12.1899.
  2. Saimi Maria Naarala s. Pihlajavesi 20.2.1897, k. siellä 5.12.1899.
  3. Lempi Helline Naarala s. Pihlajavesi 16.10.1900.
  4. Herman Lauri Naarala s. Pihlajavesi 19.7.1902.
  5. Saimi Emilia Naarala s. Pihlajavesi 6.10.1904.
  6. Viljo Tuomas Veikko Naarala s. Pihlajavesi 21.12.1906.
  7. Sulo Armas Mattias Naarala s. Pihlajavesi 9.9.1909.

VII Henrika Maria Hermannintytär Naarala ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 22.3.1881.
    Puoliso Pihlajavesi 27.12.1903 Herman Edvad Karimo s. Pihlajavesi 5.6.1881, vanh Pihlajaveden Karimon isäntä Matti Aaponpoika Karimo ja Johanna Aapontytär Kömi. - Pihlajaveden Karimon Alkulan torppari vuodesta 1905.

VIII Lapsia:

  1. Eino Mikael Alkula s. Pihlajavesi 28.9.1904.
  2. Kaino Alkula s. Pihlajavesi 23.5.1906.
  3. Toivo Johannes Alkula s. Pihlajavesi 25.5.1908.
  4. Saimi Annikki Alkula s. Pihlajavesi 27.12.1910.

VI Hilma Aapontytär Sällinlahti ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 1.2.1842.
    Puoliso 1:o Pihljavesi 17.7.1865 Jaakko Löytty, Ruohola s. Keuruu 25.7.1837, k. siellä 12.5.1867, vanh Keuruun Suojärven Löytyn eli Löytylammen kanssa-asuja ja Valkealahden Heinäahon Heinäniemen itsellinen Kaarle Erkinpoika Ronga ja Anna Matintytär Leppämäki. - Keuruun Valkealahden Heinäsen Ruoholan torppari.
    Puoliso 2:o Keuruu 10.2.1869 Lauri Kaapriel Häyrinen s. Viitasaari 12.11.1843, k. Keuruu 19.11.1890, vanh Viitasaaren Suovanlahden Nordträskin talon torppari Juho Häyrynen ja Johanna Sofa Svensk. - Keuruun Loilan kylän Kivipellon eli Rasiahon torppari ja Keuruunkylän Porin Höyrysahayhtiön omistaman Ala-Häkkilän vuokraviljelijä 1875-90 ja tukkiasioitsija.

VII Lapsia:

  1. Juho Benjam Ruohola s. Keuruu 29.7.1866, k. siellä 3.2.1867.
  2. Serafia Häyrinen s. Keuruu 5.9.1869, k. siellä 12.12.1869.
  3. Tapani Häyrinen s. Keuruu 26.12.1873.
  4. Iina Maria Häyrinen s. Keuruu 4.4.1877.
  5. Taavetti Häyrinen s. Keuruu 25.6.1879.
  6. Antti Häyrinen s. Keuruu 2.12.1882, k. siellä 8.6.1884.
  7. Martta Häyrinen s. Keuruu 26.7.1885.

VII Tapani Laurinpoika Häyrinen ( Vanhemmat ) s. Keuruu 26.12.1873. - Kihlakunnan lautamies ja poliisikonstaapeli.
    Puoliso Hels 21.3.1903 Thyra Maria Häkkinen s. Keuruu 23.6.1874, vanh Keuruun Keuruun kylän Häkkilän Leppäjärven talon poika ja Ylä-Häkkisen isäntä Juho Nikodemuksenpoika Leppäjärvi ja Amanda Karoliina Matintytär Kivimäki.

VIII Lapsia:

  1. Aune Elna Maria Häyrinen s. Helsinki 15.9.1899.
  2. Anna Sylvia Häyrinen s. Keuruu 20.9.1902.
  3. Lauri Johannes Häyrinen s. Keuruu 29.2.1904.
  4. Helvi Kaarina Häyrinen s. Keuruu 18.11.1905, k. siellä 20.7.1906.
  5. Antti Petter Häyrinen s. Keuruu 16.4.1907.

VII Iina Maria Laurintytär Häyrinen ( Vanhemmat ) s. Keuruu 4.4.1877.
    Puoliso Keuruu 9.9.1907 Huugo Artturi Kuusio s. Isojoki 19.11.1881, vanh Isojoen Kirkonkylän Svartin isäntä Iisakki Juhonpoika Pihlajaniemi ja Maria Emina Tuomaantytär Huhtamäki. - Isojoen Kirkonkylän Svartin Laukeen isäntä noin 1908-12. Perhe muutti Kärsämäelle 11.6.1912.

VIII Lapsia:

  1. Martti Artturi Kuusio s. Isojoki 26.5.1908, k. Kuhmo (kaatui) 8.12.1939. - Maanviljelijä Kärsämäellä. Sotamies Jalkaväkirykmentti 25, II pataljoona, 4. komppania.
  2. Sylvi Maria Kuusio s. Isojoki 13.4.1909.
  3. Helmi Kaarina Kuusio s. Isojoki 5.3.1910.
  4. Yrjö Veikko Kuusio s. Isojoki 29.5.1911, k. siellä 25.12.1911.

VII Taavetti Laurinpoika Häyrinen ( Vanhemmat ) s. Keuruu 25.6.1879. - Keuruunkylän Kauppahuone W. Rosenlew ja kumppaneiden omistaman Ala-Häkkilän vuokraviljelijä.
    Puoliso Keuruu 22.6.1907 Tilda Maria Fält s. Keuruu 30.8.1887, vanh Keuruun Keuruunkylän Raiskinmäen itsellinen Emil Aaponpoika Fält ja Hilma Eliina Joonaantytär.

VIII Lapsia:

  1. Martta Tellervo Häyrinen s. Keuruu 12.4.1908.
  2. Irja Ilona Häyrinen s. Keuruu 9.10.1909.

VI Eeva Aapontytär Sällinlahti ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 1.1.1845.
    Puoliso Pihlajavesi 28.7.1867 Matti Lahti s. Pihlajavesi 6.2.1848, vanh Pihlajaveden Lehtomäen itsellinen ja Lahden torppari Matti Matinpoika Lehtomäki ja Maria Nikodemuksentytär Karjakoski.

VII Lapsia:

  1. Aapo Adiel Lahti s. Pihlajavesi 19.1.1870, k. siellä 22.2.1880.
  2. Maria Vilhelmiina Lahti s. Pihlajavesi 7.9.1871, k. siellä 27.2.1880.
  3. Lyydia Alina Lahti s. Pihlajavesi 7.11.1874, k. siellä 21.2.1880.
  4. Emma Agneta Lahti s. Pihlajavesi 13.1.1878, k. siellä 25.6.1878.
  5. Aina Johanna Lahti s. Pihlajavesi 13.1.1878, k. siellä 3.3.1898.
  6. Iina Eufemia Lahti s. Pihlajavesi 19.8.1881.
  7. Amalia Alina Lahti s. Pihlajavesi 29.3.1884.
  8. Enok Filemon Lahti s. Pihlajavesi 29.12.1887. - Kotonaan vielä 1909.
  9. Hymmi Mariana Lahti s. Pihlajavesi 23.3.1893, k. siellä 26.7.1893.

VII Iina Eufemia Matintytär Lahti ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 19.8.1881.
    Puoliso Pihlajavesi 24.7.1909 Alfrid Johannes Isoaho s. Pihlajavesi 20.6.1880, vanh Pihlajaveden Innonmäen Isoahon torpan vävy ja torppari Juho Juhonpoika Lahti, Ylistarosta ja Karoliina Vilhelmiina Hermannintytär Isoaho.

VIII Lapsia:

  1. Väinö Matias Lahti s. Pihlajavesi 3.11.1902.
  2. Antero Filemon Lahti s. Pihlajavesi 30.11.1905.
  3. Toivo Alfred Isoaho s. Pihlajavesi 4.3.1910.

VI Aapo Aaponpoika Sällinlahti ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 23.8.1847.
    Puoliso Pihlajavesi 27.12.1870 Anna Yli-Kangasniemi s. Virrat 20.9.1850, vanh Virtain Uuraisten Yli-Kangasniemen isäntä Mooses Matinpoika ja Heta Laurintytär.

VII Lapsia:

  1. Iida Fredrika Korpijärvi s. Pihlajavesi 13.9.1871.
  2. Johanna Korpijärvi s. Pihlajavesi 23.6.1874.
  3. Hilma Korpijärvi s. Pihlajavesi 25.4.1877.
  4. Juho Emil Korpijärvi s. Pihlajavesi 26.6.1880.
  5. Hilda Korpijärvi, Salmenaho s. Pihlajavesi 9.4.1883, k. Ähtäri 4.8.1947.
  6. Arvid Korpijärvi s. Pihlajavesi 31.8.1886.
  7. Aapo Richard Korpijärvi s. Pihlajavesi 9.2.1889. - Oli Keuruulla renkinä 1906-08.
  8. Anna Martta Korpijärvi s. Pihlajavesi 20.7.1892. - Vilpulaan sisään 11.5.1908, N:27 s.183.
  9. Edla Korpijärvi s. Pihlajavesi 6.6.1895, k. siellä 4.1.1900.

VII Iida Fredrika Aapontytär Korpijärvi ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 13.9.1871.
    Puoliso Keuruu 20.6.1900 Richard Korvenpää s. Multia 12.3.1879, vanh Multian Tarhapään Virpalan Korvenpään torpan vävy ja torppari Sakari Mooseksenpoika ja Liisa Hetantytär Korvenpää. - Itsellinen Keuruun Suolahden Kivi-Mannilassa ja Kallio-Mannilassa.

VIII Lapsia:

  1. Lauri Arvid Korvenpää s. Keuruu 26.8.1900.
  2. Anna Eliisa Korvenpää s. Keuruu 17.1.1904.
  3. Paavo Rikard Korvenpää s. Keuruu 7.4.1907, k. siellä 4.5.1907.
  4. Saima Johanna Korvenpää s. Keuruu 9.7.1908.

VII Johanna Aapontytär Korpijärvi ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 23.6.1874.
    Puoliso Keuruu 15.6.1894 Niklas Fält, Vaino s. Keuruu 5.12.1866, vanh Keuruun Liukon itsellinen Aapo Juhonpoika Fält ja Vilhelmiina Aapontytär Sillman. - Keuruun Keuruun kylän Yli-Häkkilän itsellinen.

VIII Lapsia:

  1. Anna Dagmar Vainio s. Keuruu 24.6.1896.
  2. Vilho Johannes Vainio s. Keuruu 31.7.1898.
  3. Oskar Tauno Vainio s. Keuruu 31.3.1901.
  4. Kaarlo Olavi Vainio s. Keuruu 28.1.1904.
  5. Ester Sylvia Vainio s. Keuruu 16.5.1907, k. siellä 6.5.1908.
  6. Lauri Kalervo Vainio s. Keuruu 10.3.1909.

VII Hilma Aapontytär Korpijärvi ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 25.4.1877.
    Puoliso Pihlajavesi 22.8.1908 Kaarle Rajala s. Pihlajavesi 24.11.1877, vanh Pihlajaveden Rajalan isäntä Kustaa Topinpoika Joensuu ja Serafia Erkintytär Pietarisenmäki. - Pihlajaveden Rajalan itsellinen.

VIII Lapsia:

  1. Martta Hilmantytär s. Keuruu 24.5.1899.
  2. Armas Reino Olavi Rajala s. Pihlajavesi 20.3.1909.

VII Juho Emil Aaponpoika Korpijärvi ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 26.6.1880.
    Puoliso Pihlajavesi 19.6.1904 Iida Vilhelmiina Sällinlahti s. Pihlajavesi 6.8.1881, vanh Pihlajaveden Sällinlahden isäntä Juho Aaponpoika Järvenpää, Sälli ja Selma Fredrika Kaaprielintytär Saarismäki.

VIII Lapsia:

  1. Paavo Antero Korpijärvi s. Pihlajavesi 12.3.1905.
  2. Olavi Emil Korpijärvi s. Pihlajavesi 16.8.1907.
  3. Katri Mari Korpijärvi s. Pihlajavesi 20.2.1910.

VII Hilda Aapontytär Korpijärvi ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 9.4.1883, k. Ähtäri 4.8.1947.
    Puoliso Aleksanteri Salmenaho s. Ähtäri 10.9.1876, k. siellä 6.11.1939, vanh Ähtärin Ouluveden kylän Salmenahon isäntä Heikki Erkinpoika Salmenaho ja Maria Erkintytär Haapajoki. - Ähtärin Ouluveden kylän Kaijan isäntä.

VIII Lapsia:

VII Arvid Aaponpoika Korpijärvi ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 31.8.1886.
    Puoliso Pyhäranta 6.3.1909 Ilmi Maria Sjöros s. Pyhäranta 25.3.1892, vanh Pyhärannan Rohdaisen Pihalan vävy ja itsellinen Viktor Iisakinpoika Sjöros ja Henriika Hanssintytär Pihala.

VIII Lapsia:

  1. Kerttu Maria Korpijärvi s. Pihlajavesi 13.11.1909.
  2. Vappu Eveliina Korpijärvi s. Pihlajavesi 20.6.1911.

VI Heta Aapontytär Sällinlahti ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 5.10.1850.
    Puoliso Keuruu 28.12.1875 Juho Peltomaa, Peltonen s. Keuruu 15.6.1839, k. Jämsä 2.7.1905, äiti Keuruun Wiikin piika Eeva Yrjöntytär joka avioitui lesken Aapo Juhonpoika Peltomaan kanssa. - Jämsän Seppolan kylän Joensuun Rajalahden torppari 1885-1905.

VII Lapsia:

  1. Iina Eliina Peltonen s. Keuruu 28.5.1876.
  2. Juho Emil Peltonen s. Keuruu 25.8.1877.
  3. Johanna Peltonen s. Keuruu 30.12.1878, k. siellä 11.5.1880.
  4. Aapo Peltonen s. Keuruu 27.12.1879.
  5. Kalle Mikael Peltonen s. Keuruu 25.9.1881. - 1910 s.3116.
  6. Johanna Alisa Peltonen s. Keuruu 15.7.1883.
  7. Jalmari Peltonen s. Jämsä 14.6.1886. - 1910 s.3116.
  8. Naima Hedvig Peltonen s. Jämsä 9.2.1889. - Lavansaareeen 15.9.1909, N:104.
  9. Hilma Maria Peltonen s. Jämsä (Keuruu) 17.12.1890. - Vilppulaan sisään 28.12.1908, N:55 s.192.
  10. David Väinämöinen Peltonen s. Jämsä 30.12.1892.

VII Iina Eliina Juhontytär Peltonen ( Vanhemmat ) s. Keuruu 28.5.1876.
    Puoliso Hämeenkyrö 20.9.1895 Vihtori Laine s. Hämeenkyrö 4.4.1870, vanh Hämeenkyrön Muotialan Turkin renki Iisakki Vihtori Aatunpoika ja Henriika Vilhelmiina Heikintytär. - Hämeenkyrön Muotilalan Turvalan itsellinen, Ylöjärven Teivaalan renki 1898-1900 ja Pirkkalan Kaarilan 1900-01, Tohlopin Vaakkolan 1901-03. - Amerikaan 21.3.1903.

VIII Lapsia:

  1. Vilho Edvard Laine s. Hämeenkyrö 22.10.1896.
  2. Huugo Mikael Laine s. Ylöjärvi 1.10.1899, k. siellä 26.9.1900.
  3. Fanny Maria Laine s. Pirkkala 28.2.1902.

VII Juho Emil Juhonpoika Peltonen ( Vanhemmat ) s. Keuruu 25.8.1877. - Jämsän Seppolan kylän Joensuun Rajalahden torppari.
    Puoliso Jämsä 29.8.1908 Anna Fredrika Nurminen s. Jämsä 17.11.1889, vanh Jämsän Kaipolan Hietämäen itsellinen Kalle Niklas Juhonpoika ja Matilda Erkintytär.

VIII Lapsia:

VII Aapo Juhonpoika Peltonen ( Vanhemmat ) s. Keuruu 27.12.1879. - Keuruun Häkkilän Alasen renki ja itsellinen vuodesta 1895.
    Puoliso Keuruu 20.10.1907 Iida Maria Häkkinen s. Keuruu 24.3.1886, vanh Keuruun Liukon Niemelän vävy Emanuel Erkinpoika Häkkinen ja Maria Aapontytär Niemelä.

VIII Lapsia:

  1. Nikolai Tapani Peltonen s. Keuruu 23.12.1907.
  2. Tauno Kalervo Peltonen s. Keuruu 5.12.1909, k. siellä 9.5.1910.

VII Johanna Alisa Juhontytär Peltonen ( Vanhemmat ) s. Keuruu 15.7.1883.
    Puoliso Jämsä 18.7.1908 Urho Kamppila s. Keuruu 23.3.1887, vanh Keuruun Pohjaslahden Kamppilan torppari Sakari Aaponpoika Kamppila ja Fredrika Aapontytär. - Jämsän Havukylän Havun itsellinen.

VIII Lapsia:

VI Herman Aaponpoika Sällinlahti, Lahtinen ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 28.2.1858, k. siellä 11.12.1909. - Pihlajaveden Sällinlahden itsellinen ja mäkitupalainen, sitten Karan mäkitupalainen 1899-1909.
    Puoliso Pihlajavesi 7.4.1894 Hilma Susanna Riihimäki s. Töysä 9.2.1874, vanh Töysän Riihimäen isäntä, Pihlajavedellä torpparina ja itsellisenä, Kustaa Kustaanpoika Riihimäki ja Anna Kaisa Matintytär Lähteenmaa.

VII Lapsia:

  1. Martta Lahtinen s. Pihlajavesi 5.1.1895. - Pihlajaveden Lapin piika 1910.
  2. Anna Lahtinen s. Pihlajavesi 14.3.1897.
  3. Niilo Lahtinen s. Pihlajavesi 24.4.1899.
  4. Vilho Lahtinen s. Pihlajavesi 31.3.1902.
  5. Katri Lahtinen s. Pihlajavesi 26.2.1905.
  6. Herman Lahtinen s. Pihlajavesi 2.10.1907.
  7. Toivo Lahtinen s. Pihlajavesi 29.1.1910.

VI Johanna Aapontytär Sällinlahti ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 7.3.1861.
    Puoliso Keuruu 14.6.1883 Aapeli Neuvonen s. Pieksäm mlk 19.11.1856, vanh torppari Pieksämäen mlk Nikkarilassa N:1 Aapo Niilonpoika Neuvonen ja Karoliina Kustaantytär Tarvainen. - Keuruun Keuruun kylän Ala-Häkkilän ja Iso-Liukon renki, Ulvilan Saaren vouti ja Kuorreveden Kertteen Uotilan isäntä vuodesta 1896.

VII Lapsia:

  1. Iina Josefiina Neuvonen s. Keuruu 7.10.1883, k. siellä 26.6.1884.
  2. Hilma Maria Neuvonen s. Keuruu 8.4.1885.
  3. Alma Neuvonen s. Keuruu 24.3.1887.
  4. Viktor Neuvonen s. Keuruu 22.3.1889.
  5. Amanda Neuvonen s. Keuruu (Mouhijärvi) 26.10.1891.
  6. Toivo Mauri Neuvonen s. Ulvila 15.1.1894.
  7. Brynolf Neuvonen s. Kuorevesi 13.8.1897, k. kaatui Revonkylä 11.3.1940. - Maanviljelijä.

V Antti Juhonpoika Sällinlahti ( Vanhemmat ) s. Keuruu 17.3.1816, k. Pihlajavesi 20.10.1895. - Pihlajaveden Sällinlahden, sitten Könttärin eli Karan talon torppari ja itsellinen.
    Puoliso Pihlajavesi 10.4.1849 Vilhelmiina Tuomaantytär s. Ähtäri 16.7.1824, k. Pihlajavesi 12.11.1893, vanh Ähtärin Saarimäen itsellinen Tuomas Heikinpoika ja Liisa Matintytär.

VI Lapsia:

  1. Johanna Sällinlahti s. Pihlajavesi 12.5.1850, k. siellä 26.9.1852.
  2. Juho Salmentaus s. Pihlajavesi 11.1.1853, k. siellä 11.11.1857.
  3. Maria Salmentaus s. Pihlajavesi 12.10.1855.
  4. Aapo Salminen s. Pihlajavesi 4.12.1858, k. siellä 20.8.1908.
  5. Henriika Salmentaus s. Pihlajavesi 1.12.1861.
  6. Kaarle Salmentaus s. Pihlajavesi 19.5.1865, k. siellä 3.8.1881.

VI Maria Antintytär Salmentaus ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 12.10.1855.
    Puoliso Pihlajavesi 2.4.1885 Juho Hautamäki, Niemi (hänen 2. aviossaan) s. Töysä 6.8.1840, vanh Töysän Lamminmäen Hautamäen torppari Matti Matinpoika Hakomäki, Hautamäki ja Liisa Heikintytär Jokiaho. - Pihlajaveden Lapin talon Niemen torppari.
    Juhon 1. puoliso Pihlajavesi 12.6.1875 Serafia Matintytär Pöytäkangas s. Pihlajavesi 19.1.1854, k. siellä 17.7.1884.

VII Lapsia:

  1. Hilda Niemi s. Pihlajavesi 28.7.1886. - Karimon palkollinen 1910.
  2. Emanuel Niemi s. Pihlajavesi 4.10.1890.

VI Aapo Antinpoika Salminen ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 4.12.1858, k. siellä 20.8.1908. - Pihlajaveden Sammaliston itsellinen ja Karan talon torppari.
    Puoliso Pihlajavesi 8.11.1887 Hilda Elisabet Koskenniemi s. Pihlajavesi 29.2.1860, vanh Pihlajaveden Koskenniemen uudistilallinen Matti Heikinpoika Koskela, Koskenniemi ja Heta Kristiina Heikintytär.

VII Lapsia:

  1. Impi Elviira Salminen s. Pihlajavesi 22.8.1888.
  2. Hannes Nikolai Salminen s. Pihlajavesi 14.4.1890.

VI Henriika Antintytär Salmentaus ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 1.12.1861.
    Puoliso Pihlajavesi 5.11.1889 Herman Salonen s. Ähtäri 2.3.1859, vanh Ähtärin Ähtärinkylän Ollikkalan Purolan torppari Juho Matinpoika ja Justiina Yrjöntytär. - Pihlajaveden Sällinlahden Salosen torppari vuodesta 1891.

VII Lapsia:

  1. Viktor Aleksander Salonen s. Pihlajavesi 16.12.1890.
  2. Venla Maria Salonen s. Pihlajavesi 19.1.1895.
  3. Aleksandra Salonen s. Pihlajavesi 3.2.1899.
  4. Impi Alina Salonen s. Pihlajavesi 9.2.1902.

V Leena Juhontytär Sällinlahti ( Vanhemmat ) s. Keur 28.10.1817, k. Virrat 8.6.1860.
    Puoliso 1:o Pihlajavesi 16.4.1845 Mooses Vehmasmäki s. Virr 6.9.1818, k. siellä 19.5.1850, vanh Virtain Uuraisten Vehmasmäen isäntä Heikki Matinpoika Vehmasmäki ja Kaisa Matintytär Korhonen. - Virtain Uuraisten Vehmasmäen isäntä.
    Puoliso 2:o Virrat 17.3.1852 Kaapo Raijala (hänen 1. aviossaan) s. Ruov 19.2.1816, k. Virrat 30.5.1868, vanh Ruoveden Kukonpohjan Raijalan torppari Heikki Juhonpoika Raijala ja Maria Taavetintytär. - Virtain Uuraisten Vehmasmäen isäntä ja viimeksi Ala-Härkösen itsellinen.
    Kaapon 2. puoliso Virrat 1.1.1865 Vilhelmiina Juhontytär (hänen 1. aviossaan) s. Virrat 16.9.1828, k. siellä 24.12.1907.
    Vilhelmiinan 2. puoliso Virrat 27.6.1869 Juho Eliaanpoika Matinaho (hänen 2. aviossaan) s. Virrat 1.3.1835, k. siellä 16.3.1906. - Virtain Jäähdyspohjan Majalahden Torisevan torppari.
    Juhon 1. puoliso Virrat 25.4.1859 Karoliina Kaapontytär Kalliala s. Virrat 3.8.1835, k. siellä 4.7.1868.

VI Lapsia:

  1. Katariina Vehmasmäki s. Virrat 30.10.1846, k. siellä 25.1.1853.
  2. Vilhelmiina Vehmasmäki s. Virrat 13.5.1849, k. siellä 9.5.1850.
  3. Matti Vehmasmäki s. Virrat 14.8.1850, k. siellä 18.4.1852.

V Herman Juhonpoika Sällinlahti ( Vanhemmat ) s. Keuruu 13.9.1824, k. Pihlajavesi 25.8.1856. - Pihlajaveden Sällinlahden mäkitupalainen.
    Puoliso Pihlajavesi 14.10.1849 Liisa Pietarisenmäki s. Keur 11.8.1830, k. Pihlajavesi 20.3.1916, vanh Keuruun Pihlajaveden Pietarisenmäen uudistilallinen Erkki Yrjönpoika Pietarisenmäki ja Liisa Tuomaantytär Haapajoki. - Pihlajaveden Pietarisenmäen Isoahon itsellinen vuodesta 1858.

VI Lapsia:

  1. Aapo Sälli, Nevala s. Pihlajavesi 11.9.1851, k. siellä 26.6.1906.
  2. Maria Sälli s. Pihlajavesi 31.1.1854, k. siellä 7.9.1905.

VI Aapo Hermanninpoika Nevala ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 11.9.1851, k. siellä 26.6.1906. - Pihjalaveden Kurmäen Nevalan torppari.
    Puoliso Pihlajavesi 1.10.1882 Anna Justiina Vuorilahti s. Pihlajavesi 17.6.1862, vanh Pihlajaveden Kömin Vuorilahden torppari Heikki Tuomaanpoika Kolisto, Vuorilahti ja Susanna Tuomaantytär Latva-Härkölä.

VII Lapsia:

  1. Adolf Edvard Nevala s. Pihlajavesi 13.2.1884. - Kotonaan vielä 1909.
  2. Iida Maria Nevala s. Pihlajavesi 18.1.1887.
  3. Anna Matilda Nevala s. Pihlajavesi 9.9.1890.
  4. Lyydia Nevala s. Pihlajavesi 27.11.1893, k. siellä 18.2.1896.
  5. Impi Elina Nevala s. Pihlajavesi 24.1.1898.
  6. Kaarle Adiel Nevala s. Pihlajavesi 17.11.1900, k. siellä 5.1.1901.
  7. Aini Albertiina Nevala s. Pihlajavesi 24.4.1902.

VII Iida Maria Aapontytär Nevala ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 18.1.1887.
    Puoliso Pihlajavesi 8.11.1908 Väinö Immanuel Moksunen s. Pihlajavesi 14.4.1887, vanh Pihlajaveden Ryngänmäen talon itsellinen metsänvartija ja Katajamäen Kettulan palstatilallinen Aatu Juhonpoika Moksu, Moksunen ja Heta Matintytär Hyödynmaa. - Pihlajaveden Pappilan työnjohtaja.

VIII Lapsia:

VII Anna Matilda Aapontytär Nevala ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 9.9.1890.
    Puoliso Pihlajavesi 16.7.1910 Herman Särkinen s. Pihlajavesi 8.6.1888, vanh Pihlajaveden Sällinlahden itsellinen Taavetti Fredrikinpoika ja Liisa Kallentytär. - Pihlajaveden Kursmäen Nevalan itsellinen.

VIII Lapsia:

VI Maria Hermannintytär Sälli ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 31.1.1854, k. siellä 7.9.1905.
    Puoliso Pihlajavesi 3.4.1883 Aapo Jokikangas, Kytölä s. Pihlajavesi 15.5.1862, vanh Pihlajaveden Kankimäen Jokikankaan torppari Aapo Aaponpoika Jokikangas ja Vilhelmiina Liisantytär. - Pihlajaveden Ala-Kankimäen Kytölän torppari.

VII Lapsia:

  1. Adiel Arvid Kytölä s. Pihlajavesi 15.9.1877. - Pihlajaveden Ala-Kankimäen itsellinen 1901-.
  2. Johanna Kytölä s. Pihlajavesi 9.8.1881.
  3. Alfrid Kytölä s. Pihlajavesi 23.2.1884.
  4. Hulda Maria Kytölä s. Pihlajavesi 21.6.1886.
  5. Kaarle Leander Kytölä s. Pihlajavesi 26.2.1889.

VII Johanna Mariantytär Kytölä ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 9.8.1881.
    Puoliso Pihlajavesi 14.4.1901 Iivari Syrjänen s. Pihlajavesi 10.4.1882, vanh Pihlajaveden Ala-Kankimäen itsellinen Vilhelm Aaponpoika ja Johanna Serafia Otontytär. - Pihlajaveden Ala-Kankimäen Kytölän itsellinen.

VIII Lapsia:

  1. Väinö Nikolai Syrjänen s. Pihlajavesi 28.1.1902.
  2. Anna Lyydia Syrjänen s. Pihlajavesi 23.5.1904, k. siellä 7.6.1907.
  3. Viljo Iivari Syrjänen s. Pihlajavesi 23.5.1909.
  4. Vieno Maria Syrjänen s. Pihlajavesi 23.5.1909.

VII Alfrid Aaponpoika Kytölä ( Vanhemmat ) s. Pihlajavesi 23.2.1884. - Pihlajaveden Ala-Kankimäen Kytölän torppari.
    Puoliso Alavus 4.10.1908 Alma Maria Metsä-Manninen s. Alavus 11.2.1887, vanh Alavuden Metsä-Mannisen itsellinen Erkki Salomoninpoika Metsä-Manninen ja Maria Heikintytär Vajesoja.

VIII Lapsia:

  1. Saimi Maria Kytölä s. Pihlajavesi 1.12.1908.
  2. Laina Eeva Johanna Kytölä s. Pihlajavesi 14.9.1910.